Έρημος του Αγίου Όρους

Διαδρομές μονοπάτια στο Αγιον Ορος

Συντονιστής: Συντονιστές

Γιώργος Τσούμπας
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 8:21 pm

Έρημος του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από Γιώργος Τσούμπας »

Καλησπέρα εν Χριστό Αδελφοί.
Σε μερικές ημέρες,αναχωρώ εκ νέου για το Περιβόλι της Παναγιάς.Αυτήν την φορά,αποφασίσαμε τρείς φίλοι να κάνουμε την Έρημο.Το πρώτο βράδυ,θα φιλοξενηθούμε στην Ιερά Μονή Μεγίστης Λαύρας.Νωρίς με το χάραμα,αναχωρούμε για τον Άγιο Νείλο,όπου θέλουμε να προσκυνήσουμε στο καλύβι και να δούμε και το σπήλαιο.Εν συνεχεία,πάμε για Καυσοκαλύβια,όπου θα θέλαμε να επισκευθούμε το Κελί Αγίου Ακάκιου,το κελί του Αγίου Γεωργίου Α',όπου ασκήτεψε ο Όσιος Γέροντας Πορφύριος Καυσοκαλυβίτης,και εν συνεχεία θα πάμε στο Ι.Κελλάκι του Αγίου Ευσταθίου.Θα φιλοξενηθούμε εκείνο το βράδυ στον ξενώνα εκεί στα Καυσοκαλύβια.
Την 3η ημέρα,θα ανεβούμε στην Κερασιά,όπου θα φιλοξενηθούμε στο Ι.Κελλί του Αγίου Γεωργίου.
Την 4η ημέρα,θέλουμε να πάμε στα Κατουνάκια(κελί Δανιηλαίων) και εν συνεχεία δια μέσου της Μικράς Αγίας Άννας,θα πάμε για φιλοξενία στην Ι.Σκήτη Αγίας Άννας.
Την 5η ημέρα,αναχωρούμε για την Ιερά Μονή Διονυσίου διά μέσου όμως της Νέας Σκήτης και εν συνεχεία της Ι.Μονής Αγίου Παύλου.

Θα ήθελα λοιπόν να ερωτήσω,μιάς και η παρέα είναι από 52-62 ετων,γνώριμη δε και από άλλες προσκυνηματικές περιπλανήσεις μας στο Ιερό τούτο τόπο,
είναι το πρόγραμμα εφικτό?
Υπάρχει κάτι το ιδιαίτερο που θα πρέπει να προσέξουμε?
Υπάρχει κάτι στο πρόγραμμα μας,που θα πρέπει να αφαιρέσουμε ή να προσθέσουμε?
Γνωρίζετε με βάση το πρόγραμμα,τις ώρες κάθε διαδρομής?
Θα ήθελα τόσο πολύ,να βρώ τον Πνευματικό μου.Έχετε να μου υποδείξετε με βαση την γνώση ή εμπειρία σας?

Εκ βάθους καρδίας σας ευχαριστώ,
ευχόμενος να είστε πάντα γεροί με περίσσεια Αγάπη.
Άς έχουμε την Ευλογία του "Κυρίου"

Γιώργος Τσούμπας
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 049&type=3
panosvolos
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 20, 2007 5:00 am

Re: Έρημος του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από panosvolos »

aderfa apo layra gia na pas agio neilo tha pas sth roumanikh skhth kai apo ekei exei monopati
apo thn royumanikh skhth mexri poy fenete ena anoigma einai dyskolos dromos arketa anhforikos
apo ekei katebenontas pas agio neilo proskynate mexri ta kaysokalybia to mono dyskolo symeio poy tha breite
einai ena shmeio mia sara ena steno monopati poy tha to brhte telionontas thn megalh kathfora ekei thelei prosoxh
einai epikhndhna na prosexete
se olooi thn diadromh naexete nero polu exei nero kapoy se ena shmeio alla ligo dyskolo na to breis.
gia ta ypoloipa apo kaysokalhbia kerasia exo akoysei pos einai anhfora megalh kai dyskolh
sta ypoloipa den exei dyskolia poly.
gia pneymatiko tha se synhstoysa ton papa basilh sthn megisth layra einai poly kalos einai o arxontarhs
Alexk
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Τρί Σεπ 13, 2011 8:40 am
Τοποθεσία: Πελοπόννησος

