Ερώτημα-βαθύς στοχασμός και ψυχική αναταραχή

Ψυχολογικά Θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

antonioskat
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Δευ Μαρ 24, 2008 5:00 am

Ερώτημα-βαθύς στοχασμός και ψυχική αναταραχή

Δημοσίευση από antonioskat »

Πατέρα Αντώνιε, ευλόγησον.
Είμαι από τους νέους χρήστες-συνομιλητές αυτής της διαδυκτιακής κοινότητας και είμαι ευτυχής για αυτό. Θεωρώ ότι αυτή η ευτυχία απορρέει από την άκρατη επιθυμία μου και αναζήτηση των εις βάθος ερωτήσεων που μπορεί να έχει κάθε άνθρωπος, που προσπαθεί να βρει το δρόμο να μην αμαρτάνει και να ζει όσο γίνεται με βάση τα λόγια του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού μας. Και βλέπω ότι αυτή η κοινότητα, όντας αφυπνισμένη, αναζητεί την αλήθεια του Κυρίου και ερωτά οτιδήποτε μπορεί να βαραίνει την ψυχή της.
Όμως και εγώ, ο γράφων αυτών των ολίγων λέξεων, έχω και εγώ το δικό μου βάρος και αναζητώ τη σωστή απάντηση για το τι πρέπει να κάμω.. Όντας σπουδαγμένος στον ιατρικό χώρο, για πρώτη φορά, αντιμετώπίζω ένα μεγάλο δίλημμα και δεν γνωρίζω τι να κάμω.. Θα σας βάλω όμως στην ιστορία ευθύς αμέσως: Παρακολουθώ ιατρικά εδώ και πολύ καιρό τη γυναίκα του πιο αγαπημένου μου φίλου (που τυχαίνει να είναι και κουμπάρος μου) και τον τελευταίο καιρό μου εκμυστηρεύεται ότι έχει κάνει δεσμό (ερωτικό) με έναν άλλον άνδρα, εν αγνοία του συζύγου της. Ασφαλώς καταλαβαίνεται ότι αυτές οι πληροφορίες μου δόθησαν από τη γυναίκα αυτή (όντας γνωρίζοντας την επιστήθια φιλία μας με το σύζυγο της) με το σκεπτικό ότι "εφόσον είσαι γιατρός και θεραπευτής μου, πρέπει να τα ξέρεις όλα και ότι αυτονόητο είναι ότι δεν θα πεις τίποτα στο σύζυγο μου, λόγω της ιατρικής εχεμύθειας".
Εγώ βέβαια, "δαγκάνωμαι" κάθε φορά που τους βλέπω μαζί και μου λέει ο καλύτερος φίλος και κουμπάρος μου, πόσο σίγουρος είναι για τη γυναίκα του και για τη σχέση τους.
Εγώ τι πρέπει να κάμω; Πόσο ακόμα θα υποκρίνομαι ότι όλα είναι καλά όταν βρίσκομαι κοντά τους; Πόσο ακόμα θα κοροιδεύω το φίλο μου; Εϊναι ένα μεγάλο βάρος για μένα και δεν ξέρω τι να κάνω..
Παρακαλώ πατέρα Αντώνιε, πως νομίζετε ότι πρέπει να συμπεριφερθώ;
PerlMaster
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 20, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Τρίτος πλανήτης από τον Ήλιο

Δημοσίευση από PerlMaster »

Άμα του το πεις και τη σκοτώσει θα πώς θα σου φανεί ?
Ierodiakonos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 15, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από Ierodiakonos »

Αδελφέ μου έχεις μιλήσει με τον Πνευματικό σου για αυτό που δημόσια μας είπες? Καλό θα είναι πρώτα να ομιλησείς με τον πνευματικό σου, εάν έχεις φυσικά, εάν πάλι δεν έχεις καλό θα είναι να ομιλήσεις με τον πατέρα Αντώνιο ή τον πατέρα Παντελεήμωνα με προσωπικα μηνύματα και όχι δημόσια! Χρειάζεται διάκρισις πολύ και συμβουλές που θα ωφελήσουν και θα ανακουφίσουν! Παρακαλώ πολύ να επικοινωνήσετε ιδιαιτέρως με τους πατέρας . Εύχεσθε και αδιαλλείπτως προσευχεσθε τω Κυρίω!
alithis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2007 6:00 am

Re: ΕΡΩΤΗΜΑ - ΒΑΘΥΣ ΣΤΟΧΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΗ ΑΝΑΤΑΡΑΧΗ

