Γιατι μου συμβαινει αυτο????

Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

ktistos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ιωάννης & ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: Γιατι μου συμβαινει αυτο????

Δημοσίευση από ktistos »

Αποστόλη αυτό που έγραψες νομίζω τα λέει όλα:"Μπορούμε όμως να προσευχόμαστε για όλους τους άλλους!"
Νομίζω πως όταν αφήνουμε τον εαυτό μας και προσευχόμαστε κυρίως για τους άλλους τότε επεμβαίνει κι ο Θεός πιο εύκολα και γρήγορα.
Άβαταρ μέλους
theodora
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: https://theomezcrochet.blogspot.com/
Επικοινωνία:

Re: Γιατι μου συμβαινει αυτο????

Δημοσίευση από theodora »

eleimon έγραψε:Πολλές φορές προσευχόμαστε στον Θεό για ένα πρόβλημα που μας απασχολεί έντονα. Η επιθυμία μας είναι ο Θεός να απαντήσει αμέσως και να δώσει την λύση που εμείς πιστεύουμε ότι είναι καλύτερη.

Όμως συνήθως αυτό δεν συμβαίνει. Ο Θεός αργεί να δώσει απάντηση και εμείς αναρωτιόμαστε αν μας ακούει. Αλλες φορές πάλι απαντά με διαφορετικό τρόπο απο ότι εμείς θα θέλαμε και πάλι τότε δεν είμαστε σίγουροι αν άκουσε καλά τις προσευχές μας!

Αλήθεια πόσο ανθρώπινα σκεφτόμαστε και πόσο λίγο βασιζόμαστε στην κρίση και στα σχέδια που έχει ο Θεός για μας. Πόσο ολιγόπιστοι στεκόμαστε μπροστά στον Δημιουργό του σύμπαντος και στις αιώνιες υποσχέσεις Του προς εμάς????

Ερωτηματα που καμια φορα νιωθω οτι με πνιγουν,οταν προσευχομαι για κατι και βλεπω οτι δεν ακουγομαι,κι εκεινη τη στιγμη ξεχναω τα οσα εχω παρακαλεσει ανα καιρους κι εχω εισακουστει....δε σκεφτομαι οτι οσα δεν εχουν εισακουσθει ισως ναναι και για καλο μου,ο Κυριος μας δε θα μας εστελνε κατι ποτε που δε θα μας ωφελουσε.!!!!

Γιατι μου συμβαινει αυτο καποιες φορες????ανυπομονησια,λυγισμα,και μετα ερχεται η θλιψη....ΓΙΑΤΙ?
Εάν μου εξηγήσεις ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΣΕΝΑ ΑΥΤΟ Ελπίδα μου,
μπορεί να σου απαντήσω «γιατί σου συμβαίνει αυτό»...
Τί λες? Το δοκιμάζουμε?
Τον μόνον που μπορεί ν΄αγαπήσεις είναι ο Θεός.
Τους ανθρώπους τους αγαπάς γιά να τους πας ή για να σε πάνε στο Θεό.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Γιατι μου συμβαινει αυτο????

Δημοσίευση από aposal »

theodora έγραψε: Εάν μου εξηγήσεις ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΣΕΝΑ ΑΥΤΟ Ελπίδα μου,
μπορεί να σου απαντήσω «γιατί σου συμβαίνει αυτό»...
Τί λες? Το δοκιμάζουμε?
Θεοδώρα, δεν ήξερα ότι μπορείς να γράφεις ωραία πράγματα με ωραίο τρόπο! Μήπως πρέπει να αναθεωρήσω την άποψή μου για τις γυναίκες;
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Γιατι μου συμβαινει αυτο????

Δημοσίευση από filotas »

Για πρώτη φορά μετά από πολύ καιρό θα διαφωνήσω εν μέρει με τον Απόστολο. Καλά είναι να προσευχόμαστε για τους άλλους, πρώτα όμως πρέπει να προσευχόμαστε για τη σωτηρία της ψυχής μας.

Να εξηγήσω όμως γιατί το λέω αυτό. Ο Κύριος είπε πρώτα να ζητάμε τη Βασιλεία των Ουρανών κι ύστερα όλα τ' άλλα. Επίσης είπε ν' αγαπήσουμε πρώτα το Θεό με όλη μας την καρδιά κι ύστερα είπε ν΄αγαπάμε τους συνανθρώπους μας. Γιατί το είπε αυτό; Επειδή η βελτίωση της προσωπικής σχέσης με το Θεό, είναι βέβαιο ότι μας δίνει μεγαλύτερη παρρησία στο Θεό, για να μπορούμε να προσευχηθούμε και για τους συνανθρώπους μας.

