Το "μετέωρο βήμα του πελαργού"...

Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Το "μετέωρο βήμα του πελαργού"...

Δημοσίευση από eortologio_gr »

Το "μετέωρο βήμα του πελαργού" χαρακτηρίζει πολλούς εξ ημών που πράγματι έχουν διαστακτικότητα για το "επόμενο" βήμα.

Προσωπικά είμαι και θα είμαι υποστηρικτής της ελεύθερης μη προσβλητικής έκφρασης σε οποιανδήποτε μορφή της.

Η "παιδική χαρά" που πολλές φορές δημιουργείται απο την συμπεριφορά μας οφέιλεται κατα την γνωμη μου στην διστακτικότητα για την πρωτοβουλία που αν και κάποιοι θα ήθελαν να πάρουν δεν την παίρνουν φοβούμενοι το κακώς ενοούμενο "χριστιανικό λάθος".

Αναρωτιέμαι αν το : "ο Ορθοδοξος Χριστιανός πρέπει να είναι μονίμως κατηφής και να προσεύχεται 24 ώρες το 24ωρο" μπορεί να συμβαδίσει με την "εν κοινωνία" καθημερινότητα όλων μας. Ισως αυτό να ισχύει για την Μοναστική ζωή αλλα ΟΧΙ στην ζωή μας μέσα στην κοινωνία του σήμερα.

Ατυχώς για κάποιους ο "φόβος του λάθους του επόμενου βήματος" ορίζει την διαστακτικότητα στην συμπεριφορά τους.

Εγώ, προχωρώ και λέω "Ο Θεός βοηθός".

Βαδίζω σωστά π.Αντώνιε ?

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

Re: Το "μετέωρο βήμα του πελαργού"...

Δημοσίευση από pAntonios »

Πράγματι πολλές φορές η δειλία μπορεί να προέρχεται απο τον πονηρό.
Όμως δεν είμαστε πάντοτε βέβαιοι ότι το επόμενο βήμα μας είναι εκ του Θεού, όταν δεν υπάρχουν οι ανάλογες πνευματικές προυποθέσεις.
Αυτό σημαίνει ότι είμαστε τακτοποιημένοι ενώπιον του Θεού. Δηλ. εφαρμόζουμε το θέλημά Του (αν μη τι άλο ενδιαφερόμαστε γι αυτό!) και πηγαίνουμε τακτικά για service (εξομολόγηση) στον πνευματικό!

Κάτω από αυτές τις προϋποθέσεις και ο Θεός φωτίζει ώστε κάθε βήμα μας να είναι προς το καλύτερο και όχι προς το χειρότερο...
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Το "μετέωρο βήμα του πελαργού"...

Δημοσίευση από filotas »

Πάτερ Αντώνιε, χαίρομαι ιδιαίτερα που είστε και πάλι κοντά μας. Ο Θεός να σας έχει πάντα καλά. Να μην μας ξεχνάτε, έχουμε πάντα ανάγκη από την παρουσία σας και τις συμβουλές σας.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.”