Ερώτημα προς τον π. Αντώνιο για τον Γκόρντον Σμιθ

Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

geonutr
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Τετ Μαρ 05, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Γεωργία

Δημοσίευση από geonutr »

panagiotis2008 :"Γενικά δεν έχει σχέση με πνευματισμό ο Γκορντον Σμιθ"

επειδή την εκπομπή την παρακολούθησα μέχρι το τέλος ,ο ίδιος ο Γκόρντον Σμίθ όταν τον ρώτησαν σε τι θρησκεία πιστεύει είπε ότι είναι Χριστιανός πνευματιστής, δηλαδή πιστέυει ότι στη γη είναι η κόλαση και ο Παράδεισος και όταν πεθάνουμε οι ψυχές μας πάνε κοντά στον Δημιουργό, ότι και να έχουν κάνει...!το θέμα δεν είναι αν πληρώνεται ή όχι, το θέμα είναι ότι παρασύρει..έλεγε ότι έχουν πολλές εκκλησίες και μοίρασαν προσκλήσεις για να πάνε να τον δουν...Εμένα πάντως μου φαίνεται ότι έχει σχέση με πνευματισμό...
Αν πεθανεις πριν πεθανεις, δε θα πεθανεις οταν πεθανεις...
alithis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από alithis »

filotas έγραψε:Ο π. Αθανάσιος Λεμεσού λέει, ότι οι ψυχές των κεκοιμημένων δεν έχουν καμιά επικοινωνία με τους εν ζωή παρά μόνο δια του Αγίου Πνεύματος. Αυτή, νομίζω, είναι η επίσημη θέση της Εκκλησίας για τη σχέση των εν ζωή με τους κεκοιμημένους.
.


aγαπητε filotas,

δεν ξερω κατα ποσον ειναι απολυτο ,αυτο που μας λες οτι υποστηριζει ο αγιος Λεμεσου.ο μακαριστος αρχιεπισκοπος χριστοδουλος αναφερει στο βιβλιο του για ν μετα θανατον ζωη το ακριβως αντιθετο!οτι δηλαδη οι κεκοιμημενοι μας και μας βλεπουν και χαιρονται με τις καλες προοδους μας ,λυπουνται δε με τις πτωσεις μας!
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

alithis έγραψε:
filotas έγραψε:Ο π. Αθανάσιος Λεμεσού λέει, ότι οι ψυχές των κεκοιμημένων δεν έχουν καμιά επικοινωνία με τους εν ζωή παρά μόνο δια του Αγίου Πνεύματος. Αυτή, νομίζω, είναι η επίσημη θέση της Εκκλησίας για τη σχέση των εν ζωή με τους κεκοιμημένους.
.


aγαπητε filotas,

δεν ξερω κατα ποσον ειναι απολυτο ,αυτο που μας λες οτι υποστηριζει ο αγιος Λεμεσου.ο μακαριστος αρχιεπισκοπος χριστοδουλος αναφερει στο βιβλιο του για ν μετα θανατον ζωη το ακριβως αντιθετο!οτι δηλαδη οι κεκοιμημενοι μας και μας βλεπουν και χαιρονται με τις καλες προοδους μας ,λυπουνται δε με τις πτωσεις μας!
Νομίζω ότι και οι δύο έχετε δίκιο!
Η άποψή μου είναι πως αυτά που ανέφερε ο μακαριστός Χριστόδουλος ισχύουν, αλλά αυτό δεν είναι επικοινωνία. Για το θέμα της (αμφίδρομης) επικοινωνίας συμφωνώ με τον filotas.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
alithis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από alithis »

αγαπητε aposal,
μπορεις να μας αναλυσεις λιγο τη θεση σου σε παρακαλω?
aplastos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 24, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από aplastos »

Μήπως κολλήσεις κανένα ταγκαλάκι.
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

Λίγη περισσότερη προσευχή αυτή την περίοδο...

Δημοσίευση από pAntonios »

geonutr έγραψε:panagiotis2008 :"Γενικά δεν έχει σχέση με πνευματισμό ο Γκορντον Σμιθ"

