Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Κλειδωμένο
silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

Re: Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Δημοσίευση από silver »

====================================================================================================================
panosvolos έγραψε:silver και pan ακόμα περιμέμω μια απάντηση στα ερωτήματα που σας έθεσα.Αν και δεν περιμένω να απαντήσετε σ αυτά που σας ρωτάμε.Εσείς ασχολήστε με τον παπισμό αλλά τα δικά σας τα χάλια δεν τα κοιτάτε που κάθε δεσπότη σας κάνει δικία του σύνοδο αναλόγος πως τοσυμφέρει και με πιων συμφωνεί
Βρε ευλογημένε μου είτε στο νέο ημερολόγιο αν είσαι εσύ ή στο παλιό, εφ΄ όσον δεν έχεις την διανοητική ικανότητα να καταλάβεις μιά απλή πρόταση που έχω γράψει τόσες φορές, πρόσεχε διότι πάντα θα είσαι θύμα εκμετάλευσης στη ζωή σου. Λυπάμε για αυτή μου την ωμή πρόταση αλλά μέσκασες αδελφέ μου. ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩΩΩΩΩΩΩ : ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΑΛΑΙΟΗΜΕΡΟΛΟΓΙΤΗΣ.

=====================================================================================================================
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Δημοσίευση από vasilisalt »

Για να είμαι ειλικρινής αγαπητέ silver με έχεις χιλιομπερδέψει.
Υποτίθεται πως με κάθε σου απάντηση μας εξηγείς (ή ξαναεξηγείς) αλλά προσωπικά δεν έχω καταλάβει τίποτα.
Το μόνο που έχω καταλάβει είναι πως δεν είσαι παλαιοημερολογήτης.

Και να πούμε πως όπως η επίκληση των θαυμάτων από μόνη της δεν αποκυκνείει τίποτα (όπως ξεκινήσαμε) και
οι συναναστροφές μας από μόνες τους δεν αποδυκνείουν τίποτα.
Για αυτό θα σε παρακαλούσα αν είναι δυνατόν να γίνεις λίγο πιο σαφής.
Έπρεπε να μπορούμε να καταλάβουμε από το κείμενο ποιος από τους γέροντες είχε το δίκιο και ποιος την πλάνη;;;
Ήταν τελικά τόσο σαφές; χα χα χα. Χαμπάρι δεν πήρα...

Τουλάχιστον ο Παναγιώτης (τουλάχιστον μέχρι στιγμής) ήταν σαφής. Εκεί πήρα χαμπάρι.
Και επειδή από πηγές πάσχω, θα περιμένω τον Σύμβουλο Επικρατείας (Διονύσης) να αποφανθεί.

Ελπίζω να μου συγχωρεθεί το χιούμορ.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Δημοσίευση από filotas »

pan έγραψε:
ΜΙΧΣ έγραψε:Παναγιώτη... απο την Πόλη έρχεσαι και στην κορφή κανέλα...

Χαιρετίσματα...

Καταλαβαίνεις ότι τα μυστήρια που τελούνται στην σχισματική εκκλησία σας δεν σε καλύπτουν; Αν βαπτίστηκες σε σχισματική εκκλησία το βάπτισμά σου είναι άκυρο, αν παντρεύτηκες ο γάμος άκυρος και αυτός... πάντα σε ότι αφορά το μυστήριο... κλπ Αν δε σε νοιάζει ότι αφορά την ψυχή σου, τότε μεγειά σου με χαρά σου. Το ζάλισες το θέμα.
Όχι, δεν ξέρω εάν είμαι βαπτισμένος να σου πω την αλήθεια.
Γιατί βαπτιστικά με το νέο ημερολόγιο.
Δεν ξέρω εάν ο ιερέας μου έκανε 3 καταδίσεις, όπως κάνουν τώρα με τις βαπτίσεις με το νέο.
Μήπως να παραθέσω σύνδεσμο με το ότι τα περισσότερα παιδιά στην Ελλάδα με το νέο είναι αβάπτιστα;
Έλεος, Παναγιώτη. Όχι μόνο δε μας απαντάς τι είναι αυτό στο οποίο ανήκεις και το προτείνεις και σε μας, αλλά μας λες ούτε λίγο ούτε πολύ ότι είμαστε αβάπτιστοι. Άρα δεν είμαστε Χριστιανοί ούτε εμείς ούτε τα παιδιά μας.

