Σας παρακαλώ... θέλω βοήθεια...

Ψυχολογικά Θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

dep
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Αύγ 21, 2007 5:00 am

Re: Σας παρακαλω... θελω βοηθεια...

Δημοσίευση από dep »

Σχετικα με αυτο που ειπε η smarti. Δεν ξερω ποσο πολυ προσωπικο στοιχειο ειναι, οποτε να διαγραφει αν ειναι σημαντικο, αλλα το ΑΦΜ μου τελειωνει σε 666. Ναι, ο αριθμος που με χαρακτηριζει τελειωνει ετσι!
Απο αυτο δεν πολυφοθηθηκα, αλλα με φοβησαν τα λογια των γεροντων. Και σημερα το πρωι, παλι το ιδιο "ευαγγελιο".
Ενω ο νους μου λεει και η βαθια μεσα μου πιστευω πως δεν υπαρχει κατι να φοβομαστε στον αριθμο αυτο καθεαυτο, αλλα πως πρεπει να φοβουνται οσοι προσκηνησουν τον αντιχριστο, οταν αυτος εμφανιστει, ο φοβος τρυπωνει κυριολεκτικα στην καρδια μου και δεν με αφηνει σε ησυχια. Δεν μπορεσα σημερα να συγκεντρωθω σε μαθηματα, να χαρω με αστεια... επειδη ημουν σε μια κατασταση παραληρηματος. Γιατι σκεφτομαι πως τετοια λογια τα ελεγαν οι γεροντες! Στους οποιους ασυνειδητα αποδιδω "θεικες" ιδιοτητες. Γιατι σκεφτομαι; Κι αν εχουν δικιο; Κι αν αυτα δεν ηταν προσωπικες αποψεις; Κι αν αυτα τους τα φανερωσε ο Θεος; Αλλα παλι δεν βγαζει πολυ νοημα, γιατι αλλοι πνευματικοι λενε αλλα πραγματα. Και φυσικο σαν ανθρωπος ο καθενας μας να παρει μια σταση και να την υποστηριζει.
Αχ, βρε παιδια που εμπλεξα... και δεν ειναι αυτο. Καθε χαρα εξανεμιζεται! Επειδη ζω σε αυτο το αγχος και την αγωνια...
Κι ενταξει η smarti δεν ηξερε πως τα τελευταια τρια ψηφια ηταν το 666. Εγω που στο διπλωμα ξερω πως θα το εχει; Να, τετοια σκεφτομαι. Ενω παω να νιωσω καλυτερα, μπαινουν τετοιες σκεψεις στο μυαλο μου.
Μετα σκεφτομαι πως κυκλοφορουν παλι τοσο καιρο πιστωτικες, βιζες και διπλωματα αναλογα σε αλλες χωρες, οποτε... κι εξαλλου αν χανοταν καποια θεια ιδιοτητα που παιρνουμε κατα το βαπτισμα, κανονικα να μεταλαβουμε δεν θα μπορουσαμε ε; Και τοσοι ανθρωποι... αλλα οση λογικη κι αν βαλω, ο φοβος με κατατρωει.
Koyk
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 10, 2008 5:00 am

Re: Σας παρακαλω... θελω βοηθεια...

Δημοσίευση από Koyk »

Εχε πίστη στην Προνοια του Θεου dep... με το ζόρι κανείς δεν υποδουλώνεται σε τίποτα...αν ο ίδιος ο Θεός σέβεται το αυτεξούσιο του ανθρώπου είναι δυνατόν ο διάβολος που ειναι κτίσμα να αφεθεί ελεύθερος να δεσμεύει όποιον θέλει??? Μην το πολυ κοσκινίζεις.Κάποτε ο πνευματικός μου, έλεγε οτι όποιος εκείνο τον καιρό θα ασχολείται με νοσηρή διάθεση, το πότε, πού, πως και αλλα τετοια...θα εμφανισθεί ο αντίχριστος, αυτός θα ειναι απο τους πρώτους που θα τον δεχτούν....ΠΕΡΙΦΡΟΝΗΣΗ. ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ. ΜΗΝ ΔΙΝΕΙΣ ΣΗΜΑΣΙΑ.
Ο γ.Πορφύριος έλεγε παψαμε να ασχολούμαστε που ειναι ο Θεός και ασχολούμαστε που είναι και τι γίνετε με τον αντίχριστο.
Άβαταρ μέλους
vasilikirimp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1403
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Re: Σας παρακαλω... θελω βοηθεια...

