Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Δημοσίευση από pan »

10. Ο Άγιος Ιγνάτιος Μπριαντσιανίνωφ υπέρ της προσεκτικής υπακοής

Ο επιφανής αυτός Άγιος και θεολόγος της Ρωσικής Εκκλησίας του 19ου αι., στον οποίον ήδη προαναφερθήκαμε, αφιερώνει ένα ολόκληρο κεφάλαιο του πολυτίμου βιβλίου του «Προσφορά στον Σύγχρονο Μοναχισμό», στο θέμα της «Υπακοής σε Γέροντα». Μεταξύ των πολλών αναφορών σε Πατέρες, τις οποίες παραθέτει για το θέμα της αδιακρίτου υπακοής σε μη κεκαθαρμένους Πνευματικούς, κάνει σημαντικές διευκρινίσεις και παρεμβάσεις: «Η υπακοή κάνει τον υποτακτικό όμοιο με εκείνον στον οποίον υπακούει. Η Αγία Γραφή λέγει: "Και εγκισσήσωσι τα πρόβατα εις τας ράβδους"(Γέν. 30, 39). [...] Θα ειπούν: Η πίστη του υποτακτικού μπορεί να αναπληρώσει την ανεπάρκεια του γέροντα; Λάθος! Η πίστη στην αλήθεια σώζει. Η πίστη στο ψεύδος και στην διαβολική απάτη βλάπτει! Αυτό μας το λέει ο Απόστολος. Λέγει για αυτούς που θεληματικά χάνονται. "Την αγάπην της αληθείας ουκ εδέξαντο εις το σωθήναι αυτούς· και δια τούτο πέμψει αυτοίς ο Θεός (θα επιτρέψει ο Θεός να υποστούν) ενέργειαν πλάνης εις το πιστεύσαι αυτούς τω ψεύδει, ίνα κριθώσι πάντες οι μη πιστεύσαντες τη αληθεία, αλλ' ευδοκήσαντες εν τη αδικία"(Β΄ Θεσ. 2, 10-12) [...] Βλέπομε στους καιρούς μας μια γενική κατάπτωση της Χριστιανοσύνης [...] Και είναι μεγάλη ευλογία για μας, και μεγάλη ευτυχία, ότι μας εδόθη η δυνατότητα να τρεφόμαστε με τα ψιχία που πέφτουν από την Πνευματική τράπεζα των Πατέρων. Αυτά τα ψιχία δεν αποτελούν αυτά καθ' εαυτά την πιο ικανοποιητική τροφή. Αλλά μπορούν, αν και όχι χωρίς την αίσθηση στέρησης και πείνας, να μας γλυτώσουν από τον πνευματικό θάνατο»29.

Αυτά τα «ψιχία» των πατερικών διδαχών, σαν αυτές που παρατέθηκαν, ας κρατήσουμε και εμείς καλά, για να σωθούμε από το θεολογικό χάος και τον σχετικισμό και τη συγκατάβαση στην αίρεση, με αταλάντευτη ανυπακοή σε φιλο-αιρετικές ψευδο-υπακοές. Είναι φοβερός ο λόγος του Αγίου Εφραίμ του Σύρου περί της Δευτέρας Παρουσίας του Κυρίου: «Αλλίμονο σε όσους μολύνουν την αγία Πίστη με αιρέσεις η συγκαταβαίνουν στους αιρετικούς»30. Είτε αυτοί είναι λαΐκοί, είτε πολύ περισσότερο, κληρικοί.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Παναγιώτη έχεις όρεξη να γράφεις πολλά ,
αλλά φοβάμαι .... ότι έχεις πολύ λίγα να πείς... :smile:

Κύριε ελέησον.

Υ.Γ. Εννοείτε ότι -καθόσον με αφορά-
δεν διάβασα τίποτα από όλα αυτά :smile:
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Παναγιώτη... απο την Πόλη έρχεσαι και στην κορφή κανέλα...

Χαιρετίσματα...

