H 25η Δεκεμβρίου ὡς ἡμέρα τῶν Χριστουγέννων....

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

konstantinoupolitis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1080
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Μακεδονία

Re: H 25η Δεκεμβρίου ὡς ἡμέρα τῶν Χριστουγέννων....

Δημοσίευση από konstantinoupolitis »

Αδελφέ καλό είναι θέμα που δεν γνωρίζεις να μην το αναλύεις με τέτοιον τρόπο που να δημιουργεί εντυπώσεις. Αρκετές Οικουμενικές Σύνοδοι δογμάτισαν αιρετικά και αν και Οικουμενικές η Εκκλησία δεν τις απεδέχθη. Τέτοια ήταν και η Σύνοδος του 449, τέτοια ήταν και η Σύνοδος της Ιέρειας, τέτοια ήταν και η της Λυών, τέτοια ήταν και του 1438-9: Οικουμενικές που χαρακτηρίστηκαν "Ληστρικές".

Στον καθορισμό των Χριστουγέννων απλά η Εκκλησία προσέθεσε 9 μήνες σε ήδη προϋπάρχουσα εορτή. Ο Χρυσόστομος και οι Ρωμαϊκές πηγές, γνωστές κατά καιρούς για τις πλαστογραφίες τους, δεν έχουν καμία θέση εδώ. Και σε καμία περίπτωση ένας Άγιος δεν είναι αλάθητος.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: H 25η Δεκεμβρίου ὡς ἡμέρα τῶν Χριστουγέννων....

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

konstantinoupolitis έγραψε:Αδελφέ καλό είναι θέμα που δεν γνωρίζεις να μην το αναλύεις με τέτοιον τρόπο που να δημιουργεί εντυπώσεις. Αρκετές Οικουμενικές Σύνοδοι δογμάτισαν αιρετικά και αν και Οικουμενικές η Εκκλησία δεν τις απεδέχθη. Τέτοια ήταν και η Σύνοδος του 449, τέτοια ήταν και η Σύνοδος της Ιέρειας, τέτοια ήταν και η της Λυών, τέτοια ήταν και του 1438-9: Οικουμενικές που χαρακτηρίστηκαν "Ληστρικές".

Στον καθορισμό των Χριστουγέννων απλά η Εκκλησία προσέθεσε 9 μήνες σε ήδη προϋπάρχουσα εορτή. Ο Χρυσόστομος και οι Ρωμαϊκές πηγές, γνωστές κατά καιρούς για τις πλαστογραφίες τους, δεν έχουν καμία θέση εδώ. Και σε καμία περίπτωση ένας Άγιος δεν είναι αλάθητος.

Πάρα πολύ ωραία το θέτεις , όμως αν και ανεπιστήμονας γνωρίζω περί των μη αναγνωρισμένων Οικουμενικών συνόδων και καθόσον με αφαρά δεν θα μπορούσα να εννοώ τις "Ληστρικές" και μάλιστα σε σένα, ..αλλά τις αναγνωρισμένες από την μία Αγία Καθολικήν και Αποστολικήν Εκκλησίαν.
Καταρχήν εσύ δεν ξεκαθάρισες τα πράγματα αλλά πέταξες έτσι αβασάνιστα... και το θεωρώ σφάλμα σου...
konstantinoupolitis έγραψε:
Εν πρώτοις η Εκκλησία δεν δέχεται ούτε καν για τις Συνόδους το αλάθητο. Στην πορεία κρίνονται και κατα περίσταση όλα.
που θα μπορούσε να δημιουργήσει εντυπώσεις, κατά την ταπεινή μου γνώμη.

Τώρα αν εσύ νομίζεις ότι δεν τα γνωρίζω αυτά και άλλα πολλά ,.. δικαίωμα σου.

