Ψυχολογικά προβλήματα.

Ψυχολογικά Θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχολογικα προβληματα.

Δημοσίευση από aposal »

RAFAIL έγραψε: αδελφια ακουστε,εγο ιμε παθον σε μεγαλο βαθμο στα ψιχολογικα,ειμαι 37 και 16 χρονια βιονο τα ψιχολογικα οτα μου διμιουργιθικανε δεν ιξερα απο θεο τιποτα απολιτος ζουσα στιν αγνια αρα δεν μπορι κανενασ να μου πι οτι ιμουν μακρια απο το θεο και τα εχο παθη!γιατι ιχα αγνια τι σιμενι θεος ορθοδοξια,αρα ιταν μια αστενια ψιχοσοματικι
Αδελφέ μου Γιάννη, εύχομαι ο Θεός να σου χαρίζει πάντα υπομονή, δύναμη, πίστη και ταπείνωση.
Σ' αυτά που γράφεις, η δική μου άποψη είναι πως όλες οι ασθένειες έχουν ψυχοσωματικά συμπτώματα και αυτό οφείλεται στην απομάκρυνσή μας από τον Θεό, στην έλλειψη ελπίδας για κάτι καλύτερο στο μέλλον.
Όλα τα προβλήματα νομίζω ότι ξεκινούν από τον ψυχολογικό τομέα, από το αδιέξοδο το οποίο αισθανόμαστε να μας πνίγει (χωρίς να βλέπουμε φως) και αυτό σιγά - σιγά έχει αρνητική επίπτωση και στα όργανά μας, με αποτέλεσμα τις ασθένειες κάθε είδους.
Πιστεύω όμως πως δεν χρειάζεται να γνωρίζεις τον Θεό και να απομακρυνθείς απ' Αυτόν ώστε να έχεις πάθη! Η άποψή μου είναι πως πάθη έχουμε όλοι μας, είτε πιστεύουμε στον Θέό, είτε όχι. Ακόμη και οι πιο πιστοί έχουν πάθη, γιατί ο διάβολος τους κάνει πολύ περισσότερο πόλεμο απ' ότι στους άλλους που δεν αντιστέκονται.
Η διαφορά είναι ότι αυτός που βρίσκεται κοντά στον Θεό, Τον νιώθει, ελπίζει σ' Αυτόν και παίρνει δύναμη απ' Αυτόν ώστε να συνεχίσει τον αγώνα αβλαβής, ενώ εκείνος που είναι μακριά Του δεν βλεπει διέξοδο στα προβλήματά του και απελπίζεται, με αποτέλεσμα την καταρράκωσή του.
Εύχομαι να είσαι ΠΑΝΤΑ κοντά στον Θεό και να μην λυγίσεις μπροστά στα - όποια - προβλήματα βρεις, γιατί Εκείνος θα είναι πάντα δίπλα σου να σε βοηθήσει, αρκεί να Του το ζητήσεις!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
theophania
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2007 6:00 am

Re: Ψυχολογικα προβληματα.

Δημοσίευση από theophania »

εγω πιστευω πως αμα σκεφτομαστε οτι μπορει να ειναι καθε μερα η τελευταια μαε δεν θα εχουμε ποτε ψυχολογικα
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Re: Ψυχολογικα προβληματα.

Δημοσίευση από Harrys1934 »

theophania έγραψε:εγω πιστευω πως αμα σκεφτομαστε οτι μπορει να ειναι καθε μερα η τελευταια μαε δεν θα εχουμε ποτε ψυχολογικα
Πιστεύω σε αυτό που λες Θεοφανώ για τον εξής λόγο.
Κάποιος πολύ καλός μου φίλος που τελικά πέθανε από την επάρατο αρρώστια, όταν ήταν στο νοσοκομείο κάπου ένα μήνα με κάποιες διακοπές, έλεγε. Δεν εχθρευουμε κανέναν άνθρωπο τους αγαπώ όλους Ενώ πριν είχε κάποιους εχθρούς Το καλό γι"αυτόν ήταν ότι τους έξι τελευταίους ΄μηνες μπόρεσε να καταλάβει τι θα πεί μετάνοια εξομολόγηση κοινώνησε μερικές φορές ενώ πριν ούτε καν. και πιστεύω ότι στο τέλος σώθηκε
[Αλλά ;ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.
efraim21
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: Παρ Σεπ 05, 2008 5:00 am

Re: Ψυχολογικα προβληματα.