Καταλαβαίνεις ότι τα μυστήρια που τελούνται στην σχισματική εκκλησία σας δεν σε καλύπτουν; Αν βαπτίστηκες σε σχισματική εκκλησία το βάπτισμά σου είναι άκυρο, αν παντρεύτηκες ο γάμος άκυρος και αυτός... πάντα σε ότι αφορά το μυστήριο... κλπ Αν δε σε νοιάζει ότι αφορά την ψυχή σου, τότε μεγειά σου με χαρά σου. Το ζάλισες το θέμα.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
panosvolos
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 20, 2007 5:00 am

Re: Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Δημοσίευση από panosvolos »

Φίλε Παναγιώτη και συνονομάτε
εγω ο αμαρτολός δεν ξέρω και πολλύ καλα τα θελογικά να σε γράψω τι λένε οι πατέρες επάνω στο θέμα αυτό.
Απλός θα με επιτρέψεις να σε κάνω 2-3 ερωτήσεις.
1Αν πραγματικά εσείς είστε οι σωστοί και εμείς οι λάθως γιατί είσαστε χωρισμένη σε 3 παρατάξεις απο οτι ξέρω(Αυξεντιακοι-Ματθαικη-του Χρυσοστόμου)?αυτές ίξερα παλιά πως ηταν οι παρατάξεις δεν ξέρω αν έχουν αλάξει ονομα ή έχουν γίνε και άλλες
2.Ποιά θεωρεις εσυ πως ειναι σωστή και τι γνώμη φερνεις επανω στο θεμα αυτό?
και 3.Εσυ σε πια παράταξη ανοίκεις και γιατί απορίπτεις τις άλλες?
Απλός θα ήθελα να αναφέρω προς τους εδω φίλους του σάιτ πως ο μακαριστός αρχιεπίσκοπος κ.κ. Χριστόδουλος έκανε ολόκληρη διατριβή επάνω στο θέμα αυτό για το πανεπιστήμιο και οταν ηταν εδω στο Βόλο τους είχε προσκαλέσει πολλές φορές σε διλογο ανοιχτό αλλά ποτέ δεν ερχότανε
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Δημοσίευση από pan »

ΜΙΧΣ έγραψε:Παναγιώτη... απο την Πόλη έρχεσαι και στην κορφή κανέλα...

Χαιρετίσματα...

Καταλαβαίνεις ότι τα μυστήρια που τελούνται στην σχισματική εκκλησία σας δεν σε καλύπτουν; Αν βαπτίστηκες σε σχισματική εκκλησία το βάπτισμά σου είναι άκυρο, αν παντρεύτηκες ο γάμος άκυρος και αυτός... πάντα σε ότι αφορά το μυστήριο... κλπ Αν δε σε νοιάζει ότι αφορά την ψυχή σου, τότε μεγειά σου με χαρά σου. Το ζάλισες το θέμα.
Όχι, δεν ξέρω εάν είμαι βαπτισμένος να σου πω την αλήθεια.
Γιατί βαπτιστικά με το νέο ημερολόγιο.
Δεν ξέρω εάν ο ιερέας μου έκανε 3 καταδίσεις, όπως κάνουν τώρα με τις βαπτίσεις με το νέο.
Μήπως να παραθέσω σύνδεσμο με το ότι τα περισσότερα παιδιά στην Ελλάδα με το νέο είναι αβάπτιστα;
silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

Re: Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Δημοσίευση από silver »

==========================================================================================================
panosvolos έγραψε: 1Αν πραγματικά εσείς είστε οι σωστοί και εμείς οι λάθως γιατί είσαστε χωρισμένη σε 3 παρατάξεις απο οτι ξέρω
Ένας Βουδιστής ρωτά τον φίλο μας Παναγιώτη από τον Βόλο:
Εάν εσείς οι Χριστιανοί είστε οι σωστοί και εμείς οι λάθος, γιατί είστε χωρισμένοι σε όχι τρεις αλλά δέκα τρεις παρατάξεις από ότι ξέρω
(Ορθόδοξοι, Παπικοί, Μονοφυσίτες, Προτεστάντες, Γιαχωβάδες κλπ.);

