Ερώτημα-βαθύς στοχασμός και ψυχική αναταραχή

Ψυχολογικά Θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

antonioskat
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Δευ Μαρ 24, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από antonioskat »

Οι πατέρες πήγαν εκεί για να ησυχάσουν και να προσεύχονται , όχι για να ακούν ερωτικές ιστορίες . Γιατί λοιπόν να κάνεις κάτι τέτοιο , δεν καλύφθηκες από αυτά που διάβασες ως τώρα ? Δεν ξέρεις ότι έτσι και αλλιώς δεν ασχολούμαστε με τις αμαρτίες των άλλων ? Μήπως σε «γαργαλάει» το όλο θέμα και θες να μεταβιβάσεις τις ενοχές που αισθάνεσαι ?
PerlMaster δεν ξέρω αν έχεις δίκιο σε αυτά που γράφεις. Πάντως αν σε πείραξε η ερώτηση που έκαμα θα μπορούσες να μην συμμετάσχεις. Δεν διακονείς με τοιούτο τρόπο σε αυτήν την κοινότητα..
Είμαστε άνθρωποι που προσπαθούμε ο ένας με τη γνώση του άλλου να γίνουμε καλύτεροι. Όχι χειρότεροι... Είμαστε αμαρτωλοί όλοι μας. Ας προσπαθήσουμε να μην αμαρτάνουμε περισσότερο![/code]
antonioskat
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Δευ Μαρ 24, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από antonioskat »

Ierodiakonos Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 24, 2008 10:31 pm Θέμα δημοσίευσης:

--------------------------------------------------------------------------------

Αδελφέ μου έχεις μιλήσει με τον Πνευματικό σου για αυτό που δημόσια μας είπες? Καλό θα είναι πρώτα να ομιλησείς με τον πνευματικό σου, εάν έχεις φυσικά, εάν πάλι δεν έχεις καλό θα είναι να ομιλήσεις με τον πατέρα Αντώνιο ή τον πατέρα Παντελεήμωνα με προσωπικα μηνύματα και όχι δημόσια! Χρειάζεται διάκρισις πολύ και συμβουλές που θα ωφελήσουν και θα ανακουφίσουν! Παρακαλώ πολύ να επικοινωνήσετε ιδιαιτέρως με τους πατέρας . Εύχεσθε και αδιαλλείπτως προσευχεσθε τω Κυρίω!
Αγαπητέ Ιεροδιάκονε,
ακολούθησα πιστά τις σοφές συμβουλές σου. Έχω ήδη στείλει προσωπικό μύνημα στον π. Αντώνιο. Φαίνεσαι σοφός άνθρωπος. Ας είσαι ευλογημένος!
Υ.Σ. Αλήθεια θα ξανακάμω το ερώτημα: Πότε πέφτει Πάσχα στο Άγιο Όρος;
Ionas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1964
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Ionas »

PerlMaster έγραψε:
antonioskat έγραψε:Αγαπητοί φίλοι, και μόνο με την απέραντη ομοφωνία σας θεωρώ ότι μου δόθηκε η απάντηση που γύρευα. Έτσι είναι όπως τα λέτε.. Μια λάθος κίνηση μπορεί να φέρει περισσότερα προβλήματα και ιδίως μέσα στο ζευγάρι. Σκέφτομαι να επισκεφθώ το Άγιο Όρος το Πάσχα και να θέσω το θέμα στους Πατέρες εκεί. Αλήθεια πότε ακριβώς πέφτει Πάσχα εκεί;
Οι πατέρες πήγαν εκεί για να ησυχάσουν και να προσεύχονται , όχι για να ακούν ερωτικές ιστορίες . Γιατί λοιπόν να κάνεις κάτι τέτοιο , δεν καλύφθηκες από αυτά που διάβασες ως τώρα ? Δεν ξέρεις ότι έτσι και αλλιώς δεν ασχολούμαστε με τις αμαρτίες των άλλων ? Μήπως σε «γαργαλάει» το όλο θέμα και θες να μεταβιβάσεις τις ενοχές που αισθάνεσαι ?
PerlMaster μερικές φορές φαλτσάρεις επικίνδυνα :-L