Επιπλέον θα ήθελα να γνωρίζεις ότι καθόσον με αφορά , δεν έχω καμία πρόθεση να δημιουργήσω εντυπώσεις.
.. και επειδή ...μετά πρώτης και δευτέρας νουθεσίας θα πρέπει να παραιτηθώ , διότι μάλλον δεν πάμε καλά ...
...(Έχεις δύο φορές καταφερθεί σε μένα, ... που να σ'έχει ο Θεός καλά)
άστο όπως είναι ...δεν με έχεις πείσει πάντως.
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: H 25η Δεκεμβρίου ὡς ἡμέρα τῶν Χριστουγέννων....

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Σύνοψη τῶν βιβλικῶν προσδιορισμῶν , (όπως φαίνονται στην αρχική παρούσα δημοσίευση) ..
...........
Βάσει τῶν ἀνωτέρω ἑρμηνευτικῶν διευκρινίσεων τοῦ Ἁγίου Ἰωάννου τοῦ Χρυσοστόμου, καταδείχθηκε ὅτι: ὁ Ζαχαρίας «ὁ γενέτης τοῦ Προδρόμου», κατά τά ἀναφερόμενα στό πρῶτο κεφάλαιο τοῦ Κατά Λουκᾶν ἁγίου Εὐαγγελίου, τελοῦσε τήν προσφορά θυμιάματος στά Ἅγια τῶν ἁγίων σύμφωνα μέ τό τελετουργικόν τῆς ἡμέρας τοῦ Ἐξιλασμοῦ, ὡς ἀρχιερεύς· στοιχεῖα τοῦ τελετουργικοῦ αὐτοῦ ἦταν ἡ εἴσοδός του στά Ἅγια τῶν ἁγίων, ἐρήμην τοῦ λαοῦ καί χωρίς νά εἶναι θεατός στόν λαό, καί ἡ προσφορά θυμιάματος ἀπό τό χρυσοῦν θυσιαστήριον τοῦ θυμιάματος, πού εὑρίσκεται σχεδόν μεταξύ τῶν Ἁγίων καί τῶν Ἁγίων τῶν ἁγίων. Συνεπῶς δέν πρόκειται γιά κάποια καθημερινή προσφορά θυμιάματος στά Ἅγια, ὅπως ὅλοι οἱ ἱερεῖς τελοῦσαν καθημερινῶς· ὅλα αὐτά περιορίζουν τόν χρονικό προσδιορισμό τῶν σχετικῶν γεγονότων στήν ἑορτή τοῦ Ἐξιλασμοῦ, κάπου μεταξύ Σεπτεμβρίου καί Ὀκτωβρίου, διότι μόνον τότε ὁ ἀρχιερεύς ἐνέβαινε μόνος στό Ἄδυτον («Δαβίρ»). Συνεπῶς, ἀφοῦ ἀμέσως μετά ἡ ἁγία Ἐλισσάβετ ἔμεινε ἔγκυος στόν Τίμιο Πρόδρομο, κατά τό Εὐαγγέλιο (Λουκ. 1, 24), καί μετά ἀπό ἕξι μῆνες ἔγινε ἡ Σύλληψη τοῦ Υἱοῦ καί Λόγου τοῦ Θεοῦ ἀπό τή Θεοτόκο (Λουκ. 1, 26), ἀποδεικνύεται ὅτι ἡ μετά ἀπό ἐννέα μῆνες Γέννηση τοῦ Χριστοῦ, ἀπέχει συνολικῶς δεκαπέντε (ἕξι + ἐννέα) μῆνες ἀπό τή Σύλληψη τοῦ Προδρόμου, δηλαδή στά τέλη Δεκεμβρίου, σύμφωνα μέ τήν ἐκκλησιαστική Παράδοση.
.......
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1313
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: H 25η Δεκεμβρίου ὡς ἡμέρα τῶν Χριστουγέννων....