panosvolos έγραψε: 2.Ποιά θεωρεις εσυ πως ειναι σωστή
Ο Ορθόδοξος απαντά: η Ορθοδοξία είναι η σωστή. Ο Παπικός απαντά: Ο Πάπας είναι ο Αγιώτατος, ρωτήστε και τον κ. Βαρθολομαίο αν δεν με πιστεύετε! Ο Προτεστάντης απαντά : Όλοι είμαστε το ίδιο, ρωτήστε όλους τους Ορθόδοξους Προκαθήμενους που έχουν υπογράψει στο Π.Σ.Ε αυτήν την Ομολογία της Ισότητος! Οι Μονοφυσίτερς..... κ.λ.π.
panosvolos έγραψε: Απλός θα ήθελα να αναφέρω προς τους εδω φίλους του σάιτ πως ο μακαριστός αρχιεπίσκοπος κ.κ. Χριστόδουλος έκανε ολόκληρη διατριβή επάνω στο θέμα αυτό για το πανεπιστήμιο και οταν ηταν εδω στο Βόλο τους είχε προσκαλέσει πολλές φορές σε διλογο ανοιχτό αλλά ποτέ δεν ερχότανε
Παναγιώτη, μιας και ανάφερες τον μακαριστό αρχιεπίσκοπο κ. Χριστόδουλο, αν δεν γνωρίζεις μάθε: ότι επειδή αγαπούσε την Ορθοδοξία προσκάλεσε το 2005 στον Άγιο Ανδρέα Αττικής τους αιρετικούς Προτεστάντες να προσευχηθούν να ευοδώσει το Άγιο Πνεύμα την Ιεραποστολή τους στα Έθνη. Να μάθουν δηλαδή όλα τα Έθνη ότι η Κυρία Θεοτόκος έκανε σέξ με τον Ιωσήφ μετά την γέννηση του Χριστού, γι΄ αυτό είχε και άλλα παιδιά! Ο βλάσφημος!!!

Όταν του έγραψα ότι με την υποδοχή του Πάπα στην Αγιοτόκο Ελλάδα μας, πρόδωσε την Ορθοδοξία μας, μου έγραψε (η απάντησή του υπάρχει στα αρχεία της Εκκλησίας της Ελλάδος)
"αν φορούσα άμφια τότε θα ήταν προδοσία". Αυτή η απάντησή του είναι δώρο! Μήπως γνωρίζεις Παναγιώτη μας το 2006 στον Άγιο Γεώργιο στην Κωνσταντινούπολη μαζί με τον Πάπα ποιος άλλος φορούσε άμφια; Αυτός ο "άλλος" σύμφωνα με τον Χριστόδουλο είναι ένας προδότης. Αν ακόμη δεν κατάλαβες πρόκειται για τον Οικ. Πατριάρχη κ. Βαρθολομαίο. Όταν λοιπόν, εκτός των παλαιοημερολογιτών, όλοι οι αντιοικουμενιστές Κληρικοί και λαϊκοί της Εκκλησίας της Ελλάδος ομολογούν τον Πατριάρχη προδότη, γιατί σας ξινοφαίνεται;

Καλή σου νύκτα και όνειρα γλυκά, Παναγιώτη από τον Βόλο!
Ο μπαρμπα-Κώστας, από τον μακρινό Καναδά.

=======================================================================================================
panosvolos
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 20, 2007 5:00 am

Re: Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Δημοσίευση από panosvolos »

Αδερφέ silver η αλλλιός μπάρμπα Κώστα απο τον Καναδά
΅Εγω δεν αναφέρθηκα στο θέμα του παπισμού αναφέρομε στο θέμα του ημερολογίου και στις παρατάξεις που υπάρχουν.Εδω στο Βολο έχουν 4 εκκλησίες και ειναι απο 3 διαφορετικές παραταξεις.Αν κάπιος θα ήθελε να πάει με το παλιό ημερολόγιο εσεις που είστε με το παλιόπια παράταξη θα του προτίνατε να ακολουθήση γιατί κάπου θα πρέπει να εκκλησιάζετε κάπου να μεταλαβένει και κάπου θα πρέπει να μετέχει στα μυστήρια τις εκκλησίας.Τώρα για το θέμα του μακαριστού αρχιεπισκόπου κ. κ. Χριστόδουλου απλός αναφερα τι εκανε στο θέμα αυτό δεν σημένει πως συμφονώ γι αυτά που έκανε με τον πάπα
silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

Re: Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Δημοσίευση από silver »

=================================================================================================================
panosvolos έγραψε:Αδερφέ silver η αλλλιός μπάρμπα Κώστα απο τον Καναδά
΅Εγω δεν αναφέρθηκα στο θέμα του παπισμού αναφέρομε στο θέμα του ημερολογίου και στις παρατάξεις που υπάρχουν.
Αδελφέ μου Παναγιώτη από τον Βόλο, νομίζεις ότι εμείς στην Εκκλησία της Ελλάδος δεν έχουμε παρατάξεις;;

