Ερώτηση (πεπρωμένο)

Διάφορα Θέματα που δεν μπορούν να είναι σε άλλη κατηγορία

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
theophania
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2007 6:00 am

Ερώτηση (πεπρωμένο)

Δημοσίευση από theophania »

η θρησκεια μας παραδεχεται το πεπρωμενο?
strumfi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ελένη@Αττική

Re: ερωτηση

Δημοσίευση από strumfi »

theophania έγραψε:η θρησκεια μας παραδεχεται το πεπρωμενο?
Όχι, βέβαια
sakis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Δευ Σεπ 03, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από sakis »

Ο απόλυτος προορισμός είναι θεολογικό δόγμα που αναπτύχθηκε στο χώρο του Δυτικού Χριστιανισμού, αρχικά από τον Αυγουστίνο Ιππώνος. Σύμφωνα με αυτό, "όλοι οι άνθρωποι από την φύση τους είναι αμαρτωλοί και ανεπίδεκτοι προόδου. Όμως, ο Θεός εκλέγει αιωνίως μερικούς από αυτούς, οι οποίοι τελικά ως εκλεκτοί του Θεού σώζονται, όχι κατά την δική τους αξία, αλλά κατά την ανεξερεύνητη βουλή του Θεού. Επομένως, ο Θεός δεν στέλλει τη χάρη Του σε όλους τους ανθρώπους, αλλά μόνον στους εκλεκτούς Του, που τους εξέλεξε και τους προόρισε για τα αιώνια αγαθά, και αυτοί δεν είναι γνωστοί από κανέναν άλλο, παρά μόνον από τον Θεό".

Κριτικές για τον απόλυτο προορισμό

Ο Μητροπολίτης Ιερόθεος Βλάχος χαρακτηρίζει τη θεωρία του απόλυτου προορισμού, "σύμφωνα με την οποία ο Θεός έχει προορίσει τους ανθρώπους που θα σωθούν, και η όλη προσπάθεια του ανθρώπου έγκειται στο να ανακαλύψη ποιός ανήκει στους εκλεκτούς του Θεού για την σωτηρία" ως "την μεγαλύτερη θεολογική ρατσιστική αντίληψη όλων των εποχών που δημιούργησε τεράστια προβλήματα στον δυτικό χώρο μέχρι τις ημέρες μας".
Ο Μάριος Μπέγζος θεωρεί ότι "η διδασκαλία για τον απόλυτο προορισμό είναι η σκληρότερη πλευρά της αυγουστίνειας σκέψης" και ότι "ο Θεός του Αυγουστίνου παίρνει τα χαρακτηριστικά της προσωπικής αυθαιρεσίας και παρομοιάζεται με αυτοκράτορα της αρχαιότητας", όπου "η δικαιοσύνη γίνεται βαναυσότητα και η χάρη καταντά αυθαιρεσία"
theophania
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2007 6:00 am

απαντηση

Δημοσίευση από theophania »

στον σακη.δηλαδη που θα ξερω εγω αν ειμαι η εκλεκτη?κ γιατι καποιοι πεθαινουν στα 15 κ αλλοι στα 90?ο λαος μας λεει καμμια φορα΄΄αυτουνου ηταν γραφτο΄΄μηπως τελικα υπαρχει καποιο πεπρωμενο για τον καθενα μας
sakis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Δευ Σεπ 03, 2007 5:00 am

Re: απαντηση

Δημοσίευση από sakis »

theophania έγραψε:στον σακη.δηλαδη που θα ξερω εγω αν ειμαι η εκλεκτη?κ γιατι καποιοι πεθαινουν στα 15 κ αλλοι στα 90?ο λαος μας λεει καμμια φορα΄΄αυτουνου ηταν γραφτο΄΄μηπως τελικα υπαρχει καποιο πεπρωμενο για τον καθενα μας
Φυσικά και δεν υπάρχει πεπρωμένο....
Κυκλοφορεί και το ρητό "ο Θεός προγνωρίζει, δεν προορίζει...."
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Θέματα”