Ενθρονίστηκε ο Νέος Ηγούμενος της l.Μονής Εσφιγμένου

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Ενθρονίστηκε ο Νέος Ηγούμενος της l.Μονής Εσφιγμένου

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Με αγιορειτική μεγαλοπρέπεια τελέστηκε σήμερα στις Καρυές του Αγίου Όρους, η ενθρόνιση του νέου Καθηγουμένου της Ιεράς Μονής Εσφιγμένου Αρχιμ. Βαρθολομαίου.

Το πρωί τελέστηκε πανηγυρική Θεία Λειτουργία όπου προεξήρχε ο Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Μεγίστης Λαύρας Γέροντας Πρόδρομος, συμπαραστατούμενος από τον Ηγούμενο της Ιεράς Μονής Μεγίστης Βατοπαιδίου Γέροντα Εφραίμ, τον Ηγούμενο της Ι.Μ. Ξενοφώντος Γέροντα Αλέξιο, τον Ηγούμενο της Ι.Μ. Παντοκράτορος Γαβριήλ και τον Ηγούμενο της Ι.Μ. Ιβήρων Ναθαναήλ.

Στη συνέχεια ο Εκπρόσωπος της Ιερά Μονής Μεγίστης Λαύρας Νικόδημος Λαυριώτης, σύμφωνα με το αγιορειτικό τυπικό παρέδωσε στον νέο Ηγούμενο της Μονής Εσφιγμένου την ποιμαντορική ράβδο.

Τέλος στο αρχονταρίκι ο Ηγούμενος της Μεγίστης Λαύρας Γέροντας Πρόδρομος, προσέφερε στον Ηγούμενο Βαρθολομαίο μια εικόνα της Παναγίας της Κουκουζέλισσας.

http://www.romfea.gr/epikairotita/19902 ... 7-10-59-35
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Ενθρονίστηκε ο Νέος Ηγούμενος της l.Μονής Εσφιγμένου

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Καλή δύναμη σε όλα! Ο Χριστός και η Παναγιά μας μαζί του, εύχομαι!
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
konstantinoupolitis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1080
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Μακεδονία

Re: Ενθρονίστηκε ο Νέος Ηγούμενος της l.Μονής Εσφιγμένου

Δημοσίευση από konstantinoupolitis »

Τόσους αιώνες η Εκκλησία παρότι έχει αφορίσει τον Παπισμό, δεν τόλμησε ποτέ να ενθρονίσει έναν Ορθόδοξο Πατριάρχη Ρώμης που τόσο έχει ανάγκη. Αντίθετα οι Παπικοί σε όλες τις Πρεσβυγενείς Μητροπόλεις μας και τις Αρχιεπισκοπές έχει Καθολικό επίσκοπο - λεγάτο.
Δεν μπορώ να καταλάβω τον ζήλο του να ενθρονίζει το Πατριαρχείο - Άγιον Όρος Εσφιγμενίτες ηγουμένους που δεν διοικούν τίποτε αφού η Εσφιγμένου είναι υπό κατάληψη.
Επίσης μου έχει κάνει τρομερή εντύπωση πως πλην ενός κανείς δεν μπήκε στον κόπο να σχολιάσει τις απαράδεκτες περί Κεμάλ δηλώσεις του Πατριάρχη μας στον Τούρκο πρόξενο στη Θεσσαλονίκη.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Ενθρονίστηκε ο Νέος Ηγούμενος της l.Μονής Εσφιγμένου

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

ήταν απαράδεκτα τα λόγια του Πατριάρχη... προσβολή σε όλους τους μάρτυρες της Πίστης μας, στον λαό που σφαγιάσθηκε, που κατακραιουργήθηκε, προσβολή στην μνήμη όλων. Πρόλαβε να κάνει μνημόσυνο σε αυτούς ο Πατριάρχης και έμεινε χρόνο και για τον σφαγέα;

και μετά απο αυτό είχαμε και την επόμενη είδηση που ήρθε πακέτο...

ΕΥΣΗΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ HURRIYET, Χάρηκαν οι Τούρκοι τις δηλώσεις Βαρθολομαίου για Κεμάλ
~27 Οκτωβρίου

τι να πούμε... όταν το 1/3 τους προσέλθει στην Ορθοδοξία θα χαρούμε κι εμείς
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ενθρονίστηκε ο Νέος Ηγούμενος της l.Μονής Εσφιγμένου

Δημοσίευση από toula »

[quote="konstantinoupolitis"]Τόσους αιώνες η Εκκλησία παρότι έχει αφορίσει τον Παπισμό, δεν τόλμησε ποτέ να ενθρονίσει έναν Ορθόδοξο Πατριάρχη Ρώμης που τόσο έχει ανάγκη. Αντίθετα οι Παπικοί σε όλες τις Πρεσβυγενείς Μητροπόλεις μας και τις Αρχιεπισκοπές έχει Καθολικό επίσκοπο - λεγάτο.
Δεν μπορώ να καταλάβω τον ζήλο του να ενθρονίζει το Πατριαρχείο - Άγιον Όρος Εσφιγμενίτες ηγουμένους που δεν διοικούν τίποτε αφού η Εσφιγμένου είναι υπό κατάληψη.
Επίσης μου έχει κάνει τρομερή εντύπωση πως πλην ενός κανείς δεν μπήκε στον κόπο να σχολιάσει τις απαράδεκτες περί Κεμάλ δηλώσεις του Πατριάρχη μας στον Τούρκο πρόξενο στη Θεσσαλονίκη.[/quote]

Έχεις δίκιο σε αυτό αλλά τι να σχολιάζουμε εδώ κάθε φορά αδελφέ μου ;;; Tις όντως απαράδεκτες δηλώσεις του Πατριάρχη, την αφωνία του Αρχιεπισκόπου, την συμμετοχή Επισκόπου της Εκκλησίας μας σε γιορταστικές εκδηλώσεις των μασόνων, τις διάφορες άλλες δηλώσεις που κάνουν κατά καιρούς διάφοροι Επίσκοποι και θίγουν πολιτικά θέματα, κλπ. κλπ.;;; Aπό που να αρχίσεις και που να τελειώσεις .......

Άστο καλύτερα ! Ο Θεός να μας ελεήσει !!
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Ενθρονίστηκε ο Νέος Ηγούμενος της l.Μονής Εσφιγμένου

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

konstantinoupolitis έγραψε:Επίσης μου έχει κάνει τρομερή εντύπωση πως πλην ενός κανείς δεν μπήκε στον κόπο να σχολιάσει τις απαράδεκτες περί Κεμάλ δηλώσεις του Πατριάρχη μας στον Τούρκο πρόξενο στη Θεσσαλονίκη.
Πολιτικές δηλώσεις ήταν, εσείς ως Φαναριώτης γνωρίζετε καλύτερα απο κάθε άλλον, τι σημαίνει Φαναριώτικη πολιτική. Κάτι σαν τους αφορισμούς των επαναστατών του 21 απο τον μάρτυρα Γρηγόριο τον Έ. Έτσι τουλάχιστον θέλω να ελπίζω, γνωρίζοντας ότι ο Πατριάρχης κατ' ουσίαν είναι υπο καθεστώς σκλαβιάς. Ίσως τοποθετείται εγκαίρως για την μετά Ερντογάν εποχή. Η Οικουμενικότητα και ίσως η απλή ύπαρξη του Πατριαρχείου είναι θέλημα Θεού πρωτίστως και έως άρτι, αλλά κατά κόσμον στηρίζεται στα γνωστά συμφέροντα...Δυτικής κατευθύνσεως - και καλώς γέγονεν - για τους γνωστούς λόγους.
Η δε Οικουμενικότητα ως έννοια - εδώ λοιπόν δεν θα έπρεπε να δυσφορήσουν όσοι εξ' ημών θέλουν Πανορθόδοξο πνεύμα απηλλαγμένο απο εθνικά στοιχεία, τίποτα δηλαδή το Ελληνορθόδοξο -δεν είναι και Ελληνικής ιδιοκτησίας πρακτική. Ο Τούρκος Ορθόδοξος θα πρέπει να είναι υπερήφανος που είχε κάποιον τόσο ένδοξο και επιφανή ηγέτη όπως τον Κεμάλ, ανεξάρτητα αν εμάς μας έκαψε τη γούνα. Οικουμενικότητα λοιπόν στην πράξη, και όχι ΄΄Ελληνική Οικουμενικότητα΄΄
Εμείς λοιπόν έχουμε να λέμε για τον Πατριάρχη, όταν έχουμε Καμίνηδες να λένε και να κάνουν τα χίλια μύρια στο ''ελεύθερο'' κράτος μας, και δικαιούμαστε να διαρρυγνύουμε τα ιμάτιά μας για τις δηλώσεις και τις συνομιλίες ανάγκης του Πατριάρχη;
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Ενθρονίστηκε ο Νέος Ηγούμενος της l.Μονής Εσφιγμένου

