Μητέρα

Ψυχολογικά Θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

cloaca
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Δημοσίευση από cloaca »

vasilikirimp και εγώ σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου η Παναγιά να σου καλύψει και με το παραπάνω το κενό της μητέρας σου.
ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ ΤΟΝ ΑΜΑΡΤΩΛΟΝ
giorgospet
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Παρ Αύγ 01, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: ΓΙΩΡΓΟΣ @ ΡΕΘΥΜΝΟ

Δημοσίευση από giorgospet »

Πιστεύω φίλε μου διαχειριστή, Νίκο αν δεν απατώμαι,να σου έφυγε κάθε σκέψη για κλείσιμο του site.
Όλα αυτά που γραφτηκαν παραπάνω , θεωρώ ότι είναι το ΄΄ευχαριστώ΄΄ για την προσπαθειά σου να στείσεις αυτό τον χώρο, και η απόδειξη της επιτυχίας σου.
Πραγματικά vasilikirimp, άγγιξες την ψυχή μας με την ειλικρινειάς σου, όπως επίσεις και οι ευστοχες απαντήσεις των λοιπών αδελφών.
Να' σται καλά.
-Για να έρθεις στην κατάσταση που να μην μπορείς να χωρέσεις την χαρά, ούτε να την εκφράσεις, χρειάζεται να προσέξεις τρία πράγματα :
• να κινείσαι απλά,
• να μην ασχολείσαι με τους άλλους,
• να λες την ευχή.
liakos_58
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Παρ Σεπ 19, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ηλιας@Mainz Γερμανια

Δημοσίευση από liakos_58 »

Αδερφη vasiliki, η ιστορια σου μας συγκινησε ολους και ολοι πονουμε μαζι σου. Αυτο σε ανακουφιζη λιγο, μα νομιζω οτι πρεπει να γινει κατι περισσοτερο. Εγω στην θεση σου θα εγραφα ολλα τα αισθηματα μου, τον πονο μου και τα κενα μου σε μια επιστολη και θα την εστελνα στους γονεις μου. Δεν μπωρο να φαντασθω οτι δεν θα συγκινηθουν. Ισως πιστευουν οτι ολλα ειναι ενταξει ετσι οπως ειναι, ισως δεν γνωριζουν τον πονο σου.
Φυσικα αυτη η πραξη πρεπει σκεπαζετε απο πολυ προσευχη.
Παρακαλω την παρεα του φορουμ να συμπαρασταθη στην αδερφη μας.
Εδω στην ενορια μας εχουμε μια θαυματουργη εικονα της Παναγιας τριχερουσης, θα παρακαλεσω τον ιερεα μας να κανει δεησει για την υποθεση σου αλλα και για τους εν φορουμ αδερφες και αδερφους.
Η Παναγια να σε βοηθηση.
Σας αγαπαω ολλους.
andreastsa
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 418
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από andreastsa »

Παιδιά υπάρχει κανείς που θα πάει στην Κωνσταντινούπολη στο άμεσο μέλον? Εάν ναι ας μου στείλει p.m.(δεν ήθελα να ανοίξω νέο topic). Ευχαριστώ προκαταβολικά
gol
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 01, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΔΕΣΠΟΙΝΑ-ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από gol »

ΑΓΑΠΗΤΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΝΙΩΘΕΙΣ ΕΤΣΙ,ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ ΜΕ ΤΟ ΓΡΑΠΤΟ ΜΟΥ (ΟΙ ΠΡΟΛΑΛΛΗΣΑΝΤΕΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΒΟΗΘΗΣΑΝ)
ΣΚΕΨΟΥ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ!
ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΣΑΝ ΓΟΝΕΙΣ (ΜΑΝΑ) ΠΟΥ ΣΤΕΡΗΘΗΚΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΑΓΚΑΛΙΑΣΜΑ ...
ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΓΟΝΕΙΣ ΑΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΠΟΥ ΤΑ ΕΓΚΑΤΕΛΕΙΨΑΝ ΜΙΚΡΑ...
ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΓΟΝΕΙΣ ΒΑΝΑΥΣΟΥΣ-ΣΚΛΗΡΟΥΣ-ΑΠΑΝΘΡΩΠΟΥΣ...
ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΦΤΙΑΞΕΙ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΔΩΡΟ! ΕΧΕ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΑΓΚΑΛΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ ΣΥΖΥΓΟΥ ΣΟΥ!
ΚΑΙ ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ ΓΙΑ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΧΕΙΣ!!!
ΤΟ ΚΑΤ΄ΕΞΟΧΗΝ ΠΕΔΙΟΝ ΔΡΑΣΕΩΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΔΙΕΞΟΔΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ,ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΕΩΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ
(Γέροντας Επιφάνιος)
Άβαταρ μέλους
nektarios
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Δευ Αύγ 08, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Κωνσταντίνος@Κοζάνη

-----------------

Δημοσίευση από nektarios »

Καλή μου Βασιλική είδες πόσες αγκαλιές άνοιξαν αμέσως για σένα γεμάτες αγάπη ?
Δες πόσοι άνθρωποι σε αγαπούν εδώ στο foroum που είναι πρόθυμοι πιστεύω να τρέξουν κοντά σου αν το ζητήσεις.
Δεν είναι αλήθεια αυτό ένα μικρό θαύμα?
ktistos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ιωάννης & ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Δημοσίευση από ktistos »

