Πρωτάρης

Διαδρομές μονοπάτια στο Αγιον Ορος

Συντονιστής: Συντονιστές

vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Πρωτάρης

Δημοσίευση από vasilisalt »

Μέσα στις πνευματικές διαδικτυακές μου αναζητήσεις, με τη βοήθεια του Θεού, βρήκα το υπέροχο αυτό site. Συγχαρητήρια κύριοι. Μπράβο σας. Εξαιρετική δουλειά. Το είχα καιρό στο μυαλό μου, τώρα όμως ορμόμενος και απο τα υπέροχα άρθρα, απόψεις, εμπειρίες κλπ του site το αποφάσισα. Θα επισκεφθώ το Άγιο Όρος μόνος μου τον Αύγουστο. Έκλεισα διαμονή στις Ι. Μονές Σταυρονικήτα, Σίμωνος Πέτρας, Γρηγορίου, Διονυσίου. Στο μυαλό μου το ταξίδι έχει ως εξής. Απο Δάφνη με λεωφορείο στις Καρυές. Μικρή ξενάγηση και προσκύνημα και πεζός ή με μέσο στην Ι. Μονή Σταυρονικήτα. Την άλλη μέρα Καρυές και με μέσο στη Ι. Μονή Σίμωνος Πέτρα. Μετά στις άλλες μονές πεζός. Θα το θεωρούσα μεγάλη ευεργεσία αν κάποιος μπορεί να μου πει αν η ΄΄ερασιτεχνική΄΄ μου προσέγγιση έχει λογική ή να με συμβουλεύσει για τις διαδρομές, για τις Μονές ή για ότι πρέπει να ξέρει ένας πρωτάρης. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για όλα. Να σας έχει ο Θεός δυνατους και γερούς σωματικά και κυρίως πνευματικά.
Άβαταρ μέλους
iliasgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1196
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ηλιας33@ΔυτικηΕλλαδα

Re: ΠΡΩΤΑΡΗΣ

Δημοσίευση από iliasgr »

απο ουρανουπολη τι ωρα φευγεις?απο καρυες φευγουν λεωφορεια για τις μονες(και για Σταυρονικητα)στη 1,00 το μεσημερι.ΣΙμωνοπετρα μπορεις να πας ειτε με λεωφορειο απο Δαφνη(κοστος 30 ευρω)ειτε με το καραβακι ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ.επειτα γρηγοριου και διονυσιου ειναι πολυ ευκολα ακομα και με τα ποδια,ειτε παλι με το ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ
ελεησον με ο Θεος
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: ΠΡΩΤΑΡΗΣ

Δημοσίευση από vasilisalt »

Δεν εχω κλείσει τίποτα απο Ουρανούπολη. Φαντάζομαι πως θα φτάσω κατά τις 7 εκεί θα πάρω το διαμονητήριο και θα φύγω με όποιο καραβάκι πάει Δάφνη. Πρέπει να κλείσω θέση σε κάποιο από τα καραβάκια? Επίσης αν μπορείς πες μου για τη διαδρομή απο Ι. Μονη Σίμωος Πέτρας προς Γρηγορίου και προς Διονυσίου. Τι προτείνεις με καραβάκι ή πεζός? Σ ευχαριστώ πολύ
Ermite
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 03, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Βόλος-Θεσσαλονίκη-Πάτρα-Αίγιο

Re: ΠΡΩΤΑΡΗΣ

Δημοσίευση από Ermite »

Γιά τη Σιμωνόπετρα κινείται και ένα τζιπάκι της Μονής από Δάφνη. Κάνε μιά προσπάθεια να τηλεφωνήσεις στη Μονή, μήπως μπορούν να σε εξυπηρετήσουν. Είναι η δυσκολότερη διαδρομή, διότι έχει πολλή ανηφόρα. Είτε από το δρόμο, είτε από το λιμανάκι (αρσανά). Αντιστρόφως, από Σιμωνόπετρα προς Γρηγορίου κλπ είναι ευκολότερα.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: ΠΡΩΤΑΡΗΣ

Δημοσίευση από vasilisalt »

Στη Σιμωνόπετρα η συνεννόηση γίνεται μόνο με fax. Θεωρώ λίγο γαιδουριά να τους ενοχλήσω για τη μετάβασή μου εκεί. Ελπίζω να μπορέσω να βρω λεωφορείο από Καρυες ή Δάφνη. Πάντως διαβάζοντας για το Άγιο Όρος έχω ήδη φτιαχτεί για αυτό το ταξιδι. Ελπιζω όλα να πάνε καλά. Ευχαριστώ παιδιά
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: ΠΡΩΤΑΡΗΣ

Δημοσίευση από petrosathonas »

Αγαπητέ Βασίλη (σωστά?)
καλό προσκύνημα.
Η Παναγιά μαζί σου.

