Μπουχτίσαμε..

Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
theodora
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: https://theomezcrochet.blogspot.com/
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από theodora »

Κάποιες στιγμές αυτό το «μπούχτισα» υποθάλπεται μέσα μου και θέλω να το πνίξω να μην με σιχαθώ και πέσω στα δίχτυα της απελπισίας.
Κάποιες στιγμές με πνίγει η αρρωστημένη και αδύνατη φύση μου και θέλω να φωνάξω πως με βαρέθηκα πιά, δεν με ανέχομαι άλλο!!!!
Όμως πρόκειται για στιγμές μόνο......... περαστικές.
Είναι και οι άλλες όμως στιγμές (χειρότερες από τις πιό πάνω) που αισθάνομαι πως κάτι καλό έχω μέσα μου, πως κάτι καλό έκανα, πως κάτι καλό έχω να δώσω, πως σε κάποιο σωστό δρόμο βαδίζω ...... και αναθαρρεύω...... και σε εκείνες ακριβώς τις στιγμές (αντιλαμβάνομαι εκ των υστέρων) πως είχα πιάσει πάτο!!!!!

Όμως πως γίνεται να μπουχτίσω από την συμπεριφορά, την προσφώνηση, και την υποκρισία των άθεων, των αιρετικών και των ψευτοχριστιανών <b>Α Δ Ε Λ Φ Ω Ν Μ Α Σ ? </b>
Πότε να βρω τον χρόνο να ασχοληθώ με του αλλουνού την χαλασμένη άποψη και συμπεριφορά, όταν το δικό μου «εγώ» με απασχολεί περισότερο από το δικό τους?
Και γιατί να «φανώ ανεκτικός» και «να δώσω περιθώρια στους άλλους» ?
Και <b>γιατί να μην φανώ ανεκτικός? Και γιατί να μην δώσω περιθώρια στους άλλους?</b>
Τί έχω να χάσω από όλα αυτά????
Και <b>τί έχω να κερδίσω ? </b>
Αξίζει τόσος κόπος και τόση φασαρία?
Απλές σκέψεις μου μοιράστηκα μαζί σας, τίποτα περισότερο.

Ευλογημένη εβδομάδα να έχουμε!
Τον μόνον που μπορεί ν΄αγαπήσεις είναι ο Θεός.
Τους ανθρώπους τους αγαπάς γιά να τους πας ή για να σε πάνε στο Θεό.
PRETORIAN
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: Δευ Μαρ 05, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από PRETORIAN »

Εγώ μπούχτησα με τους μπουχτισμένους!
-Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησόν με τον αμαρτωλό και ανάξιο δούλο σου.
-Γνώρισόν μοι, Κύριε, οδόν, εν ή πορεύσομαι, ότι πρός σέ ήρα τήν ψυχήν μου.
-Εξομολογήσομαί σοι είς τον αιώνα, ότι εποίησας και υπομενώ το όνομά σου ότι χρηστόν εναντίον των οσίων σου.
cloaca
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Δημοσίευση από cloaca »

Για μένα το μπούχτισα είναι φυσιολογικό.Και εγώ έχω μπουχτίσει με όλα τα άσχημα που γίνονται γύρω μας.Δεν εννόω ότι είμαι καλύτερος.Όλοι αμαρτωλοί είμαστε.Δεν αναφέρομαι στα πρόσωπα αλλά στην αμαρτία.Αν ανοίξεις την τηλεόραση για 10΄ θα καταλάβεις τι θα πει μπούχτισα.Μαζί με το μπούχτισα έρχεται και το στεναχωριέμαι και μετά το προσεύχομαι στην Παναγία να μας λυπηθεί και να μας βοηθήσει να βρούμε όλοι μας τον σωστό δρόμο και να σταματήσουμε να στεναχωρούμε τον Κύριο μας με όλη αυτήν την απομάκρυνση μας από κοντά του.
Βόηθα μας Παναγιά!!!
ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ ΤΟΝ ΑΜΑΡΤΩΛΟΝ
Άβαταρ μέλους
Byzantine_Spirit
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 598
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Byzantine_Spirit »