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

Ασφαλώς η ιστορική χρονική περίοδος της γεννήσεως Του Θεανθρώπου έχει την σημασία της.
Πολύ λιγότερη όμως σημασία έχει ο ακριβής χρονικός προσδιορισμός κατά μήνα ή ημέρα.
Αντιθέτως ποιος δύναται να υπολογίσει το μέγεθος του γεγονότος, και της σημασίας αυτού καθ΄αυτού, του σωτηριώδους για το ανθρώπινο γένος γεγονότος, της γεννήσεως Του Υιού και Λόγου Του Θεού.
Οι πατέρες είναι αρμόδιοι να ψελλίσουν κάτι τι περί τούτου, και εμείς ας τους ακούσουμε.

Δεν διαπίστωσα από τους διαλόγους ανωτέρω ουσιαστική διαφωνία για κάτι, αλλά απλή παράθεση γνωμών, που όποια και να αποδεχθεί κατ΄ίδίαν κανείς, δεν σημαίνει και τίποτα το ιδιαίτερο, οπότε δεν χρειάζονται και οι κάπως αιχμηρές τοποθετήσεις, εκτός και αν είμαι ο μόνος που αντελήφθην κάτι τέτοιο.
Πρόσεξα όμως το ερώτημα του Captain διαχρονικό και ακαταμάχητο, περί της επικρατούσας γνώμης, και της ορθότητος αυτής, εφ’ όσον φέρεται αυτή υπό ανθρώπου αγίου ( το θέμα πως αντιλαμβάνεται και ερμηνεύει τη γνώμη αυτή ο καθείς ,είναι άλλο μεγάλο και διαχρονικώς συζητηθέν κεφάλαιο.)
Χωρίς να θέλω καθόλου να υποσκάψω την πίστη ότι στους αγίους και το παράδειγμα και στα έργα τους πρέπει να βασιζόμαστε σε όλες τις αναζητήσεις και απορίες μας, θέλω να δώσω τροφή για σκέψη στον αγαπητό Captain.βάζοντας δύο ενδεικτικά ερωτήματα, καλώντας και τον αγαπητό Κωνσταντίνο να μας πει δύο λόγια διαφωτιστικά περί τούτων.
1) Πως γίνεται να υπήρχε διαφωνία και ενόχληση τέτοιου μεγέθους ώστε να αποτυπωθεί και στις Πράξεις των Αποστόλων μεταξύ των αγίων και αποστόλων Παύλου και Βαρνάβα.
2) Πως γίνεται να υπήρχε διαφωνία και έρις μεταξύ αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου και αγίου Επιφανείου Κύπρου μέχρι του σημείου άλλοι μεν να υποστηρίζουν ότι ευχήθηκε κακώς ο εις για τον άλλον ( έχω τις αμφιβολίες μου και εδώ είναι θέμα του αγαπητού Κωνσταντίνου και παρακαλώ να μας πληροφορήσει ακριβώς), και άλλοι ότι απλώς προφήτευσαν κακό ο εις για τον άλλον.
Τέτοια ερωτήματα διστάζει κανείς να τα παραθέσει ανοιχτά σκεπτόμενος τον ΄΄σκανδαλισμό’’ ορισμένων που λίγο θέλουν για να διασαλεύσουν τις γνώμες τους και να δικαιολογήσουν την έκπτωση από την όποια πίστη έχουν. Αντίθετα όμως σε κάποιους τοις ειλικρινώς αγαπώσιν κατά δύναμιν Αυτόν, είναι θέματα και αφορμές για να εμβαθύνουν τους πνευματικούς τους ορίζοντες, και κυρίως να εμβαθύνουν στην έννοια και την ουσία της πίστεως, που μπορεί για άλλους να εδράζεται σε κινούμενη άμμο, και σε άλλους σε βράχο, που ο βράχος δεν είναι άλλος από Τον Ιησού Χριστό. Ακόμα γίνεται αφορμή να θυμηθούν τα λόγια και τον ορισμό της πίστεως από τον μέγα και πρωτοκορυφαίο των αποστόλων Παύλο ότι δηλαδή, πίστις εστίν ελπιζομένων υπόστασις, πραγμάτων έλεγχος ου βλεπομένων….