Δημοσίευση από vasilikirimp »

Έχε Πίστη κι τίποτα άλλο - όλα θα πάνε καλά

Μια φιλική συμβουλή θα σου δώσω αν θέλεις πέτα την εγώ όμως θα το πω...................
όταν δεν είσαι ώριμος /η για κάποια κείμενα μη τα διαβάζεις γιατί αν δε τα καταλαβαίνεις τι λένε και το ύφος που τα λένε νομίζω ότι κάνουν ζημιά.
Δεν είμαστε σε θεση ότι ώρα επιλέξουμε να διαβάσουμε τα πάντα .

Αυτό πρωτίστως συμβαίνει σε μένα και το λέω απο προσωπική πείρα !!!!
dep
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Αύγ 21, 2007 5:00 am

Re: Σας παρακαλω... θελω βοηθεια...

Δημοσίευση από dep »

Μωρε για τα κειμενα εχετε δικιο, αλλα τι να πω...

εγω ο ξεκινησα απο τον Σεπτεμβριο να ασχολουμε με τα μαθηματα οδηγησης, αλλα λογω μαθηματων (και βαρεμαρας) τα ειχα διακοψει στη μεση. Και ξαφνικα μαθαινω απο την τηλεοραση πως ερχονται τα νεα διπλωματα με τσιπακια. Και τα επαιξα. Επειδη ειχα ειδη δωσει τα λεφτα και αν αυτα ηταν το χαραγμα τωρα τι θα κανω;!

Βεβαια, ακουγοντας μια ομιλια ενος πατερα που ελεγε για πατερες του Αγιου Ορος, μιλουσε και για τον γεροντα Πορφυριο... κι ελεγε πως αν δεχτουμε ακουσια το χαραγμα... μα εγ τωρα το δεχομαι ακουσια ή εκουσια; Εννοω, αν αυτο ειναι το χαραγμα. Δλδ, αρχισα χωρις να ξερω, αλλα τωρα που θα συνεχισω ξερωντας τι να κανω;! Και μου εκανε και κατι αλλο εντυπωση. Αυτο με το διαβατηριο απο την Τουρκια που εχει πανω του την ημισελινο που ειναι λενε οι πατερες το σημα του αντιχριστου. Θεωρουσε πως δεν εχει πανω το διαβατηριο αυτο το σφραγισμα, ο,τι κι αν θεωρουνταν απο τους πατερες.

Ο Θεος να με φωτισει...
Koyk
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 10, 2008 5:00 am

Re: Σας παρακαλω... θελω βοηθεια...

Δημοσίευση από Koyk »

ΟΧΙ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΑΓΜΑ

Δεν ειναι χαραγμα το να υπάρχει κατι σε ενα διαβατήριο ή δίπλωμα ή ταυτότητα....Προδρομος μιας τέτοιας καταστάσεως ΝΑΙ το καταλαβαίνω
Αν δεν υπάρχει κάτι στο χέρι ή στο μέτωπο, όλα ταλλα δεν αποτελουν χαραγμα.

"....ινα δωσουσιν αυτοίς χάραγμα επι της χειρός αυτών της δεξιάς ή επι των μετώπων αυτων..." (Αποκ.ιγ.16)

Μέχρι και το χέρι διευκρίνιζει ο Θεός δια στόματος ευαγγελιστου. Στο δεξί χέρι ή στο μέτωπο. ΚΑι σύγχρονοι πατέρες ερμηνεύουν "ανεξίτηλο χάραγμα" που να μήν φεύγει...τωρα αν το δίπλωμα αποτελει ανεξίτηλο χάραγμα...ε τι να πώ??
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Σας παρακαλω... θελω βοηθεια...