dionysisgr έγραψε:Byzantine_Spirit, μπορεις να διαφωνεις μαζι μου σε οποια διασταση θελεις, και για οποιο θεμα θελεις, αλλωστε η αειφορος διαφωνια σου, μαζι μου εχει καταστει ηλιου φαεινοτερη σε αυτο το φορουμ.
Είναι προφανές πράγματι.
Πάντως δεν σε προκαλώ παρόλο που διαφωνώ και δε την έχω ξεκινήσει εγω αυτή την επίμονη διαφωνία απο όσο θυμάμαι.
dionysisgr έγραψε:Ομως εσεις που εχετε μπουχτισει με καθε θεμιτο και αθεμιτο τροπο, και χωρις να το καταλαβαινετε τοποθετειτε τον εαυτο σας σε θεση και ρολο τιμητη, αδικωντας ετσι την οποια καλη σας προαιρεση, γραψτε τα ονοματα σας, αναλυτικα, και διαχωριστε την θεση σας, απο εμας, η μαλλον για τον εαυτο μου μιλω, που δεν εχω μπουχτισει καθολου, το αντιθετο μαλιστα.
Για τον ρόλο του τιμητή έχω γράψει ήδη σε προηγούμενες απαντήσεις.
Παρακαλώ μη διαβάζουμε επιλεκτικά.
Σου παραθέτω και πάλι την απάντησή μου που γράφω σχετικά με αυτό και το..παρέβλεψες:
Ως προς αυτά που διαβάζω γενικά..
Δεν έχω παρά να συμφωνήσω ως προς το ότι πρέπει να δοξάζουμε το Θεό για το οτιδήποτε και ότι πρέπει να κοιτάμε τα δικά μας σφάλματα.
Σαφώς και συμφωνώ με αυτά.
Μή κρίνετε για να μην κριθείτε είπε ο Χριστός.
Δεν είπε όμως βάλτε τσιρότο στο στόμα σας και στο μυαλό σας.
Σε αυτό το θέμα αναφέρομαι σε κάτι συγκεκριμένο.
Τα υπόλοιπα είναι λίγο εκτός θέματος.
Εδω μιλώ για ψευτοχριστιανούς.
Κκαι ναι μεν μπορεί να είναι χρήσιμοι κι αυτοί γιατί όλοι χρειάζονται και όλοι οι άνθρωποι είναι αποδεκτοί, απλώς γίνονται και αντιληπτοί.
Δεν είναι κακό να αντιλαμβανόμαστε, να συζητάμε, να ακονίζουμε το μυαλό μας και το ένστικτό μας και εν τέλει να ξεχωρίζουμε κάποια πράγματα να τα βάζουμε στη θέση τους και να προχωράμε.
Καλό είναι επίσης να συζητούνται τέτοια θέματα, γιατί υπάρχει και άλλος κόσμος ο οποίος καθημερινά βιώνει τις ίδιες εμπειρίες.
Έχει το όφελός του και αυτό.
Δε νομίζετε;
Νομίζω πως είμαι αρκετά σαφής με τις απαντήσεις μου.
Οπότε είναι ανώφελο να επανέρχεσαι στα ίδια και στα ίδια.
Η γνώμη σου είναι σεβαστή, είτε διαφωνούμε είτε συμφωνούμε.
Οπότε με το να επανέρχεσαι στα ιδια, δείχνεις πως κάτι σε ενοχλεί εν τέλει.
Κι αν σε ενοχλεί κάτι τι είναι αυτό;
«Ο λύχνος του σώματος εστίν ο οφθαλμός· εάν ουν ο οφθαλμός σου απλούς η, όλον το σώμα σου φωτεινόν έσται.»
panagiotis2008
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 480
Εγγραφή: Δευ Απρ 28, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panagiotis2008 »