Τέλος όταν έγραψα περί των φερομένων υποστηριζόντων ότι ο Ιησούς ήταν……. Έλληνας, δεν αναφερόμουν στους Εβραίους και τα συκοφαντικά και γελοία επιχειρήματα που διαδόθηκαν εκ τούτων, που ως εκ της φύσεώς των, βοούν την πηγή και την οξύνοια αυτών που τα δημιούργησαν, αλλά στα εσχάτως ευρέως διαδοθέντα θέλω να πιστεύω καλή τη πίστη μεν, εν μεγίστη πλάνη δε, και γι’αυτό δηλητηριώδη και επικύνδυνα υπό Σακέτου τινός…..
Επειδή έτυχε και έπεσε στα χέρια μου το βιβλίο, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι οι ενδείξεις που αναφέρει δεν αποδεικνύουν τίποτα λιγότερο και τίποτα περισσότερο από αυτά που η εκκλησιαστική και όχι μόνο ιστορία μαρτυρεί, ότι δηλαδή η επιρροή του ελληνισμού στην περιοχή της κοίλης Συρίας και κάτωθεν, ήταν πολύ μεγάλη με καθαρά Ελληνικές πόλεις από πολύ παλιά, και κατόπιν πολλώ μάλλον επί μεγάλου Αλεξάνδρου και επιγόνων του, ώστε η Γαλιλαία των εθνών, φυσικά και ήταν πολιτιστικά και γλωσσικά πολύ επηρεασμένη από κάθε τι ελληνικό και ότι η ελληνική γλώσσα θα μιλούνταν εξ’ ίσου ή και περισσότερο από τα Αραμαϊκά. Αυτά δεν αποδεικνύουν φυσικά ότι ο Ιησούς ήταν…..Έλληνας.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
konstantinoupolitis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1080
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Μακεδονία

Re: H 25η Δεκεμβρίου ὡς ἡμέρα τῶν Χριστουγέννων....

Δημοσίευση από konstantinoupolitis »

Η απάντηση είναι εξίσου απλή πάνω στο απολύτως εύστοχο παράδειγμα που φέρεις: Δεν υπάρχει αλάθητο. Ο Απόστολος Παύλος διαφώνησε με ολόκληρη Αποστολική Σύνοδο για το θέμα της περιτομής τί να λέμε τώρα.... Ο χθεσινός διώκτης με τους άμεσα μαθητές Του !!!!!!

Λειτουργικά και θεολογικά τα πράγματα είναι αρκετά απλά αν και πολλοί συνάδελφοί μου δεν βλέπουν το προφανές ή δεν κάνουν τον κόπο να ασχοληθούν ουσιαστικά. τα στοιχεία υπάρχουν.

Δεδομένα τα περί Ελληνικής καταγωγής του Χριστού προέρχονται απο πηγή παγανιστική άμα δε και Ιουδαϊκή της Ύστερης Αρχαιότητος. Απο εκεί αντλούν οι σημερινοί και καλά Εθνικιστές, οι οποίοι και καλά είναι αντισιωνιστές αλλά μια χαρά τα κείμενά τους διαδίδουν. Τέτοια νόστιμα έχει και πολλά ο Ρενάν, όλα αναιρετικά εν τέλει της Μεσσιανικής ιδιότητος του Χριστού.
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1313
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: H 25η Δεκεμβρίου ὡς ἡμέρα τῶν Χριστουγέννων....

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

konstantinoupolitis έγραψε:Η απάντηση είναι εξίσου απλή πάνω στο απολύτως εύστοχο παράδειγμα που φέρεις: Δεν υπάρχει αλάθητο. Ο Απόστολος Παύλος διαφώνησε με ολόκληρη Αποστολική Σύνοδο για το θέμα της περιτομής τί να λέμε τώρα.... Ο χθεσινός διώκτης με τους άμεσα μαθητές Του !!!!!!

