Δοχειαρίου - Ξενοφώντος

Διαδρομές μονοπάτια στο Αγιον Ορος

Συντονιστής: Συντονιστές

saris
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Δεκ 12, 2005 6:00 am

Δοχειαρίου - Ξενοφώντος

Δημοσίευση από saris »

Πρόκειται να κάνω τη διαδρομή Δοχειαρίου- Ξενοφωντος και έαν γνωρίζει κάποιος για το χρόνο που χρειάζεται παρακαλώ θερμά να βοηθήση
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Δοχειαρίου - Ξενοφώντος

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Είναι ένα πανεύκολο παραλιακό μονοπατάκι, μόνο 20 λεπτά! Πάρα πολύ απλό!
Καλά να περάσεις αδελφέ και καλό προσκύνημα να έχεις!
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Δοχειαρίου - Ξενοφώντος

Δημοσίευση από petrosathonas »

Δέχονται στη Δοχειαρίου?
saris
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Δεκ 12, 2005 6:00 am

Re: Δοχειαρίου - Ξενοφώντος

Δημοσίευση από saris »

Δοχειαρίου και Ξενοφώντος θα πάω για προσκύνημα και θα μείνω στο Ρ'ωσσικο για την πανυγηρη του Αγιου Παντελεήμωνα
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Δοχειαρίου - Ξενοφώντος

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

μια ανηφόρα και μια κατηφόρα ειναι το μονοπάτι περίπου στη μισή ωρίτσα...αξίζει το προκύνημα στην Παναγία την Γοργοεπήκοο...
ο Χριστός σώζει....
paratiritis88
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 24, 2007 6:00 am

Re: Δοχειαρίου - Ξενοφώντος

Δημοσίευση από paratiritis88 »



Διαδρομή από Ξενοφ. πρός Δοχειαρίου-2009

Εδώ αδελφέ χρειάζεται προσοχή για να μη πέσεις σε κανένα μονοπάτι ταλαιπωρίας. Πρόσεξε τώρα.

Κάτω από την Ξενοφώντος στήν παραλία δεξιά, υπάρχει ένα αγίασμα τού Αγίου Γεωργίου πού βγαίνει μέσα από βράχο τής θάλασας, δεν έχει προσκυνητάρι. Μετά,τό παραλιακό μονοπάτι ανεβαίνει ανάμεσα σέ ένα δύσβατο χώρο με σκίντα, κλπ καί σε βγάζει στό επάνω κύριο μονοπάτι Ξενοφ.-Δοχειαρίου. Γνώμη μου είναι εάν θές άς πάς στό Αγίασμα αλλά μετά

1) ή θα ανεβείς στά σκίντα, δύσκολο

2) η θα γυρίσεις στήν Ξενοφ. καί θα πάρεις τόν ίσο καί απλό δρόμο πού υπάρχει επάνω από το Μοναστήρι καί έξω από αυτό ( ανεβαίνεις από πλευρική έξοδο πόρτας εργατών).

Εάν τώρα, για να μη γυρίσεις πίσω ακολουθήσεις τό 1, τότε περνάς τα σκίντα, πάς Δοχειαρίου, αλλά στό γυρισμό μή διανοηθείς να κατέβεις από τα σκίντα στο Αγίασμα καί παραλία γιατί είναι δύσκολο.

Απλούστατα στήν διασταύρωση σκίντα-ίσος δρόμος, εσύ πάρε τόν ίσο ( ίσα ευθεία, όχι δεξιά πρός παραλία κάτω) καί εάν δείς καί μιά πινακίδα εκεί πού λέει Ξενοφ. καί δείχνει πρός σκίντα καί παραλία, αγνόησέ την..). Λοιπόν θα βγείς τέρμα επάνω από το μοναστήρι καί θα μπείς από τήν μεγάλη πόρτα των εργατών.

Καλό προσκύνημα...


paratiritis88
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Δοχειαρίου - Ξενοφώντος

Δημοσίευση από ntinos »

Καλησπέρα σε όλους,
για να μην ανοίγω νέο θέμα είπα να ενεργοποιήσω ξανά αυτό. 2 σύντομες ερωτήσεις:
1. Ξέρει κανείς αν δέχονται για διανυκτέρευση στις Δοχειαρίου/Ξενοφώντος? Κάποιος μου είπε όχι για Δοχειαρίου και μάλον όχι για Ξενοφώντος.
2. Μπορώ από εκεί να πιάσω το φέρρυ για Ουρανούπολη φεύγοντας ή πρέπει να πάω αναγκαστικά Δάφνη (για να περάσω από "τελωνείο" κλπ)?
Ευχαριστώ!
ravniotis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 26, 2006 6:00 am

Re: Δοχειαρίου - Ξενοφώντος

Δημοσίευση από ravniotis »

η δοχειαρίου άρχισε να ξαναδέχεται κόσμο αλλά είναι λίγο δύσκολη η τηλεφωνική επικοινωνία. η ξενοφώντος δέχεται καθημερινά πολλούς επισκέπτες αλλά καλό είναι και εκεί να πάρεις τηλέφωνο πριν.
φυσικά και μπορείς να βγεις με το καράβι από εκεί προς την ουρανούπολη. σε ελέγχουν στην είσοδο σου στο καράβι και τότε βγάζεις και εισιτήριο
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Δοχειαρίου - Ξενοφώντος

Δημοσίευση από ntinos »

οκ, ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Δοχειαρίου - Ξενοφώντος

Δημοσίευση από ntinos »

Για να μην ξανανοίγω νέα θέμα, προσπαθώ να επικοινωνήσω τηλεφωνικώς με τη μονή Δοχειαρίου στο 23770-23245. Προσπαθώ μέρες αλλά τπτ.
Υπάρχει άλλο νούμερο? Νούμερο Φαξ δεν βρίσκω...υπάρχει κάποιος που έχει φιλοξενηθεί να μου πει πως έκλεισε?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαδρομές μονοπάτια στον Αθω”