Συμπεριφορές τέτοιες υπάρχουν Byzantine_Spirit.Κανένας δεν το αρνείται αυτό ή αν το αρνηθεί βρίσκεται σε πλάνη.Όμως και το ΜΠΟΥΧΤΙΣΑΜΕ
έχει σημασία αν το λέμε με πόνο και αγάπη από ενδιαφέρον για αυτούς που βρίσκονται σε αυτήν την κατάσταση ή από πνεύμα κατακρίσεως κάποιου που αρέσκεται να ισοπεδώνεί όλους τους εν αδίκω πράττοντες ακόμη και τους Εντός της Εκκλησίας και να θεωρεί τον εαυτό του ως αγνό και αυτοδίκαιο κριτή των πάντων,αυτό το πράγμα βλέπει ο Θεός.
Δεν σου λέω οτί το κάνεις με τον δεύτερο τρόπο που είναι και εφάμαρτος αλλά
να προσέξεις ,(επειδή υπάρχει και το αντίθετο πνεύμα που αδημονεί να ρίχνει σε αμαρτήματα τα παιδιά του Χριστού,και σε αυτό της κατάκρισης),μήπως ξεκινώντας με κάτι που θα ξεκινά από αγάπη σιγά-σιγά καταλήξεις στην δεύτερη κατάσταση που είναι πλήρως εν αδίκω.
Κι έχω δει αυτές τις συμπεριφορές και με προβληματίζουν,ίσως όμως το καλύτερο και για σένα και για μένα και για όλους, είναι να προσευχηθούμε στον Θεό να βοηθήσει αυτούς τους αδελφούς μας που χαρακτηρίζονται ως "ψευτοχριστιανοί",ούτως ώστε να τους φωτίσει κι έτσι έτσι να διορθωθούν.
Νομίζω αυτό είναι το χρέος όλων μας,εάν δεν μπορέσουμε να τους μιλήσουμε και να τους εξηγήσουμε το λάθος τους σαν άνθρωποι ώστε να το δεχτούν,ας τους φωτίσει ο Θεός.
Και το Πνεύμα και η νύμφη λένε ¨έλα.Και όποιος ακούει ας πει ¨έλα.και όποιος διψάει ας έρθει,και όποιος θέλει ας παίρνει δωρεάν το νερό της ζωής.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