Άκουσε λοιπόν : Υπάρχει μία παράταξη των Οικουμενιστών, μία των φιλενωτικών με τον αντίχριστο Πάπα, μία παράταξη των αντιοικουμενιστών, μία παράταξη αυτών των Ορθοδόξων που υπακούουν στον ΛΑ Αποστολικό Κανόνα και στον 15ον της Α/Β και δεν κοινωνούν με τους μνημονευτάς του Οικ. Πατρ. κ. Βαρθολομαίου ως αιρετικού λατινόφρονα. Είναι αυτοί που έχουν κάνει αποτείχιση. Αν σταματήσει ο κρατικός μισθός τα πράγματα θα γίνουν πιο εμφανή...

Και πάλι καλή σου νύκτα, νάσαι πάντα καλά!

==================================================================================================================
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Δημοσίευση από panosgreece »

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΘΑΥΜΑ ΣΤΟ ΠΑΛΙΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ...ΚΑΝΕΝΑ

ΑΚΟΥ .....ΤΩΡΑ ΘΑΥΜΑ ΣΤΟ ΠΑΛΙΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ .......ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ

ΟΣΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ,,,,,,,,,,,,,,,ΑΝ ΛΕΩ ΑΝ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΕΙ ΧΑΜΠΑΡΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΘΑΥΜΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙς ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΑΜΠΕΛΑ ......ΕΙΝΑΙ ΘΑΥΜΑ .

ΕΓΩ ΡΩΤΩ ΠΟΛΕΜΗΣΑΤΕ ΤΟΝ ΓΕΡΟΝΤΑ ΠΑΙΣΙΟ ΝΑΙ Η ΟΧΙ ......ΡΗΤΟΡΙΚΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ..............ΑΦΟΥ ΠΟΛΗΜΗΣΑΤΕ ΕΝΑΝ ΑΓΙΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΕΧΕΤΕ ΤΟ ΘΡΑΣΟς ΚΑΙ ΜΙΛΑΤΕ ΗΤΕ ΣΕ ΦΟΡΟΥΜ Η ΑΛΛΟΥ

:angryfire :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire ΑΝΤΕ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΗ ΤΡΕΛΙΤΣΑ ΠΟΥΛΑΤΕ ..............
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Άβαταρ μέλους
paulina
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1074
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 22, 2010 5:57 pm

Re: Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Δημοσίευση από paulina »

Διαβάζω τόσες μέρες για το παλαιο και νέο ημερολόγιο, ποιο είναι το σωστό κλπ.κλπ.

Να κάνω λοιπόν κι εγώ μια ερώτηση που μου δημιουργήθηκε στο φτωχό μου το μυαλό.

Λέτε οι του παλαιού ότι το νέο είναι παπικό ημερολόγιο και εμείς του νέου "παπικοί". Και αναφέρομαι μόνο στην διαφορά των 13 ημερών.
Μου γεννιέται η εξής απορία. Αν το θέμα του ημερολογίου είναι δογματικο, οπότε αποτελεί αιτία σχίσματος, τότε γιατί γιορτάζετε την Μεταμόρφωση του Κυρίου στις 6 Αυγούστου κι όχι 40 μέρες πριν το πάθος Του, όπως και έγινε; Γιατί μεγάλους αγίους δεν τους γιορτάζετε την ακριβή ημέρα της κοιμήσεώς τους, αλλά όταν είναι μέσα στη Μ.Σαρακοστή μετατήθεται η εορτή του μετά το Πάσχα, όπως π.χ. ο άγιος Γεώργιος; Οι άγιοι Ραφαήλ, Νικόλαος και Ειρήνη την Τρίτη της Διακαινισίμου; Ο άγιος Ιωάννης Χρυσόστομος τον Νοέμβριο αντί 14 Σεπτεμβρίου; Εδώ δεν τίθεται δογματικό θέμα; Οι 13 ημέρες είναι; Για να μην πω για την Γέννηση του Κυρίου και τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου.
«Πάροικος εγώ εἰμι ἐν τῇ γῇ. Μὴ ἀποκρύψῃς ἀπ᾿ ἐμοῦ τὰς ἐντολάς Σου»
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”