Kοιμήθηκε σήμερα 2/3/2014 ο π. Τιμόθεος Κιλίφης

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Απάντηση
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Kοιμήθηκε σήμερα 2/3/2014 ο π. Τιμόθεος Κιλίφης

Δημοσίευση από toula »

Kοιμήθηκε σήμερα 2/3/2014 ο π. Τιμόθεος Κιλίφης

Ο Αρχιμανδρίτης Τιμόθεος Κιλίφης (κατά κόσμον Γεώργιος Κ. Κιλίφης) ήταν Έλληνας κληρικός, αρχιμανδρίτης της Ιεράς Μονής Πεντέλης.

Γεννήθηκε στο Αίγιο το 1928, όπου τελείωσε το εξατάξιο τότε γυμνάσιο το 1948, με καθυστέρηση 2 ετών λόγω της κατοχής.

Το 1952 συνεργάστηκε και κατόπιν έγινε μέλος της Αδελφότητας Θεολόγων "Η Ζωή" και το 1960 της Αδελφότητας Θεολόγων "Ο Σωτήρ", απ' όπου κι αποχώρησε το 1972 για να γίνει μοναχός στην Ιερά Μονή Πεντέλης, στην οποία έμεινε μέχρι το θάνατό του.

Πολυγραφότατος συγγραφέας και λογοτέχνης, έχει λάβει πληθώρα λογοτεχνικών βραβείων και τιμητικών διακρίσεων.

Ήταν τακτικό μέλος της Εταιρίας Ελλήνων Λογοτεχνών, της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών, της Πανελλήνιας Ένωσης και του Συνδέσμου Ιστορικών Συγγραφέων.

Στις 20 Δεκεμβρίου 2000, βραβεύτηκε από την Ένωση Ελλήνων Λογοτεχνών με το βραβείο Α' τάξεως και το Χρυσό Μετάλλιο, για τη λογοτεχνική και την εν γένει προσφορά του στα γράμματα, αλλά και στην κοινωνία.

Η Σύγκλητος της Ακαδημίας Φλωρεντίας, Τεχνών, Λογοτεχνίας, Επιστημών, Εργασίας και Θεάματος, στις 24 Νοεμβρίου 2001, τον ανακήρυξε με -κατά νόμον- απόφασή της, Επίτιμο Ακαδημαϊκό με χρυσό Μετάλλιο, "Για την ένθερμη και γενναιόδωρη συμβολή του στην επιβεβαίωση των υψηλότερων ιδανικών της ζωής, για τις Τέχνες και τον Πολιτισμό".

Για τους ιδίους λόγους, βραβεύτηκε από τη Φιλεκπαιδευτική Εταιρεία Αιγίου και το Δήμο Αιγίου στο χώρο της αίθουσας του Αρχαιολογικού Μουσείου, όπου πλήθος συμπολιτών του, τίμησε τον σεβάσμιο Γέροντα για το έργο του.

Μάλιστα ο Γέροντας δε δίσταζε να μιλάει ανοιχτά και να προτρέπει το λαό ν' αντισταθεί στην κατάσταση που υπάρχει στη χώρα μας.

Ο Γέροντας εκοιμήθη το μεσημέρι της 2 Μαρτίου 2014 σε ηλικία 86 ετών, αφήνοντας πίσω του σπουδαίο έργο.

Πηγή: http://www.romfea.gr

Aς έχουμε την ευχή του !
theodore
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 05, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

Re: Kοιμήθηκε σήμερα 2/3/2014 ο π. Τιμόθεος Κιλίφης

Δημοσίευση από theodore »

Ο Θεός να τον αναπαύσει. Ήταν πνευματικός μου, με βοήθησε στα πρώτα μου βήματα όταν ξαναγεννήθηκα για να γνωρίσω "Εκείνον".
Ήταν πάντα προσιτός, ευγενικός, στοργικός. Ήταν σαν πατέρας μου. Τα παιδιά μου τα συμβούλευε, τα εξομολογούσε όπως και εμένα.

Τι θυμήθηκα τώρα...
----------------------------------------------------------------
Θοδωρής : Πάτερ Κιλίφη, Χριστός Ανέστη !
Πάτερ Κιλήφης: Μαγκιά του !!!

---------------------------------------------------------------

Σε ευχαριστώ Γέροντα μου. Χαίρεται η καρδιά μου που σε γνώρισε. Μακάρι να σου μοιάσω. Ελπίζω να ξανασυναντηθούμε.
Άβαταρ μέλους
vivika
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 939
Εγγραφή: Τετ Σεπ 09, 2009 7:39 pm
Τοποθεσία: Βίβιαν@Ν.Φ.

Re: Kοιμήθηκε σήμερα 2/3/2014 ο π. Τιμόθεος Κιλίφης

Δημοσίευση από vivika »

Ας έχουμε τη ευχή του...