Παναγιώτη έχεις ξεφύγει. Νομίζω ότι μετά απ' αυτό δεν έχω τίποτε πια να πω μαζί σου ακολουθώντας τη συμβουλή του Αποστόλου Παύλου: "10 αιρετικόν άνθρωπον μετά μίαν και δευτέραν νουθεσίαν παραιτού, 11 ειδώς ότι εξέστραπται ο τοιούτος και αμαρτάνει ών αυτοκατάκριτος." (Τιτ. γ' 10-11)
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Δημοσίευση από vasilisalt »

Δηλ βρε Μαρία και Νικο οταν συζητάς με έναν παλαιοημερολογητη, το βασικό σου
επιχειρημα ειναι το πως εχει βαπτιστεί και το αν σέβεται την βάπτιση του νεου;
τι απαντηση αλήθεια περιμένατε;
Αν συνεχίσουμε στον ιδιο τρόπο διαλόγου η επόμενη ερώτηση θα ειναι,
πας σε εκκλησια παλαιοημερολογητικη;
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Δημοσίευση από vasilisalt »

silver έγραψε:==========================================================================================================
panosvolos έγραψε: 1Αν πραγματικά εσείς είστε οι σωστοί και εμείς οι λάθως γιατί είσαστε χωρισμένη σε 3 παρατάξεις απο οτι ξέρω
Ένας Βουδιστής ρωτά τον φίλο μας Παναγιώτη από τον Βόλο:
Εάν εσείς οι Χριστιανοί είστε οι σωστοί και εμείς οι λάθος, γιατί είστε χωρισμένοι σε όχι τρεις αλλά δέκα τρεις παρατάξεις από ότι ξέρω
(Ορθόδοξοι, Παπικοί, Μονοφυσίτες, Προτεστάντες, Γιαχωβάδες κλπ.);

panosvolos έγραψε: 2.Ποιά θεωρεις εσυ πως ειναι σωστή
Ο Ορθόδοξος απαντά: η Ορθοδοξία είναι η σωστή. Ο Παπικός απαντά: Ο Πάπας είναι ο Αγιώτατος, ρωτήστε και τον κ. Βαρθολομαίο αν δεν με πιστεύετε! Ο Προτεστάντης απαντά : Όλοι είμαστε το ίδιο, ρωτήστε όλους τους Ορθόδοξους Προκαθήμενους που έχουν υπογράψει στο Π.Σ.Ε αυτήν την Ομολογία της Ισότητος! Οι Μονοφυσίτερς..... κ.λ.π.
panosvolos έγραψε: Απλός θα ήθελα να αναφέρω προς τους εδω φίλους του σάιτ πως ο μακαριστός αρχιεπίσκοπος κ.κ. Χριστόδουλος έκανε ολόκληρη διατριβή επάνω στο θέμα αυτό για το πανεπιστήμιο και οταν ηταν εδω στο Βόλο τους είχε προσκαλέσει πολλές φορές σε διλογο ανοιχτό αλλά ποτέ δεν ερχότανε
Παναγιώτη, μιας και ανάφερες τον μακαριστό αρχιεπίσκοπο κ. Χριστόδουλο, αν δεν γνωρίζεις μάθε: ότι επειδή αγαπούσε την Ορθοδοξία προσκάλεσε το 2005 στον Άγιο Ανδρέα Αττικής τους αιρετικούς Προτεστάντες να προσευχηθούν να ευοδώσει το Άγιο Πνεύμα την Ιεραποστολή τους στα Έθνη. Να μάθουν δηλαδή όλα τα Έθνη ότι η Κυρία Θεοτόκος έκανε σέξ με τον Ιωσήφ μετά την γέννηση του Χριστού, γι΄ αυτό είχε και άλλα παιδιά! Ο βλάσφημος!!!