Δημοσίευση από alithis »

antonioskat έγραψε:Πατέρα Αντώνιε, ευλόγησον.
Είμαι από τους νέους χρήστες-συνομιλητές αυτής της διαδυκτιακής κοινότητας και είμαι ευτυχής για αυτό. Θεωρώ ότι αυτή η ευτυχία απορρέει από την άκρατη επιθυμία μου και αναζήτηση των εις βάθος ερωτήσεων που μπορεί να έχει κάθε άνθρωπος, που προσπαθεί να βρει το δρόμο να μην αμαρτάνει και να ζει όσο γίνεται με βάση τα λόγια του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού μας. Και βλέπω ότι αυτή η κοινότητα, όντας αφυπνισμένη, αναζητεί την αλήθεια του Κυρίου και ερωτά οτιδήποτε μπορεί να βαραίνει την ψυχή της.
Όμως και εγώ, ο γράφων αυτών των ολίγων λέξεων, έχω και εγώ το δικό μου βάρος και αναζητώ τη σωστή απάντηση για το τι πρέπει να κάμω.. Όντας σπουδαγμένος στον ιατρικό χώρο, για πρώτη φορά, αντιμετώπίζω ένα μεγάλο δίλημμα και δεν γνωρίζω τι να κάμω.. Θα σας βάλω όμως στην ιστορία ευθύς αμέσως: Παρακολουθώ ιατρικά εδώ και πολύ καιρό τη γυναίκα του πιο αγαπημένου μου φίλου (που τυχαίνει να είναι και κουμπάρος μου) και τον τελευταίο καιρό μου εκμυστηρεύεται ότι έχει κάνει δεσμό (ερωτικό) με έναν άλλον άνδρα, εν αγνοία του συζύγου της. Ασφαλώς καταλαβαίνεται ότι αυτές οι πληροφορίες μου δόθησαν από τη γυναίκα αυτή (όντας γνωρίζοντας την επιστήθια φιλία μας με το σύζυγο της) με το σκεπτικό ότι "εφόσον είσαι γιατρός και θεραπευτής μου, πρέπει να τα ξέρεις όλα και ότι αυτονόητο είναι ότι δεν θα πεις τίποτα στο σύζυγο μου, λόγω της ιατρικής εχεμύθειας".
Εγώ βέβαια, "δαγκάνωμαι" κάθε φορά που τους βλέπω μαζί και μου λέει ο καλύτερος φίλος και κουμπάρος μου, πόσο σίγουρος είναι για τη γυναίκα του και για τη σχέση τους.
Εγώ τι πρέπει να κάμω; Πόσο ακόμα θα υποκρίνομαι ότι όλα είναι καλά όταν βρίσκομαι κοντά τους; Πόσο ακόμα θα κοροιδεύω το φίλο μου; Εϊναι ένα μεγάλο βάρος για μένα και δεν ξέρω τι να κάνω..
Παρακαλώ πατέρα Αντώνιε, πως νομίζετε ότι πρέπει να συμπεριφερθώ;



οπωσδηποτε,αγαπητε,πρεπει να συμβουλευθεις καποιον πνευματικο-εξομολογο-ιερεα για αυτο το θεμα που σε βασανιζει!παντως,προς το παρον,μη λες τιποτα στον φιλο σου!μονο κανε προσευχη!πολλη προσευχη να τη φωτισει ο θεος αυτη τη γυναικα!
ειδες τι κακο πραγμα ειναι η μοιχεια...?τρομερο...
spirosn
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Τρί Μαρ 27, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: ΣΠΥΡΟΣ ΝΑΥΠΛΙΟΝ

Re: ΕΡΩΤΗΜΑ - ΒΑΘΥΣ ΣΤΟΧΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΗ ΑΝΑΤΑΡΑΧΗ