Re: Έρημος του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από Alexk »

Φίλε μου, αν και πάνε πάρα πολλά χρόνια από τότε που είχα κάνει τη διαδρομή αυτή (και είμουν νέος 22-23 ετών) νομίζω ότι είχαμε κάνει με την παρέα μου περί τις 6-7 ώρες από Μεγίστη Λαύρα έως σκήτη Αγίας Αννας.
kostasellas
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Δευ Μάιος 24, 2010 7:05 am
Τοποθεσία: Πάτρα, Αχαϊας

Re: Έρημος του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από kostasellas »

Καλημέρα,
Απο την Μεγίστη Λαυρα εως και Καυσοκαλύβια το καναμε αρχες Ιουνη Φέτος
Απο Μεγίστη Λαύρα και για 1 ωρα περίπου σε δρόμο αμαξωτό, οποτε δεν υπάρχει σκια.
Αφού ομως θα ξεκινήσετε χαραματα δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
Μετα ειναι μονοπάτι με υπέροχη βλάστηση. Προσοχή σε ενα σημείο οπου υπάρχει και μικρή πινακίδα (Αριστερά Καυσοκαλύβια-Δεξια Αγία Αννα)
Εσεις θα πάτε αριστερά κατηφορικά μεσα στο πυκνό δάσος.
Στο τέλος του δάσους το μονοπάτι περνάει ανάμεσα απο βραχους-και εδω θέλει λίγο προσοχή και αργή ροή- Καλό ειναι να εχει βρέξει 1-2 μέρες πριν.
http://www.youtube.com/watch?v=cthPucS1rFY

Στο τέλος υπάρχει η σάρα (ενα βραχώδης κομμάτι) που εχει προκύψει μάλλον απο κατολίσθηση.
Περνιέται ευκολα αλλα θελει αργή σιάσχιση γιατι κατω ειναι γκρεμός (Μη σας φοβίζω κιολας- ειναι ευκολο)
Καλό θα ειναι να ειστε εκει πριν δυναμώσει ο ηλιος καθώς για κανεμα μισάωρο δεν υπάρχει καθόλου σκια.
Μετα ακολουθεί μικρή ανηφόρα και αμέσως βρίσκεστε σε βρύση με γάργαρο νερό
και στη αρχή των κελιών του Αγίου Νείλου.
Αφήνετε τα σακίδια σας εκει και κατεβένετε περιπου 20-30 λεπτά πιο κατω στο σπήλαιο του Αγίου Νείλου.ΥΠΕΡΟΧΟ ΤΟΠΙΟ.
Εκει απο κάτω ειναι ο Κόλπος Καραβοστάσι.
Πάλι πίσω περνετε σακίδια και συνεχίζετε το μονοπάτιθ που αφήνετε. Κατηφορικό και πολλά σκαλιά. Εχει σκια σε πολλά σημεία για ξεκούραση.
Μετα γίνεται ανηφορικό και αμέσως μετά προβάλει το Κυριακό Των Καυσοκαλυβίων. Εως εκει εχει κανενα 20λεπτο περπάτημα ευθεία μέσα από την Σκήτη.
Υπέροχη Σκήτη-Υπέροχοι ανθρωποι-
Να πάτε στον παπα Γεώργη- αξίζει να τον συνατήσετε- Ειναι οπως οδεύετε προς το Κυριακό, στα δεξιά και πάνω- περίπου 5-10 λεπτά πριν το Κυριακό (οπως ερχεστε απο Αγιο Νείλο)
http://www.youtube.com/watch?v=Seg5YC1yF3A

