Παππούς και γιαγιά

Ψυχολογικά Θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Παππούς και γιαγιά

Δημοσίευση από smarti »

Πατερ Αντωνιε,
καθε φορα που παω στον πνευματικο μου ,ξεχναω να ρωτησω για ενα ονειρο που ειχα δει πριν 5 χρονια περιπου.Και θα θελα πολυ να μου πειτε τη γνωμη σας.
Παντα οσο ηταν στη ζωη οι παππουδες μου τους ειχα τρομερη αδυναμια,τους ειχα τετοια αγαπη που δεν περιγραφετε.Θυμαμε τη γιαγια μου παντα να με ξυπναει και να μου λεει παμε εκκλησια οτι ειναι αμαρτια να κοιμομαστε ενω εχει αρχισει η εκκλησια,θυμαμε το ζεστο μπρατσο της να με κοιμηζει και χιλια αλλα καλα Ο παππουκας μου ποτε δεν στεναχωρεσε με λογια κανεναν ανθρωπο ,ακομα και τις 4 νυφες που ειχε,ειχε απεραντη αγαπη και σεβασμο στη γιαγιαμου και εμενα ποτε δεν μου εχει χαλασει χατηρι.Παντα προσευχομουν να πεθανουν μαζι γιατι ηταν πολυ αγαπημενοι και δεν θα αντεχαν ο ενας χωρις τον αλλον.Πρωτα πεθανε ο παππους μου και πανω στο χρονο του,καναμε και τα σαραντα της γιαγιακας μου.με στοιχησε παρα πολυ ο θανατος τους ,νομιζω πως πεθανε ενα κομματι απο μεσα μου και τους αγαπουσα και τους αγαπαω παρα πολυ ακομα.
Μετα το θανατο της γιαγιας μου απο τη στεναχωρια και το κλαμα εκανα θυροειδη ,μου επεφταν τα μαλλια μου ακι ειχε χαθει ο κοσμος μου.
καποια μερα βραδυ στο ονειρο μου ειδα την γιαγια μου και τον παππου μου μαζι σε ενα καταπρασινο τοποιο με πολλα δεντρα ,λουλουδια ,ηταν ολα καταπρασηνα και πολυ ωραια.Και μου λεει η γιαγια μου,,Σμαρω μου μην στεναχωριεσε αλλο ,εγω με τον παππου σου ημαστε μαζι και ημαστε στον παραδεισο.,,τα λεω τωρα και δακρυζω.κια ετσι τελειωσε το ονειρο.Απο τοτε δεν τους εχω ξαναδει μαζι και συνηθως βλεπω τη γιαγιακα μου ,να τρεχω στην αγκαλια της και να κλαιω.
Πατερ Αντωνιε ,αυτο το ονειρο ,μπορει να ηταν αληθεια ,η μπορει να ηταν μονο το υποσεινηδητο μου.Μπορειτε να μου πειτε σας παρακαλω ,εσεις τι πιστυετε;
Θα χαιρομουν πολυ αν βρησκατε λιγο ωρα ,γιατι ξερω οτι ειστε πολυασχολος,να μου απαντουσατε και να μου λυνοταν μετα απο τοσα χρονια η απορια μου.

Με πολυ εκτιμηση η αναξια Σμαρω.
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

ΕΚΛΕΓΕΣ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕΣ ΘΥΡΟΕΙΔΗ.....ΚΑΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΟΣΟΥΝ ΚΙΟΛΑΣ

ΜΟΥ ΦΕΝΕΤΕ ΠΩΣ ΟΥΤΕ ΕΣΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΟΥ ΠΗΓΑΝ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ....
ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΣ ΠΑΕΙ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ
ΧΟΡΟΠΗΔΑΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΜΟΥ.....