Επομένως πρώτα λέμε: "Κύριε Ιησού Χριστέ, Υιέ του Θεού, ελέησόν με τον αμαρτωλό" κι ύστερα λέμε¨"Κύριε Ιησού Χριστέ, Υιέ του Θεού ελέησε το δούλο σου ή τη δούλη σου....".

Αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη. Εσείς τι λέτε;
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Γιατι μου συμβαινει αυτο????

Δημοσίευση από dionysisgr »

Και που το βρηκες αυτο γραμμενο βρε αγαπημενε μου, panos0, οτι δηλαδη ο Θεος ειναι υποχρεωμενος να "απαντα" σε καθε προσευχη σου, και να σου διδει συνεχως αισθητα σημεια της παρουσιας Του, οποτε το θελησεις εσυ;

Εδω ανθρωποι ελιωσαν 60 και 70 χρονια στην ασκηση και στην νυχθημερον προσευχη, και δεν ειναι σιγουροι εαν ειδαν Θεου σημαδι, και εμεις που ακομα δεν μαθαμε να μπουσουλαμε, και ουτε εχουμε καν παρει χαμπαρι τι Θεο εχουμε ασυλληπτα μεγαλειωδη, θελουμε να "κατεβαζουμε" Τον Θεον, ανα πασα στιγμη κατω και να τον φερουμε ορωμενο στο αισθητο μας πεδιο;

Eπειδη ολοι μα ολοι περναμε απο αυτο το λαβυρινθο που μας εγκλωβιζει ο νους μας, οτι δηλαδη θα πρεπει να δουμε και να αισθανθουμε ανα πασα στιγμη τον Θεον, και να εχουμε οτι ζητησουμε αργα η γρηγορα, οσο πιο γρηγορα ξεφυγουμε απο αυτο το αδιεξοδο, τοσο το καλυτερο για την πνευματικη μας προοδο.

Δεν εκβιαζεται, δεν υποχρεωνεται, δεν εκπειραζεται, δεν απαιτειται, δεν κατοχυρωνεται, δεν αγοραζεται, δεν πωλειται, δεν μεταγγιζεται μαγικα, και δεν εξορθολογιζεται ο Θεος.

Ειναι ελευθερος πανω απο καθε εννοια ελευθεριας, που ξερουμε. Τοσο ελευθερος, ωστε και απο την ιδια Του την φυση μπορεσε να εξελθει και να ενανθρωπησει αμα τη βουλησει Του.

Θα ερθει, θα δωσει, θα βιωθει, θα μεινει οταν και οσο Θελει, και Κρινει συμφερον για την αιωνια ψυχη μας, και οχι αναλογα με την ψυχολογικη μας κατασταση η εγωισμο μας η επιμονη μας και φυσικα οχι σε καμμια περιπτωση οταν "απαιτουμε" να πραξει ολα τα παραπανω.

Αντιθετα ο εκπεσων και ανθρωποκτονος διαβολος, ειναι γυφτος, χωρις καμμια ελευθερια, αξιοπρεπεια και φιλοτιμο, και αρχοντια, ατρεπτος προς το κακο μονον, και παντα ετοιμος να ειναι διπλα μας, και να μας παρασυρει στην αιωνια του καταδικη μακρια απο την οψη και απολαυση του Προσωπου του Τριαδικου Θεου μας.

Προσευχομαστε αληθινα και με προοπτικη ποτε; Οταν δεν αναμενουμε τιποτα παρα μονο το Παναγιο Θελημα του Θεου να γινει. Και η Εκκλησια μας τι κανει; Δοξολογια, ευχαριστια πρωτα γιαυτα που μας δοθηκαν ηδη και ειναι περα απο καθε λογικη, και στο τελος και τα αιτηματα, οχι για να την περασουμε καλα, αλλα για να σωσουμε την ψυχη μας με το Ελεος του Θεου, γιατι χωρις αυτο, ελπιδα δεν υπαρχει για εμας.

Απο μονοι μας τιποτα δεν κανουμε. Εαν το καταλαβουμε αυτο και το νιωσουμε στο πετσι μας, ηδη εχουμε κανει πολυ δυνατη προσευχη. Και θα δωσει ο Θεος να ερθουν και τα ανωτερα.

