Απορία για τη συμβίωση πριν το γάμο

Ψυχολογικά Θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Domna »

Ξέχασα να πω και ένα ΕΥΓΕ και στην φίλη μας την Μελπομένη!!!
Μπράβο, Πόπη μου, τέλεια !!!
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Domna »

Ιδού, ακούστε τον Μητροπολίτη Λεμεσού για τις προγαμιαίες σχέσεις.

http://www.imlemesou.org/index.php?opti ... fo&id=1211

http://www.imlemesou.org/index.php?opti ... fo&id=1212
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Re: ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΜΒΙΩΣΗ ΠΡΙΝ ΤΟ ΓΑΜΟ

Δημοσίευση από Evi_J »

theophania έγραψε:ΛΕΩ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΟΛΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΝΑ ΣΥΜΒΙΩΝΟΥΝ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΓΑΜΟ....ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥς ΠΑΡΑΚΙΝΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ?
Αυτό πάει με τις ιδέες του εκάστοτε ανθρώπου ανά εποχή. Π.χ σήμερα γίνεται επειδή "έτσι μάθανε". Πριν 20-30 χρόνια γιατί ήταν η εποχή "της απελευθέρωσης". Κάποια άλλη εποχή (μεσαίωνα περίπου) λόγο φόβου, και πάει λέγοντας.

Στην πραγματικότητα όμως αυτές δεν είνα παρά μόνο οι δικαιολογίες που βρίσκει ένας γνωστός μας εχθρός για να μας παρασύρει στο δικό του κόσμο του ψεύδους. Όταν -με 2 λόγια- η διδασκαλία του Χριστού λέει "όχι προγαμιαίες σχέσεις" εννοεί να μην είμαστε σκλάβοι των παθών μας. Να κάνουμε δηλ υπομονή μέχρι τον γάμο, να επιβληθούμε στην σάρκα για να μην μας καταστρέψει (και για να μην την καταστρέψουμε και εμείς μετά αντίστοιχα) και όχι ότι μας απαγορεύει να κάνουμε κάτι που στο κάτω-κάτω μας δίνει και την ευλογία Του αργότερα μέσω του γάμου.

Η ιδέα του να έχουμε προγαμιαίες σχέσεις, δεν είναι παρά ένα μεγάλο ψέμα που διαδόθηκε μέσω της Αμερικής τα τελευταία 30 χρόνια (κατά κύριο λόγο) αν και είχε αρχίσει και νωρίτερα. Σαν ιδέα δημιουργήθηκε εξ' αιτίας της λανθασμένης θεολογίας που μετεδώθηκε ανά τους αιώνες από τους Πάπες. Μια θεολογία που επέβαλε ένα "λουρί" που έδενε τους πιστούς της καθολικής εκκλησίας είτε μέσω καταπίεσης είτε μέσω φόβου είτε, είτε, είτε..... Ένα λουρί που έκανε τους ανθρώπους να θέλουν να ελευθερωθούν από τον δυνάστη τους (Αναγέννηση) που τους έκανε να βασίζονται στον εαυτό τους (Γαλλική επανάσταση) και που στο τέλος μεταδώθηκε και στην Ελλάδα κατά τα τελευταία 30 περίπου χρόνια όπως είπα και πριν. Αν κοιτάξεις λίγο ιστορικά το θέμα θα δεις ότι όπως υπάρχει παντού το σχέδιο του Θεού έτσι υπάρχει και παντού το σχέδιο του πονηρού. Από μας εξαρτάται να το ανατρέψουμε. Με την βοήθεια Του βέβαια...
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Domna έγραψε: Και Μανώλη, ξέρω τώρα τι θα μου πεις γι αυτό σε προλαβαίνω. Και τι θα κάνω εαν με δέρνει αυτός που θα παντρευτώ ; !!!
Δεν με νοιάζει τι θα κάνεις εσύ
Εσύ θα είσαι ενήλικη και μυαλό έχεις , και όσα τραύματα σου δημιουργηθούν θα είσαι ήδη μεγάλη να τα αντιμετωπίσεις
Τα παιδιά σου με απασχολούν
Αν θα είναι 2 χρονών και βλέπουν τον πατέρα τους να βγάζει λουρί και να σαπίζει τη μάνα τους στο ξύλο
Αν θα είναι 4 χρονών και θα βλέπουν τους γονείς να χωρίζουν
Αν θα είναι 5 χρονών και θα βλέπουν τη μάνα τους να κλαίει μέρα νύχτα
Αν θα είναι 7 χρονών και νιώθουν διαφορετικά επειδή δεν έχουν μπαμπά ή μαμά στις σχολικές εκδηλώσεις
Δεν παντρεύεσε για το χαβαλέ , ούτε παντρευόμαστε για να πούμε ότι κάναμε το χρέος μας , ε ναι συγνώμμη αλλά και καρπούζι να αγοράσω του κάνω ένα τοκ τοκ απ'έξω για να δω αν είναι γερό

