Ένωση Παλαιοημερολογιτών

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Ένωση Παλαιοημερολογιτών

Δημοσίευση από pan »

Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο το χάρικα. Αυτή η ένωση, εκ Θεού, ήταν το κάτι άλλο. ήμουν παρών και η χάρης του Θεού ήταν εκεί. Το χάρηκε μαζί μας όλος ο Ορθόδοξος κόσμος.


Οι Επίσκοποι της Ορθοδόξου Κοινότητος των Ενισταμένων αποτελούν πλέον πλήρη και κανονικά Μέλη της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας Γ.Ο.Χ. Ελλάδος, αναφέρει μεταξύ άλλων επίσημη ανακοίνωση της Εκκλησίας Γ.Ο.Χ. τονίζοντας την απόφαση για ενότητα.

Με αφορμή, λοιπόν, την ολοκλήρωση του Eπισήμου Διαλόγου της Εκκλησίας Γ.Ο.Χ. Ελλάδος μετά της Ορθοδόξου Κοινότητος των Ενισταμένων, το Γραφείο Τύπου της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας Γ.Ο.Χ. Ελλάδος προβαίνει στην ακόλουθη δήλωση:



"Σήμερα 5/18 Μαρτίου 2014 στον Ιερό Ναό της Υπεραγίας Θεοτόκου «Ρόδον το Αμάραντον» Πειραιώς, συνήλθε η Αγία και Ιερά Σύνοδος της Εκκλησίας των Γνησίων Ορθοδόξων Χριστιανών της Ελλάδος υπό την Προεδρία του Μακαριωτάτου Αρχιεπισκόπου Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ.κ. Καλλινίκου με θέμα την ένωση και ενσωμάτωση της Ορθοδόξου Εκκλησιαστικής Κοινότητος των Ενισταμένων στην Εκκλησία των Γνησίων Ορθοδόξων Χριστιανών της Ελλάδος.

Έπειτα από την διαπίστωση της εκκλησιολογικής συμφωνίας και την άρση των ιεροκανονικών εμποδίων, οι Επίσκοποι της Ορθοδόξου Κοινότητος των Ενισταμένων αποτελούν πλέον πλήρη και κανονικά Μέλη της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας Γ.Ο.Χ. Ελλάδος.

Εν συνεχεία, η Ιερά Σύνοδος με την νέα διευρυμένη σύνθεση Αυτής αντιμετώπισε επιτυχώς τα ποικίλα οργανωτικά και διαδικαστικά θέματα, αφορώντα το πρακτικό μέρος της Ενώσεως.

Τέλος, η Ιερά Σύνοδος όρισε την ερχομένη Κυριακή της Σταυροπροσκυνήσεως, 10/23 Μαρτίου, Αρχιερατικό Συλλείτουργο εις την Ιερά Μονή Αγίου Νικολάου Παιανίας προεξάρχοντος του Μακαριωτάτου Αρχιεπισκόπου Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ.κ. Καλλινίκου."

περισσότερα εδώ: ( και παντού) http://www.agioritikovima.gr/arxeio/ite ... F%8E%CE%BD
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Ένωση Παλαιοημερολογιτών

Δημοσίευση από petrosathonas »

Pan,
στο ειχα πει αλλά δεν το κατάλαβες : προς κέντρα λακτίζεις.
Τώρα πρέπει να στο εξηγήσω : ματαιοπονείς με αυτά που γράφεις εδώ.
Να μην έχεις την παραμικρή ελπίδα ότι κάποιος από εμάς θα αλλάξει.

Αδελφέ μου βρίσκεσαι σε λάθος φόρουμ.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Ένωση Παλαιοημερολογιτών

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Λόγο επάγγελματος γνωρίζω αιρετικούς διαφόρων θρησκειών
Βουδιστές πεταλουδιστες ελαφονιστες
Βουβαλονιστες ότι θέλεις έχει
αλλά τέτοια πρόκληση σπανίζει
Υπομονή ΠΑΝ άλλες 16 ομάδες σχισμστικων παλαιοημερολογητων υπάρχουν θα έρθουν μερικές ακόμη

Την παρουσία του Θεού εκεί που την είδες δεν μπορώ να καταλάβω είναι δυνατόν να είναι εκεί που υβρίζουν τους αγίους τους

Καλή μετάνοια σε όλους μας
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Ένωση Παλαιοημερολογιτών

Δημοσίευση από pan »

petrosathonas έγραψε:Pan,
στο ειχα πει αλλά δεν το κατάλαβες : προς κέντρα λακτίζεις.
Τώρα πρέπει να στο εξηγήσω : ματαιοπονείς με αυτά που γράφεις εδώ.
Να μην έχεις την παραμικρή ελπίδα ότι κάποιος από εμάς θα αλλάξει.

Αδελφέ μου βρίσκεσαι σε λάθος φόρουμ.
Αδελφέ, δεν είμαι εδώ για να αλλάξω κανέναν σας. Άλλωστε είμαι ανάξιος για κάτι τέτοιο.
Μένω εδώ, γιατί σας αγαπώ όλους.
Μένω εδώ, γιατί είμαι σχεδόν από την αρχή και οι περισσότεροι από τους παλαιούς με θέλουν.
Φαντάζομαι ο Νίκος πόσα μηνύματα έχει λάβει όλα αυτά τα χρόνια για μένα, και του ζητώ συγνώμη!!!