Αγαπητέ Αντώνιε
Είναι πράγματι σωστό να συμβουλευτείς έναν Πνευματικό..
Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι αν δεν καταφέρεις να πείσεις αυτή τη γυναίκα να "ξεκόψει" να απομακρυνθείς τάχιστα από κοντά της ...
Διότι λέει "έλαιον αμαρτωλού μη λιπανάτω την κεφαλήν ημών" και "φεύγετε απ' αυτών ίνα μη γένησθε συγκοινωνοί των αμαρτιών αυτών...".
Γνώσεσθε την αλήθεια και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Re: ΕΡΩΤΗΜΑ - ΒΑΘΥΣ ΣΤΟΧΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΗ ΑΝΑΤΑΡΑΧΗ

Δημοσίευση από Melpomeni »

antonioskat έγραψε: Παρακολουθώ ιατρικά εδώ και πολύ καιρό τη γυναίκα του πιο αγαπημένου μου φίλου (που τυχαίνει να είναι και κουμπάρος μου) και τον τελευταίο καιρό μου εκμυστηρεύεται ότι έχει κάνει δεσμό (ερωτικό) με έναν άλλον άνδρα, εν αγνοία του συζύγου της. Ασφαλώς καταλαβαίνεται ότι αυτές οι πληροφορίες μου δόθησαν από τη γυναίκα αυτή (όντας γνωρίζοντας την επιστήθια φιλία μας με το σύζυγο της) με το σκεπτικό ότι "εφόσον είσαι γιατρός και θεραπευτής μου, πρέπει να τα ξέρεις όλα και ότι αυτονόητο είναι ότι δεν θα πεις τίποτα στο σύζυγο μου, λόγω της ιατρικής εχεμύθειας".

Πανω στο θεμα της ιατρικης εχεμυθειας,το οτι εχει η ασθενης αυτη εξωσυζυγικες σχεσεις ειναι συνδεδεμενο με το θεμα υγειας που την εφερε σε σενα και τη ιατρικη παρακολουθηση σου ?
Αν οχι ,τοτε θελησε να σε ενεπλεξει σε μια καταστροφικη κατασταση.
Διοτι δεν μετανοει απο οτι φαινεται, συνεχιζει,και ειναι και "ανετη" γιατι εχει την εχεμυθεια σου εξασφαλισμενη.Εν τω μεταξυ σε εχει φερει σε μια κριση συνειδησεως.
Το πως θα βαδισεις ειναι καθαρα προσωπικη σου εκλογη, στην οποια χρειαζεσαι και την βοηθεια Πνευματικου.
Εγω σαν συναδελφος, σε τετοια περιπτωση, θα εξηγουσα στην ασθενη οτι αυτη η κατασταση δεν βοηθα στη θεραπευτικη σχεση γιατρου και ασθενη και οτι μειωνει την αντικειμενικοτητα μου γιατι μου δημιουργει αρνητικα συναισθηματα.Θα της συνιστουσα να βρει αλλον γιατρο.
Αν παλι η εγωσυζυγικη σχεση ειναι στενα συνδεδεμενη με το προβλημα υγειας που την εφερε σε σενα,μετα την αντιμετωπιση του,και παλι θα της συνιστουσα να βρει αλλο γιατρο.
Γενικα καλο ειναι οι γιατροι να μην παρακολουθουν σαν ασθενεις μελη της οικογενειας τους,η στενους φιλους. Οσο και να προσεχουμε,η αντικειμενικοτητα μας κινδυνευει.
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
antonioskat
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Δευ Μαρ 24, 2008 5:00 am

Re: ΕΡΩΤΗΜΑ - ΒΑΘΥΣ ΣΤΟΧΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΗ ΑΝΑΤΑΡΑΧΗ