Λειτουργικά και θεολογικά τα πράγματα είναι αρκετά απλά αν και πολλοί συνάδελφοί μου δεν βλέπουν το προφανές ή δεν κάνουν τον κόπο να ασχοληθούν ουσιαστικά. τα στοιχεία υπάρχουν.

Δεδομένα τα περί Ελληνικής καταγωγής του Χριστού προέρχονται απο πηγή παγανιστική άμα δε και Ιουδαϊκή της Ύστερης Αρχαιότητος. Απο εκεί αντλούν οι σημερινοί και καλά Εθνικιστές, οι οποίοι και καλά είναι αντισιωνιστές αλλά μια χαρά τα κείμενά τους διαδίδουν. Τέτοια νόστιμα έχει και πολλά ο Ρενάν, όλα αναιρετικά εν τέλει της Μεσσιανικής ιδιότητος του Χριστού.
Μάλιστα.....μέχρι και ο Ρενάν....

Θα παρακαλούσα κάποια στιγμή να μας δώσετε κάποιες πληροφορίες εν καιρώ - το αντιλαμβάνομαι - για το δεύτερο κυρίως ερώτημα, το συμβάν μεταξύ αγίου Χρισοστόμου και αγίου Επιφανείου, πως ακριβώς τουλάχιστον διασώζεται.

Χρόνια πολλά σε όλους, Χριστός ετέχθη.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: H 25η Δεκεμβρίου ὡς ἡμέρα τῶν Χριστουγέννων....

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Εσεις θα μου πειτε αν ακουγετε σωστο εγω δεν κατεχω απο Θεολογικα ...
Στον Σταθμο της λυδιας ακουγα μια μερα με 2 κυριες συνταξιουχες Θεολογοι ειχα παει για επισκεψη, απο αυτες που μεινανε ελευθερες γιαγιαδες πλεον μονο διαβαζανε και μελετανε ακομη τον λογο του Θεου
ακουσα να λενε για τον Προφητη Δανιηλ οτι ειταν ο Μοναδικος Προφητης που προφητεωε και ειπε μαλιστα ημερομηνια και χρονολογια για την Γεννηση του Χριστου ειχε πει σε 490 χρονια απο τωρα θα γεννηθη ο Μεσσιας η μια Κυρια δεν το γνωριζε η αλλη το γνωριζε
αλλα απο την Λυδια το ακουσαμε απο ενα αξιοπιστο Ραδιοφωνικο καναλι
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: H 25η Δεκεμβρίου ὡς ἡμέρα τῶν Χριστουγέννων....

Δημοσίευση από dionysisgr »

Συγνωμη που παρεμβαινω, αλλα πραγματικα το θεμα δεν εχει τοση βαρυτητα οση του δινετε.

Και ειναι να απορει κανεις, πως κανετε απολογητικη και μαλιστα επιθετικη μεταξυ σας..

Η Εκκλησια ειναι ζωη. Πορευεται μεσα στην κτιση και την ιστορια. Τοσο απλο ειναι.

Ως εκ τουτου οφειλει να οργανωσει την λατρευτικη και κοινοτικη ζωη της, με τροπο δομημενο και σταθερο,
ωστε να ανταποκρινεται στον κυκλο ζωης των ανθρωπων, και να συμβαδιζει οσο αυτο ειναι δυνατο με τις αναγκες τους.

Τι σημασια εχει εαν τα Χριστουγεννα ειναι 25 Δεκεμβριου, η θα εορταζοντουσαν 25 Ιουλιου;

Εκει ειναι το θεμα; Ποιος πραγματικα πιστος που θελει να λεγεται ανθρωπος του Θεου, θα κολλησει σε αυτο;

Ολες αυτες οι ακαματες ερευνες, "δικην περονοσπορου", οπως ελεγε και ο αειμνηστος θεολογος Ματσουκας,
φοβερων και τρομερων επιστημονων, που φαινονται αρκουντως γελοιες,
περι μαλιστα ενος γεγονοτος, -του Γεγονοτος!-, της Σαρκωσεως του Λογου,
που οχι απλα μας υπερβαινει, σε καθε επιπεδο, λογικο, φιλοσοφικο, διανοητικο,
αλλα μας διαλυει κυριολεκτικα και μας ισοπεδωνει,
του μονου καινου υπο τον ηλιου, και το οποιο αλλαξε κυριολεκτικα την υπαρξιακη μας "μοιρα" δια παντος.

