Ερωτήσεις γενικώς. (ουράνιο τόξο)

Διάφορα Θέματα που δεν μπορούν να είναι σε άλλη κατηγορία

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
preloude
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 25, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: athens
Επικοινωνία:

Ερωτήσεις γενικώς. (ουράνιο τόξο)

Δημοσίευση από preloude »

σημερα μου εγενηθη η εξης απορια καθως με λιγη βροχη που επεσε εις το βαθος του οριζοντα παρουσιαστηκε το ουρανιο τοξο. η απορια μου ειναι η εξης. γιατι παντοτε παιρνει αυτο το τοξοειδες σχημα και δεν γινεται ας πουμε ισιο ευθεια γραμμη η κατι αλλο. ασχετο λιγο αλλα ειναι ενα ερωτημα.
inaapp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: Τρί Φεβ 27, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από inaapp »

Ρώτα τους Μασσόνους που το έχουν ως έμβλημά τους.
Άβαταρ μέλους
preloude
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 25, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από preloude »

inaapp έγραψε:Ρώτα τους Μασσόνους που το έχουν ως έμβλημά τους.
αα για πες μου περισσοτερα με ενδιαφερει
inaapp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: Τρί Φεβ 27, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από inaapp »

inaapp έγραψε:Ρώτα τους Μασσόνους που το έχουν ως έμβλημά τους.
Μάλλον μη το κάνεις γιατί μπορεί να σε παρασύρουν.

Θα κάνω ένα πείραμα να απαντήσω. Μπορεί να είναι και κουταμάρα.
Στη Παλαιά Διαθήκη βλέπουμε ότι μετά το Κατακλυσμό του Νώε ο Θεός έδωσε την υπόσχεση στον άνθρωπο ότι δε θα ξανακαταστρέψει με τέτοιου είδους καταστροφή την ανθρωπότητα (έχει άλλους τρόπους ). Και ως υπόσχεση αυτής της συμφωνίας παρουσίασε το Ουράνιο Τόξο.

Πιστεύω ότι ξεκινώντας το Ο.Τ από τη μια πλευρά που πατάει στη γή και ανεβαίνοντας στον ουρανό θέλει να μας δείξει ότι Αυτός μας δημιούργησε.
Από τον ουρανό τώρα επανερχόμενο στη γή ίσως να σημαίνει ότι ο Θεός βρίσκεται κοντά μας , μέσα στην ανθρώπινη ιστορία, και δεν παύει να μας προσέχει.

Πιστεύω ότι ερμηνεύεται και επιστημονικά, αλλά είμαι άσχετος.
Εν πάσει περιπτώσει και ερμηνεία επιστημονική να υπάρχει αυτό δεν αναιρεί μια τυχόν θεολογική, αφού ο Θεός χρησιμοποίησε το συγκεκριμένο
στοιχείο της φύσης. Και ότι χρησιμοποιεί ο Θεός δεν το κάνει τυχαία αλλά έχει την βαθύτερη θεολογική ερμηνεία του.
inaapp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: Τρί Φεβ 27, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από inaapp »

preloude έγραψε:αα για πες μου περισσοτερα με ενδιαφερει

Τώρα μου βάζεις δύσκολα. Θέλει λίγο ψάξιμο.

Επιστρέφω σύντομα.
inaapp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: Τρί Φεβ 27, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από inaapp »

inaapp έγραψε:
preloude έγραψε:αα για πες μου περισσοτερα με ενδιαφερει

Τώρα μου βάζεις δύσκολα. Θέλει λίγο ψάξιμο.

Επιστρέφω σύντομα.
Ούφ. Ευτυχώς το βρήκα αμέσως.

Το κίνημα της Νέας Εποχής (η Μασσονία είναι παρακλάδι) χρησιμοποιεί το ουράνιο τόξο για να δηλώσει την οικοδόμηση της Γέφυρας του Ουράνιου Τόξου (antahkarana) ανάμεσα στον άνθρωπο και τον Σατανά, που, όπως λένε είναι η Υπερ-Ψυχή.

Οι Νεοεποχίτες τοποθετούν μικρά αυτοκόλητα με το ουράνιο τόξο, στα αυτοκίνητα και στα βιβλιοπωλεία τους, σαν αναγνωριστικό σημάδι για τους οπαδούς του κινήματος. Μερικοί άνθρωποι, φυσικά, το χρησιμοποιούν απλά σαν διακοσμητικό αγνοώντας την απόκρυφη σημασία που του αποδίδουν.

Από το βιβλίο της CONSTANCE CUMBEY <Η Συνωμοσία του Υδροχόου>
nick
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Μαρ 27, 2007 5:00 am

Re: ερωτησεις γενικως.

