Σιμωνία

Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
ser
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Τετ Οκτ 18, 2006 5:00 am

Σιμωνία

Δημοσίευση από ser »

Πάτερ Αντώνιε την ευχή σας.


Θέλω να σας κάνω μία ερώτηση.

Από την Βικιπαίδεια:
Βικιπαίδεια έγραψε: Σιμωνία

Όρος που κυρίως αναφέρεται σε περιπτώσεις χειροτονίας ή προαγωγής κληρικών και μοναχών σε εκκλησιαστικό αξίωμα, με προσφορά οικονομικών ανταλλαγμάτων. Εκτός αυτού όμως, ο όρος Σιμωνία αναφέρεται και στη μετάδοση των εκκλησιαστικών μυστηρίων κατόπιν απαίτησης ανταλλάγματος, όπως και σε κάθε άλλη ανάλογη παράβαση τελετουργική ή διοικητική.

[...]

Το φαινόμενο της Σιμωνίας παρουσίασε μικρότερη έκταση στην Ανατολή, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπήρχαν αντίστοιχα φαινόμενα. Χαρακτηριστική είναι η καταδίκη της σιμωνίας από την εν Τρούλλω Πενθέκτη Οικουμενική Σύνοδο (691-692 μ.Χ.):

Κανών κγ’: Μή χρηματίζεσθαι ἔνεκα τῆς μεταλήψεως.
Περὶ τοῦ μηδένα τῶν εἴτε ἐπισκόπων, εἴτε πρεσβυτέρων, ἢ διακόνων, τῆς ἀχράντου μεταδιδόντα κοινωνίας, παρὰ τοῦ μετέχοντος εἰσπράττειν, τῆς τοιαύτης μεταλήψεως χάριν, ὀβολούς, ἢ εἶδος τὸ οἱονοῦν. Οὐδὲ γὰρ πεπραμένη ἡ χάρις, οὐδὲ χρήμασι τὸν ἁγιασμὸν τοῦ Πνεύματος μεταδιδόαμεν, ἀλλὰ τοῖς ἀξίοις τοῦ δώρου ἀπανουργεύτως μεταδοτέον. Εἰ δὲ φανείη τις τῶν ἐν κλήρῳ καταλεγομένων ἀπαιτῶν, ᾧ μεταδίδωσι τῆς ἀχράντου κοινωνίας, τὸ οἱονοῦν εἶδος, καθαιρείσθω, ὡς τῆς Σίμωνος ζηλωτής πλάνης καὶ κακουργίας.

(Συμφωνία Κανόνων: Αποστολικοι κθ’ - Δ’ Οικ. Συν. β' - ΣΤ’ Οικ. Συν. κβ' - Ζ’ Οικ. Συν. δ', ιε', ιθ’ - Βασιλείου κ' - Γενναδίου και Ταρασίου Επιστολή)
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής:

Ο χρηματισμός Ιερέων μετά την τέλεση κάποιου Ιερού Μυστηρίου (π.χ. Τρισάγιο, Ευχέλαιο, Αγιασμός, κ.λ.π.), ακόμη και όταν δεν μας ζητούν χρήματα οι ίδιοι, αλλά τα δίνουμε από μόνοι μας και τα δέχονται, δεν αποτελεί Σιμωνία;

Το σκεπτικό μου είναι ότι τα χρήματα δίνονται για την τέλεση του Ιερού Μυστηρίου, και νομίζω ότι αποτελεί κακή πρακτική (είναι Σιμωνία).

Π.χ. σύντομα θα κάνουμε στο σπίτι μας, Ευχέλαιο και Αγιασμό, και μου έρχεται άσχημα (το αισθάνομαι ως αμαρτία) να δώσουμε χρήματα στον Ιερέα, επειδή θα μας έχει τελέσει τα Ιερά Μυστήρια.


Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Re: Σιμωνία

Δημοσίευση από Teri »

Αν θέλεις , μέχρι να απαντήσει ο πατήρ Αντώνιος, ρίξε μια ματιά κι εδώ:

viewtopic.php?f=7&t=6790&p=81510&hilit
ser
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Τετ Οκτ 18, 2006 5:00 am

Re: Σιμωνία

Δημοσίευση από ser »

Έριξα μια ματιά στην πρώτη σελίδα εκείνου του thread, και μία στην τελευταία, και από ότι είδα δεν έφτασαν σε ένα συμπέρασμα που να συμφωνούν όλοι.

Ο λογισμός μου, μου λέει ότι είναι μάλλον καλύτερα να απαντήσει ένας Ιερέας/Ιερομόναχος/Μοναχός, και να τεκμηριώσει την απάντηση του.

Και αυτό, γιατί σε οποιοδήποτε ανθρώπινο ζήτημα, ζητούμε την απάντηση ενός ειδικού. Πόσο μάλλον σε ένα Θρησκευτικό ζήτημα.

Εννοείται ότι θα ρωτήσω και τον Πνευματικό μου.


Εάν κάπου έκανα λάθος, παρακαλώ διορθώστε με.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.”