Δημοσίευση από efraim21 »

Harrys1934 έγραψε:Καλέ μου φίλε το να πέσει κάποιος στα ναρκωτικά δεν είναι όταν ο άνθρωπος αυτός είναι μακριά από τον Θεό;;; Για να υπάρξει κάποια άλλη αιτία όπως το θηριώδεις δεν ξέρω να πω ¨Ομως επειδή υπάρχουν πολλά που δεν τα μάθαμε γιατί δεν μας τα είπαν να τα ξέρουμε θα σου πω λίγο Γραφή και πλησίον άλλων σημείων. Η επιληψία από τι προέρχεται ξέρεις;
Αν όχι άκου Θαύματα του Κυρίου για την επιληψία και έπεφταν κάτω στη γη και έβγαζαν αφρούς από το στόμα. Το ξέρεις ότι είναι δαιμονικό; και άκου την συνέχεια και αν δεν είναι τότε πες μου. ¨Ένα επιλήψιμο πρόσωπο το παθαίνει το πλείστο όταν είναι το φεγγάρι γεμάτο. Τι δύναμη έχει το φεγγάρι να μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο; Είναι ένα άψυχο σώα όπως ακριβός είναι και η γη.
¨Ολο αυτό είναι εκ του πονηρού. Θέλοντας να δείξει το πονηρό πνεύμα ότι ο Θεός έχει κάνει λάθος στην πλάση του όταν δημιουργούσε κατά τη Γένεση ενεργεί το πονηρό πνεύμα να αποδείξει ότι φταίει το φεγγάρι το δημιούργημα του Θεού. Στην περίπτωση αυτή ο ασθενής θέλει ότι και ένας κοινός δαιμονισμένος με εξορκισμούς Πράγμα που ο κόσμος το αγνοεί. Και υπάρχει και ένα φανερό θαύμα σε ένα κοριτσάκι κάπου δέκα χρονών σήμερα αφού ξόδεψαν πολλά λεφτά στους γιατρούς δεν έγινε τίποτα Κατά καλή σύμπτωση ήρθαν στην Ελλάδα πριν 3 χρόνια περίπου έτσι για διακοπές. Και όταν το έπιασε το κοριτσάκι η επιληψία βρέθηκε εκεί κάποιος νεωκόρος μιας Εκκλησίας και ενδιαφέρθηκε με τον Ιρέα στην Εκκλησία που ήταν και έγινε καλά Πως το έβαλε μετά την Θ. Λειτουργία αφού έφυγε όλος ο κόσμος έκλεισαν ο πόρτες και το ξάπλωσε πάνω στην Αγία Τράπεζα, και με τις προσευχές του Ιερέα έγινε υγιείς. Είναι γειτονόπουλο μου και πρόσφατο και όχι χρόνια κάποτε Λοιπόν τον πρώτο λόγο τον δίνουμε στον άνθρωπο που είναι μακριά από τον Θεό.
ΚΑΛΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΟΙ ΤΡΕΧΟΥΝ ΓΙΑ ΕΞΟΡΚΙΣΜΟΥΣ ΣΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΑ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΔΑΙΜΟΝΙΑ ΕΝΩ ΑΝ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΣΕ ΕΝΑ ΓΙΑΤΡΟ ΘΑ ΤΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΝ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΤΟΥΣ ΝΑ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΑΙΜΟΝΙΣΜΕΝΟΙ ΑΝ ΤΩΡΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ ΤΟΥΣ ΠΕΙ ΝΑ ΣΦΑΞΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΑΜΑΡΤΩΛΟ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΛΕΝΕ ΜΕΤΑ, ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΠΟΙΑΣΟΥΝ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΤΕΓΑΝ ΑΥΤΟΙ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΙ
Άβαταρ μέλους
vog
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 01, 2009 6:27 pm

Re: Ψυχολογικα προβληματα.