Απο εκει πρεπει να παρετε ενα πολύ ανηφορικό μονοπάτι για Κερασια.-Εγω θα πρότεινα να παρετε το πλοίο απο τονΑσρανα Καυσοκαλυβίων (15-20 Λεπτα απο το Κυριακό)
και να πάτε Αγιο Πάυλο να μείνετε.
Απο εκει ειτε την ιδια μερα ειτε την επόμενη θα παρετε ενα ομορφο ευοκολο μονοπάτι για Νεα Σκήτη (40-45 Λεπτά Ευθεία)
viewtopic.php?f=77&t=15223

Εκει στη Νεα σκήτη μπορείτε να πάρετε την ευχή του γέροντα Νίκωνα και να μιλήσετε μαζι του.
http://www.youtube.com/watch?v=prrZZIRe8mo

Απο εκει για Αγια Αννα ειναι μια ανηφορική ομορφη διαδρομή (50-60 λεπτα)
Εκει θα προσκηνύσετε και θα κατέβετε 2200 σκαλοπάτια για τον Αρσανα της Αγιας Αννας να παρετε καραβι για πίσω ατην Αγ. Παυλου (Το αργότερο περίπου στις 13:30 Περίπου)

Την επόμενη πηγαίνετε απο Παυλου στην Διονυσίου -καμια Ωρα-Ανηφορικό δασώδης Μονοπάτι-Μετα στην επιστροφή Κατηφορικό( χαχα). Και αυτή ωραία διαδρομή.

Αυτα ξέρω αυτα λέω
Καλό προσκήνυμα και η Παναγια θα οικονομήσει για το ταξίδι σας
kostasellas
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Δευ Μάιος 24, 2010 7:05 am
Τοποθεσία: Πάτρα, Αχαϊας

Re: Έρημος του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από kostasellas »

Στο τέλος του δάσους το μονοπάτι περνάει ανάμεσα απο βραχους-και εδω θέλει λίγο προσοχή και αργή ροή- Καλό ειναι να ΜΗΝ εχει βρέξει 1-2 μέρες πριν.
http://www.youtube.com/watch?v=cthPucS1rFY
Γιώργος Τσούμπας
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 8:21 pm

Re: Έρημος του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από Γιώργος Τσούμπας »

kostasellas έγραψε:Καλημέρα,
Απο την Μεγίστη Λαυρα εως και Καυσοκαλύβια το καναμε αρχες Ιουνη Φέτος
Απο Μεγίστη Λαύρα και για 1 ωρα περίπου σε δρόμο αμαξωτό, οποτε δεν υπάρχει σκια.
Αφού ομως θα ξεκινήσετε χαραματα δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
Μετα ειναι μονοπάτι με υπέροχη βλάστηση. Προσοχή σε ενα σημείο οπου υπάρχει και μικρή πινακίδα (Αριστερά Καυσοκαλύβια-Δεξια Αγία Αννα)
Εσεις θα πάτε αριστερά κατηφορικά μεσα στο πυκνό δάσος.
Στο τέλος του δάσους το μονοπάτι περνάει ανάμεσα απο βραχους-και εδω θέλει λίγο προσοχή και αργή ροή- Καλό ειναι να εχει βρέξει 1-2 μέρες πριν.
http://www.youtube.com/watch?v=cthPucS1rFY

