Γονεἰς και παιδιά

Ψυχολογικά Θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
geonutr
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Τετ Μαρ 05, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Γεωργία

Γονεἰς και παιδιά

Δημοσίευση από geonutr »

π.Αντώνιε, καλημέρα...Με απασχολεί κάτι σχετικά με τους γονείς μου...μέχρι πόσο μπορούν να παρεμβαίνουν στη ζωή των παιδιών (ειδικά σε ένα άτομο 25 ετών);
και σας το ρωτάω αυτό γιατί έχω το εξής θέμα...γνώρισα ένα παιδί μέσω της παρέας μου στην Εκκλησία..είναι πολύ κοντά στην Εκκλησία και στον Θεό και ταιριάζουμε σε πάρα πολλά πράγματα..εκείνος έψαχνε μια σχέση για γάμο και εγώ απλά το σκεφτόμουν..Με την πρώτη μας συνάντηση νιώσαμε σαν να ξέρουμε ο ένας τον άλλο για χρόνια, τον γνώρισε ο πνευματικός μου και μέσα σε 1 εβδομάδα δεθήκαμε όσο άλλα ζευγάρια σε μήνες (και τελείως πλατωνικά! )..Οι γονείς μου όμως δεν θέλουν να συνεχίσω αυτή τη σχέση λόγω της δουλείας του (πάιρνει πολλές μεταθέσεις και επειδή έκανε το ίδιο επάγγελμα και ο πατέρας μου δεν θέλουν) για 2 λόγους : 1) επειδή είμαι μοναχοπαίδι και δεν θέλουν να φύγω μακριά τους και 2) γιατί θέλουν να κάνω καριέρα στο ελεύθερο επάγγελμα και να βγάζω χρήματα (ενώ αν τον ακολουθήσω δεν θα βγάζω)...
Πιστέυω πως ο Θεός μας δίνει το ταίρι μας για να συμπορευθούμε στη ζωή και να κάνουμε οικογένεια, είναι φρόνιμο και σωστό να το κάνουμε πέρα για να κάνουμε ευτυχισμένους τους γονείς μας; (ερώτηση μου προς τους γονείς: και αν είναι ο άνθρωπος που πάντα ονειρευόμουν, πρέπει να τον αφήσω για να είστε εσείς καλά; απαντηση : μας οφείλεις την αγάπη σου, σε μεγαλώσαμε, σε σπουδάσαμε ,μη μας πουλάς...θα καταστραφείς, όλα για να τρέξεις πίσω από έναν άντρα; βρες άλλον.4000000 άντρες υπάρχουν ,αυτόν θέλεις;
Είμαι πολύ στεναχωρημένη, δίνω κάθε μέρα άσχημες μάχες στο σπίτι...Είναι προσωπικά αυτά αλλά είμαστε όλοι μια οικογένεια...
Αν πεθανεις πριν πεθανεις, δε θα πεθανεις οταν πεθανεις...
agiografies
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Δευ Απρ 14, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από agiografies »

ΑΥΤΟ ΒΑΣΙΚΑ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΥΧΗ.

ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΕΣ ΣΤΟΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΣΟΥ ΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΣΟΥ
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

μερικές σκόρπιες σκέψεις...

Δημοσίευση από pAntonios »

Θα κάνω μερικές σκόρπιες σκέψεις που ίσως βοηθήσουν...

1) Νομίζω ότι οι γονείς σου είναι υπερβολικοί!

2) Σήμερα οι αποστάσεις εκμηδενίζονται με το αεροπλάνο...
Από την άλλη μπορεί να ζεις στην ίδια πόλη και να μην βλέπεσαι ούτε μια φορά το μήνα, αν δεν σου το επιτρέπει ο άντρας σου!!!

3) Μη νομίσεις ότι το σχέδιο του Θεού μπορεί να περιοριστεί σε ένα πρόσωπο στη ζωή σου. Ο Θεός είναι απόλυτη ελευθερία!!!Πολλοί νέοι νομίζουν ότι ανακάλυψαν το πριγκηπόπουλο και αργούν να προσγειωθούν στην πραγματικότητα. Αυτό όμως τείνει να γίνει πολύ σπάνιο. Το συνηθέστερο είναι να πρέπει να αγωνιστούν αρκετά και οι δύο για να πετύχει σήμερα ο γάμος.

Συμπέρασμα: μην εγκλωβίζεσαι σε συναισθηματικά διλήματα αλλά σκέψου ρεαλιστικά και κυρίως με πνευματικά κριτήρια. Πως θα βρεθώ ασφαλέστερα στη βασιεία των ουρανών. Άλλωστε μοπορεί να είναι και συμφέρον σου οι γνείς σου να είναι μακρυά για να μην έχουν τον πειρασμό να παρεμβαίνουν καθημερινά στο αντρόγυνο...
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Re: Γονεις και παιδιά

Δημοσίευση από Teri »

geonutr έγραψε: (πάιρνει πολλές μεταθέσεις και επειδή έκανε το ίδιο επάγγελμα και ο πατέρας μου δεν θέλουν)
Άρα είσαι μαθημένη στις μετακινήσεις! Και μάλλον δε σ' ενοχλούν!

Σοβαρά τώρα, ο πατήρ Αντώνιος σου έδωσε την καλύτερη απάντηση που θα μπορούσες να περιμένεις! Ναι, οι γονείς σου είναι υπερβολικοί! Σαφώς κάθε γονιός για το παιδί του θέλει το καλύτερο αλλά αυτό απέχει αρκετά από το να προσπαθείς να κρίνεις τη ζωή του παιδιού σου εξ' ιδίων!
Δώσ' τους λίγο χρόνο να γνωρίσουν και το παιδί (μια εβδομάδα δεν είναι αρκετή) χωρίς εντάσεις και διαπληκτισμούς. Να είσαι και σε συνεχή επικοινωνία με τον πνευματικό σου και να δεις που όλα θα πάνε καλά!
Αρκετοί edo θα προσεύχονται για σένα!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογικά Θέματα”