Δημοσίευση από spirosn »

antonioskat έγραψε:Πατέρα Αντώνιε, ευλόγησον.
Είμαι από τους νέους χρήστες-συνομιλητές αυτής της διαδυκτιακής κοινότητας και είμαι ευτυχής για αυτό. Θεωρώ ότι αυτή η ευτυχία απορρέει από την άκρατη επιθυμία μου και αναζήτηση των εις βάθος ερωτήσεων που μπορεί να έχει κάθε άνθρωπος, που προσπαθεί να βρει το δρόμο να μην αμαρτάνει και να ζει όσο γίνεται με βάση τα λόγια του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού μας. Και βλέπω ότι αυτή η κοινότητα, όντας αφυπνισμένη, αναζητεί την αλήθεια του Κυρίου και ερωτά οτιδήποτε μπορεί να βαραίνει την ψυχή της.
Όμως και εγώ, ο γράφων αυτών των ολίγων λέξεων, έχω και εγώ το δικό μου βάρος και αναζητώ τη σωστή απάντηση για το τι πρέπει να κάμω.. Όντας σπουδαγμένος στον ιατρικό χώρο, για πρώτη φορά, αντιμετώπίζω ένα μεγάλο δίλημμα και δεν γνωρίζω τι να κάμω.. Θα σας βάλω όμως στην ιστορία ευθύς αμέσως: Παρακολουθώ ιατρικά εδώ και πολύ καιρό τη γυναίκα του πιο αγαπημένου μου φίλου (που τυχαίνει να είναι και κουμπάρος μου) και τον τελευταίο καιρό μου εκμυστηρεύεται ότι έχει κάνει δεσμό (ερωτικό) με έναν άλλον άνδρα, εν αγνοία του συζύγου της. Ασφαλώς καταλαβαίνεται ότι αυτές οι πληροφορίες μου δόθησαν από τη γυναίκα αυτή (όντας γνωρίζοντας την επιστήθια φιλία μας με το σύζυγο της) με το σκεπτικό ότι "εφόσον είσαι γιατρός και θεραπευτής μου, πρέπει να τα ξέρεις όλα και ότι αυτονόητο είναι ότι δεν θα πεις τίποτα στο σύζυγο μου, λόγω της ιατρικής εχεμύθειας".
Εγώ βέβαια, "δαγκάνωμαι" κάθε φορά που τους βλέπω μαζί και μου λέει ο καλύτερος φίλος και κουμπάρος μου, πόσο σίγουρος είναι για τη γυναίκα του και για τη σχέση τους.
Εγώ τι πρέπει να κάμω; Πόσο ακόμα θα υποκρίνομαι ότι όλα είναι καλά όταν βρίσκομαι κοντά τους; Πόσο ακόμα θα κοροιδεύω το φίλο μου; Εϊναι ένα μεγάλο βάρος για μένα και δεν ξέρω τι να κάνω..
Παρακαλώ πατέρα Αντώνιε, πως νομίζετε ότι πρέπει να συμπεριφερθώ;
Να μην κάνεις απολύτως τίποτα.Δεν κοροιδεύεις κανένα.Αφησε τα πράγματα να πάρουν το δρόμο τους.
Δεν είναι και το πιο σοφό πράγμα για έναν άντρα να μπει σαν πληροφοριοδότης ανάμεσα σε ένα ζευγάρι.Λάβε υπ'όψιν σου ότι μπορεί να βρεθείς μπλεγμένος,γι'αυτό κάτσε στα αυγά σου φίλε μου.
Το μοιράστηκε μαζί σου το μυστικό της μόνο λόγω του ότι είσαι γιατρός;;;;
Cordelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2007 5:00 am

Re: ΕΡΩΤΗΜΑ - ΒΑΘΥΣ ΣΤΟΧΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΗ ΑΝΑΤΑΡΑΧΗ

Δημοσίευση από Cordelia »

alithis έγραψε:
antonioskat έγραψε: Πόσο ακόμα θα υποκρίνομαι ότι όλα είναι καλά όταν βρίσκομαι κοντά τους; Πόσο ακόμα θα κοροιδεύω το φίλο μου; Εϊναι ένα μεγάλο βάρος για μένα και δεν ξέρω τι να κάνω..
παντως,προς το παρον,μη λες τιποτα στον φιλο σου! μονο κανε προσευχη!πολλη προσευχη να τη φωτισει ο θεος αυτη τη γυναικα!
ειδες τι κακο πραγμα ειναι η μοιχεια...? τρομερο...
Συμφωνώ με τους υπόλοιπους αγαπητέ μου antonieKat ότι δεν πρέπει να πεις τίποτα προς το παρόν !!
Και δεν είναι σωστό και είναι πολύ επικίνδυνο !!
Βέβαια η φιλία είναι ιερή και δεν θέλω να σκεφτώ πως θα νιώσει ο φίλος σου, αν μάθει κάποτε ότι το γνώριζες.

Το χειρότερο πράγμα σε αυτή την ιστορία δεν είναι η μοιχεία αυτή καθεαυτή, αλλά το ότι σε έβαλε η κουμπάρα σου σε αυτή τη φρικτή θέση.