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

να μη γίνω κακιά τώρα... για τον <ένδοξο> <ηγέτη>...

ηγέτης ήταν ο Μέγας Αλέξανδρος

ηγέτης ήταν ο Καποδίστριας αλλά του έσβησαν το φως νωρίς

ο monsieur Kemal ήταν ένας σφαγέας όπως ήταν και ο Χίτλερ και τόσοι άλλοι που μόνο κακό έσπερναν εκεί που θέριζαν ψυχές

μακάρι να είναι όπως ελπίζεις Κυριάκο, αλλά τα βίντεο περί μασωνίας κλπ που αναρτήθηκαν άλλα δείχνουν

πόσο πιά να <κάνουμε> Φαναριώτικη διπλωματία και πολιτική για χάρην όλων. Υπάρχει και ένα όριο.

Αλλά τέτοιοι που είμαστε, αμετανόητοι αμαρτωλοί, χειρότερους δεν μπορούσαμε να έχουμε, ηγέτες και ταγούς.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Ενθρονίστηκε ο Νέος Ηγούμενος της l.Μονής Εσφιγμένου

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

ΜΙΧΣ έγραψε:Υπάρχει και ένα όριο.
Πολύ σωστά. Ποιό είναι το όριο λοιπόν; Μήπως η διαφύλαξη της δογματικής και λειτουργικής υποστάσεως της Ορθοδόξου πίστεως για το πλήθος ημών των απλών πάση θυσία; Ναι.
...............................................................................................................................................................................................
Εδώ υπάρχει απόφαση της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας της Ελλάδος περί μη αλλαγών - στην δημοτικιά- της λειτουργίας άνευ εγκρίσεως και αποφάσεώς της, και ο Βόλου γράφει στα παλαιότερα των υποδημάτων του την απόφαση αυτή..... έτσι διάβασα, δεν είμαι και σίγουρος πλέον για τίποτα....
Αυτό προσωπικά με ενοχλεί πολύ περισσότερο απο τις δηλώσεις του Οικουμενικού Πατριάρχη. Αν κάτι τέτοια είναι η αρχή φανταστείτε τι θα προωθήσουν στο μέλλον, εδώ πρέπει να υπάρξει καθολική αντίδραση και διαμαρτυρία.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Ενθρονίστηκε ο Νέος Ηγούμενος της l.Μονής Εσφιγμένου

Δημοσίευση από dionysisgr »

konstantinoupolitis
Τόσους αιώνες η Εκκλησία παρότι έχει αφορίσει τον Παπισμό, δεν τόλμησε ποτέ να ενθρονίσει έναν Ορθόδοξο Πατριάρχη Ρώμης που τόσο έχει ανάγκη. Αντίθετα οι Παπικοί σε όλες τις Πρεσβυγενείς Μητροπόλεις μας και τις Αρχιεπισκοπές έχει Καθολικό επίσκοπο - λεγάτο.

Ειναι γιατι ελπιζουμε αεναως στην εμπιστροφη τους, ως Μητερα Εκκλησια,
οπως ηλπιζε ο Πατερας στην παραβολη του Ασωτου, μεχρι που δικαιωθηκε.

Αυτοι δεν μπορουν να κανουν κατι αντιστοιχο, γιατι εκεινοι εφυγαν απο την μανδρα.
Γιαυτο πραττουν ετσι. Εχουν την ενοχη, και πραττουν ενοχως και υπογειως.

konstantinoupolitis
Δεν μπορώ να καταλάβω τον ζήλο του να ενθρονίζει το Πατριαρχείο - Άγιον Όρος Εσφιγμενίτες ηγουμένους που δεν διοικούν τίποτε αφού η Εσφιγμένου είναι υπό κατάληψη.

