Έρημος του Αγίου Όρους

Διαδρομές μονοπάτια στο Αγιον Ορος

Συντονιστής: Συντονιστές

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Έρημος του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από toula »

Βοήθειά σας η Παναγία μας Δημήτρη !! Δόξα τω Θεώ που αξιωθήκατε να πάτε !! Με το καλό και του χρόνου !! :smile:
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Έρημος του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από ntinos »

Θα είμαι για 1 μέρα Καυσοκαλύβια (διαμονή εκεί)...που αλλού τριγύρω μπορώ να πάω? Αγ. Νείλος είναι κοντά?
ravniotis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 26, 2006 6:00 am

Re: Έρημος του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από ravniotis »

ntinos έγραψε:Θα είμαι για 1 μέρα Καυσοκαλύβια (διαμονή εκεί)...που αλλού τριγύρω μπορώ να πάω? Αγ. Νείλος είναι κοντά?
τίποτα δεν είναι κοντά στα Καυσοκαλύβια ή τουλάχιστον ξεκούραστα και κοντά. Ας πούμε οτι το πιο κοντινό είναι ο Αγιος Νείλος (μιάμιση ώρα) και η σπηλιά αλλά και δύσβατα (μεγάλη σάρα) είναι και με μεγάλη υψομετρική διαφορά. Δες το αντίστοιχο βιντεάκι στο youtube αν το επιχειρήσεις.
Μπορείς να ανέβεις και την ανηφόρα για τη Κερασιά, να συνεχίσεις για τη κορυφή του Προφήτη Ηλία ή α κατηφορίσεις για τα Κατουνάκια...
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Έρημος του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από ntinos »

οκ, κατάλαβα....το σπήλαιο/καλύβη του Αγ. Ακακίου?...1η φορά πάω κ δν έχω ιδεά πως είναι εκεί.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Έρημος του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Αν κατάλαβα καλά θέλεις να κάνεις μια διαδρομή που θα μπορέσεις και να μείνεις εκεί;
Κοντά δεν είναι αλλα συνορευουν τα καυσοκαλύβια με καρουλια κατουνακια Άγιος Βασίλειος κερασια κρύα Νερά Άγιος Νείλος Δανιηλαιοι αλλά δεν έχει εκεί εύκολα φιλοξενία 4.30 δύσκολες σχετικά αλλά ευχάριστης διαδρομής η Μέγίστης Λαυρας
Η από την άλλη πλευρά Αγίου Παύλου κοινοβοια στα καυσοκαλύβια δύσκολα να μείνεις δεύτερη ημέρα αναλόγως τον Δικαιο της Σκήτης
Παλιά έμεινα 6 μέρες φέτος 1 ημέρα
Αν θέλεις φεύγεις πρωί 8 το αργότερο από εκεί και πας Μέγίστης Λαυρας
Μόνος σου δεν το συνιστώ επέλεξες σημείο δύσκολο και αν δεν γνωρίζεις κάποιον Γέροντα να μείνεις στο κελί του καλά είναι να πας σε κοινοβοια Μονή

Το σπήλαιο Αγίου Ακακίου είναι στα Καυσοκαλύβια
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
nickts
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Παρ Ιουν 23, 2017 12:10 pm

Re: Έρημος του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από nickts »

Καλησπέρα, γνωρίζει μήπως κάποιος πόση ώρα περίπου χρειάζεται για να γίνει η διαδρομή από σταυρό μέχρι Αγία Άννα από το κάτω μονοπάτι μέσω πρ. Ηλία, Αγίου Βασιλείου, Κατουνακιων και μικρας Αγ. Άννας;
Ο Άγιος Βασίλειος κατοικείται / είναι τα κελιά εκεί επισκέψιμα;
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Έρημος του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Καλημέρα.. Καλώς ήρθες στο φόρουμ και καλή διαμονή και παρουσία εδώ σου εύχομαι.. :smile: :smile:

Η διαδρομή που αναφέρεις είναι κανα 2ωρο στο περίπου, αν και είναι σχεδόν βέβαιο ότι ο χρόνος αυτός αναιρείται πλήρως, δεδομένου ότι εννοείται πως θα γίνουν μεγάλες στάσεις σε όλα τα ενδιάμεσα..
Στον Άγιο Βασίλειο κατοικούνται κάποια κελλάκια (υπολογίζω θάναι 5-6 στον αριθμό)..
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
nickts
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Παρ Ιουν 23, 2017 12:10 pm

Re: Έρημος του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από nickts »

Ευχαριστώ πολύ.
Στο επικείμενο προσκύνημα στο Όρος θα είμαι μαζί με φίλο που έχει διάθεση πεζοπορίας ο οποίος εισέρχεται για πρώτη φορά και προσπάθησα μετά από παράκληση του, να συνταξω ένα πρόγραμμα που να περιλαμβάνει σε τρεις ημέρες όλη σχεδόν την έρημο, φοβάμαι όμως ότι βγήκε αρκετά 'βαρύ' γι αυτό προσπαθώ να επιβεβαιώσω τις ώρες πορείας και να βεβαιωθώ ότι θα υπάρχει χρόνος διαθέσιμος για προσκυνηματα και συζητήσεις.
Για αρχες φθινοπώρου το σκεφτόμαστε, πρώτη δ/ν Μ. Λαυρα μέσω Βιγλας εισελθοντες από Καυσοκαλυβια, δεύτερη δ/ν στην Παναγία μετά από ανάβαση στην κορυφή και τρίτη στην Αγ. Παύλου μέσω Κατουνακιων. Τουλάχιστον 6 ώρες πορείας καθημερινά.
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Έρημος του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από nickzark »

6 ωρες καθημερινά????? :shock: πόσο χρονών είστε??
nickts
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Παρ Ιουν 23, 2017 12:10 pm

Re: Έρημος του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από nickts »

Ας ότι πρώτη φορά που μπήκα, σαν φοιτητής, ήταν πριν 25 χρόνια. Είναι δύσκολο το πρόγραμμα, το γνωρίζω αν και γενικά περπατάμε, γι αυτό επέλεξα αυτό το σχεδιασμό ώστε την τριτη μέρα να έχουμε περισσότερες επιλογές πορείας ή διανυκτέρευσης ή ακόμα και αποχώρησης. Ο, τι μας αξιωσει η Παναγία.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαδρομές μονοπάτια στον Αθω”