Δημοσίευση από vog »

Όταν εκ γενετής υπάρχουν συρρικνωμένοι αδένες του θυρεοειδούς τότε μακροπρόθεσμα εμφανίζεται η κατάθλιψη με αποτέλεσμα λήψη φαρμάκων .Έτσι μου είπαν οι γιατροί στην περίπτωση του παιδιού μου .και στην ηλικία που είναι αποδείχτηκε .Αυτό σημαίνει ότι ει ναι μακριά από τον θεό,η μια σωματική ασθένεια κι έτσι να αντιμετωπίζεται .πέστε την γνώμη σας .
Ταις των σων Αγίων πρεσβείαις, Χριστέ ο Θεός, ελέησον ημάς. Αμήν.
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Re: Ψυχολογικα προβληματα.

Δημοσίευση από Teri »

vog έγραψε:Όταν εκ γενετής υπάρχουν συρρικνωμένοι αδένες του θυρεοειδούς τότε μακροπρόθεσμα εμφανίζεται η κατάθλιψη με αποτέλεσμα λήψη φαρμάκων .Έτσι μου είπαν οι γιατροί στην περίπτωση του παιδιού μου .και στην ηλικία που είναι αποδείχτηκε .Αυτό σημαίνει ότι ει ναι μακριά από τον θεό,η μια σωματική ασθένεια κι έτσι να αντιμετωπίζεται .πέστε την γνώμη σας .
Ο πλέον αρμόδιος να απαντήσει είναι ο π. Αντώνιος. Προτείνω να περιμένουμε την απάντησή του!
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Ψυχολογικα προβληματα.

Δημοσίευση από filotas »

filotas έγραψε:Ο τρόπος με τον οποίο η Ορθόδοξη Θεολογία αντιμετωπίζει τον άνθρωπο είναι αρκετά διαφορετικός ή μάλλον πολύ ευρύτερος από τη λεγόμενη "σύγχρονη ψυχολογία", επειδή η Ορθόδοξη θεώρηση του ανθρώπου προσφέρει και τον τρόπο άρσης των αιτίων, που προκαλούν τα λεγόμενα ψυχολογικά προβλήματα, και όχι μόνο τον κατευνασμό τους.

Κατά την Ορθόδοξη Θεολογία ο άνθρωπος αποτελείται από σώμα και ψυχή (πνεύμα) και τον πρώτο ρόλο ή αν θέλεις τον κυρίαρχο ρόλο στο ψυχοσωματικό σύνολο παίζει η ψυχή, όπως ο οδηγός στο αυτοκίνητο.

Οι όροι της σύγχρονης ψυχολογίας, υποσυνείδητο και ασυνείδητο, αναφέρονται κυρίως στις λειτουργίες της μνήμης, που δεν αποτελεί ψυχική λειτουργία, αλλά λειτουργία του εγκεφάλου. Βεβαίως οι εικόνες που εισάγονται στον νου του ανθρώπου μέσω των αισθήσεων συνδυάζονται με τις αντιδράσεις, που προκαλούν στην ψυχή του ανθρώπου κι ύστερα αποθηκεύονται. Επομένως το αν και που αποθηκεύονται και πόσο καιρό διατηρούνται, έχει σχέση συνήθως το πως αντιμετωπίζονται από τις λειτουργίες τις ψυχής.