ΤΣΑΜΠΑ ((ΣΚΩΤΟΝΕΙΣ)) ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΑΞΙΑ ΣΜΑΡΩ
ΣΟΥ ΛΕΩ
ΜΕ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΠΑΠΟΥΔΕΣΑΠΟΚΛΕΙΕΤΕ ΝΑΣΕ ΑΝΑΞΙΑ
ΞΑΝΑΣΚΕΨΟΥ ΤΑ ΟΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ

ΑΣ ΜΑΣ ΠΕΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

Σμαρω,φροντισε το θυροειδη σου και εμπιστευσου τον Κυριο.Αυτος αγαπα τον παππου και την γιαγια σου πιο πολυ απο οσο ξερουμε να αγαπουμε εμεις.
Στα στοργικα Χερια Του ειναι και αυτοι και εσυ. Μονο να τους θυμασαι στις προσευχες σου , και να τους κανεις τα καθιερωμενα μνημοσυνα . Δωσε και τα ονοματα τους να μνημονευονται στην προσκομιδη σε καθε Θεια Λειτουργια.
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Δημοσίευση από smarti »

Συγνωμη για τα πολλα ορθογραφικα λαθη. :oops: :oops:
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Δημοσίευση από smarti »

Ευχαριστώ παρά πολύ για τις απαντήσεις σας.
Είναι όλα πολύ ωφέλiμα .
Θα περιμένω τώρα και την απάντηση του πάτερ Αντώνιο.
Ευχαριστώ πολύ.
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

κάνετε τα μνημόσυνά τους

Δημοσίευση από pAntonios »

Πράγματι μπορεί να ήταν ένα όνειρο από το Θεό...
αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να δίνουμε σημασία στα όνειρα. Αυτό διδάσκει η Εκκλησία μας διότι πολλοί έχουν πλανηθεί μέσα από όνειρα. Δηλαδή ο Διάβολος τα χρησιμοποιεί για να μας παραπλανήσει.
ΣΗμασία έχει ότι οι παπόύδες ήταν άνθρωποι του Θεού και υπήρχε αγάπη μεταξύ σας. Αυτό σημαίνει ότι βρίσκονται ήδη σε καλό μέρος κοντά στο Θεό!

Φαντάζομαι ότι τους θυμάστε τακτικά και κάνετε τα μνημόσυνά τους (με το σχετικό κόλυβο) και δίνετε τα ονόματά τους στη Θεία Λειτουργία. Επίσης βοηθάνε πολύ οι ελεημοσύνες για την ανάπαυση τω ψυχών των κεκοιμημένων μας.
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Δημοσίευση από smarti »

Ευχαριστω πολυ πατερ για την απαντηση σας.
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Re: παππους και γιαγια

Δημοσίευση από Harrys1934 »

[/b]Καλή μας Σμάρω και αγαπητή από όλους μέσα σε αυτό το φόρουμ ¨Οπως ξέρεις έλειπα για πολύ καιρό από κοντά σας και τα θέματα που θα θέλω να απαντήσω είναι πολλά μπροστά μου Έτσι ψάχνοντας σήμερα για κάτι καλό βρήκα το θέμα αυτό και το ζω και το ξέρω πολύ καλά. Δλδ ως προς το όνειρο. Τους αγαπούσες πολύ γιατί τους άξιζε όπως μας τους περιγράφεις.. Για αυτήν την αγάπη εσύ τι έκανες;;; Πήγες στο μνημόσυνο στα εξάμηνα στον χρόνο κ.λ.π.
Αυτό δεν είναι απαλλαγή της υποχρεώσεως σου απέναντι τους Δεν λέω αν κάνεις τακτικά και πόσο τακτικά μνημόσυνα και ένα κεράκι και αυτό βοηθάει αν την ώρα που το ανάβεις μελετάς το όνομα τους;;;