Byzantine_Spirit έγραψε:
dionysisgr έγραψε:Byzantine_Spirit, μπορεις να διαφωνεις μαζι μου σε οποια διασταση θελεις, και για οποιο θεμα θελεις, αλλωστε η αειφορος διαφωνια σου, μαζι μου εχει καταστει ηλιου φαεινοτερη σε αυτο το φορουμ.
Είναι προφανές πράγματι.
Πάντως δεν σε προκαλώ παρόλο που διαφωνώ και δε την έχω ξεκινήσει εγω αυτή την επίμονη διαφωνία απο όσο θυμάμαι.
dionysisgr έγραψε:Ομως εσεις που εχετε μπουχτισει με καθε θεμιτο και αθεμιτο τροπο, και χωρις να το καταλαβαινετε τοποθετειτε τον εαυτο σας σε θεση και ρολο τιμητη, αδικωντας ετσι την οποια καλη σας προαιρεση, γραψτε τα ονοματα σας, αναλυτικα, και διαχωριστε την θεση σας, απο εμας, η μαλλον για τον εαυτο μου μιλω, που δεν εχω μπουχτισει καθολου, το αντιθετο μαλιστα.
Για τον ρόλο του τιμητή έχω γράψει ήδη σε προηγούμενες απαντήσεις.
Παρακαλώ μη διαβάζουμε επιλεκτικά.
Σου παραθέτω και πάλι την απάντησή μου που γράφω σχετικά με αυτό και το..παρέβλεψες:
Ως προς αυτά που διαβάζω γενικά..
Δεν έχω παρά να συμφωνήσω ως προς το ότι πρέπει να δοξάζουμε το Θεό για το οτιδήποτε και ότι πρέπει να κοιτάμε τα δικά μας σφάλματα.
Σαφώς και συμφωνώ με αυτά.
Μή κρίνετε για να μην κριθείτε είπε ο Χριστός.
Δεν είπε όμως βάλτε τσιρότο στο στόμα σας και στο μυαλό σας.
Σε αυτό το θέμα αναφέρομαι σε κάτι συγκεκριμένο.
Τα υπόλοιπα είναι λίγο εκτός θέματος.
Εδω μιλώ για ψευτοχριστιανούς.
Κκαι ναι μεν μπορεί να είναι χρήσιμοι κι αυτοί γιατί όλοι χρειάζονται και όλοι οι άνθρωποι είναι αποδεκτοί, απλώς γίνονται και αντιληπτοί.
Δεν είναι κακό να αντιλαμβανόμαστε, να συζητάμε, να ακονίζουμε το μυαλό μας και το ένστικτό μας και εν τέλει να ξεχωρίζουμε κάποια πράγματα να τα βάζουμε στη θέση τους και να προχωράμε.
Καλό είναι επίσης να συζητούνται τέτοια θέματα, γιατί υπάρχει και άλλος κόσμος ο οποίος καθημερινά βιώνει τις ίδιες εμπειρίες.
Έχει το όφελός του και αυτό.
Δε νομίζετε;
Νομίζω πως είμαι αρκετά σαφής με τις απαντήσεις μου.
Οπότε είναι ανώφελο να επανέρχεσαι στα ίδια και στα ίδια.
Η γνώμη σου είναι σεβαστή, είτε διαφωνούμε είτε συμφωνούμε.
Οπότε με το να επανέρχεσαι στα ιδια, δείχνεις πως κάτι σε ενοχλεί εν τέλει.
Κι αν σε ενοχλεί κάτι τι είναι αυτό;
Θες να μαθεις τι με ενοχλει Byzantine_Spirit;

Με ενοχλει Byzantine_Spirit, οτι δεν σου δινει κανεις το δικαιωμα να "μπουχτιζεις" με τους αλλους. Μπορεις να κρατας την αποψη-πεποιθηση-συναισθημα για τον εαυτο σου, αλλα να μην την δημοσιοποιεις, ιδιως σε ενα φορουμ οπου η ανεκτικοτητα ακομα και σε ακραιες παρουσιες, ειναι καθεστως.

Kατα τα αλλα δεν εχω καποιο ιδιαιτερο θεμα να προσαψω στις αποψεις σου, αν και διαφωνουμε κατα καιρους, οι αποψεις σου ειναι σεβαστες, δεν εχεις ομως δικαιωμα να προχωρας απο αποψεις σε κατηγορηματα.

Το ιδιο θα ισχυε και για εμενα, εαν προέβαινα σε κατηγοριες επι δικαιων και αδικων. Αλλο το να σε πειραξει καποιος επι τουτου, ανθρωπινο ειναι να αντιδρασεις, δεν ειμαστε απαθεις. Αλλα να βγαινει καποιος/α και να λεει συλληβδην : Mπουχτισαμε.. Μαλλον δημοσιογραφικη "απογοητευση" βραδυνου δελτιου μου θυμιζει, παρα κριτικο πνευμα της γενικης καταστασης.

Παντα ο κοσμος ετσι ηταν και ετσι θα ειναι Byzantine_Spirit. Συνηθισε το, και ολα θα πανε καλυτερα με τον λογισμο σου.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
Byzantine_Spirit
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 598
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Byzantine_Spirit »

dionysisgr έγραψε: Θες να μαθεις τι με ενοχλει Byzantine_Spirit;

