Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Δημοσίευση από panosgreece »

silver

δεν ειμαστε αμερικανακια της ορθοδοξιας που κατεβηκαμε στον πειραια και ψαχνουμε σουβλακι τσατζικι και μουζακα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

αντε βρε silver εισαι και μεγαλος ανθρωπος
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

1.
<<Όταν επέστρεψαν με τους υπολοίπους Αγιορείτες Πατέρες, με την υπόδειξιν του Γέροντος Ιωσήφ και άφησαν τους ζηλωτάς, τότε εγνώρισαν έμπρακτα την δύναμιν της θείας Χάριτος εις τα Μυστήρια που ετελούσαν. >>

και 2.
Κωνσταντίνε, μη μου τα γυρνάς στην επίθεση. Ξέρεις πολύ καλά ότι δεν συμφωνούμε με τους οικουμενιστές και τους φιλοπαπικούς. Με αφορμή την πληγή με το ημερολόγιο εσείς βγήκατε και εκτός εκκλησίας. Σχίσμα προκαλέσατε. 'Ολους μας πονάει αυτό. Επειδή υπάρχουν επίσκοποι που δεν στέκουν ορθά και είναι φιλοπαπικοί και οικουμενιστές δε θα βγούμε εμείς εκτός εκκλησίας. Αυτοί βγαίνουν, ο καθείς προσωπικά. Η κεφαλή είναι ο Κύριος Ιησούς Χριστός, κανείς άλλος.

Τα λόγια του Αγίου Ιωάννη του Χρυσόστομου βλέπω δεν τα λαμβάνεις υπόψιν... και ανταρτέψατε νομίζοντας ότι ορθοτομείτε και χάσατε και τη θεία Χάρι

άντε γιατί πολύ το ζαλίσατε το θέμα.

Κύριε Ελέησον!

+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Καπετάνιε γράφεις μετο όνομα MIXΣ?
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Δημήτριε : )

Τον λέω τον silver, που μας συστήθηκε και ως μπαρμπα Κώστας απο τον Καναδά... ότι αντί να χρησιμοποιήσουν τον ζηλωτισμό τους να πολεμάνε τους αιρετικούς παπικούς, (παρατήρησε ότι γράφω όπως πρέπει, αιρετικούς όχι σχισματικούς) και τους οικουμενιστές, μασώνους, από μέσα απο τους κόλπους της Εκκλησίας, της Μίας Αγίας Καθολικής και Αποστολικής Εκκλησίας, της Ορθόδοξης Εκκλησίας της Ελλάδος, μαζί με όλους, δύναμη όλοι μαζί, αυτοί με το να αποσχιστούν (αν και ήταν noble the cause αρχικά ) και με το να εμμένουν σε αυτό το σχίσμα, πληγώνουν την Εκκλησία μας με την αποκοπή τους απο αυτήν και τα θεία μυστήρια, με το να επιτίθεντε σε αυτήν ενώ οι ίδιοι έχουν χάσει τη θεία Χάρι...

Ο Κύριος μας θέλει ενωμένους τους Ορθόδοξους όχι γωχ και παρατάξεις εκτός εκκλησίας... (η ανορθογραφία... εσκεμμένα)
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

το Κύριε ελέησον το είπα για εμένα... γιατί... επειδή, επειδή : ) (αναγκάστηκα να μιλήσω έτσι σε Χριστιανό αδερφό μου έστω και σχισματικό...)
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Δημοσίευση από Dimitris39 »

£έρω ακριβώς τι έγραψες καιτι Ενοείς Μαρία
Δεν ξέρω το Πόσο σχισματικός μπορεί να Είναι 0 Κώστας το μόνο Που γνωρίζω είναι
Οτι σχετίzΕταl με τον Γέροντα Εφραίμ της Αριζόνας

παραπάνω δεν γνωρίζω
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Αν και θεωρώ ότι είναι χάσιμο χρόνου,

επαναλαμβάνω :smile:

Ένας ένας και πρώτα, ... ο πρώτος ερωτηθής , ο Κωνσταντίνος από τον Καναδά.

Πες μας με δικά σου λόγια ,...σε ποιά Εκκλησία ανήκεις;
Άσε όμως τους Αγίους στην ησυχία τους , αν είναι ευλογημένο :smile:
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

Re: Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Δημοσίευση από silver »

===================================================================================================
ΜΙΧΣ έγραψε:... Με αφορμή την πληγή με το ημερολόγιο εσείς βγήκατε και εκτός εκκλησίας. Σχίσμα προκαλέσατε. 'Ολους μας πονάει αυτό. Επειδή υπάρχουν επίσκοποι που δεν στέκουν ορθά και είναι φιλοπαπικοί και οικουμενιστές δε θα βγούμε εμείς εκτός εκκλησίας. Αυτοί βγαίνουν, ο καθείς προσωπικά.




Έχω γράψει τόσες φορές ότι δεν είμαι παλαιοημερολογίτης, η ιστοσελίδα που γράφω περιέχει σχεδόν κείμενα των Κληρικών του Νέου, σε διορθώνει ο Δημήτριος, εσύ το χαβάς σου...

Επειδή δεν έχω χρόνο, δεν θα ξαναγράφω εκτός και προκληθώ υπέρ το δέον. Όνειρα γλυκά!!!


======================================================================================================
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

silver έγραψε:===================================================================================================
ΜΙΧΣ έγραψε:... Με αφορμή την πληγή με το ημερολόγιο εσείς βγήκατε και εκτός εκκλησίας. Σχίσμα προκαλέσατε. 'Ολους μας πονάει αυτό. Επειδή υπάρχουν επίσκοποι που δεν στέκουν ορθά και είναι φιλοπαπικοί και οικουμενιστές δε θα βγούμε εμείς εκτός εκκλησίας. Αυτοί βγαίνουν, ο καθείς προσωπικά.




Έχω γράψει τόσες φορές ότι δεν είμαι παλαιοημερολογίτης, η ιστοσελίδα που γράφω περιέχει σχεδόν κείμενα των Κληρικών του Νέου, σε διορθώνει ο Δημήτριος, εσύ το χαβάς σου...

Επειδή δεν έχω χρόνο, δεν θα ξαναγράφω εκτός και προκληθώ υπέρ το δέον. Όνειρα γλυκά!!!


======================================================================================================
Ε ε όχι και να προκληθείς υπέρ το δέον, :smile:

Επιπλέον .... εμείς εδώ μόλις ξυπνήσαμε :lol: Κύριε ελέησον :smile:
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
panosvolos
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 20, 2007 5:00 am

Re: Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Δημοσίευση από panosvolos »

silver και pan ακόμα περιμέμω μια απάντηση στα ερωτήματα που σας έθεσα.Αν και δεν περιμένω να απαντήσετε σ αυτά που σας ρωτάμε.Εσείς ασχολήστε με τον παπισμό αλλά τα δικά σας τα χάλια δεν τα κοιτάτε που κάθε δεσπότη σας κάνει δικία του σύνοδο αναλόγος πως τοσυμφέρει και με πιων συμφωνεί
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”