επειδή την εκπομπή την παρακολούθησα μέχρι το τέλος ,ο ίδιος ο Γκόρντον Σμίθ όταν τον ρώτησαν σε τι θρησκεία πιστεύει είπε ότι είναι Χριστιανός πνευματιστής, δηλαδή πιστέυει ότι στη γη είναι η κόλαση και ο Παράδεισος και όταν πεθάνουμε οι ψυχές μας πάνε κοντά στον Δημιουργό, ότι και να έχουν κάνει...!το θέμα δεν είναι αν πληρώνεται ή όχι, το θέμα είναι ότι παρασύρει..έλεγε ότι έχουν πολλές εκκλησίες και μοίρασαν προσκλήσεις για να πάνε να τον δουν...Εμένα πάντως μου φαίνεται ότι έχει σχέση με πνευματισμό...
Έτσι είναι Γεωργία...
Ο άνθρωπος είναι ένα καλό μέντιουμ, το δηλώνει άλλωστε!
Τώρα όσον αφορά το θρήσκευμά του, πρώτη φορά άκουσα για το παρακλάδι αυτό του Προτεσταντισμού. Πρόκετιται για αίρεση την οποία διαφημίζει ο Διάβολος μέσω αυτού του κυρίου. Και η διαφήμιση είναι πληρωμή! Όταν μάλιστα είναι λαλίστατος και ευγενέστατος!!!
Πολλοί άνθρωποι θα έχουν παρασυρθεί και έχουμε όλοι μας ευθύνη.
Λίγη περισσότερη προσευχή αυτή την περίοδο...
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
konstantinoupolitis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1080
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Μακεδονία

Δημοσίευση από konstantinoupolitis »

Δεν νομίζω ότι ο εν λόγω αποτελεί μια ιδιαιτέρα περίπτωση. Είναι δεδομένα πνευματιστής ή αυτό που κατα το κοινώς λεγόμενο ονομάζουμε "Μάγος". Μου είναι δύσκολο να πιστέψω πάντως πως ο συγκεκριμένος τύπος λειτουργεί αφιλοκερδώς. Κάθε επικληση προϋποθέτει συγκεκριμένη τάξη, επώδυνη κατα κανόνα όχι άμεσα για αυτόν που ζητάει κάτι αλλά για τον πνευματιστή που προβαίνει στην παραγγελία της επίκλησης. Για ποιό λόγο ένας πνευματιστής να βάλει το δικό του κεφάλι στον ντορβά εκ μέρους τρίτου άνευ ανταλλάγματος.

Η επικοινωνία με τα πνεύματα των νεκρών είναι βασική λειτουργία της Μαγείας. Στον αρχαίο κόσμο και γενικά στην αρχαιολογία η διαδικασία αυτή ονομάζεται νεκρομαντεία.

Το αν μπορεί ο τάδε ή ο δείνα πνευματιστής να μιλάει όντως με νεκρό ή να αποτελεί δαιμονική πλάνη, Ορθόδοξη διαδικασία δεν είναι σίγουρα.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

alithis έγραψε:αγαπητε aposal,
μπορεις να μας αναλυσεις λιγο τη θεση σου σε παρακαλω?
Η άποψή μου είναι πως οι κεκοιμημένοι αδελφοί μας, μας βλέπουν, χαίρονται όταν προοδεύουμε (πνευματικά) και λυπούνται όταν οπισθοδρομούμε. Αλλά δεν μπορούν να επικοινωνήσουν μαζί μας, εκτός αν το επιτρέψει ο Ίδιος ο Θεός.
Για το θέμα της επικοινωνίας συμφωνώ με τον filotas.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

alithis έγραψε:
filotas έγραψε:Ο π. Αθανάσιος Λεμεσού λέει, ότι οι ψυχές των κεκοιμημένων δεν έχουν καμιά επικοινωνία με τους εν ζωή παρά μόνο δια του Αγίου Πνεύματος. Αυτή, νομίζω, είναι η επίσημη θέση της Εκκλησίας για τη σχέση των εν ζωή με τους κεκοιμημένους.
.


aγαπητε filotas,

δεν ξερω κατα ποσον ειναι απολυτο ,αυτο που μας λες οτι υποστηριζει ο αγιος Λεμεσου.ο μακαριστος αρχιεπισκοπος χριστοδουλος αναφερει στο βιβλιο του για ν μετα θανατον ζωη το ακριβως αντιθετο!οτι δηλαδη οι κεκοιμημενοι μας και μας βλεπουν και χαιρονται με τις καλες προοδους μας ,λυπουνται δε με τις πτωσεις μας!
Είμαι βέβαιος ότι ο μακαριστός Αρχιεπίσκοπος εννοούσε μέσω του Αγίου Πνεύματος.
Άβαταρ μέλους
XRHSTOS
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 22, 2006 6:00 am
Επικοινωνία:

Re:

Δημοσίευση από XRHSTOS »

aplastos έγραψε:Υπάρχει ένα βιλίο Ο πνευματισμός του Τερμπέλα(;). Εκεί εξηγεί πολλά πράγματα και λέει τις θέσεις της Ορθόδοξης Εκκλησίας. Το βιβλίο είναι στην καθαρεύουσα.
το βιβλιο πλεον ειναι στην γλωσσα που μιλαμε... σε κανενα παλαιοβιβλιοπωλειο πιθανον να βρειτε και την εκδοση της καθαρευουσας!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.”