Μήπως η απόριψη από την μητέρα σου Βασιλική κρύβει κάτι πολύ βαθύτερο από την πλευρά της; Μήπως ζήλια; Μήπως κάποια βαθιά πλήγή από μέρους σου;
Δεν ξέρω περισσόττερα αλλά έχει μου τύχει να ακούσω να ζηλεύει η μάνα την κόρη πολλές φορές.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

Βασιλική μου η δοκιμασία σου είναι πραγματικά οδυνηρή. Όμως καλή μου ο Θεός σου έχει χαρίσει πολλά στη ζωή σου, όπως τον άντρα σου και το παιδί σου και μια καλή οικογενειακή ζωή. Στηρίξου σ' αυτά κι αν μπορείς αγάπησε τη μητέρα σου με όλη σου την καρδιά και προσευχήσου γι αυτή, να τη βοηθήσει ο Θεός να νοιώσει περισσότερη αγάπη στην καρδιά της. Αν το καταφέρεις αυτό τότε, ακόμη κι αν δεν πάρεις σύντομα απάντηση, θ' ανακουφιστείς από το βάρος του πόνου της απόρριψης.
Άβαταρ μέλους
vasilikirimp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1403
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vasilikirimp »

Θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον εμπνευστή του site δε ξέρω αν ο εμπνευστής και διαχειριστής είναι το ίδιο πρόσωπο.
Πραγματικά μέχρι πριν από λίγο καιρό , πριν δηλ. γνωρίσω ότι υπάχει αυτό το φόρουμ αισθανόμουν μόνη μου , τώρα αισθάνομαι διαβάζοντας ότι έχει γράψει ο καθένας από εσάς πως έχω πολλούσ φίλους γύρω μου.
Σας ευχαριστώ όλους θερμά ΄μέσα απο τη καρδιά μου , τα λόγια σας είναι πραγματικό βάλσαμο αλλά και κίνητρο να σκεφτώ και να λειτουργήσω ίσως με τρόπο που δεν είχα σκεφτεί.

Ακόμη και αν υπήρξαν διαφωνίες είναι όλα μέσα στο πρόγραμμα.

Θα χαιρόμουν πραγματικά να γίνει μια συνάντηση και να βρεθούμε όλοι απο κοντά -

Έχουν αλλάξει πολλά στη ζωή μου από τότε που σας γνώρισα ( ηλεκτρονικά ) έμαθα περισσότερα και προπάντων ένιωσα καλύτερα το νόημα της Πίστης μας.

Τελικά κύριε διαχειριστά επιτελείται έργο Θεάρεστο σε πολλές ψυχές!

Ευχαριστώ θερμά Βασιλική
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

ίσως σε βοηθήσουν...

Δημοσίευση από pAntonios »

Αγαπητή Βσιλική,
πράγματι με άγγιξε κι εμένα το μήνυμά σου και το άνοιγμα της ψυχής σου.
Επίσης με άγγιξαν οι εμπνευσμένες απαντήσεις από τους αδελφούς μας (ευχαριστώ) κι εγώ έρχομαι πάλι καθυστερημένος... (!)

Θα αφήσω όμως για λίγο το συναίσθημα για να γράψω δύο ψύχραιμες κουβέντες που ίσως σε βοηθήσουν...
1) Γιατί να μοιρολογούμε για το παρελθόν τη στιγμή που μπορούμε να δράσουμε στο παρόν και το μέλλον; Θέλω να πω ότι ακόμη υπάρχει χρόνος να αλλάξει αυτή η σχέση. Κι αν όχι των άλλων προς εσένα, σίγουρα η δική σου προς τους άλλους. Με μια βαθειά συγχώρεση, με κατανόηση, με αποφυγή της πρόκλησης και των προστριβών (δέν είναι εύκολο αλλά μπορεί να γίνει με τη βοήθεια του Θεού!).
Όσα παράπονα και να υπάρχουν, σκέψου ότι οι γονείς ξενητεύονται συνήθως για να δώσουν ένα καλύτερο αύριο στα παιδιά τους, έστω κι αν αυτό είναι συχνά λαθεμένο, αφού τους στερούν το πολυτιμότερο, την παρουσία τους!!! Όμως αν τους δικαιολογήσουμε λίγο περισσότερο αυτό θα είναι καλύτερο πρώτα για τη δική μας ψυχή.

2) Όταν αγκαλιάζεις το παιδί σου ξέχνα το παρελθόν και δόξαζε το Θεό γι αυτές τις στιγμές που εσύ ίσως δεν έζησες σαν παιδί. Όμως τώρα δεν είσαι παιδί και το παιδί σου θέλει μια μητέρα δυνατή και συναισθηματικά θωρακισμένη για να ωριμάσει σωστά. Διαφορετικά υπάρχει κίνδυνος, άθελά σου, να μεταγγίσεις τα δικά σουπροβλήματα και στην τρυφερή του ψυχή...

3) Μην αφήσεις η πίκρα σου να ξεχειλίσει μέσα στο δικό σου σπίτι και να στερήσει από τους άλλους την ευτυχία σας. Οι γονείς του άντρα σου ας γίνουν και δικοί σου γονείς!

4) Η Παναγία Μητέρα όλων μας ας ακούει τους αναστεναγμούς της καρδιάς σου μαζί με τη συγχώρεση προς όλους. Αυτό θα περάσει σύντομα και προς την άλλη πλευρά να είσαι σίγουρη.

ο Χριστός μαζί σου
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογικά Θέματα”