Τι ήρθα να κάνω εδώ σήμερα;;;;;;;;;;

Ψυχολογικά Θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

plagiaskepsi έγραψε:ΕΑΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟ
ΠΕΡΝΑΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΡΩΤΗΣΗ.....

2 ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΡΑΨΩ ΝΙΚΑΩ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΘΗ ΜΟΥ???????

ΑΣ ΠΟΥ ΓΙΑ Π.Χ. ΤΗΣ ΑΥΘΑΔΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΓΩΙΣΜΟΥ ΜΟΥ

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΧΟΛΙΑΣΤΕ ΤΟ
Δεν συμφωνώ οπότε δεν προχωρώ στο επόμενο.

Δεν έχω πάθη. Δεν είμαι αμαρτωλός.

Εχω όλα τα προβλήματα που έχουν όλοι και τα παλεύω όπως μπορώ ευχόμενος το Αγιο Πνεύμα (όπως περνά δίπλα μου) να με ακουμπήσει διότι χρειάζομαι όλη την δύναμη που μπορώ να σηκώσω.

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25013
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

eortologio_gr έγραψε: Δεν έχω πάθη. Δεν είμαι αμαρτωλός.
Πόσο σε χαίρομαι!
Δυστυχώς εγώ έχω πολλά! Και παρακαλώ τον Θεό να με ελεήσει, τον αχάριστο και ανάξιο, και να μου δίνει δύναμη, ώστε να μην λυγίσω!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

aposal έγραψε:...Και παρακαλώ τον Θεό να με ελεήσει, ...και να μου δίνει δύναμη, ώστε να μην λυγίσω!
Μα το ίδιο πράγμα παρακαλούμε φίλτατε aposal !!!

Ο κάθε ένας απο την δικιά του οπτική και πίστη...

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
preloude
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 25, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από preloude »

plagiaskepsi έγραψε:ΤΙ ΗΡΘΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΔΩ ΣΗΜΕΡΑ????????





ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΕΚΑΝΑ ΣΗΜΕΡΑ?????????????????????????

δεν ξερω για σενα,αλλα για μενα που ηρθα να ανεβασω το πνευματικο μου επιπεδο. νομιζω το ιδιο και εσυ.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

Καλα δεν ντρεπεστε σημερα γιορτη του ουρανοφαντορα Αγιου, ο οποιος μας παρεδωσε πληρη και αναλυτικη περιγραφη και ιεραρχια των ουρανιων δυναμεων, τους τυπους, την ταξη την τελεταρχικη ιεραρχικη δομη των τελειοτερων προς τα ασθενεστερα, απο τον Θρονο της Θειας Δοξης, μεχρι και τον τελευταιο ελαχιστο ανθρωπο;

Tι πεσιμισμος ειναι αυτος; Tι ελλειμα αισιοδοξιας; Εδω εχει γινει το Μεγα, το μοναδικο Καινον υπο τον Ηλιον, ασυλληπτο μυστηριο της Θειας Αγαπης και Οικονομιας, και εμεις κολλαμε στα μικρα;

Και βεβαια μας ελεει, καθε μερα, δεν μας ξημερωνει, και παλι και παλι, καθε νυχτα δεν μας σκεπει;

Για να ανεβουμε λιγο, και εορτη και Παρασκευη σημερα, δεν θελω ηθικο πεσμενο, ο Ηλιος της Δικαιοσυνης, λαμπει για ολους, και ιδιως για οσους εστω και αναξιως επικαλουνται το Παναγιο Ονομα Του, το μοναδικο που σωζει σε γη και ουρανο!

Ζει Κυριος ο Θεος, Κυριος τη Δοξης, Αρχων, Κραταιος, Δυνατος, Εξουσιαστης Ειρηνης, Υιος Θεου Ιησους Χριστος, ο Αληθινος Θεος ημων!!

Και εφοσον επικαλουμαστε το Ονομα του με Πιστη ανυπόκριτη και βεβαία, θα Ελεησει και θα μας παρει κοντα του.



:lol: :lol: :lol:
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
sokratism
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 10, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Σωκράτης@Βόλος

Δημοσίευση από sokratism »

ΕΙΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΑΤΡΟΣ ΤΟΥ ΥΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ

ΤΙ ΗΡΘΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΔΩ ΣΗΜΕΡΑ?????????
Αδελφέ μου με το φτωχό μου μυαλό δε καταλαβα καλά την ερωτησή σου. Βοήθησε με σε παρακαλώ, γιατί η ερωτησή σου με πόνεσε.