Όσον αφορά το θέμα μας, αδελφέ, δεν ξέρω πραγματικά, τι σε πείραξε για να απαντήσεις; ενώ όλοι χάρικαν με αυτή την ένωση. Παλαιοί και Νέοι.
Ιδικά νεοημερολογίτες που ξέρω μου λέγαν τα καλύτερα. Και πολλά site νεοημερολογ. το αναφέρου. Ο Ορθόδοξος Τύπος, Αγιον Όρος κ.τ.λ.

Τα δικά σας site το αναφέρουν, και μάλιστα με τα καλύτερα λόγια.

Εκτός και έχεις προηγούμενα με μένα και μου τα λες.

Όπως ο Dimitris39!!!
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Ένωση Παλαιοημερολογιτών

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Ποιος μίλησε για σένα παν;
Εγώ για τις σχησματικες παρατάξεις μίλησα
Απλά θα ήθελα να μάθω μια φορά πως φαίνεται σε τι ξεχωρίζει ενας "" "γνήσιος "" "από τους άλλους
Πώς μπορεί να αυτό αποκαλείτε κανείς γνήσιος και να θεωρηθεί τους άλλους μη γνησιους

Όσο για τα παραπάνω με της 16 παρατάξεις που έχω άδικο;
Δεν είναι έτσι; και αν ακόμη ενωθούν όλοι πάλι σχισμα θα είναι

Συνχωρα με
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25021
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ένωση Παλαιοημερολογιτών

Δημοσίευση από aposal »

Δεν έχουμε καμία απολύτως διαφορά με τους παλαιοημερολογίτες, όπως είναι, μεταξύ άλλων και οι Αγιορείτες πατέρες. Η υιοθέτηση ή μη του Γρηγοριανού ημερολογίου δεν συνιστά δογματική διαφορά, αλλά τεχνική και είναι αστείο να συζητάμε ότι αυτό είναι άξιο να μας διχάσει. Το κακό με τους ΓΟΧ είναι ότι δεν αναγνωρίζουν την Ελληνική Εκκλησία, ενώ όλα τα άλλα Πατριαρχεία (και το ΑΟ) το κάνουν.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1313
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Ένωση Παλαιοημερολογιτών

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

Θα χαιρόμουν άν μάθαινα ότι ενώθηκε το ''παλιό'' με το ''νέο'' πράγμα που μπορεί να γίνει, είτε με κοινό συμφωνηθέν εορτολόγιο είτε ως έχει για τα δύο μέρη.

Είχα μείνει στις 9 ΄΄παρατάξεις΄΄ του παλιού, τώρα ακούω για 16, φαίνεται έχω μείνει πίσω...... ( ούτε προτεστάντες να ήταν).
Βλέπεις ο εγωισμός, οι πρωτοκαθεδρίες, οι φιλοδοξίες θέλουν ποίμνια και μητροπολιτικές ράβδους, και γιαυτό όταν δεν υπάρχουν, φροντίζουν να βρούν και να γεννήσουν ΄΄διαφορές΄΄. Το ποίμνιο να υπάρχει και ας είναι και λοβοτομημένο, ένα τέτοιο ποίμνιο δεν είναι σε θέση να κρίνει και να δεί ότι ορισμένοι υβρίζουν ακόμα και αγίους ( π.χ. άγιος Νεκτάριος), θεωρούν ως πλανεμένους αγίους ανθρώπους ( π.χ. γέρων Παίσιος). Αντίθετα εκτός του θέματος του εορτολογίου, θα φροντίσουν να δημιουργήσουν νέες διαφορές και νέες ζηλωτικές απόψεις ( για να διαφυλάξουν την γνησιότητά τους δήθεν).

Κατά τη γνώμη μου λοιπόν υπάρχουν αδελφοί με το παλιό, που τα αποφεύγουν όλα αυτά και καλώς σκέπτονται, υπάρχουν και άλλοι που αγγίζουν τα όρια όχι μόνον του σχίσματος αλλά της αιρέσεως.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25021
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ένωση Παλαιοημερολογιτών

Δημοσίευση από aposal »

Για να είμαι σωστός, οι Παλαιοημερολογίτες ακολουθούν (κι αυτοί) το νέο ημερολόγιο, αλλά το παλαιό εορτολόγιο. Παραμένουν δηλαδή στις 13 ημέρες της διαφοράς. Αν εξακολουθούσαν να ακολουθούν το παλαιό ημερολόγιο η διαφορά αυτή θα αυξανόταν συν τω χρόνω.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Ένωση Παλαιοημερολογιτών

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Όπως προ ανέφερε ο Κυριάκος αυτοί που μισούν τους αγίους αυτούς είναι οι ΓΟΧ
τους έχω στην γειτονιά μόνο μίσος βλέπεις καθόλου λόγια αγάπης Δεν ακους
Άλλες παρατάξεις είναι φιλικές και δεν κατακρίνουν
Στα μέρη μου προχθές στην εκκλησία τους πήγαν πολλοί άλλων παρατάξεων αλλά στην είσοδο ένας ράσο φόρος έλεγε μόνο οι Ματθαιικοι να περάσουν
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Ένωση Παλαιοημερολογιτών

Δημοσίευση από pan »

Πραγματικά δεν ξέρω γιατί συμπεριφέρεστε έτσι!

Λυπάμαι πάρα πολύ.

Εγώ το έφερα σαν χαρμόσινο γεγονός που έφερε χαρά σε όλο τον κόσμο, με το παλαιό και νέο.

Χαρήκαν όλοι.

Τόσο μίσος, μόνο εδώ μεσα ηπάρχη και από συγγεκριμένα άτομα.

Τι να πω, λυπάμαι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”