Δημοσίευση από nick »

Το ουράνιο τόξο είναι κύκλος με ακτίνα 42 μοιρών, με κέντρο το σημείο που βρίσκεται αντιδιαμετρικά του ήλιου (αν θεωρήσουμε ως κέντρο το κεφάλι μας). Δηλαδή το ουράνιο τόξο βρίσκεται πάντοτε στην σκιά μας (όταν κοιτάζουμε το ουράνιο τόξο ο ήλιος είναι πάντοτε πίσω μας). Θα ήταν κύκλος το ουράνιο τόξο αλλά κόβεται από την γή (είναι οπτικό φαινόμενο). Για περισσότερες πληροφορίες δες το site www.eo.ucar.edu/rainbows/

[/img]
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

Περίεργο ακούγεται αυτό με το ουράνιο τόξο. Δηλαδή κάποιος που το χρησιμοποιεί σαν διακόσμηση, εν αγνοία του προωωθεί ιδέες τρίτων ?

Αναγνωρίζω οτι υπάρχουν πάρα πολλά σύμβολα που μπορεί να χρησιμοποιούνται είτε όχι απο περίεργες οργανώσεις.

Μήπως η προτροπή να μην χρησιμοποιούμε κανένα διακοσμητικό εμπεριέχει και την προτροπή να ζούμε σε ένα κόσμο χωρίς χρώμα δηλαδή δε ένα κόσμο γεμάτο με γκρί τόνους ? ή αλλιώς σε ένα κόσμο που κυριαρχείται απο την εικόνα του επερχόμενου θανάτου ?

Μήπως απαγορεύεται και να γελάμε ?

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
inaapp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: Τρί Φεβ 27, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από inaapp »

eortologio_gr έγραψε:Περίεργο ακούγεται αυτό με το ουράνιο τόξο. Δηλαδή κάποιος που το χρησιμοποιεί σαν διακόσμηση, εν αγνοία του προωωθεί ιδέες τρίτων ?

Αναγνωρίζω οτι υπάρχουν πάρα πολλά σύμβολα που μπορεί να χρησιμοποιούνται είτε όχι απο περίεργες οργανώσεις.

Μήπως η προτροπή να μην χρησιμοποιούμε κανένα διακοσμητικό εμπεριέχει και την προτροπή να ζούμε σε ένα κόσμο χωρίς χρώμα δηλαδή δε ένα κόσμο γεμάτο με γκρί τόνους ? ή αλλιώς σε ένα κόσμο που κυριαρχείται απο την εικόνα του επερχόμενου θανάτου ?

Μήπως απαγορεύεται και να γελάμε ?

Χρ.

Έχω μια απορεία. Γιατί παρεξηγούμε τα λόγια του άλλου;
Δεν είπα ότι προοθούμε ιδέες τρίτων, αν και γι`αυτούς που χρησιμοποιούν
αυτά τα σύμβολα και έχουν περιεχόμενο αποκρυφιστικό, τους βοηθούμε να νώσουν περρισότερη σιγουριά για τα μυνήματα που θέλουν να περάσουν.

Δηλ. εάν κατάλαβα ο ''χρωματισμός'' του κόσμου θα εξαρτηθεί από το εάν χρησιμοποιήσουμε το ουράνιο τόξο; Δεν είμαι καθόλου απαισιόδοξος, αντιθέτως νιώθω αισιοδοξία που γνωρίζω τα λάθη μου και τα ''χαρίζω'' στο
Θεό να τα γιατρέψει.

Δόξα το Θεό γελάω πολύ ή μάλλον, πιστεύω, όσο πρέπει. Ο Θεός μπορεί και ένα ερημικό τοπίο του κόσμου αυτού, να τον μετατρέψει σε παράδεισο, εάν η καρδιά μας γεμίσει μ`Αυτόν.
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

inaapp έγραψε:...Γιατί παρεξηγούμε τα λόγια του άλλου;...
Καμία παρεξήγηση και λάθος εκλήφτηκε έτσι το μηνυμά μου.

Απλά η ερμηνεία συμβόλων σαν αποκρύπτοντα μυστικά μηνύματα, μας οδηγεί σε μια παράνοια η οποία καταλήγει στο να μην χρησιμοποιούμε κανένα σύμβολο με τον φόβο οτι κάπου κάποτε χρησιμοποιήθηκε απο κάποια παραθρησκευτική ή θρησκευτική ή άλλη ομάδα.

Ετσι, προκειμένου να μην υπάρχει καμία παρανόηση, αποκόπτω την επαφή μου με τα κάθε είδους σύμβολα και έτσι αναγκάζομαι να ζω σε γκρί και σκούρους τόνους αφού μέσα στην παράνοια αυτή και το γέλιο μάλλον κάποιος κάπου κάποτε το απαγόρεψε ώς σκανδαλίζον ...

Κάπως έτσι βγήκε και η μόδα με τις μπούρκες...

Αυτό εννοώ.

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Θέματα”