Έχει δίκιο ο alithis ότι πρέπει να προσευχηθείς για να φωτίσει ο Θεός αυτή τη γυναίκα. Αυτό πιστεύω ότι θα βοηθήσει πολύ.

Και μήπως θα έπρεπε με κάποιο πρόσχημα να την παραπέμψεις σε άλλον συνάδελφο ? Αν καταλαβαίνω καλά λόγω της ιδιότητάς σου θα είναι απαραίτητο να γνωρίζεις προσωπικές λεπτομέρειες της ζωής της, ενώ αν δεν την βλέπεις ως ασθενή τουλάχιστον δεν θα ενημερώνεσαι για τα τεκταινόμενα. Από την άλλη βέβαια αυτο μπορεί να κινήσει υποψίες. Ειλικρινά δεν ξέρω.

Εύχομαι ο Θεός να σε προστατεύσει.
antonioskat
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Δευ Μαρ 24, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από antonioskat »

Αγαπητοί φίλοι, και μόνο με την απέραντη ομοφωνία σας θεωρώ ότι μου δόθηκε η απάντηση που γύρευα. Έτσι είναι όπως τα λέτε.. Μια λάθος κίνηση μπορεί να φέρει περισσότερα προβλήματα και ιδίως μέσα στο ζευγάρι. Σκέφτομαι να επισκεφθώ το Άγιο Όρος το Πάσχα και να θέσω το θέμα στους Πατέρες εκεί. Αλήθεια πότε ακριβώς πέφτει Πάσχα εκεί;
PerlMaster
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 20, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Τρίτος πλανήτης από τον Ήλιο

Δημοσίευση από PerlMaster »

antonioskat έγραψε:Αγαπητοί φίλοι, και μόνο με την απέραντη ομοφωνία σας θεωρώ ότι μου δόθηκε η απάντηση που γύρευα. Έτσι είναι όπως τα λέτε.. Μια λάθος κίνηση μπορεί να φέρει περισσότερα προβλήματα και ιδίως μέσα στο ζευγάρι. Σκέφτομαι να επισκεφθώ το Άγιο Όρος το Πάσχα και να θέσω το θέμα στους Πατέρες εκεί. Αλήθεια πότε ακριβώς πέφτει Πάσχα εκεί;
Οι πατέρες πήγαν εκεί για να ησυχάσουν και να προσεύχονται , όχι για να ακούν ερωτικές ιστορίες . Γιατί λοιπόν να κάνεις κάτι τέτοιο , δεν καλύφθηκες από αυτά που διάβασες ως τώρα ? Δεν ξέρεις ότι έτσι και αλλιώς δεν ασχολούμαστε με τις αμαρτίες των άλλων ? Μήπως σε «γαργαλάει» το όλο θέμα και θες να μεταβιβάσεις τις ενοχές που αισθάνεσαι ?
Dimokratis
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Dimokratis »

Μόνο ο π.Αντώνιος δεν απάντησε!!!
Προτείνω να απαντάει πρώτα ο π.Αντώνιος και μετά εμείς.
Ierodiakonos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 15, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από Ierodiakonos »

PerlMaster έγραψε:
antonioskat έγραψε:Αγαπητοί φίλοι, και μόνο με την απέραντη ομοφωνία σας θεωρώ ότι μου δόθηκε η απάντηση που γύρευα. Έτσι είναι όπως τα λέτε.. Μια λάθος κίνηση μπορεί να φέρει περισσότερα προβλήματα και ιδίως μέσα στο ζευγάρι. Σκέφτομαι να επισκεφθώ το Άγιο Όρος το Πάσχα και να θέσω το θέμα στους Πατέρες εκεί. Αλήθεια πότε ακριβώς πέφτει Πάσχα εκεί;
Οι πατέρες πήγαν εκεί για να ησυχάσουν και να προσεύχονται , όχι για να ακούν ερωτικές ιστορίες . Γιατί λοιπόν να κάνεις κάτι τέτοιο , δεν καλύφθηκες από αυτά που διάβασες ως τώρα ? Δεν ξέρεις ότι έτσι και αλλιώς δεν ασχολούμαστε με τις αμαρτίες των άλλων ? Μήπως σε «γαργαλάει» το όλο θέμα και θες να μεταβιβάσεις τις ενοχές που αισθάνεσαι ?

Τί λες βρε ευλογημένε στον άνθρωπο? Μνήσθητί μου Κύριε!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογικά Θέματα”