Η όλη ιστορία έχει να κάνει, κατά την Ορθόδοξη Θεολογία, με τη διαχείριση των λογισμών. Οι λογισμοί είναι μια σύνθετη λειτουργία αισθήσεων και συναισθημάτων των οποίων η διαχείριση γίνεται από των νου, που είναι η πύλη εισόδου των λογισμών στην ψυχή. Ο νους κανονικά απορρίπτει τους πονηρούς λογισμούς και αποδέχεται μόνο τους καλούς λογισμούς. Η διαδικασία αυτή λέγεται νήψι. Αν όλα πάνε καλά τότε στην καρδία, που είναι το κέντρο της ψυχής αλλά και του ανθρώπου συνολικά, καταλήγουν μόνο οι καλοί λογισμοί. Εάν η άμυνα του νου είναι χαλαρή και διεισδύσουν πονηροί λογισμοί, τότε καλείται να τους αντιμετωπίσει. Αν δεν τα καταφέρει, τότε ουσιαστικά τους έχει κάνει αποδεκτούς, είτε μετατραπούν σε πράξη είτε αποθηκευθούν ως απλή αποδοχή. Αυτό συμβαίνει, επειδή αυτούς τους αποθηκευμένους λογισμούς (στο ενσυνείδητο ή στο υποσυνείδητο) χρησιμοποιεί ο εχθρός του ανθρώπου, για να τον σπρώξει, σε κάποια στιγμή αδυναμίας, να τους κάνει πράξη ή για να επιδιώξει την εκ νέου αποδοχή τους (γι αυτό ο Χριστός λέει ότι, αν ο άνδρας δει μια γυναίκα με επιθυμία τότε στην ουσία έχει ήδη μοιχεύσει μαζί της).

Αντίθετα οι λογισμοί, που έχουν απορριφθεί από τον νου, ως αντίθετοι με το θέλημα του Θεού ή ασύμφοροι για την πνευματική πρόοδο του ανθρώπου, δεν αποθηκεύονται παρά μόνο ίσως στο ασυνείδητο. Είναι πιθανόν, να αποθηκεύεται μόνο η διαδικασία απόρριψης τους, ως εμπειρία που θα χρησιμεύσει στο μέλλον στην απόρριψη παρόμοιων λογισμών.

Κατά μία έννοια, λοιπόν, το να επιτρέπει ο άνθρωπος να γίνονται αποδεκτοί πονηροί λογισμοί και να αποθηκεύονται στη μνήμη του, μπορεί μελλοντικά να θέσει σε κίνδυνο την πνευματική του κατάσταση. Ο μόνος τρόπος για να το αποτρέψει αυτό είναι:

1. Να αντιμετωπίζει τους πονηρούς λογισμούς κατά τη γέννησή τους με τη νήψι.
2. Όταν επιμένουν οι πονηροί λογισμοί, ή επανέρχονται κάποιοι αποθηκευμένοι στη μνήμη του, να συζητά την αντιμετώπισή τους με τον Πνευματικό του.

Επομένως ο Χριστιανός κανονικά δεν έχει "απωθημένα" ή "κρυπτά" στην καρδία του, επειδή τους λογισμούς, που τα προκαλούν, πρέπει ή να τους απορρίπτει ή να τους αντιμετωπίζει και όχι να τους απωθεί στο υποσυνείδητο.

Η Ψυχολογία και η Ψυχιατρική έχουν νόημα μόνο αν τα προβλήματα που προκαλούνται από τους λογισμούς (συνειδητό - υποσυνείδητο), έχουν ξεφύγει από το πνευματικό πεδίο και έχουν γίνει ψυχοσωματικά. Τότε η Ψυχιατρική δίνει φάρμακα για την αντιμετώπιση των ψυχοσωματικών συμπτωμάτων, η ψυχολογία φροντίζει για την αποκάλυψη των κρυμμένων αιτίων (λογισμών) και ο Πνευματικός φροντίζει για την άρση των αιτίων και την αποφυγή της επανάληψής τους.

(Το όλο σκεπτικό βασίζεται στον "Αόρατο Πόλεμο" του Αγίου Νικοδήμου του Αγιορείτου, στον "Περί Αγάπης Λόγο" του Αγίου Μαξίμου του Ομολογητού, στην ομιλία του π. Αθανασίου Λεμεσού "Οι Λογισμοί και η Αντιμετώπισή τους" και την ομιλία του π. Γρηγορίου Γρηγοριάτου "Η σημασία της Νήψεως στον Αγώνα για τη Θεώση". Αν δεν κατάφερα να το διατυπώσω σωστά, συγχωρήστε μου την αδεξιότητά μου).
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχολογικα προβληματα.

