Αναζήτηση συντρόφου

Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
Ionas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1964
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από Ionas »

Αγαπητέ Σωτήριε

Καταλαβαίνω την απογοήτευση σου, γιατί πίστευες ότι βρήκες τη σύντροφο της ζωής σου... Όπως όμως δείχνουν τα πράγματα μάλλον δεν ήταν αυτή που σου έστειλε ο Θεός. Κάνε υπακοή στον πνευματικό σου και προσευχήσου θερμά στον Κύριο και θα σου στείλει την κατάλληλη σύντροφο...δεν τελείωσαν τα καλά κορίτσια. Αντίθετα και αυτά ψάχνουν για σωστούς άντρες και δεν τους βρίσκουν. Παρηγοριά μόνο στο Χριστό μπορείς να βρεις γιατί λέει: "ελάτε σε μένα όλοι οι κουρασμένοι και οι φορτωμένοι και εγώ θα σας αναπαύσω".
Το χειρότερο απ' όλα θα ήταν να προχωρήσετε με την κοπέλα και εκ των υστέρων να σου βγει διαφορετική απ' ότι νόμιζες...Αυτό θα ήταν πραγματικά καταστροφή. Ο Θεός ενεργεί όπως σου λέει ο πνευματικός σου, δεν παραβιάζει τη βούληση κανενός...μας αφήνει ελεύθερους να διαλέξουμε: " Επαγγέλομαι υμίν σήμερον τον ουρανό ή τη γη, την ζωή ή το θάνατο, τον παράδεισο ή την κόλαση..εκλέξαι..."
Γνώσεσθε την αλήθεια και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς
Merkourios
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: Τρί Οκτ 10, 2006 5:00 am

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από Merkourios »


Αγαπητέ Σωτήριε.

Ευλογημένη η νέα χρονιά καί ειρηνική, διά πάντα καί κατά πάντα...

Νά δοξάζεις τον Κύριο πού σε γλίτωσε από τούς συναισθηματισμούς τής απλής καρδιάς σου...

Νά κυτάξουμε πρός Ανατολάς καί να πούμε ενδομύχως αλλά καί μεγαλοφώνως 3 φορές τό "ΔΟΞΑ ΣΟΙ Ο ΘΕΟΣ"

Εάν φίλε μου, από ένα καί μόνο φίλημα ή μία απλή συναισθηματική τρυφερότητα προχώρησε εύκολα καί ζήτησε καί τα υπόλοιπα...άντε τώρα αυτή, να την πάρεις σοβαρά, να την εμπιστευθείς, καί νά την κάνεις καί γυναίκα σου, μητέρα τών παιδιών σου !

Εκείνο πού παθαίνουμε εμείς σάν άνδρες, νομίζω είναι ένα.

Ξεγελιόμαστε συναισθηματικά πονεμένοι καθώς είμαστε καί νομίζουμε, ώς επί τό πλείστον, ότι μάς αγαπάει καί ότι αυτή τήν υποχώρηση τήν κάνει μόνο γιά εμάς καί ένεκα τής μεγάλης αγάπης πού μάς έχει.

Αλλά, φεύ, καί δυστυχώς, τά ίδια ακριβώς θα τα έκανε καί με όποιον άλλο, πλήν ελαχίστων βέβαια εξαιρέσεων, σπανιοτάτων όμως στήν εποχή μας...

Θά έλεγα, πολύ επικίνδυνο θηλυκό, καί πολύ επιρρεπές, ακόμη καί παντρεμμένη...

Υπάρχουν πολλές τέτοιες περιπτώσεις "μαθημένων" καί μέ "προϊστορία σχέσεων" γυναικών, πού εύκολα ερωτεύονται, εύκολα υποχωρούν, καί όταν παντρευτούν εύκολα καί μοιχεύονται λόγω τής προηγούμενης συγκριτικής εμπειρίας τους...

Μπορεί νά έκανες ένα υποτιθέμενο σφάλμα ότι τήν φίλησες, αλλ΄ όμως, σού έδωσε ο Θεός να καταλάβεις ότι αυτή αλλού τό πήγαινε συνηθισμένη προφανώς από προηγούμενες καταστάσεις.

Άς κάνουμε λοιπόν υπομονή καί προσευχή να μάς στείλει ο Θεός ή ο Άγιος πού αγαπάμε, καί το κατάλληλο γιά εμάς πρόσωπο.

Κι΄ άν θέλουμε άς κάνουμε κι΄ ένα μικρό τάμα, δέν θά πάει χαμένο, έχουνε δεί πολλά τα μάτια μου καί γι΄ αυτό τό λέω...

Καί συγγνώμη για την παρέμβαση φίλε μου...