Ποιός σου είπε ότι ψάχνουμε το τέλειο επειδή είμαστε τέλειοι ?
Ψάχνουμε αυτόν ή αυτήν που θα μπορεί να ανεχτεί τις δικές μας ατέλειες και εμείς τις δικές του
Μην σκέφτεστε σαν ένας άνθρωπος πριν γνωρίσετε τον άλλον
Εσύ μπορεί να έχεις ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΗ αυτή τη καλή διάθεση
Ο άλλος που γνώρισες ? σου έδωσε κανείς πιστοποιητικό ήθους ?
Διότι σε λίγο θα μου πεις ότι συμφωνείς με τις ατάκες των γιαγιάδων που έλεγες "μάνα ....... ο άντρας μου με κερατώνει "
- Αστον ...... άντρας είναι , και θα σουρτουκέψει και θα πάει με μικρούλες αλλά στο τέλος σε σένα θα γυρίσει

Τι ωραίο ....... τι ποιητικό .... τι σεβασμός .... και όλα αυτά γιατί ?
Επειδή δεν θέλησες να μείνεις μαζί του πριν παντρευτείς έστω 2 μήνες
Πέρνα ένα δαχτυλίδι , κάνε αρραβώνα , αλλά όχι και γουρούνι στο σακί

Και για να μη πέσουμε στη παγίδα των διαφωνιών και της γκρίνιας , όταν λέω μια άποψη , δεν την παρουσιάζω ως σωστή , την παρουσιάζω ως ΔΙΚΗ ΜΟΥ άποψη

Πολύ ωραία θα τα λέει ο καθένας από τον άμβωνά του , και πολύ ωραία τα λένε τα βιβλία και πολύ ωραία τα λένε όλοι
ΑΛΛΑ !!!!
Την συγκεκριμένη ομιλία θα πρέπει να την έχουν ακούσει ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ για να μπορούν να πάρουν μια τέτοια ευθύνη
Τα συγκεκριμένα βιβλία και άρθρα και κείμενα που μιλούν για τέτοιο θέμα , θα πρέπει να έχουν αναγνωσθεί και από τους δύο για να ξεκινήσουν τέτοια δοκιμασία

Με λίγα λόγια ΜΗΝ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ , ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΟΥΜΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ !!!! ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΜΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΟΥΤΕ ΘΑ ΑΓΩΝΙΣΤΟΥΜΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ
Πρέπει ΚΑΙ ο άλλος να μας γνωρίσει
ΤΟΥ ΤΟ ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ

( α σήμερα έχω όρεξη για ρητορείες ..... :lol: )
Καλή Σαρακοστή
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ δεν είναι το προγαμιαίο σεξ , είναι η προγαμιαία συμβίωση
Αλλη φορά να είστε πιο σαφής , αν θέλατε να μιλήσουμε για το προγαμιαίο σεξ να γράψετε τη λέξη "σεξ" έστω τη λέξη "έρωτας"
Αν και στον "έρωτα" δεν μπορώ να λογίσω ηθική πτώση αρκεί να είναι ΕΡΩΤΑΣ , και όχι αυτό που ζούμε στις σημερινές κοινωνίες

Αλλωστε αν μιλάμε για Ερωτα , δεν έχεις ανάγκη το σεξ
Και το χέρι να σου πιάσει ήδη είσαι στον 7ο ουρανό
Καλή Σαρακοστή
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Γάμος είναι η ψυχοσωματική ένωση ανδρός και γυναικός, λέει ο π. Αθανάσιος Λεμεσού. Με το Μυστήριο του Γάμου η Εκκλησία ευλογεί την ένωση αυτή και την εντάσσει στην όλη πορεία του ανθρώπου προς τη Βασιλεία των Ουρανών.