Με ενοχλει Byzantine_Spirit, οτι δεν σου δινει κανεις το δικαιωμα να "μπουχτιζεις" με τους αλλους. Μπορεις να κρατας την αποψη-πεποιθηση-συναισθημα για τον εαυτο σου, αλλα να μην την δημοσιοποιεις, ιδιως σε ενα φορουμ οπου η ανεκτικοτητα ακομα και σε ακραιες παρουσιες, ειναι καθεστως.
Η αλήθεια είναι αυτή όμως.
Ότι μπουχτίζω.
Και η αλήθεια είναι ότι μπουχτίζεις κι εσύ (γι΄αυτό κι ενοχλείσαι).
Απλώς εγω έχω το θάρρος να το λέω κατάμουτρα, ενώ εσύ όχι.
Μπορεί να είμαι πιο χύμα στις εκφράσεις μου.
Είμαι όμως αληθινή.
Νομίζω πως κι εσένα δε σου δίνει κανείς το δικαίωμα, να με κρίνεις εμμέσως πλην σαφώς και να προβαίνεις και σε νουθέσιες ως άλλος τέλειος.
Για σκέψου το λιγάκι.
Επίσης, δεν εκμετάλλευομαι καμμία ανεκτικότητα.
Πάντα θα μιλάω ακόμα και με κίνδυνο διαγραφής.
Δε γεννήθηκε ακόμα ο άνθρωπος που θα μου κλείσει το στόμα.
«Ο λύχνος του σώματος εστίν ο οφθαλμός· εάν ουν ο οφθαλμός σου απλούς η, όλον το σώμα σου φωτεινόν έσται.»
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

μπαίνω σποραδικά και απαντώ επιλεκτικά!

Δημοσίευση από pAntonios »

Προσωπικώς δεν "μπουχτισα" τεκνία...
Και ο λόγος πιστεύω είναι ίσως ότι μπαίνω σπανιότερα και απαντώ επιλεκτικά!

Μήπως θα έπρεπε μερικοί να μπαίνουν αραιότερα και να μην απαντούν σε όλα; (ερωτηματικό!) Όταν μάλιστα οι απόψεις τους ανακυκλώνονται τακτικότατα σε πολλές ερωτήσεις... Μερικές φορές το φόρουμ θυμίζει τσάτ ρουμ και είναι αδύνατο φυσικά να παίρνει κάθε φορά τη σκούπα ο Διαχειριστής και να σαρώνει τα σκουπίδια!
Ας βάλει ο καθένας στον εαυτό του ένα φρένο και ένα λογικό φίλτρο, έτσι ώστε να ανεβάσουμε το επίπεδο της επικοινωνίας μας και να δώσουμε την ευκαιρία και σε άλλους φίλους να συμμετάσχουν αφού δεν προλαβαίνουν οι κακομοίρηδες να παραβγούν με τα σαίνια της ταχυγραφίας!!! :lol:

Επαναφέρω την πρόταση αν είναι δυνατόν να εφαρμοστεί τεχνικά, να γίνει ρύθμιση ώστε να μην μπορεί κάποιος να απαντάει περισσότερες από 2 φορές στο ίδιο θέμα την ίδια μέρα και ώρα και λεπτό!!!

Ωρα να πούμε και λίγο την ευχή...
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
efraim21
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: Παρ Σεπ 05, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από efraim21 »

Προτείνω στα μέλη την ανάγνωση του βιβλίου <<Η ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΤΗΤΑ>>του αρχιμ. ΑΔΑΜΑΝΤΙΟΥ ΑΥΓΟΥΣΤΙΔΗ.
relis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Τετ Ιαν 31, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από relis »

Επόμενος του πατρός Αντωνίου,
επανέρχομαι σε παλαιότερη πρότασή μου,
να υπάρχει από τη σεβαστή Διαχείριση,
όριο (πλαφόν ... βαρβαριστί) στον αριθμό
αποστελλομένων δημοσιευμάτων ανά ημέρα και μέλος,
το οποίο μπορεί να είναι συζητίσιμο, μεταβλητό, δοκιμαστιικό.

ΟΙ ΟΥΡΑΝΟΙ ΔΙΗΓΟΥΝΤΑΙ ΔΟΞΑΝ ΘΕΟΥ !!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.”