Ειναι σαν καποιους που ψαχνουν να βρουν τι.. ωρα αναστηθηκε ο Χριστος, ( :20 )
και μαλιστα προσπαθουν να φερουν και λογικες αποδειξεις, με χιλια δυο πιθανα και απιθανα επιχειρηματα.

Λες και αμα πεθανω εγω, ο χ, ο ψ, θα περιμενω τα επιχειρηματα, του φ και του ω, για να δω εαν ισχυουν,
ωστε να ειμαι σιγουρος οτι θα αναστηθω μια μερα των ημερων..

Θελω να καταληξω, οτι δεν εχουμε μια Πιστη, παραλογη, ουτε λογικη. Εχουμε μια Υπερλογη Πιστη.

Κινειται πανω απο την λογικη μας, και περα απο τις οποιες παρανοιες μας.

Συνεπως το να προσπαθει καποιος να μετρησει τα κουκια, συν τοσο επι τοσο, δια τοσο, μας βγαζει ταδε,
δεν τον κανει μονο φαιδρο, και οχι μονο κανεναν δεν μπορει να πεισει να πιστεψει ενα τετοιο επιχειρημα,
αλλα ουτε και αυτους που ηδη πιστευουν πραγματικα, τους προαγει την πιστη επ'ουδενι.

Γιατι περα και πανω απο ολα, η Πιστη, ειναι θεμα καρδιας, και οχι λογικης.

Αγαπας και πιστευεις τον Χριστο, και οτι εκανε επι γης, και οτι κανει στον μελλοντα αιωνα,
οχι επειδη εχεις μαθηματικες-ημερολογιακες-ιστορικες αποδειξεις, ισως ειναι καλες μεχρι ενα σημειο, αλλα δεν αρκουν,
ΑΛΛΑ επειδη Πρωτος σε αγαπησε, και Θυσιαστηκε για σενα, εκ πρωτης αναπνοης Του.

Γιατι καθως ο νηπιασας Κυριος επαιρνε ηδη τις πρωτες ανθρωπινες αναπνοες Του,
και ανοιγε τα βραφικα ματακια Του, ΗΔΗ, αντικρυζε τον Γολγοθα και τον Σταυρο που Του,
ειχαν ετοιμασει οι υπαρξεις που εφερε στην ζωη, για να ακουσει και το "Ευχαριστω" απο πανω..

Γιαυτο πιστευουμε Τον Χριστο. Οχι με το κομπιουτερακι, αλλα με το αριθμητηριο της καρδιας,
οσων εκανε, για εμας, και κανει, αλλα κυριως για το οτι μας εκανε εμας να υπαρχουμε,
πραγμα που το ξεχναμε οι περισσοτεροι αφου το εχουμε ως δεδομενο, και κρατουμενο χωρις ορους.

Βεβαια ζουμε στην εποχη που ο ορθολογισμος, οι "πηγες", τα λογικοφανη επιχειρηματα, επι παντος επιστητου,
εχουν αλλοιωσει τοσο πολυ την οπτικη μας, και τα πνευματικα μας αισθητηρια, ωστε περιμενουμε να αποδειχτει,
στο εργαστηριο πρωτα η Πιστη μας, και μετα να δεχτουμε τα οποια "αποτελεσματα" των κλινικων ερευνων..

Αφου ψηφιο-ποιησαμε τα παντα, καναμε ψηφιακη και ψυχρη και την καρδια μας.