Merkourios
sotirios
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Δεκ 17, 2008 10:55 am

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από sotirios »

Σας ευχαριστώ όλους μέσα από την καρδια μου.
Είναι ωραίο να ξέρεις πως στη ζωή αυτή δεν είσαι μόνος. Ότι υπάρχουν άνθρωποι που αγωνίζονται, που ελεούν, που συμπάσχουν. Στέλνω σε όλους σας τις πιο θερμές ευχές μου και στον κάθε ένα σας ξεχωριστά.
Να εύχεστε για μένα.
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από Harrys1934 »

Ionas έγραψε:Αγαπητέ Σωτήριε

Καταλαβαίνω την απογοήτευση σου, γιατί πίστευες ότι βρήκες τη σύντροφο της ζωής σου... Όπως όμως δείχνουν τα πράγματα μάλλον δεν ήταν αυτή που σου έστειλε ο Θεός. Κάνε υπακοή στον πνευματικό σου και προσευχήσου θερμά στον Κύριο και θα σου στείλει την κατάλληλη σύντροφο...δεν τελείωσαν τα καλά κορίτσια. Αντίθετα και αυτά ψάχνουν για σωστούς άντρες και δεν τους βρίσκουν. Παρηγοριά μόνο στο Χριστό μπορείς να βρεις γιατί λέει: "ελάτε σε μένα όλοι οι κουρασμένοι και οι φορτωμένοι και εγώ θα σας αναπαύσω".
Το χειρότερο απ' όλα θα ήταν να προχωρήσετε με την κοπέλα και εκ των υστέρων να σου βγει διαφορετική απ' ότι νόμιζες...Αυτό θα ήταν πραγματικά καταστροφή. Ο Θεός ενεργεί όπως σου λέει ο πνευματικός σου, δεν παραβιάζει τη βούληση κανενός...μας αφήνει ελεύθερους να διαλέξουμε: " Επαγγέλομαι υμίν σήμερον τον ουρανό ή τη γη, την ζωή ή το θάνατο, τον παράδεισο ή την κόλαση..εκλέξαι..."
Φίλε Γιαννη εχτες έγραψα ότι ο Θεός δεν κλανει προξενια, και συμπληρόνω σήμερα ότι....

Μια φορά έκανε ο Θεός προξενιά και την Πάτησε Εκτοτε δεν ξανά κάνει Πότε;;;
Γένεσης "Β -22--23-- Και αφού ο Θεός πήρε την Εύα,,(την νύφη) πήγε και του την παράδωσε και είπε τα σχετικά που ξέρουμε...

Σε τι διαφέρει αυτή η κίνηση από το σήμερα;;;; Σε τίποτα 100% το ίδιο κάνουμε σήμερα Ο Γαμπρός ήταν εκεί στημένος στην Εκκλησία και περίμενε ¨Ήρθε η νύφη..
Την πήρα αγκαζέ και πήγα και την παράδωσα στον γαμπρό ¨έως να περάσω όλον τον διάδρομο της Εκκλησίας και να παραδώσω την νύφη χίλιες σκέψεις πέρασαν από το μυαλό μου Παραδίδω και λέω στον γαμπρό
¨Έτοιμος να με πάρουν τα κλάματα Εγώ δεν είχα λεfτα να σου κάνω δώρο αλλά σου παραδίδω ότι καλύτερο υπάρχει αυτήν την στιγμή στην μάρκετ..
ΝΑ την προσέχεις Τι τα γράφω;;; έτσι ήρθε η ροή στο μυαλό μου. Είμαι ευχαριστημένος 100% μέχρι σήμερα Λέω το μέγα λάθος μας να λέμε ότι ο Θεός θα σου δώσει τον σύντροφο σου
Μήπως μπορείς να αντιπαραθέσεις στο ζωντανό παράδειγμα που έχουμε εδώ στα πόδια μας;;;
Πόσοι........ Και πόσες είναι χωρισμένοι εδώ μέσα; Τι θα πούμε ότι ο Θεός τους αδίκησε;;; ¨Οχι..... Μα ο Θεός ήξερε εκ των προτέρων ό τάδε και η τάδε θα χωρίσει, γιατί έκανε το προξενιό;
¨Οτι άλλο και αν γράψετε δεν θα πάρω πάλι μέρος γιατί καλύτερα από ότι τα είπα δεν θα μπορέσω.
Και τι λέει η μάνα στο παιδί σαν ουδέτερο πρόσωπο;; Παιδί μου αυτός αυτή δεν είναι καλός καλή γιατί διέκρινα αυτά τα πράγματα Και ο νέος φουλ ερωτευμένος λέει Να κοιτάξεις την πάρτη σου εγώ παντρεύουμε όχι εσύ.... Είναι έτσι ¨η όχι;;
¨Έχω εδώ μέσα στα πόδια μου δύο συγγενικά κορίτσια παντρεύτηκαν για ένα πείσμα της μάνας του πατέρα...
Γάμος για πείσμα;;;;;;;;;;;;
Ούτε χρόνο δεν κάθισαν παντρεμένες και το ομολόγησαν οι ίδιες ότι παντρεύτηκαν για πείσμα τους
Τελειώνοντας λέω


Ο Θεός μας έχει δώσει πνεύμα και αν το χρησιμοποιήσουμε σωστά δεν χρειάζεται άλλη βοήθεια
Ευχαριστώ.
[Αλλά ;ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από Domna »

Γεια σου, Σωτήρη μου !