Έχουμε κάποιο νεώτερο για την εξόδιο ακολουθία;
«Γρηγορεῖτε καί προσεύχεσθε, ἵνα μή εἰσέλθητε εἰς πειρασμόν» Ματθ. κστ' 41
Ω Θεέ μου, δώσε μου τη δύναμη να αλλάξω αυτά που μπορώ, την υπομονή να αντέξω αυτά που δεν μπορώ,
και τη σοφία για να γνωρίζω τη διαφορά μεταξύ τους.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Kοιμήθηκε σήμερα 2/3/2014 ο π. Τιμόθεος Κιλίφης

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

theodore έγραψε:Ο Θεός να τον αναπαύσει. Ήταν πνευματικός μου, με βοήθησε στα πρώτα μου βήματα όταν ξαναγεννήθηκα για να γνωρίσω "Εκείνον".
Ήταν πάντα προσιτός, ευγενικός, στοργικός. Ήταν σαν πατέρας μου. Τα παιδιά μου τα συμβούλευε, τα εξομολογούσε όπως και εμένα.

Τι θυμήθηκα τώρα...
----------------------------------------------------------------
Θοδωρής : Πάτερ Κιλίφη, Χριστός Ανέστη !
Πάτερ Κιλήφης: Μαγκιά του !!!

---------------------------------------------------------------

Σε ευχαριστώ Γέροντα μου. Χαίρεται η καρδιά μου που σε γνώρισε. Μακάρι να σου μοιάσω. Ελπίζω να ξανασυναντηθούμε.
!!!!!! :8 :8 :8 :8 :8 :8 :8 :8 :8 :8 :8 :8 :8 :8 :8 !!!!!!
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
theodore
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 05, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

Re: Kοιμήθηκε σήμερα 2/3/2014 ο π. Τιμόθεος Κιλίφης

Δημοσίευση από theodore »

Θα περάσω αύριο νωρίς το πρωί από την Ι.Μονή. Θα σας ενημερώσω.
theodore
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 05, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

Re: Kοιμήθηκε σήμερα 2/3/2014 ο π. Τιμόθεος Κιλίφης

Δημοσίευση από theodore »

Ο ηγούμενος της Ι.Μονής Πάτερ Ιωάννης μου είπε ότι η νεκρώσιμη ακολουθία θα ξεκινήσει αύριο Τρίτη 4 Μαρτίου στις 11.00 το πρωί.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Kοιμήθηκε σήμερα 2/3/2014 ο π. Τιμόθεος Κιλίφης

Δημοσίευση από filotas »

Είχα την ευκαιρία να γνωρίσω προσωπικά τον π. Τιμόθεο, όταν Πνευματικός μου ήταν ο σημερινός Ηγούμενος της Μονής Πεντέλης π. Ιωάννης Σακελλαρίου (σήμερα και Μητροπολίτης Θερμοπυλών). Το πλατύ χαμόγελό του, σε συνδυασμό με την πνευματικότητα, την ηρεμία και την αμεσότητα του προσέλκυαν κοντά τους νέους. Στην εκτενή μετάφραση μετά σχολίων της Καινής Διαθήκης, που συνέγραψε με τη βοήθεια πολλών αξιόλογων συνεργατών, είχε συμμετάσχει και η αδελφή της μητέρας μου (φιλόλογος).

Τα τελευταία χρόνια, έδινε προς τα έξω κάποια αντιφατικά μηνύματα, για τα οποία ευθύνεται κυρίως η σκανδαλοθηρική και ανθρωποκτόνος διάθεση των ΜΜΕ, τα οποία όμως δεν ήταν κατά τη γνώμη μου (όση αξία μπορεί να έχει) αντιπροσωπευτικά της πνευματικότητας του ανδρός, που προκύπτει και από το πλούσιο συγγραφικό του έργο.

Ο Θεός να τον αναπαύσει.
Άβαταρ μέλους
trader21
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1030
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 31, 2011 4:35 pm
Τοποθεσία: Σύμος - Αθήνα

Re: Kοιμήθηκε σήμερα 2/3/2014 ο π. Τιμόθεος Κιλίφης

Δημοσίευση από trader21 »

Ένας Ιεράρχης, που γνώριζε να συμβιβάζει την μοναστική ιδιότητα,
με την αγωνιστικότητα, την κοινωνική ευαισθησία, και την θεολογική κατάρτιση.

Θα μας λείψει το πάντα ζεστό χαμόγελο σου. Καλό Παράδεισο Γέροντα.
Ας έχουμε την ευχή και την ευλογία σου από ψηλά. Αιωνία σου η μνήμη.
konstantinoupolitis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1080
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Μακεδονία

Re: Kοιμήθηκε σήμερα 2/3/2014 ο π. Τιμόθεος Κιλίφης

Δημοσίευση από konstantinoupolitis »

Καλό Παράδεισο. Είχε σημαντική μόρφωση και η εικόνα των ΜΜΕ μάλλον τον αδικούσε.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24980
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Kοιμήθηκε σήμερα 2/3/2014 ο π. Τιμόθεος Κιλίφης

Δημοσίευση από aposal »

Καλόν Παράδεισο!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”