Δημοσίευση από antonioskat »

Melpomeni έγραψε:
antonioskat έγραψε: Παρακολουθώ ιατρικά εδώ και πολύ καιρό τη γυναίκα του πιο αγαπημένου μου φίλου (που τυχαίνει να είναι και κουμπάρος μου) και τον τελευταίο καιρό μου εκμυστηρεύεται ότι έχει κάνει δεσμό (ερωτικό) με έναν άλλον άνδρα, εν αγνοία του συζύγου της. Ασφαλώς καταλαβαίνεται ότι αυτές οι πληροφορίες μου δόθησαν από τη γυναίκα αυτή (όντας γνωρίζοντας την επιστήθια φιλία μας με το σύζυγο της) με το σκεπτικό ότι "εφόσον είσαι γιατρός και θεραπευτής μου, πρέπει να τα ξέρεις όλα και ότι αυτονόητο είναι ότι δεν θα πεις τίποτα στο σύζυγο μου, λόγω της ιατρικής εχεμύθειας".

Πανω στο θεμα της ιατρικης εχεμυθειας,το οτι εχει η ασθενης αυτη εξωσυζυγικες σχεσεις ειναι συνδεδεμενο με το θεμα υγειας που την εφερε σε σενα και τη ιατρικη παρακολουθηση σου ?
Αν οχι ,τοτε θελησε να σε ενεπλεξει σε μια καταστροφικη κατασταση.
Διοτι δεν μετανοει απο οτι φαινεται, συνεχιζει,και ειναι και "ανετη" γιατι εχει την εχεμυθεια σου εξασφαλισμενη.Εν τω μεταξυ σε εχει φερει σε μια κριση συνειδησεως.
Το πως θα βαδισεις ειναι καθαρα προσωπικη σου εκλογη, στην οποια χρειαζεσαι και την βοηθεια Πνευματικου.
Εγω σαν συναδελφος, σε τετοια περιπτωση, θα εξηγουσα στην ασθενη οτι αυτη η κατασταση δεν βοηθα στη θεραπευτικη σχεση γιατρου και ασθενη και οτι μειωνει την αντικειμενικοτητα μου γιατι μου δημιουργει αρνητικα συναισθηματα.Θα της συνιστουσα να βρει αλλον γιατρο.
Αν παλι η εγωσυζυγικη σχεση ειναι στενα συνδεδεμενη με το προβλημα υγειας που την εφερε σε σενα,μετα την αντιμετωπιση του,και παλι θα της συνιστουσα να βρει αλλο γιατρο.
Γενικα καλο ειναι οι γιατροι να μην παρακολουθουν σαν ασθενεις μελη της οικογενειας τους,η στενους φιλους. Οσο και να προσεχουμε,η αντικειμενικοτητα μας κινδυνευει.
Μελπομένη,
καταρχήν σε ευχαριστώ για την προσοχή σου στο θέμα αυτό. Ἐχεις απόλυτο δίκιο ότι πρέπει να αποφεύγουμε να παρακολουθούμε συγγενείς ή στενούς φίλους. Όσες φορές και αν έχω προθυμοποιηθεί να τους βοηθήσω ιατρικά, πάντα φαίνεται ότι η αντικειμενική μου κρίση δεν είναι σωστή. Βλέπεις όμως ότι πάντα κάνω το ίδιο λάθος. Γιατί όταν ο οιοδήποτε ασθενής φωνάζει για βοήθεια, εκείνη τη στιγμή, δεν σκέφτεσαι το είδος της συγγένειας που μπορεί να έχεις. Φαντάζομαι ότι και εσύ θα έχεις ανάλογες εμπειρίες.
Η συγκεκριμένη γυναίκα παρακολουθείται από εμένα για ἀλλους λόγους. Απλά αναγκάστηκε να μου το πει ερωτώμενη από μένα αν το αίτιο της ασθένειας της μπορεί να ενέχει και ψυχολογικές διαταραχές.[/b]
Άβαταρ μέλους
panos0
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από panos0 »

Οπως ειπαν και ποιο πανω συζητησε το με τον πνευματικο σου αλλα και με αλλους πατερες διοτι το θεμα θελει διακριση, μην βιαστεις να κανεις κατι, κανε προσευχη και συμβουλευε την οταν μιλατε και φυσικα μην πεις τιποτα.