Ανάβεις τακτικά το καντήλι και την ώρα αυτήν να μνημονεύεις τα ονόματα τους;;; Με λάδι και όχι με ότι άλλο ψεύτηκο.
¨Ομως το πραγματικό μνημόσυνο είναι το πρόσφορο Έχεις κάνει ποτέ;;;; ¨Οχι αγοραστό κα φρέσκο από τον φούρναρη, αλλά να το έχεις ζυμώσει εσύ με προσευχή όση ώρα το ζυμώνεις. Τραγούδια και ΤΒ κλειστά κατά την ώρα του ζυμώματος. Ο Μ. Χρυσόστομος λέει Είναι μεγάλη τιμή για την ψυχή να μνημονεύεται κατά την ώρα της προσκομιδής Πως;;; Με το πρόσφορο. Εκτός τα τρία διαλεχτά πρόσφορα που ο Ιερέας είναι σίγουρος από ποιον είναι φτιαγμένο τα υπόλοιπα αν ιερέας είναι ευσυνείδητος θα βγάλει μία ψυχούλα ένα μόριο και θα το ρίξει μέσα στο Άγιο Ποτήριο και θα πεί. καθώς καθαρίζει το δισκάριο καλά και τα άλλα σκεύη Απόπλυνον Κύριε και τα αμαρτήματα του δούλου σου Τάδε το Αίματι σου τω Αγίω Πρεσβείες της Θεοτόκου κ.λ.π. Κάπως έτσι είναι τα λόγια.. Ξέρει τι είναι από το πρόσφορο σου να πέσει ένα ψίχουλο μέσα στην Αγία Κοινωνία και αυτό γίνεται σώμα Χριστού;; Λοιπόν αν δεν θες να έρχονται οι αγαπημένοι σου παππούδες στον ύπνο σου κάνε κάτι γι αυτούς. Γιαυτό τους επιτρέπει ο Θεός να σε ξυπνήσουν από το λήθαργο Και σου δίνω γκαραντί όσο κάνεις για αυτούς δεν θα σε ενοχλούν στον ύπνο σου ¨Αμα το σταματήσεις γιατί όρχησες να τους ξεχνάς θα ξανά έρχονται. Για αυτούς που ποτέ δεν έκαναν κάτι για τους ανθρώπους τους αφού δεν υπήρχε αγάπη μαζί τους ούτε και εν ζωή ποτέ δεν θα τους ενοχλήσουν γιατί είναι ξεγραμμένο. Αλλά από ανθρώπους σαν την περίπτωση σου δεν σταματούν Γιατί το ελπίζουν ότι θα γίνει
Δεν θα σου αρέσουν όλλα αυτά που σου γράφω, αλλά ένα φιλοσοφικό λέει Καλύτερα το δάγκωμα από αυτόν που σε αγαπάει παρά το φίλημα του άλλου
Καλή πρόοδο
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: παππους και γιαγια

Δημοσίευση από smarti »

Ευχαριστω παρα πολυ κυριε Χαρη..μου αρεσαν παρα πολυ αυτα που γραψατε και ειναι πραγματα τα οποια π[ρωτη φορα τα ακουω .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!
Δεν ξερω ομως να κανω προσφορο..ειναι δυσκολο?Και ποτε το κανουν και ποτε ακριβως το πανε εκκλησια..τωρα για τα Χριστουγεννα γινεται?
μετα που πεθαναν οι παππουδες μου δεν μπορεσα να παω στα 3μηνα και στα 6μηνα γιατι ημασταν μακρια και ειχα και ενα μωρο στο νοσοκομειο συνεχεια..ο Φιλιππακος μου!Αυτο μομο που εκανα ειναι να κανω κολυβα και τα διαβαζα εδω στα μνηματα και στα ψυχοσαββατα να μοιρασω καποια φαγωσιμα
Δεινω τα ονοματα τους υπερ αναπαυσης και τους αναβω κερακια.Το καντηλακι μου καιει αλλα δεν ηξερα οτι μπορεις να λες και εκει τα ονοματα των πεθαμενων...
θα σας πω τωρα και κατι για το οποιο μπορει να με μαλωσετε!!
καποιο διαστημα δεν εκανα τιποτα για να ερχονται στον υπνο μου και να τους νιωθω κοντα μου, να νιωθω την αγκαλια της γιαγιακας μου την ηρεμια και την αγαπ του παππουκα μου...και ερχοντουσαν....το ξερω δεν ηταν σωστο και ηταν ακρως εγωιστικο αυτο απο εμενα..Αλλα αλλιως δεν τους εβλεπα η βλεπω τοσο συχνα οσο θελω...και ειναι ο μονος τροπος να τους σφιξω στην αγκαλια μου.. :cry:
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Re: παππους και γιαγια