Η συζυγία επομένως είναι μια από τις επιλογές που έχει ο Χριστιανός για να πορευθεί προς τη σωτηρία της ψυχής του. Και οι δυο επιλογές είναι εξ ίσου ευλογημένες. Αυτός (-η) που επιλέγει τη συζυγική ζωή έναντι της μοναχικής (τυπικής ή άτυπης) το κάνει για να βρει μέσα απ΄την άμεση κοινωνία προσώπων, δύο αρχικά και περισσότερων στη συνέχεια όταν έλθουν τα παιδιά, κατά μίμηση της Κοινωνίας της Αγίας Τριάδος, το δρόμο προς τη σωτηρία της ψυχής του.

Αυτό λοιπόν το σκοπό του Γάμου δεν μπορεί κανείς να τον εκπληρώσει χωρίς τη βοήθεια της Θείας Χάριτος, που μεταφέρεται στο ανδρόγυνο από το Μυστήριο του Γάμου. Η Χάρις αυτή, αν την αξιοποιήσουν, θα τους δώσει τη δύναμη να ξεπεράσουν τα προβλήματα, εσωτερικά ή εξωτερικά, που θα συναντήσουν στην πορεία τους.

Το ζευγάρι, που συζεί, μιμείται το Γάμο με τρεις βασικές διαφορές:

1. Δεν έχει τη βοήθεια της Θείας Χάριτος για ν΄αντιμετωπίσει τα προβλήματα που θα συναντήσει, με πρώτο το πρόβλημα της δημιουργίας εσωτερικής αρμονίας. Έτσι τα περισσότερα ζευγάρια που συζούν εκτός Γάμου χωρίζουν.
2. Η σωματική σχέση ανάμεσα στο ζευγάρι εκτός Γάμου έχει σκοπό μόνο την σωματική ηδονή και δεν εκπληρώνει το σκοπό της που είναι η τεκνογονία. Αν συμβεί κάποια απρόβλεπτη εγκυμοσύνη τότε σπεύδουν να παντρευτούν ή ...
3. Ο λόγος που τα ζευγάρια συζούν, αντί να παντρευτούν είναι καθαρά υλικός ή εγωιστικός. Ή επειδή δεν είναι "έτοιμοι" από οικονομικής πλευράς ή γιατί έχουν στο πίσω μέρος του μυαλού τους υπ' όψη τους να σπάσουν την συμβίωση αν δε μείνουν ευχαριστημένοι από τις επιδόσεις του συντρόφου τους. Όταν λοιπόν το υλικό όφελος και το εγώ προτάσσεται της πνευματικής αρμονίας και της ευλογίας του Θεού η κατάληξη δεν μπορεί να είναι ωφέλιμη για την πνευματική πορεία του ζευγαριού, αλλά μάλλον περιέχει σπέρματα καταστροφής και δυστυχίας.

Η μόνη ασφαλής κι ευλογημένη οδός για δυο νέους ανθρώπους που θέλουν να έχουν μια κατά Θεόν ευτυχισμένη συζυγία είναι να ολοκληρώσουν με εγκράτεια τον χρόνο της γνωριμίας τους και να φθάσουν στεφανωμένοι με τη Χάρι του Θεού μέσω του Μυστήριο του Γάμου στην ολοκληρωμένη ψυχοσωματική τους ένωση.