Ετυχα σε μια κατασταση, τετοιου στυλ (ερωτικου δλδ) αλλα περισσοτερο πολυπλοκη, ειδα, μετα, οτι αποφασεις βιαστικες, χωρις συμβουλες πεπειραμενων πνευματικων, παρμενες με την ανθρωπινη λογικη, θα οδηγουσαν σε χειροτερευση, και ασχημοτατη καταληξη, μετα απο προσευχη αλλα και συμβουλες καποιων, μετα απο καιρο τα εμπλεκομενα ατομα καταλαβαν 5 πραγματα και πηγαιναν προς το καλυτερο.
Σε αυτην την υποθεση διδαχθηκα το εξης, οτι χρειαζετε καμια φορα υπομονη, εγω πηγαινα να κανω τα πραγματα τρισ-τρισχειροτερα "τα 'χα παρει" γιατι εμπλεκοταν πολυ προσφιλες μου ατομο, ετσι μετα απο φανερη Θεικη ενεργεια με εφυγε κλωτσιδον ο Κυριος, και καλα εκανε, απο την υποθεση προτου τα κανω σκ.
Εαν σε παρηγορει αυτο, γινεται χαμος εκει εξω, αυτο που λες δεν ειναι ουτε πταισμα.
Ionas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1964
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Ionas »

panos0 έγραψε:..............με εφυγε κλωτσιδον ο Κυριος, και καλα εκανε, απο την υποθεση προτου τα κανω σκ.
Εαν σε παρηγορει αυτο, γινεται χαμος εκει εξω, αυτο που λες δεν ειναι ουτε πταισμα.
Μη μας τρελαίνεις ρε Πάνο αυτό που είπε ο Αντώνης είναι από τα χειρότερα δυνατά....
Γνώσεσθε την αλήθεια και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

Re: ΕΡΩΤΗΜΑ - ΒΑΘΥΣ ΣΤΟΧΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΗ ΑΝΑΤΑΡΑΧΗ

Δημοσίευση από pAntonios »

Melpomeni έγραψε: Πανω στο θεμα της ιατρικης εχεμυθειας,το οτι εχει η ασθενης αυτη εξωσυζυγικες σχεσεις ειναι συνδεδεμενο με το θεμα υγειας που την εφερε σε σενα και τη ιατρικη παρακολουθηση σου ?
Αν οχι ,τοτε θελησε να σε ενεπλεξει σε μια καταστροφικη κατασταση.
Διοτι δεν μετανοει απο οτι φαινεται, συνεχιζει,και ειναι και "ανετη" γιατι εχει την εχεμυθεια σου εξασφαλισμενη.Εν τω μεταξυ σε εχει φερει σε μια κριση συνειδησεως.
Το πως θα βαδισεις ειναι καθαρα προσωπικη σου εκλογη, στην οποια χρειαζεσαι και την βοηθεια Πνευματικου.
Εγω σαν συναδελφος, σε τετοια περιπτωση, θα εξηγουσα στην ασθενη οτι αυτη η κατασταση δεν βοηθα στη θεραπευτικη σχεση γιατρου και ασθενη και οτι μειωνει την αντικειμενικοτητα μου γιατι μου δημιουργει αρνητικα συναισθηματα.Θα της συνιστουσα να βρει αλλον γιατρο.
Αν παλι η εγωσυζυγικη σχεση ειναι στενα συνδεδεμενη με το προβλημα υγειας που την εφερε σε σενα,μετα την αντιμετωπιση του,και παλι θα της συνιστουσα να βρει αλλο γιατρο.
Γενικα καλο ειναι οι γιατροι να μην παρακολουθουν σαν ασθενεις μελη της οικογενειας τους,η στενους φιλους. Οσο και να προσεχουμε,η αντικειμενικοτητα μας κινδυνευει.
Δηλαδή ούτε άδεια δεν μπορεί να πάρει κανείς από αυτόν το χώρο;!!!
Θα πρέπει να ανακηρυχθείτε ως οι ταχύτεροι της Ευρώπης (και όχι μόνον!) αφού υπήρξαν 17 απαντήσεις μέσα σε 24 ώρες... Μόλις τώρα ενημερώθηκα για την ερώτηση!
Πράγματι το ερώτημα είναι δύσκολο διότι είναι πνευματικό, είναι και ιατρικό είναι και ψυχοκοινωνικό!!!
Τα όσα είπε η Μελπομένη με βρίσκουν γενικά σύμφωνο, αλλά πολλές φορές η πραγματικότητα μας οδηγεί σε κάποιους συμβιβασμούς, έστω και με κάποιους κινδύνους...