Ας προσεχαμε.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: H 25η Δεκεμβρίου ὡς ἡμέρα τῶν Χριστουγέννων....

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Νάναι ευλογημένο ,
όντως δεν έχει και τόση βαρύτητα το θέμα , αν και αυτό , ... είναι υποκειμενικό :smile:
...βεβαίως πρωτίστως είναι θέμα πίστεως, και καθόσον με αφορά ξεκαθαρίζω την θέση μου σε κάθε ευκαιρία,
όμως όταν διαπιστώνω αυθαιρεσίες , όπως εν προκειμένω του Θέσφατου των αναγνωρισμένων Οικουμενικών συνόδων
(αν και εν προκειμένω εκτός θέματος)
..τότε τι θα πρέπει να γίνει , να τ' αφήσουμε να αιωρείται,
..αν μη τι άλλο οφείλω να το θέσω στην κοινή κρίση, ...αυτό, ... θεωρώ ως ελάχιστη υποχρέωση μου.
..Κύριε ελέησον
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
konstantinoupolitis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1080
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Μακεδονία

Re: H 25η Δεκεμβρίου ὡς ἡμέρα τῶν Χριστουγέννων....

Δημοσίευση από konstantinoupolitis »

"......όμως όταν διαπιστώνω αυθαιρεσίες , όπως εν προκειμένω του Θέσφατου των αναγνωρισμένων Οικουμενικών συνόδων....".

Σε εμένα μιλάς έτσι; Λυπάμαι, λυπάμαι πολύ....

Και μη μου μιλάς για αυθαιρεσίες. Δεν γνωρίζεις το θέμα, δέχεσαι δε θέση αλαθήτου για τον Άγιο Ιωάννη τον Χρυσόστομο, θέση που η Εκκλησία δεν αποδέχεται για κανένα, και όποιος την υιοθετεί αγγίζει τα όρια της ύβρεως με την αρχαιοελληνική έννοια του όρου. Καλό είναι πριν διορθώσεις τρίτους αιωρισμούς να εναρμονίσεις λίγο τις δικές σου αντιλήψεις με την Θεολογία της Εκκλησίας.

Τέλος μιας και ζητήθηκε ο διάλογος μεταξύ Χρυσοστόμου και Επιφανίου, η δική μου ερώτηση είναι τί χρείαν έχει; Είναι μεγαλύτερος ο Χρυσόστομος από τον Παύλο ή ο Επιφάνιος από την Αποστολική Σύνοδο; Στην Εκκλησία δεν μετράνε τα οφφίκια: "Μην κρίνετε καθ΄ όψιν αλλά κατά την δικαίαν κρίσιν".

Αλλά μάλλον δεν διαβάζουμε αυτά που μας γράφουν ή δεν βάζουμε το μυαλό να επεξεργαστεί απλά πράγματα.

Όσο για το θέμα της ημερομηνίας Διονύση δεν είναι καθόλου μικρό και κάθε φορά που έρχονται οι Άγιες ημέρες ρίχνεται συνέχεια σαν μομφή κατά της Εκκλησίας. Κάποιος επιτέλους πρέπει να απαντήσει και αν θέλεις είμαστε υποχρεωμένοι γι΄αυτό: "Έτοιμοι αεί προς απολογίαν παντί τω αιτούντι ημάς λόγον περί της εν ημίν ελπίδος".

Καμιά αυτοκρατορία του βορείου ημισφαιρίου δεν θα απαιτούσε απογραφή Δεκέμβριο μήνα. Τα ταξίδια τότε δεν γινόταν με αυτοκίνητα, αεροπλάνα και εκχιονιστικά μηχανήματα. Και η απογραφή ήταν σε όλη την Οικουμένη, δηλαδή σε όλη την Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία. Που δεν είχε μόνο πιο θερμά κλίματα όπως της Μέσης Ανατολής αλλά και βορειότατα.

Καλή χρονιά σε όλους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”