Αυτο λοιπον, που θελει πρωτιστως ο Κυριος απο εμας, τι ειναι; Να βαλουμε λιγη βια, και να πιεσουμε τον εαυτο μας, ωστε να Του δωσουμε δικαιωμα να επεμβει στην ζωη μας, και να μας οικονομησει. Εαν τα παραταμε στην πρωτη εγκαταλειψη, στραβη, απογοητευση, κενο, θλιψη και δεν ξερω και τι αλλο μας απογοητευει τοτε ΠΩΣ, θα βρει πορτα ανοιχτη να ελθει ο Θεος, αφου ολη την ωρα εμεις ανοιγοκλεινουμε την πορτα της ψυχης μας;

Για να πιεστουμε λιγο ακομα, σε παρακαλω panos0, ο Χριστος αναμαρτητος Ων, ωρες ολοκληρες ηταν επανω στον Σταυρο για ξενες αμαρτιες. Να φαμε λιγη σκονη και εμεις.. Υπομονη.

Νομιζεις οτι αυτα που λες δεν συμβαινουν σε ολους; Φυσικα. Λιγο ζορι θελει και θα ερθουν καλυτερες μερες. Πνευματικα φυσικα, οχι κοσμικα, οι τελευταιες δεν εχουν και πολυ αξια, αφου μεχρι να τις βιωσεις ειναι ηδη παρελθον. Οι αλλες ομως μενουν και θα μεινουν για παντα αιωνια προικα.

Καλη υπομονη.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Γιατι μου συμβαινει αυτο????

Δημοσίευση από aposal »

filotas έγραψε:Για πρώτη φορά μετά από πολύ καιρό θα διαφωνήσω εν μέρει με τον Απόστολο. Καλά είναι να προσευχόμαστε για τους άλλους, πρώτα όμως πρέπει να προσευχόμαστε για τη σωτηρία της ψυχής μας.
Όσον αφορά στον εαυτό μας, το είπα με την έννοια του να μην ζητάμε κάτι. Έχεις δίκιο Νίκο!
Παραδόξως :lol:
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γιατι μου συμβαινει αυτο????

Δημοσίευση από ψυχουλα »

panos0 έγραψε:

Join the club "ελα στο κλαμπ" που λενε και οι Αμερικανοι :mrgreen:
Τι να λεμε τωρα... δεν υπαρχει καμια δικαιολογια γιατι να μην ακουσει ο Χριστος ορισμενους, δεν εννοω εμενα αλλα αλλους, δεν θελω να γραψω εδω αλλα πιστεψτε με δεν μπορει καμια οχι αιτια αλλα δικαιολογια να σταθει.
Εγω την εκοψα την προσευχη δεν κανω γιατι νιωθω να μιλαω στον τοιχο ας πουμε.

99% των προσευχων μενουν αναπαντητες ενα σκανδαλωδες μεγαλο ποσοστο, δυστυχως μετα απο αυτο η προτροπη/συμβουλη "προσευχησου" ειναι κενη περιεχομενου αφου η δυναμη της προσευχης αναλωθηκε στο ασπιδα κατα του Διαβολου, ρομφαια κατα του αντικειμενου, και αλλα τετοια πομπωδη βγαλμενα απο ταινια του Αρχοντα ων Δαχτιλιδιων.
Δεν θα ηθελα να πω εδω τιποτε παραπανω για 2 λογους,ο ενας ειναι οτι επειδη δεν δουλεψε σε εμενα δεν παει να πει οτι δεν θα δουλεψει και στον αλλο, και ο αλλος λογος ειναι ευνοητος.
Τα ξερω τα επιχειρηματα υπερ της προσευχης ενα προς ενα αλλα σιγουρα σε μια συζητηση, δυστυχως, ο υποστηρικτης της "θα παει ακλαφτος..."

Μεσα στο κλιμα των ωραιων εκφρασεων θα πω και εγω τις δικιες μου. Δυστυχως αυτες ισως να ειναι η πραγματικοτητα...

Ο Διαβολος ειναι διπλα, δραστηριος οσο ποτε, δεν περιμενει μηπως τον δεχθεις, ουτε παιζει με τους κανονες του Χριστου, παντα διπλα οταν κανεις προσευχη να χαχανιζει, και οταν με τα πυρινα του ματια βλεπει κανενα να κλαιει και να παρακαλα τον Χριστο, παιρνοντας εκδικηση, φωναζει κοροιδευτικα....
ἐπικαλεῖσθε ἐν φωνῇ μεγάλῃ, ὅτι θεός ἐστιν, ὅτι ἀδολεσχία αὐτῷ ἐστι, καὶ ἅμα μή ποτε χρηματίζει αὐτός, ἢ μή ποτε καθεύδει αὐτός, καὶ ἐξαναστήσεται* (Βασ ιη,27)

