Κόμπλεξ και φοβίες....

Ψυχολογικά Θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
paroikos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Κόμπλεξ και φοβίες....

Δημοσίευση από paroikos »

Ας μου επιτραπεί άλλο ένα σχόλιο για τον «Κώδικα Ντα Βίντσι», ξεκινώντας από μια αναγκαία διαπίστωση, ότι δηλαδή είναι καθ’ όλα φυσικό άνθρωποι που απορρίπτουν ότι ο Χριστός είναι Θεάνθρωπος, να προβάλλουν στο πρόσωπό του δικά τους κόμπλεξ αλλά και τις φοβίες. Πρόκειται γι’ αυτούς που ενστερνίζονται θεωρήσεις για τον Χριστό όπως αυτές υπάρχουν όχι μόνο στον «Κώδικά», αλλά και στον «Τελευταίο πειρασμό» του Καζαντζάκη (αναφέροντας εκ του προχείρου ότι ο τελευταίος πειρασμός δεν αφορούσε την Μαγδαληνή, σύμφωνα με τα απωθημένα του συγγραφέα, αλλά την πρόκληση των Ιουδαίων να κατεβεί ο Ιησούς από τον σταυρό ανταποκρινόμενος στην ανθρώπινη, μπακαλίστικη λογική). Από εκεί πέρα η απόρριψη της θεανθρώπινης φύσης του Χριστού, καλύπτει αυτούς που έχουν ως τρόπο ζωής τον ηδονισμό και θέλουν να τα κάνουν πλακάκια με τη συνείδησή τους, γιατί όπως αναφέρει ο Ντοστογιέφκυ «αν δεν υπάρχει Θεός, όλα επιτρέπονται». Από εκεί και πέρα άνθρωποι που έχουν κάνει αυτοσκοπό τον ηδονισμό και το χρήμα, δυσκολεύονται ή δεν θέλουν ή απωθούν μέσα τους το γεγονός ότι ο Χριστός είναι αληθινός Θεός και αληθινός άνθρωπός, γιατί εν συνεχεία θα πρέπει να δεχθούν ότι θα υπάρξει (και πράγματι θα υπάρξει) τελική κρίση, όπου θα κριθούμε όλοι δίκαια κατά την καρδιά και τα έργα μας, χωρίς να ληφθούν υπόψιν «βίσματα», αξιώματα, κοινωνική τάξη, επαγγελματική κατάσταση κλπ κλπ., παράγοντες δηλαδή οι οποίοι στα σχήματα του κόσμου αυτού παίζουν ίσως τον πρωταρχικό ρόλο. Με γυμνή τη συνείδηση, γυμνή την καρδιά, γυμνοί από τυχόν αξιώματα ή εξουσίες που κατείχαμε θα σταθούμε ενώπιον του φοβερού Κριτή για να δώσουμε λόγο των πράξεών μας και να κριθούμε ΔΙΚΑΙΑ.
Ο ηδονισμός και το κυνήγι των υλικών πραγμάτων είναι μέσα στη «φύση» μας όπως λένε μερικοί παραμυθιάζοντας την καρδιά και τη συνείδησή τους. Πως θα κριθούμε άραγε; Εδώ το Δεύτερο Πρόσωπο της Αγίας Τριάδος, ο Λόγος του Θεού όταν προσέλαβε την ανθρώπινη φύση αποκάλυψε τις «ανέσεις» του, ότι δηλαδή ακόμα και οι αλεπούδες έχουν φωλιές, ενώ ο Υιός του Ανθρώπου δεν έχει που να ακουμπήσει το κεφάλι του…
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευση από Iosif »

Γιά όσους ίσως δέν τό ξέρουν, τονίζω ότι ο Ιησούς Χριστός είναι ΤΕΛΕΙΟΣ άνθρωπος ΧΩΡΙΣ ΑΜΑΡΤΙΑ.
Φυσικά ο Ιησούς Χριστός είναι συγχρόνως ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΟΣ ΘΕΟΣ.
Ο Ιησούς Χριστός, ΔΕΝ είχε αμαρτία σάν άνθρωπος, διότι η αμαρτία είναι ΔΙΑΣΤΡΟΦΗ καί ΑΦΥΣΙΚΗ κατάσταση γιά τόν ΚΑΘΕ άνθρωπο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iosif την Κυρ Μάιος 21, 2006 5:03 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
paroikos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από paroikos »

Δεν το ξέρουν αγαπητέ Ιωσήφ; Ή κάνουν πως δεν το ξέρουν αραγε?
g_aggelos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1474
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Άγγελος @ Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από g_aggelos »

Θα μου επιτρέψετε να το κλείσω το θέμα μέχρι να απαντησει ο π. Αντώνιος.
Άφησα τα σχόλια που ήδη έχετε κάνει...
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

μια τοποθέτηση...

Δημοσίευση από pAntonios »

Είναι μια παρατήρηση, μια τοποθέτηση...
Δεν έχω να πω κάτι επί του παρόντος!

μόνον...
Χριστός ανέστη!
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογικά Θέματα”