Εκείνο που θα ήθελε να ρωτήσω κατ αρχήν είναι αν αυτή η γυναίκα πιστεύει στο Θεό, έχει κάποια πνευματική ζωή κλπ. Αυτό είναι κρίσιμο ερώτημα, αν θέλουμε να βοηθησουμε.
Κατά δεύτερο λόγο εγείρεται ένα ψυχολογικό ερώτημα. Μήπως δεν ήταν τόσο τυχαία η αποκάλυψη αυτή στον κουμπάρο, αλλά είναι μια κραυγή για βοήθεια "σώσε με, έχω μπλέξει εξ αιτίας μου και δεν ξέρω τι να κάνω"!
Οπότε χρειάζεται λεπτός χειρισμός από τη μια να σεβαστούμε το απόρρητο αλλά από την άλλη και να βοηθήσουμε...

π. Αντώνιος
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pAntonios την Τετ Μαρ 26, 2008 1:11 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

Αντώνη εγώ δε θα πω τίποτε για το πρόβλημα που έβαλες, γιατί το κάλυψε ο π. Αντώνιος. Μόνο θα σου απαντήσω στην ερώτηση για το Πάσχα στο Άγιο Όρος. Όλη η Ορθοδοξία Αντώνη ανεξαρτήτως ημερολογίου γιορτάζει μαζί την Ανάσταση του Κυρίου. Όμως να ξέρεις ότι τις ημέρες πριν και μετά το Πάσχα είναι δύσκολο να βρεις διαμονητήριο, εκτός κι αν γνωρίζεις κάποιον που μπορεί να σε φιλοξενήσει.
antonioskat
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Δευ Μαρ 24, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από antonioskat »

filotas έγραψε:Αντώνη εγώ δε θα πω τίποτε για το πρόβλημα που έβαλες, γιατί το κάλυψε ο π. Αντώνιος. Μόνο θα σου απαντήσω στην ερώτηση για το Πάσχα στο Άγιο Όρος. Όλη η Ορθοδοξία Αντώνη ανεξαρτήτως ημερολογίου γιορτάζει μαζί την Ανάσταση του Κυρίου. Όμως να ξέρεις ότι τις ημέρες πριν και μετά το Πάσχα είναι δύσκολο να βρεις διαμονητήριο, εκτός κι αν γνωρίζεις κάποιον που μπορεί να σε φιλοξενήσει.
Σε ευχαριστώ θερμά για την απάντηση σου. Έχω κάποιον που μπορεί να με φιλοξενήσει αλλά δεν θα το κάμω γιατί φαντάζομαι ότι θα έχει πίεση και από πολλούς άλλους που θα ήθελαν να παρευρίσκονται εκείνες τις Άγιες Μέρες στο Όρος. Ας μην τον επιβαρύνω περισσότερο. Θα πάω μετά. Ευχαριστώ και πάλι filota.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογικά Θέματα”