*Φωναξε δυνατοτερα, Θεος ειναι αυτος!, μπορει να σκεφτεται, μπορει να ειναι καπου απασχολημενος, η να ταξιδευει....
Κριμα....
σταματωντας την προσευχη δεν δινεις χαρα στο διάβολο; αυτο και μονο τα λεει ολα!
ο Παντογνωστης δεν ξερει οταν προσευχεσαι οτι αν δεν εισακουστείς θα σταματησεις την προσευχη; αρα λογικο δεν ειναι να μη σε ακουει; ποσο θρασος και ασέβεια πρεπει να εχουμε για να θεωρουμε οτι ειναι υποχρεωμένος ποιος; ο ΘΕΟΣ! να μας εισακουσει! που ειναι η ταπεινοφροσύνη μας; με ποιον μοιάζουμε περισσοτερο οταν προσευχομαστε ετσι πες μου, με τον τελώνη ή τον φαρισαίο; όσο θεωρούμε οτι θα δωσουμε μονο αν θα παρουμε δε θα παρουμε τιποτα, ουτε αν δινουμε με το σκεπτικο οτι καποτε θα παρουμε και αν δεν παρουμε θα θυμωσουμε. αυτο το σκεπτικο μου θυμιζει μερικους ανθρωπους που λενε μα εδωσα τα παντα στο παιδί μου θα πρεπει να μου τα ανταποδωσει! τετοια αγαπη μονο αγαπη δεν ειναι! αν βλεπουμε οτι δεν εισακουομαστε τι ειναι χριστιανικο να θεωρουμε οτι ειμαστε αναξιοι και να συνεχιζουμε με περισσοτερο ζηλο και ταπεινοφροσυνη ή να τσαντιζομαστε και να απελπιζομαστε σαν κακομαθημενα αλαζονικα παιδια και να λεμε α μα εγω ημουν ενταξει σε ολα γιατι επιτελους δε μου γινεται το χατηρι;
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Γιατι μου συμβαινει αυτο????

Δημοσίευση από petrosathonas »

Αύριο γιορτάζει ο Άγιος Χαράλαμπος.

Η χάρη του είναι μεγάλη και βοηθάει πολύ στις λυπηρές σκέψεις και διαλογισμούς.
Από την Ιερά Μονή Καρακάλλου.
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Γιατι μου συμβαινει αυτο????

Δημοσίευση από eleimon »

Εγω ομως δε προσευχομαι για μενα,το μονο που ζηταω για μενα ειναι να μου δινει δυναμη και να συνεχισω τον αγωνα μου,για τα υπολοιπα μελη της οικογενειας μου προσευχομαι και δεν ακουγομαι,και οι δοκιμασιες ειναι πολλες....και πρεπει να τις περναω μονη μου,και να μη λεω σε κανεναν τιποτα,και να τα καταπινω ολα.
Ισως μου φαινεται βουνο ολο αυτο που βιωνω αλλα ειναι η πρωτη φορα που αισθανομαι τον ουρανο καταμαυρο απο πανω μου να με πλακωνει και δε ξερω απο που να φυγω....
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Γιατι μου συμβαινει αυτο????

Δημοσίευση από smarti »

Ελπιδα μου, το ξερω ειναι πολυ δυσκολο αυτο που περνας...και σου φαινονται ολα βουνο τωρα..αλλα ισως ειναι μια δοκιμασια και πρεπει τωρα να δειξεις την απολυτη πιστη σου στον Θεο.....και να μην γογγιζεις..για να λαβεις το στεφανι σου, οσο και δυσκολο και σκοτεινο να φαινεται αυτο που βιωνεις τωρα...βρες το κουραγιο και δες τα ολα λιγο πιο αισιοδοξα και ας δεν φαινονται αυτη τη στιγμη..οτι γινεται , γινεται προς ωφελος μας και για την σωτηρια μας..και αν δεν εχεις να μιλησεις σε καποιον , τοτε μιλα απευθειας στον Χριστο μας και στην Παναγια μας, που παντα ειναι εκει να ακουσει τον πονο μας...και η λυτρωση θα ερθει οταν το κρινει ο Χριστος μας απαραιτητο να ερθει, ωστε να βγεις κερδισμενη και ενα βηματακι ακομα πιο κοντα του. ΜΗΝ ΛΥΓΙΖΕΙΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!ΒΡΕΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ ΜΙΑ ΗΛΙΑΧΤΙΔΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΘΕΙΣ..!!ΚΟΙΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΟΥ!!!!! ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΕ!!! ΚΑΙ ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΙΟ ΒΑΡΥ ΦΟΡΤΙΟ.Το ξερω οτι ειναι δυσκολο, αλλα ασε να μπει λιγο φως στη καρδουλα σου....και κανε υπομονη!
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.”