Δημοσίευση από aposal »

Harrys1934 έγραψε:
theophania έγραψε:εγω πιστευω πως αμα σκεφτομαστε οτι μπορει να ειναι καθε μερα η τελευταια μαε δεν θα εχουμε ποτε ψυχολογικα
Πιστεύω σε αυτό που λες Θεοφανώ για τον εξής λόγο.
Κάποιος πολύ καλός μου φίλος που τελικά πέθανε από την επάρατο αρρώστια, όταν ήταν στο νοσοκομείο κάπου ένα μήνα με κάποιες διακοπές, έλεγε. Δεν εχθρευουμε κανέναν άνθρωπο τους αγαπώ όλους Ενώ πριν είχε κάποιους εχθρούς Το καλό γι"αυτόν ήταν ότι τους έξι τελευταίους ΄μηνες μπόρεσε να καταλάβει τι θα πεί μετάνοια εξομολόγηση κοινώνησε μερικές φορές ενώ πριν ούτε καν. και πιστεύω ότι στο τέλος σώθηκε
Χάρη συμφωνώ με αυτό που γράφεις. Και προσθέτω ένα απόσπασμα, που όταν το ανακοίνωσα σε άτομα μη "πνευματικά" (λάθος μου) κόντεψαν να με σφαλιαρίσουν :


Αποσπάσματα από το ίδιο βιβλίο («Σκεύος εκλογής» του ιερομονάχου Χριστόδουλου Αγιορείτου :
Για τον Γέροντα Πορφύριο
Ο Γέρων Πορφύριος σε μια συζήτηση που είχε με κάποιους αδελφούς, μεταξύ άλλων, είπε :
-Το φάρμακο με το οποίο καταπολεμείται ο καρκίνος είναι πολύ εύκολο και οι γιατροί το «συναναστρέφονται» καθημερινά και το έχουν μπροστά στα μάτια τους. Όπως, με τη Χάρη του Θεού, κι εγώ το γνωρίζω. Ο Θεός όμως δεν τους το αποκαλύπτει, γιατί τα τελευταία χρόνια, εξ αιτίας της ασθένειας αυτής, έχει γεμίσει ο Παράδεισος!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Ψυχολογικα προβληματα.

Δημοσίευση από filotas »

efraim21 έγραψε:ΚΑΛΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΟΙ ΤΡΕΧΟΥΝ ΓΙΑ ΕΞΟΡΚΙΣΜΟΥΣ ΣΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΑ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΔΑΙΜΟΝΙΑ ΕΝΩ ΑΝ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΣΕ ΕΝΑ ΓΙΑΤΡΟ ΘΑ ΤΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΝ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΤΟΥΣ ΝΑ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΑΙΜΟΝΙΣΜΕΝΟΙ ΑΝ ΤΩΡΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ ΤΟΥΣ ΠΕΙ ΝΑ ΣΦΑΞΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΑΜΑΡΤΩΛΟ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΛΕΝΕ ΜΕΤΑ, ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΠΟΙΑΣΟΥΝ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΤΕΓΑΝ ΑΥΤΟΙ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΙ
Έχεις δίκιο. Ελάχιστοι είναι οι διακριτικοί Γέροντες που μπορούν να διακρίνουν ένα δαιμονισμένο από ένα ψυχοπαθή, αλλά κανένας ψυχίατρος δεν μπορεί να το κάνει. Γι αυτό αν υπάρχει η υποψία ότι η κατάσταση ενός ανθρώπου προέρχεται από κάτι περισσότερο από μια απλή αρρώστια, πρέπει ν' αναζητούμε τον κατάλληλο άνθρωπο, που μπορεί να μας διευκρινίσει αν η αιτία είναι απλά ψυχοσωματική ή υπάρχει και πρόβλημα δαιμονισμού.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Ψυχολογικα προβληματα.

Δημοσίευση από dionysisgr »

Αposal, εαν ήσουν, στην θεση του π.Πορφυριου του μακαριστου οσιοτωτου εν Χριστω Ανθρωπου, θα το ελεγες το φαρμακο ναι η οχι και γιατι;
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογικά Θέματα”