Η Ακολουθία της Προθέσεως

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
vasilikirimp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1403
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Η Ακολουθία της Προθέσεως

Δημοσίευση από vasilikirimp »

Λέγοντας Ακουλουθία της Προθέσεως εννοούμε τη λειτουργική εκείνη Ακολουθία , στα πλαίσια της οποίας γίνεται σήμερα η τελετουργική προετοιμασία των Τιμίων Δώρων , τα οποία δια μέσου της Μεγάλης Εισόδου μεταφέρονται ύστερα στην Αγία Τράπεζα για την επιτέλεση της Αγίας Αναφοράς .

Περιλαμβάνει τα εξής λειτουργικά χαρακτηριστικά

α. την προετοιμασία του άρτου και του ποτηρίου του οίνου
β. την μνημόνευση των Αγίων και των Πιστών
γ. την ευχή και προσφορά του θυμιάματος
δ.τη κάλυψη των δώρων
ε.την ευχή της προθέσεως
στ.την απόλυση

Πρόκειται λοιπόν για μια ακολουθία , η οποία απο άποψη ιστορικολειτουργική αποτελεί το ίδιο γνώρισμα του Βυζαντινού λειτουργικού τύπου .
Από άποψη τελετουργική είναι ιερατική ακολουθία .

Μπορεί κάποιος με απλά λόγια να μας εξηγήσει τη διαφορά όπως επίσης να καταλάβουμε γιατί υπάρχει μετεξέλιξη της Βυζαντινής λειτουργίας.
Αν μπορεί η έκφραση μετεξέλιξη να θεωρηθεί σωστή που χρησιμοποιώ ....
giorgospa
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί Οκτ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Γιώργος@Αθηνα

Re: Η Ακολουθία της Προθέσεως

Δημοσίευση από giorgospa »

Αν και δεν ειμαι ο καταλληλοτερος θα προσπαθήσω να σου απαντήσω..
Μετατέθηκε τον 8 αιώνα η ακολουθία της προθέσεως πριν απο την εναρξη της θείας Λειτουργίας.Αυτο για λόγους πρακτικούς για να υπάρχει μεγαλύτερη άνεση προκειμένου να μεταφερθούν τα δώρα στο θυσιαστήριο.Απο τον 8 αιώνα για την κάλυψη χρόνου προετοιμασίας των δώρων ο λαός εψαλλε άλλους 2 ψαλμούς αντιφωνικά.
Το πιο ωραίο πάντως: Δεν χρειάζεται να επιμείνουμε στην Ιστορία συγγραφής της Θείας Λειτουργίας.Για τους πιστούς αυτο που έχει πρωταρχική σημασία δεν ειναι απο ποιον και ποτε...αλλα με ποιο τρόπο σε κάθε εποχή οι καρδιές που εφλέγοντο απο την αγάπη του Χριστού,Τον γνώρισαν εν τη κλασει του αρτου.
κατα Λουκαν:και αυτοι εξηγουντο τα εν τη οδω και ως εγνωσθη αυτοις εν τη κλασει του αρτου.
(Πορεία προς Εμμαούς)
Το τελευταίο το διάβασα στο υπεροχο βιβλίο του Ιερομονάχου Γρηγορίου, Η Θεία Λειτουργία,Εγω εχω την 3η εκδοση αλλα οπως μου είπαν υπαρχει και 4η .
Τα προηγουμενα παλι στο ιδιο βιβλιο οπως και στο Η Θεία Λειτουργια των Κογκουλη Οικονομου Σκαλτση.

Θα χαιρομουνα να μάθουμε περισσοτερα για την θεία Λειτουργια,αυτο εχει σημασια ,οχι η γλωσσα.
Εαν καποια ενορια κανει μαθηματα ξερετε? η και απο εδω ?πολλοι τα ξερουν αψογα αυτα εδω.
Χριστος Ανεστη!
Άβαταρ μέλους
vasilikirimp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1403
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Re: Η Ακολουθία της Προθέσεως

Δημοσίευση από vasilikirimp »

giorgospa έγραψε:Αν και δεν ειμαι ο καταλληλοτερος θα προσπαθήσω να σου απαντήσω..
Μετατέθηκε τον 8 αιώνα η ακολουθία της προθέσεως πριν απο την εναρξη της θείας Λειτουργίας.Αυτο για λόγους πρακτικούς για να υπάρχει μεγαλύτερη άνεση προκειμένου να μεταφερθούν τα δώρα στο θυσιαστήριο.Απο τον 8 αιώνα για την κάλυψη χρόνου προετοιμασίας των δώρων ο λαός εψαλλε άλλους 2 ψαλμούς αντιφωνικά.
Το πιο ωραίο πάντως: Δεν χρειάζεται να επιμείνουμε στην Ιστορία συγγραφής της Θείας Λειτουργίας.Για τους πιστούς αυτο που έχει πρωταρχική σημασία δεν ειναι απο ποιον και ποτε...αλλα με ποιο τρόπο σε κάθε εποχή οι καρδιές που εφλέγοντο απο την αγάπη του Χριστού,Τον γνώρισαν εν τη κλασει του αρτου.
κατα Λουκαν:και αυτοι εξηγουντο τα εν τη οδω και ως εγνωσθη αυτοις εν τη κλασει του αρτου.
(Πορεία προς Εμμαούς)
Το τελευταίο το διάβασα στο υπεροχο βιβλίο του Ιερομονάχου Γρηγορίου, Η Θεία Λειτουργία,Εγω εχω την 3η εκδοση αλλα οπως μου είπαν υπαρχει και 4η .
Τα προηγουμενα παλι στο ιδιο βιβλιο οπως και στο Η Θεία Λειτουργια των Κογκουλη Οικονομου Σκαλτση.

Θα χαιρομουνα να μάθουμε περισσοτερα για την θεία Λειτουργια,αυτο εχει σημασια ,οχι η γλωσσα.
Εαν καποια ενορια κανει μαθηματα ξερετε? η και απο εδω ?πολλοι τα ξερουν αψογα αυτα εδω.
Χριστος Ανεστη!

Και εγώ θα ήθελα να μάθω περισσότερα - είναι συναρπαστικό το τυπικό και το ουσιαστικό της Θείας Λειτουργίας - τώρα μάλλον δε χρησιμοποιώ και πάλι τη σωστή έκφραση ....αλλά πιστεύω να κατλάβατε με τ οτυπικό και ουσιαστικό τι θέλω να πω....
giorgospa
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί Οκτ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Γιώργος@Αθηνα

Re: Η Ακολουθία της Προθέσεως

Δημοσίευση από giorgospa »

Ναι κατάλαβα πολυ καλά και εγώ ακριβώς αυτο θα ήθελα ,μήπως να προτείνουμε κάποιος που ξέρει εδώ να αρχίσει μαθηματα για αρχαρίους?Οπως γινεται με βυζαντινή μουσική η Αγιογραφία.Ακουει κανεις???
dora gian
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 1:56 pm

Re: Η Ακολουθία της Προθέσεως

Δημοσίευση από dora gian »

Ενα θαυμασιο βιβλιο σχετικα με την εξηγηση των θειων λογων της κυριακατικης Λειτουργιας σε ανωτερο επιπεδο ,και με εμπειριες κοσμικων μοναχων ιερεων ειναι το ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ του Π Αναγνωστοπουλου.Αν καταλαβα σωστα την ερωτηση .
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Ιστορία”