Στο τέλος υπάρχει η σάρα (ενα βραχώδης κομμάτι) που εχει προκύψει μάλλον απο κατολίσθηση.
Περνιέται ευκολα αλλα θελει αργή σιάσχιση γιατι κατω ειναι γκρεμός (Μη σας φοβίζω κιολας- ειναι ευκολο)
Καλό θα ειναι να ειστε εκει πριν δυναμώσει ο ηλιος καθώς για κανεμα μισάωρο δεν υπάρχει καθόλου σκια.
Μετα ακολουθεί μικρή ανηφόρα και αμέσως βρίσκεστε σε βρύση με γάργαρο νερό
και στη αρχή των κελιών του Αγίου Νείλου.
Αφήνετε τα σακίδια σας εκει και κατεβένετε περιπου 20-30 λεπτά πιο κατω στο σπήλαιο του Αγίου Νείλου.ΥΠΕΡΟΧΟ ΤΟΠΙΟ.
Εκει απο κάτω ειναι ο Κόλπος Καραβοστάσι.
Πάλι πίσω περνετε σακίδια και συνεχίζετε το μονοπάτιθ που αφήνετε. Κατηφορικό και πολλά σκαλιά. Εχει σκια σε πολλά σημεία για ξεκούραση.
Μετα γίνεται ανηφορικό και αμέσως μετά προβάλει το Κυριακό Των Καυσοκαλυβίων. Εως εκει εχει κανενα 20λεπτο περπάτημα ευθεία μέσα από την Σκήτη.
Υπέροχη Σκήτη-Υπέροχοι ανθρωποι-
Να πάτε στον παπα Γεώργη- αξίζει να τον συνατήσετε- Ειναι οπως οδεύετε προς το Κυριακό, στα δεξιά και πάνω- περίπου 5-10 λεπτά πριν το Κυριακό (οπως ερχεστε απο Αγιο Νείλο)
http://www.youtube.com/watch?v=Seg5YC1yF3A

Απο εκει πρεπει να παρετε ενα πολύ ανηφορικό μονοπάτι για Κερασια.-Εγω θα πρότεινα να παρετε το πλοίο απο τονΑσρανα Καυσοκαλυβίων (15-20 Λεπτα απο το Κυριακό)
και να πάτε Αγιο Πάυλο να μείνετε.
Απο εκει ειτε την ιδια μερα ειτε την επόμενη θα παρετε ενα ομορφο ευοκολο μονοπάτι για Νεα Σκήτη (40-45 Λεπτά Ευθεία)
viewtopic.php?f=77&t=15223

Εκει στη Νεα σκήτη μπορείτε να πάρετε την ευχή του γέροντα Νίκωνα και να μιλήσετε μαζι του.
http://www.youtube.com/watch?v=prrZZIRe8mo

Απο εκει για Αγια Αννα ειναι μια ανηφορική ομορφη διαδρομή (50-60 λεπτα)
Εκει θα προσκηνύσετε και θα κατέβετε 2200 σκαλοπάτια για τον Αρσανα της Αγιας Αννας να παρετε καραβι για πίσω ατην Αγ. Παυλου (Το αργότερο περίπου στις 13:30 Περίπου)

Την επόμενη πηγαίνετε απο Παυλου στην Διονυσίου -καμια Ωρα-Ανηφορικό δασώδης Μονοπάτι-Μετα στην επιστροφή Κατηφορικό( χαχα). Και αυτή ωραία διαδρομή.

Αυτα ξέρω αυτα λέω
Καλό προσκήνυμα και η Παναγια θα οικονομήσει για το ταξίδι σας
Σε χιλιοευχαριστώ Αδελφέ Κώστα.Πολύτιμες και κατατοπιστικές όλες οι πληροφορίες που μας έδωσες.Η Παναγιά να σε έχει πάντα καλά!
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Έρημος του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από petrosathonas »

Γιώργος Τσούμπας έγραψε:......................................
Θα ήθελα τόσο πολύ,να βρώ τον Πνευματικό μου.Έχετε να μου υποδείξετε με βαση την γνώση ή εμπειρία σας?
.................................
Αφού το θέλεις τόσο πολύ Γιώργο, βάλε το σκοπό στο προσκύνημά σου και πιστεύω
ότι η Παναγία θα σου τον φέρει μπροστά σου.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Έρημος του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Έρημος του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από aposal »

Υπάρχει περιγραφή και φωτογραφικο υλικό από τη διαδρομή που κάναμε αρχές Ιουνίου 2011 (Λαύρα - Αγ. Νείλος - Καυσοκαλύβια) ο Παναγιώτης Σπυ, εγώ και ο Διονυσηςκοσμ στο σχετικό θέμα.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Έρημος του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Αντι να ψαχνουμε Αποστολε κανε μια παραθεση του θεματος
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαδρομές μονοπάτια στον Αθω”