Δημοσίευση από Harrys1934 »

Σμάρω καλή μου κοπέλα βλέπεις πως αληθεύει ότι άμα δεν του2 ταΐζεις έρχονται και σου γυ4ρεύουν την αγάπη σου σαν ζητιανάκια; ¨Έχω 4,5 χρόνια που κάνω ότι είναι δυνατόν για την ψυχούλα της Βασιλικής μου, και στο διάστημα αυτό μόνο μία φορά την είδα και ποτέ άλλοτε. Γιατί δεν ζητά τίποτα άλλο από εμένα. Να σου δώσω ένα παράδειγμα Μοιάζει σαν τον στρατιώτη που κάθε ημέρα τους μοιράζουν την αλληλογραφία.. Και άλλοι παίρνουν πολλά γράμματα και άλλος κανένα. Πως αισθάνονται οι δύο αυτές πλευρές;;;;
Στο διάστημα των χρόνων αυτών δεν έλειψα ούτε μία Κυριακή το πρόσφορο.. Αυτά μοιάζουν σαν να θέλω να παινέψω τον εαυτόν μου, αλά εγώ το μετρώ αλλιώς ότι θα βοηθήσουν άλλους ανθρώπους ¨Όταν είπα το ζω και να πως... Στο κοιμητήριο είμαι κάθε μέρα να ανάψω καντήλι να λιβανίσω πάντα συνοδεία με αναστάσιμες προσευχές..
Ο κόσμος που με έχει μάθει πλέον έρχεται και με ρωτά για διάφορα όνειρα όπως εσύ.. Η πρώτη κουβέντα είναι ότι κάτι θέλει ο άνθρωπος σου από εσένα. Και αρχινάνε να λένε τι κάνουν. Μερικοί ναι κάνουν αλλά όχι σωστά.. Παραδείγματος θα ανάψει το καντήλι όχι με λάδι αλλά με εκείνο το πετρέλαιο επειδή τους βολεύει γιατί κρατά λένε μία εβδομάδα
Και δίνω εξηγήσεις ότι χίλια την ημέρα να ανάψει η ψυχή μένει νηστικιά ¨Όταν αφήσουν τα παλιά και κάνουν την αλλαγή τότε ησυχάζουν από τα όνειρα. Τι είναι καλύτερο να την βλέπω κάθε βράδυ χωρίς να καταλαβαίνω το γιατί;;; ¨η να μην την βλέπω αλλά να αισθάνομαι ότι παίρνει γράμμα κάθε μέρα από τον ταχυδρόμο άγγελο;;;
Είπα τα ζω και αυτό είναι αλήθεια. ¨Οτι θα κάνεις πάντα θα μνημονεύεις για τον άνθρωπο που το προσφέρεις ¨Έχεις μεγάλη οικογένεια για να τα προλαβαίνεις όλλα. Το πρόσφορο από την αρχή μέχρι να το τελειώσεις παίρνει τρεις ώρες.
Έχείς αυτή την πολυτέλεια;; Αν μπορείς να βρεις χρόνο το βράδυ που όλοι κοιμούνται θα είναι καλά. Μπορείς να κάνεις κάτι πιο απλό Την άλλη φορά σου είπα να μου δώσεις τα ονόματα Ζώντων και κεκοιμημένων για το 40-Λείτουργο και εσύ το παζάρευες με ποιον να το κάνεις Τελικά έκανες;;; μια έτσι μια αλλιώς διορθώνεται το ζήτημα Θα σε ενημερώσω με άλλα με π.μ. για να μην κουράζουμε τον κόσμο με πράγματα που δεν τους ενδιαφέρει.
και να γράφεις ότι απορίες έχεις έτσι θα μάθεις κάτι που δεν ξέρεις
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογικά Θέματα”