Θα σου πρότεινα αφού είσαι μόνος και είναι η πρώτη σου φορά στο Άγιο Όρος, να βρεις οπωσδήποτε και άλλους προσκυνητές στη Σιμωνόπετρα και μαζί να κατεβείτε το γκρεμό για Γρηγορίου. Το μονοπάτι είναι πολύ απότομο και επικίνδυνο. Κατεβαίνεις μέχρι τη θάλασσα και μετά πάνω πάλι.

Την πρώτη φορά που πήγα στο Άγιο Όρος πήγα Δάφνη-Σιμωνόπετρα με τα πόδια (2,5 ώρες) και μετά Σιμωνόπετρα-Γρηγορίου πάλι με τα πόδια (1,5 ώρα), την ίδια μέρα γιατί στη Σιμωνόπετρα δεν μας δέχτηκαν για διανυκτέρευση.

Πέτρος
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: ΠΡΩΤΑΡΗΣ

Δημοσίευση από petrosathonas »

Ξεκινήσαμε από τη Δάφνη δύο άτομα και στο δρόμο για Σιμωνόπετρα βρήκαμε κι άλλους και πήγαμε όλοι μαζί.

Εκεί κεραστήκαμε, ξεκουραστήκαμε στο αρχονταρίκι και στους εξώστες (ασύλληπτη θέα) και συνεχίσαμε για Γρηγορίου.

Λίγο πριν τη Σιμωνόπετρα, σε μία ανοιχτή στροφή από την οποία φαίνεται το μοναστήρι είναι η σπηλιά του Αγίου Σίμωνα. Θα σου πουν στο μοναστήρι γι' αυτήν.
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: ΠΡΩΤΑΡΗΣ

Δημοσίευση από petrosathonas »

Στη Γρηγορίου παρακολούθησα την πρώτη μου ακολουθία στον Άθωνα.
Εσπερινός. Χαράχτηκε ανεξίτηλα στην ψυχή και το μυαλό μου ότι είδα κι έζησα.
Είναι σα να το ζω τώρα μετά από 18 χρόνια.

Την επόμενη μέρα Διονυσίου με καραβάκι.
Εκεί άρχισε η στροφή μου.

Σε άλλα ταξίδια μου στον Άθωνα πήγα στη Σταυρονικήτα.
Άλλη φύση εκεί, πράσινο, δροσιά, θέα. Θα δεις κι εσύ.
Καρυές - Σταυρονικήτα πήγαμε με τα πόδια. Εύκολη διαδρομή.
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: ΠΡΩΤΑΡΗΣ

Δημοσίευση από petrosathonas »

Εν κατακλείδι το πρόγραμμά σου είναι πολύ καλό για πρώτη φορά.
Αυτό που θα σου πρότεινα είναι όπου μπορείς να πας με καραβάκι πηγαινε μ' αυτό και άσε τα δύσκολα και άγνωστα μονοπάτια για άλλη φορά και πάντα με παρέα.
Είμαι σίγουρος ότι θα είσαι τακτικός προσκηνυτής του Αγίου Όρους πιά.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: ΠΡΩΤΑΡΗΣ

Δημοσίευση από vasilisalt »

Διάβασα πριν απο καιρό το βιβλίο του Κρίστοφερ Μέριλ ΄΄Ταξίδι στον Αθω΄΄. Σε κάποια συνομλία του συγγραφέα με κάποιο μοναχό ο μοναχός του είπε πως πρώτα έρχεται ο φοβος του Θεού και μετά η αγάπη για το θεό. Ο συγγραφέας του απάντησε πως το αντίθετο ισχύει στις εγκόσμιες σχέσεις, πρωτα η αγάπη κατόπιν η κριση. Ο μοναχός τον διόρθωσε. Πρωτα έρχεται ο πόθος, μετά η κρίση και στη συνέχεια αν είσαι τυχερός η αγάπη...
Δεν ξέρω εμένα με έπιασε πολύ αυτός ο διάλογος και σας τον γράφω ως μια μικρή ανταπόδωση για τις χρήσιμες πληροφορίες και συμβουλές που μου δώσατε. Αν δεν σου είναι κόπος φίλε Πέτρο πές μου, στην Ουρανούπολη πρέπει νσ κλείσω εισιτήριο απο πριν για Δάφνη? Ευχαριστώ πολύ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαδρομές μονοπάτια στον Αθω”