Ρωτάς τη ήρθες να κάνεις στο site ή ρωτάς γιατί πρέπει ντε και καλά να αναζητείς την αγκαλιά του Χριστού;

Αν ρωτάς το πρώτο είμαι λίγος για να σου απαντήσω. Εσύ πιστεύω ξερεις καλύτερα τη ήρθες να κάνεις στο site, να ωφεληθείς δηλαδή ή να σκανδαλίσεις ή να στεναχωρήσεις αδελφούς ή απλά επειδή βαριόσουν. Πριν μπεις στο site κάτι θα είχες από τα προηγούμενα στη σκέψη σου.

Αν ρωτάς το δεύτερο γιατί πρέπει να αναζητάς το Χριστό, αδελφέ μου γι' αυτό είμαστε πλασμένοι.

Δεν ξέρω αν έχεις δει ποτέ το μέσα σου σε ιδιαίτερες στιγμές ησυχίας πως δε συμβιβάζεται με τίποτα το κοσμικό με κανένα υλικό αγαθό. Επαναστατεί χτυπιέται θέλει κάτι άλλο από την καθημερινοτητά μας.
Μήπως σου έτυχε δηλαδή ποτέ να προσέξεις ότι το μέσα μας δεν ευχαριστιέται με τίποτα. Ότι και να του προσφέρεις πάντα θα ζητάει κάτι περισσότερο. Αυτό το ανικανοποίητο αν προσπεράσουμε την υλιστική του διάσταση(τη διάσταση του άφρωνα πλουσίου) κάτι θέλει να πει. Κάτι ψάχνει το μέσα μας που στο σημερινό κόσμο δε το βρίσκει εύκολα.

Δε γνωρίζω αδελφέ καλέ, μήπως βλέποντας όλα τα προηγούμενα αν πρόσεξες ότι μόνο μπροστά στο Χριστό σταματάει το μέσα μας. Αυτό το ανικανοποίητο της ψυχής μας μόνο ο Χριστός το ικανοποιεί.

Όσοι το βίωσαν αυτό έστω και λίγο ή όσοι ήταν αγαθοί στη καρδιά και το πίστεψαν χωρίς να το δουν τότε άλαξαν τελείως την αποψή τους για τη ζωή. Πήραν τις καθημερινές δυσκολίες (χλευασμοί, ύβρεις, ειρωνίες, αδικίες, αρώστιες κ.α.) αφορμές για να ζητήσουν από το Χριστό το βράδυ περισσότερη ικανοποίηση του μέσα τους. Όσο Ο Χριστός τους ικανοποιεί περισσότερο, τόσο περισσότερο και αυτοί αγαπούν αυτούς που τους βρίζουν και τους αδικούν, για τί ξέρουν ότι αυτοί που τους αδικούν είναι η αφορμή για περισσότερο ικανοποίηση από το Χριστό.

Αδελφέ μου η καθημερινοτητά μας είναι κάτι σαν εμπόριο. Εμπορεύομαστε τη δυστηχία στα πόδια του Χριστού. Και αυτός την εξαγοράζει και δίνει στο κάθε ένα λίγο παραπάνω υπομονή, λίγο παραπάνω φωτισμενό νού αλλά πάνω από όλα δίνει αυτή την ανάπαυση και τη μακαριότητα. Σα να σου λέει "Παιδί μου κάνε υπομονή έτσι πρέπει". Και αυτό το "Παιδί μου κάνε υπομονή έτσι πρέπει" έρχεται βαθιά από μέσα και δε μπορεί να αμφισβητηθεί γιατί πολύ απλά όπως δεν αμφισβητείς ότι η καρδιά σου χτυπά γιατί την ακούς έτσι και αυτό χτυπάει μέσα σου και το ακούς.

Στην υπομονή αυτή νικά λίγο λίγο κανείς τα πάθη που αναφέρεις και όχι στην είσοδό του στην ιστοσελίδα. Η είσοδο στην ιστοσελίδα είναι ή πρέπει να είναι για όλους μας η αφορμή για καλούς λογισμούς, για πνευματικά ραντεβού (συμπροσευχές), για γνωριμία με συμπάσχοντες αδελφούς, για μάθηση πνευματικών διδαγμάτων.

Η ΕΙΣΟΔΟ ΜΑΣ ΣΤΗ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΣ ΧΡΙΣΤΟΣ.

Τελικά τώρα κατάλαβα ότι με πόνεσε η απαισιοδοξία που άργησα να διακρίνω με το μικρό μυαλό μου στο μηνυμά σου.

ΑΔΕΛΦΕ ΜΟΥ ΟΙ ΠΤΩΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΙΕΣ ΜΑΣ.
ΤΟ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΝΑΣΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΡΧΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ.

Εσύ τι θέλεις να κάνεις το δικό σου θέλημα ή το θέλημα Του Χριστού;
Όπως και να έχει επιλέγεις εσύ ελεύθερα.
αδερφέ μου συγχώρα με γιατί στις συμβουλές είμαι πρώτος αλλά στην εφαρμογή τελευταίος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογικά Θέματα”