Όταν του έγραψα ότι με την υποδοχή του Πάπα στην Αγιοτόκο Ελλάδα μας, πρόδωσε την Ορθοδοξία μας, μου έγραψε (η απάντησή του υπάρχει στα αρχεία της Εκκλησίας της Ελλάδος)
"αν φορούσα άμφια τότε θα ήταν προδοσία". Αυτή η απάντησή του είναι δώρο! Μήπως γνωρίζεις Παναγιώτη μας το 2006 στον Άγιο Γεώργιο στην Κωνσταντινούπολη μαζί με τον Πάπα ποιος άλλος φορούσε άμφια; Αυτός ο "άλλος" σύμφωνα με τον Χριστόδουλο είναι ένας προδότης. Αν ακόμη δεν κατάλαβες πρόκειται για τον Οικ. Πατριάρχη κ. Βαρθολομαίο. Όταν λοιπόν, εκτός των παλαιοημερολογιτών, όλοι οι αντιοικουμενιστές Κληρικοί και λαϊκοί της Εκκλησίας της Ελλάδος ομολογούν τον Πατριάρχη προδότη, γιατί σας ξινοφαίνεται;

Καλή σου νύκτα και όνειρα γλυκά, Παναγιώτη από τον Βόλο!
Ο μπαρμπα-Κώστας, από τον μακρινό Καναδά.

=======================================================================================================
τι φόραγε ο Χριστόδουλος;

Έχω ακουσει πολλα για τους προτεστάντες, αλλά αυτό με την Παναγία,
πρώτη φορα το ακουω... Σαν ραδιο αρβιλα μοιάζει.
Συμπερασμα δικό μου.
Ο σιλβετ δεν συμπαθεί τον πατριάρχη όπως οι ΓΟΧ, αλλά
ακολουθει το νέο ημερολόγιο.
Εκτιμώ πως είμαι κοντά...
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Πλάκα έχουμε....
με τα τσαρούχια κόλαση

Κώστα που ανήκεις ? πέστο
:mrgreen:
Ευχές στον Γέροντα Εφραίμ.....
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Δημοσίευση από dionysisgr »

Παναγιωτη, ετσι απλα, και ηρεμα θελω να μου απαντησεις, ευθεως και ειλικρινως.

Χωρις εδαφια, και αμνοεριφια.

Τι πραγματικα θα ηθελες και θα ευχοσουν να βγει ως ζουμι, ως συμπερασμα απο αυτην την συζητηση;

Παρακαλω, εαν δεν υπαρχει αναγκη καποιας αμοιβαιας εξηγησης,
να μην παρεμβληθει αλλη απαντηση, μεχρι να απαντησει ο Παναγιωτης.

Αδελφος μου θα εισαι, Παναγιωτη, δεν τιθεται θεμα,
οτι και εαν ειπαμε οπου και εαν καταληξουμε.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Δημοσίευση από pan »

Γειά σου αδελφέ Διονύση.

Με ρωτάς; τόσα χρόνια σε ετούτο το υπέροχο σαιτ και δεν με έμαθες ακόμη τι θέλω;
Ενώ το έχω επισημάνει αρκετές φορές;
Τέλος πάντων, θα σου απαντήσω.

Θέλω να ενωθούμε όλοι οι Ορθόδοξοι.

Να τα βάλουν όλα κάτω στο τραπέζι, σε ένα δωμάτιο, σε μία Εκκλησία; σε ένα κτίριο; στην Αφρική; Αμερική; Ρωσία; δεν ξέρω που, και να βγούνε από κι μέσα μόνο μονιασμένοι, αγαπημένοι, ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ, κατά τους Αγίου Πατέρας. Να τους περιμένουμε απ' έξω με προσευχή και νηστεία, σαν το Άγιο Φως, όλοι οι Ορθόδοξοι, από όλες τις παρατάξεις, σαν τον πατέρα που περιμένει απ' έξω, ώσπου να γεννηθεί το παιδί του.

Και θα είναι εκεί, μαζί τους Ο Φιλάνθρωπος Κύριος μας Ιησούς Χριστός να μαλακώσει την καρδιά τους με την απέραντη αγάπη του για μας.

Προσεύχομαι καθημερινά γι' αυτό με δάκρυα στον Παντοδύναμο, Τριαδικό Ένα Θεό μας.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

ΚΛΕΙΔΩΣΈ ΤΟ ΝΙΚΟΛΑ, απο το θέλω και μετά...

η σύντομη και περιεκτική κατάθεση ψυχής

ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΕΠΙΛΟΓΟΣ
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”