Οι Μοναχοι της παλαιας αδελφοτητας, εχουν χασει καθε ερεισμα δικαιου με την συμπεριφορα τους.
Εχουν κουρασει τους παντες, με την μανια και την μισαλλοδοξια τους.
Ελεος δηλαδη πια. Οι μονοι "ορθοδοξοι" επι γης..:shock: Ετσι εφτασαν να αυτοθεωρουνται στα εντυπα που εκδιδουν.

Οποτε τι να κανει ο Πατριαρχης, να αφησει το θεμα στην τυχη του; Εχει ετοιμη μια αδελφοτητα, ωστε οταν λυθει το πρακτικο μερος και αδειασει καποτε η Μονη, να λυθει το θεμα δια παντος.

Αλλα αυτο ειναι δουλεια του Κρατους, δεν ειναι του Πατριαρχη.Αυτα επι Βυζαντιου, λυνονταν με συνοπτικες διαδικασιες.

konstantinoupolitis
Επίσης μου έχει κάνει τρομερή εντύπωση πως πλην ενός κανείς δεν μπήκε στον κόπο να σχολιάσει τις απαράδεκτες περί Κεμάλ δηλώσεις του Πατριάρχη μας στον Τούρκο πρόξενο στη Θεσσαλονίκη.

Ο Χριστος δεν συγχωρεσε τους παντες επι του Σταυρου; Αυτο καλουμαστε και εμεις να κανουμε. Ο γεγονε, γεγονε.

Μας σφαξανε, το '22, αλλα μας εχουν σφαξει δεκαδες φορες μεσα στο διαβα της ιστοριας, τι να κανουμε,
να αναθεματιζουμε τους παντες, μεχρι συντελειας των αιωνων; Χριστιανοι ειμαστε, δεν ειμαστε δαιμονες..

Θυμησου την Μανα απο την Κρητη, που αναβε τα καντηλια και των Γερμανων στο νεκροταφειο.

Και πηγε Γερμανος, και την ειδε. Της λεει τι κανεις εκει;

Του λεει: αναβω τα καντηλια, γιατι και αυτοι μανουλες εχουν.

Διαλυθηκε ο Γερμανος, δεν μπορεσε να χωρεσει ο νους του, το μεγαλειο της Μανας αυτης.

Αυτη ειναι η Ορθοδοξια. Απλα και ουσιαστικα.

Επιπλεον, οπως εμμεσα λεει και ο Κυριακος, ο Βαρθολομαιος, ξερει πολυ καλα οτι ο ψευτο-Σουλτανος, ο Ερντογαν,
τελειωνει, εχει αρχισει η αντιστροφη μετρηση.

Παιρνει λοιπον θεση, ανοιχτα υπερ του κοσμικου κρατους, των κεμαλιστων, και εναντιον του ισλαμικου χαλιφατου,
εστω και μεταμοντερνου στο οποιο θελει να γυρισει την Τουρκια ο Ερντογαν, αλλα δεν του βγαινει.

Ξερει οτι ερχεται διαδοχη κατασταση, και παιρνει τα μετρα του.
Ειναι Ποιμενας, Οικουμενικης εμβελειας, και πρεπει να εχει ηγετικες ικανοτητες, τις οποιες και ασκει.

Εαν ηταν να εξαφανισουμε το Οικουμενικο Πατριαρχειο, ηταν το μονο ευκολο στους αιωνες.
Το δυσκολο ειναι να το κρατησουμε, γιατι τα ανθρωπινα ερχονται και παρερχονται, αλλα η Εκκλησια μενει.

Αυτα τα λιγα, και με τον φτωχο λογισμο μας, δεν ξερω εαν σε αναπαυσαμε.

Καλη δυναμη σε ολους, οι καιροι, ειναι για δυνατους, οποιος αντεξει.

Εχει ο Θεος.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Ενθρονίστηκε ο Νέος Ηγούμενος της l.Μονής Εσφιγμένου

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Ας προσέξουν οι αφορίζοντες τον Πατριάρχη,
... ο καιρός γαρ εγγύς.

Κύριε ελέησον :smile:
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”