Δημοσίευση από aposal »

dep έγραψε:Ο Θεος να με φωτισει...
Γιατί αδελφέ μου βασανίζεσαι;
Το ξέρεις ότι ο Δημιουργός μας είναι απείρως δυνατότερος από τον διάβολο;
Είσαι σαν ένα μικρό κρατίδιο, πχ σαν την Κύπρο, που το απειλεί η Τουρκία με απόβαση και γνωρίζεις ότι με τις δικές σου δυνάμεις δεν μπορείς να το αποτρέψεις! Και βέβαια δικαίως φοβάσαι! Τι να αποτρέψει το κακόμοιρο το κρατίδιο όταν οι Τούρκοι αριθμούν περισσότερο απο 70 εκατομμύρια πληθυσμό και ξοδεύουν κάθε χρόνο πολλά εκατομμύρια για στρατιωτικό εξοπλισμό;
Αν όμως της πει ο ΟΗΕ να κάτσει στ' αυγά της με μπροστάρηδες :
1. τις Η.Π.Α ,
2. ολόκληρη την Ε.Ε.,
3. τη Ρωσία και
4. την Κίνα,
τι νομίζεις ότι θα κάνει η Τουρκία;
Θα βάλει την ουρά στα σκέλια και θα κάτσει στ' αυγά της!
Χρειάζεσαι λοιπόν αυτόν τον ισχυρό σύμμαχο! Την προστασία του Θεού. Γι' αυτό, σου επαναλαμβάνω, ότι πρωταρχικό σου μέλημα πρέπει να είναι η επιλογή ενός πνευματικού. Χωρίς αυτόν δεν θα μπορέσεις να αμυνθείς.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
dep
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Αύγ 21, 2007 5:00 am

Re: Σας παρακαλω... θελω βοηθεια...

Δημοσίευση από dep »

Ναι βρε σεις, αλλα.... αν το διπλωμα ειναι χαραγμα την εχω πατησει...
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σας παρακαλω... θελω βοηθεια...

Δημοσίευση από ψυχουλα »

dep έγραψε:Ναι βρε σεις, αλλα.... αν το διπλωμα ειναι χαραγμα την εχω πατησει...
μα πως ενα διπλωμα ειναι χαραγμα; χαραγμα θα ειναι η συνειδητη μας υποταγη στον αντιχριστο, οτι δηλαδη ναι εγω διαλεγω εσενα και παιρνω και το χαραγμα σου, αυτες οι σκεψεις που εχεις δοκιμασε την προσευχη να τις διωξεις φαινεται οτι ειναι εκ πονηρου, στις βαζει και καθεται σε μια μερια σε βλεπει που βασανιζεσαι και γελα.
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
dep
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Αύγ 21, 2007 5:00 am

Re: Σας παρακαλω... θελω βοηθεια...

Δημοσίευση από dep »

Ναι, αλλα τι λενε οι γεροντες για τις εξυπνες καρτες και τισ ταυτοτητες. Και καλα τις ταυτοτητες... ταυτιζομαστε. Τα διαβατηρια; Γιατι να κατηγορουν κι αυτα;
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Σας παρακαλω... θελω βοηθεια...

Δημοσίευση από aposal »

ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΙΓΗ ΕΜΟΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΜΑΣ!
ΘΑ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΘΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΕΣ, Η ΟΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΕΓΓΡΑΦΑ!
ΛΕΤΕ Ο ΘΕΟΣ, ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕ ΤΟΝ ΜΟΝΟΓΕΝΗ ΤΟΥ ΥΙΟ ΝΑ ΒΑΣΑΝΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΑΥΡΩΘΕΙ ΓΙΑ ΕΜΑΣ, ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙ;
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογικά Θέματα”