Παιδί με ειδικές ανάγκες

Ψυχολογικά Θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
raxil
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: Δευ Απρ 03, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Παιδί με ειδικές ανάγκες

Δημοσίευση από raxil »

ΠΑΤΕΡΑ ΑΝΤΩΝΙΕ ΕΥΛΟΓΕΙΤΕ

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ Ν Α ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 18 ΕΤΩΝ ΜΕ ΝΟΗΤΙΚΗ ΥΣΤΕΡΗΣΗ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΚΟ ΑΜΑΞΙΔΙΟ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΧΑΣΕ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΗΓΟΡΗΤΟ. ΖΕΙ ΣΕ ΙΔΡΥΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΕΙΔΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ . ΤΟΥ ΕΙΠΑΜΕ ΟΤΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ ΕΓΙΝΕ ΑΓΓΕΛΟΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ. ΟΤΙ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ ΑΠΟ ΨΗΛΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΒΟΗΘΑ. ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΟΤΙ Η ΖΩΗ ΤΟΥ ΑΛΛΑΖΕΙ ΡΙΖΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΑΤΑΙ ΟΤΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΑΔΕΛΦΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΛΗ ΦΡΟΝΤΙΔΑ. Η ΜΗΤΕΡΑ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙΝΗ Η ΟΠΟΙΑ ΤΟ ΑΓΑΠΟΥΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΦΡΟΝΤΙΖΕ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
raxil
ΡΑΧΗΛ
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

Re: ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ

Δημοσίευση από pAntonios »

1) Καλό είναι να λέμε στα παιδιά την αλήθεια αλλά με απλά λόγια. Οι ψυχές όταν φεύγουν δεν γίνονται άγγελοι αλλά μένουν κοντά στο Θεό και περιμένουν την ημέρα εκείνη που θα έρθει ο Χριστός και θα αναστηθούμε όλοι (μακάρι!) για να ζήσουμε ευτυχισμένοι μαζί Του.

2) Αυτό το παιδί, ορφανό από μητέρα πλέον, πρέπει οι υπόλοιποι να του δείξουν περισσότερη αγάπη με το να ασχοληθούν περισσότερο χρόνο μαζί του, με την ψυχαγωγία και την εκπαίδευσή του. Αυτά τα παιδιά έλεγε ο γ. Παίσιος είναι σίγουροι πολίτες του Παραδείσου και γι αυτό (συμπληρώνω) καλό είναι να τα έχουμε καλά μαζί τους!

3) Αυτή η θέση είναι για πνευματικά θέματα περισσότερο και όχι για ψυχολογικά ερωτήματα (έτσι μου είπαν οι υπεύθυνοι)...

Χριστός ανέστη!

π.Αν.

raxil έγραψε:ΠΑΤΕΡΑ ΑΝΤΩΝΙΕ ΕΥΛΟΓΕΙΤΕ

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ Ν Α ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 18 ΕΤΩΝ ΜΕ ΝΟΗΤΙΚΗ ΥΣΤΕΡΗΣΗ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΚΟ ΑΜΑΞΙΔΙΟ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΧΑΣΕ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΗΓΟΡΗΤΟ. ΖΕΙ ΣΕ ΙΔΡΥΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΕΙΔΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ . ΤΟΥ ΕΙΠΑΜΕ ΟΤΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ ΕΓΙΝΕ ΑΓΓΕΛΟΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ. ΟΤΙ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ ΑΠΟ ΨΗΛΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΒΟΗΘΑ. ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΟΤΙ Η ΖΩΗ ΤΟΥ ΑΛΛΑΖΕΙ ΡΙΖΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΑΤΑΙ ΟΤΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΑΔΕΛΦΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΛΗ ΦΡΟΝΤΙΔΑ. Η ΜΗΤΕΡΑ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙΝΗ Η ΟΠΟΙΑ ΤΟ ΑΓΑΠΟΥΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΦΡΟΝΤΙΖΕ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
raxil
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
NIKI
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τρί Οκτ 11, 2005 5:00 am

ΠΡΟΣ ΡΑΧΙΛ

Δημοσίευση από NIKI »

ΑΓΑΠΗΤΕ/Η ΑΔΕΛΦΕ/Η ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΠΑΡΕΜΒΑΙΝΩ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΝΟΗΤΙΚΗ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ.
ΑΠΛΑ ΕΓΩ ΕΠΕΙΔΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΕΧΩ ΤΟΝ ΑΔΕΛΦΟ ΜΟΥ ΣΤΟ ΙΔΡΥΜΑ ΜΕ ΝΟΗΤΙΚΗ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΠΑΤΕΡ ΘΕΛΟΥΝ Α Γ Α Π Η .ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΜΒΑΙΝΟΥΝ .ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΟΝΤΑΙ.ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΕΙΔΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗΣ ΑΛΛΟΥΣ ΣΕ ΒΑΡΕΤΗ ΜΟΡΦΗ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΠΙΟ ΕΛΑΦΡΙΑ ΜΟΡΦΗ.ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΕΓΩ ΕΠΕΙΔΗ ΖΩ ΟΛΑ ΤΑ ΜΩΡΑ ΔΙΟΤΙ ΕΠΙΣΚΕΠΤΟΜΕ ΣΥΧΝΑ ΤΟ ΙΔΡΥΜΑ ΘΕΛΟΥΝ ΣΗΜΑΣΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΠΑΝΤΟΣ ΚΑΙ ΕΠΙΜΕΝΩ ΑΓΑΠΗ................
ΤΗΝ ΝΙΩΘΟΥΝ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΖΕΣΤΑΣΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΡΙΣΤΣΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΤΡΟΠΟ ΘΑ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ.ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΟΤΑΝ ΧΑΣΟΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΔΕΝ ΥΠΟΦΕΡΟΜΕ;ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΔΕΙΞΟΥΝ ΤΗΝ ΘΛΙΨΗ ΤΟΥΣ. ΛΟΙΠΟΝ ΑΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ Α Γ Α Π Η , Σ Η Μ Α Σ Ι Α ΚΑΙ Ζ Ε Σ Τ Α Σ Ι Α ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΘΑ ΤΟ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ.
raxil
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: Δευ Απρ 03, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re παιδί με ειδικές ανάγκες

Δημοσίευση από raxil »

Αγαπητή Νικι .
Σε ευχαριστώ για την παρέμβαση . Και για την γνώμη σου , η οποία είναι πολύτιμη , γιατί ζείς αυτά τα παιδιά .Εχεις δίκιο, όλα τα παιδιά έχουν ανάγκη απο πολύ αγάπη. Και ιδίως αυτά . Οπως έχει πεί και ένας ιερωμένος μπορεί το πνεύμα να είναι ατελές, αλλά η ψυχή είναι τελεία . Εξ άλλου, είναι απο τις ελάχιστες φορές σε αυτή τη ζωή που αγαπάς κάποιον και αυτός σου επιστρέφει τελείως ανιδιοτελώς και στο πολλαπλάσιο την αγάπη σου . Και είναι τόσο γλυκειά και αθώα .
Ο Θεός να σε έχει καλά και να σου δίνει δύναμη στον τιτάνειο αγώνα σου .
raxil
ΡΑΧΗΛ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογικά Θέματα”