Πάντως θέλω να σου πω ότι είσαι ένας πραγματικός ΛΕΒΕΝΤΗΣ !!! Χίλια μπράβο που δεν υπέκυψες όταν σου ζήτηξε η κοπέλλα να κοιμηθήτε . Να σαι απολύτως σίγουρος ότι ο Θεός θα σου ανταμείψει αυτή σου την απόφαση . Μην στεναχωριέσαι , λεβέντη , ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ !!! Εύχομαι το παρακάτω βίντεο λιγάκι να σε παρηγορήσει !!!

http://www.metacafe.com/watch/yt-N0fa5IKulZo//
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από smarti »

Βρε που εισαι εσυ τοσο καιρο? Γιατι χαθηκες Δομνα?..Μας ελειψες.
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από Domna »

οταν ολα πανε καλα, η σχετικα καλα, η πιστη ερχεται σαν αυρα λεπτη χωρις πολλη προσπαθεια. Οταν ομως αρχιζουν οι "συμφορες", τα "χτυπηματα" οι "απωλειες", προσωπων και πραγματων, τοτε ειναι που η Πιστη, πρεπει να διατηρηθει ζωσα παση θυσια, σε κοντρα του φουρτουνιασμενου καιρου. Εκει ειναι το στοιχημα, οχι απλα επιβιωσης, αλλα αιωνιας υπαρξεως πνευματικης. Το μάθημα αυτό το τι σημαίνει εμπράκτως πίστη , μας το δίνει αυτός εδώ ο μοναχός . Εχει τις ίδιες έννοιες με εμάς , να βρεί λεφτά να φτιάξει μια σκεπή , ένα ταβάνι κτλ.. Κάνει όμως το λάθος και αφήνει ένα κερί αναμμένο και έγιναν όλα στάχτη και το κελί του και το διπλανο εκκλησάκι του που είχε μέσα μια θαυματουργή εικόνα του Τιμίου Προδρόμου . Ολα στάχτη .... και είναι παρών . Δείτε πως το αντιμετωπίζει τη δοκιμασία . σχεδόν ήρεμος , θλίβεται , "λέει τι να κάνω τώρα ?" δεν απελπίζεται όμως ... δεν γογγύζει , δεν λέει γιατί σε εμένα Θεέ μου όπως θα λέγαμε εμείς . δεν κλαίει , δεν οδύρεται , δεν τα βάζει με τους άλλους , εχει αοργησία και ζηλευτή νηφαλιότητα . Μέσα από τα αποκαίδια βρίσκει ένα μισοκαμμένο προσευχητάρι και αρχίζει την παράκληση στην Παναγία Θεοτόκο. Η ατράνταχτη πίστη του γεννάει την ελπίδα ότι οσα του συνέβησαν ο Θεός θα συμβάλλει να αποβούν προς όφελος του . Το βιντεο δείχνει πως είναι στην Ορθοδοξία η πίστη στον Θεό .
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από Domna »

Γεια σου, Σμαρώ μου!!!
Αχουυυυυυ , καλεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε , που με αποθυμίσατε !!!
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ !!! :8

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΟ !!! ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ ΝΕΟ ΕΤΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΟ ΥΓΕΙΑ , ΕΥΤΥΧΙΑ , ΧΑΡΑ , ΠΡΟΚΟΠΗ ΚΑΙ ΠΛΟΥΣΙΟ ΜΕ ΤΙΣ ΕΥΛΟΓΙΕΣ ΤΟΥ ΤΡΙΑΔΙΚΟΥ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΥΠΕΡΑΓΙΑΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ !!!
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από Teri »

smarti έγραψε:Βρε που εισαι εσυ τοσο καιρο? Γιατι χαθηκες Δομνα?..Μας ελειψες.
Αυτό ακριβώς ήθελα να πω!!!
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από smarti »

Domna έγραψε:Γεια σου, Σμαρώ μου!!!
Αχουυυυυυ , καλεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε , που με αποθυμίσατε !!!
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ !!! :8

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΟ !!! ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ ΝΕΟ ΕΤΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΟ ΥΓΕΙΑ , ΕΥΤΥΧΙΑ , ΧΑΡΑ , ΠΡΟΚΟΠΗ ΚΑΙ ΠΛΟΥΣΙΟ ΜΕ ΤΙΣ ΕΥΛΟΓΙΕΣ ΤΟΥ ΤΡΙΑΔΙΚΟΥ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΥΠΕΡΑΓΙΑΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ !!!
Ελπιζουμε να μην εισαι απλως περαστικη και μας εξαφανιστεις παλι.. :45 :45 .ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!! :8
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.”