Κάθε άλλη προσέγγιση είναι επισφαλής κι έχει περισσότερες πιθανότητες να οδηγήσει στην καταστροφή παρά σε αίσιο τέλος.
Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από Evi_J »

Επειδή δεν θέλησες να μείνεις μαζί του πριν παντρευτείς έστω 2 μήνες
Με κάνεις να ξανασκεφτώ κάτι που είχα σκεφτεί παλιά: ότι τι ωραία που ήταν τον παλιό καιρό που έμενα όλοι και όλοι σε ένα χωριουδάκι και γνωρίζονταν... Που ήξεραν ο ένας τα ελλατώματα του άλλου, έβλεπαν τις ατέλειες του... σήμερα τίποτα. Άντε τον γνωρίσαμε, τον αρραβωνιαστήκαμε, τον παντρευτήκαμε. Για να γνωρίσεις ένα άνθρωπο θες χρόνια. Όχι να δεσμευτείς μαζί του κιόλας σε μια μέρα!!

Πάντως εδώ -αν και συμφωνώ μαζί σου ότι οι άνθρωποι πρέπει να γνωρίζονται πρώτα- νομίζω πως πρέπει να επισημάνουμε ότι η γνωριμία πρέπει να γίνεται ψυχικά περνώντας πολλές ώρες μαζί ως άνθρωποι. Π.χ να πηγαίνουν βόλτες μαζί, να τρώνε μαζί και τέτοια. Και όχι να ζούν μαζί στο ίδιο σπίτι, γιατί άνθρωποι είναι, ποιος θα τους συγκρατήσει έτσι και παρασυρθούν; Δεν μπορείς να γνωρίσεις τον άλλον από την καθημερινή ζωή δηλ; Πρέπει να ζεις στο ίδιο σπίτι μαζί του;
filtor
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 28, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filtor »

Μερικές σκόρπιες παρατηρήσεις :
(1) Προσπαθώντας να "μάθουμε" τον άλλον συμβιώνοντας ένα διάστημα πριν τον γάμο μαζί του, τις περισσότερες φορές με αυτόν τον τρόπο μπορεί να συμβούν τα εξής :
α. Να "μάθεις" και να δεις μια εντελώς πλαστή εικόνα του άλλου γιατί θα υποκρίνεται μέχρι να ...γίνει ο γάμος (σύνηθες είναι το γεγονός η προ του γάμου πρόθυμη για όλα γυναίκα - ή και άντρας - όταν την λες την επομένη του γάμου επειδή είναι όρθια "μπορείς να μου φέρεις ένα νερό;" να σου απαντά "δεν μας παρατάς που θα σου φέρω και νερό;" :D )
β. Να μην σου αρέσει αυτό που θα δεις και να βγείτε και οι δύο πληγωμένοι από αυτό - πόσο μάλλον όταν αυτό συμβεί περισσότερες από μία φορές...
γ. Να περιμένεις ΜΟΝΟ από τον άλλον να σωθείς και να τον κοιτάζεις με το μικροσκόπιο την ίδια στιγμή που εσύ έχεις τα χάλια σου.
(2) Από την άλλη ο γάμος με ένα άτομο το οποίο σου είναι εντελώς άγνωστο μπορεί να οδηγήσει σε ακόμη μεγαλύτερα - από τα προηγούμενα - προβλήματα οπότε θεωρώ ότι σε γενικές γραμμές δεν υπάρχουν απόλυτοι κανόνες.
(3) Νομίζω πως παλιά ίσχυε το σύστημα "γουρούνι στο σακκί" :D γιατί υπήρχε απόλυτη πειθαρχία στις κοινωνικές συμβάσεις της τότε εποχής και γιατί οι άνθρωποι ήταν αυτοπεριορισμένοι ή αν θέλετε αυτοπειθαρχημένοι και δεν προβάλλανε στον άλλο την εξιδανικευμένη εικόνα των επιθυμιών τους.
Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από Evi_J »

nkope μόνο αυτό έχω να πω για την ερμηνεία του ποστ σου το οποίο με εκφράζει απόλυτα:
=D> =D> =D>
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

nkope έγραψε:Το ζευγάρι, που συζεί, μιμείται το Γάμο με τρεις βασικές διαφορές:

1. Δεν έχει τη βοήθεια της Θείας Χάριτος για ν΄αντιμετωπίσει τα προβλήματα που θα συναντήσει, με πρώτο το πρόβλημα της δημιουργίας εσωτερικής αρμονίας. Έτσι τα περισσότερα ζευγάρια που συζούν εκτός Γάμου χωρίζουν.
Δηλαδή τα εντός γάμου δεν χωρίζουν ; έχοντας και παιδιά πίσω τους γεμίζοντάς τα με ψυχολογικά προβλήματα
Και ποιός είναι αυτός που εμποδίζει τη βοήθεια Του Θεού σε μια νέα που συζεί ένα δυό μήνες πριν παντρευτεί μέχρι να πιάσει πχ ο φίλος της δουλειά επειδή του έτυχε μια αναποδιά ?
Το πρώτο πρόβλημα θα το αντιμετωπίσει ανάλογα με το χαρακτήρα του και το ήθος του και ο παντρεμένος και ο ελεύθερος
Κάποιος που βλέπει το έτερόν του ήμιση σαν σκεύος ηδονής και καλοπέρασης , είτε παντρευτεί είτε όχι το ίδιο και το αυτό στη συμπεριφορά του απέναντι στον άλλον
Κάποιος που έχει ήθος και σεβασμό και αγάπη , ακόμα και αν καθυστερήσει το γάμο ένα εύλογο χρονικό διάστημα θα έχει την ίδια διάθεση στο πρώτο πρόβλημα να το ξεπεράσει
Η μήπως με το που πιάνει ο ιερέας τα στέφανα αυτόματα γίνετε κάτι "μαγικό" και αγαπάει ο γαμπρός τη νύφη και η νύφη το γαμπρό ?
nkope έγραψε: 2. Η σωματική σχέση ανάμεσα στο ζευγάρι εκτός Γάμου έχει σκοπό μόνο την σωματική ηδονή και δεν εκπληρώνει το σκοπό της που είναι η τεκνογονία. Αν συμβεί κάποια απρόβλεπτη εγκυμοσύνη τότε σπεύδουν να παντρευτούν ή ...
.
Ούτε αυτό είναι απόλυτο , ο σκοπός του έρωτα είναι μόνο η τεκνογονία ? αυτό είναι άλλο κεφάλαιο . Δηλαδή δεν κάνει να κάνει ο άνθρωπος έρωτα αν δεν έχει σκοπό να κάνει παιδιά ?
Ας λύσουμε πρώτα αυτό και μετά βλέπουμε για τα υπόλοιπα
nkope έγραψε: 3. Ο λόγος που τα ζευγάρια συζούν, αντί να παντρευτούν είναι καθαρά υλικός ή εγωιστικός. Ή επειδή δεν είναι "έτοιμοι" από οικονομικής πλευράς ή γιατί έχουν στο πίσω μέρος του μυαλού τους υπ' όψη τους να σπάσουν την συμβίωση αν δε μείνουν ευχαριστημένοι από τις επιδόσεις του συντρόφου τους. Όταν λοιπόν το υλικό όφελος και το εγώ προτάσσεται της πνευματικής αρμονίας και της ευλογίας του Θεού η κατάληξη δεν μπορεί να είναι ωφέλιμη για την πνευματική πορεία του ζευγαριού, αλλά μάλλον περιέχει σπέρματα καταστροφής και δυστυχίας.
.
Με το πρώτο σκέλος διαφωνώ με το δεύτερο συμφωνώ
Αν κάποιος δεν θέλει να παντρευτεί ώστε να μπορεί να χωρίσει όποτε θέλει τότε χαίρω πολύ χαιρόπουλος γκούνης καραγκιοζόπουλος που λέγαμε και στο χωριό μου.
Αμα είναι να μη θες να παντρευτείς επειδή μπορεί να χωρίσεις τότε γιατί να παντρευτείς ? αφού θα πεθάνεις μετά :lol:

Οσο αφορά όμως το υλικό μέρος , ε μη τρελλαθούμε τώρα
Ποιό εγωιστικό κίνητρο ? για να παντρευτεί ένα ζευγάρι χωρίς να καλέσει κόσμο και θα δεις πως θα παρεξηγηθούν ΟΛΟΙ οι συγγενείς και οι φίλοι
Δηλαδή κάποιος που του έτυχε μια ατυχία πχ και έχασε τη δουλειά του να διώξει τη κοπέλα του μέχρι να βρει δουλειά ?
Οι λόγοι που ένα ζευγάρι συζεί ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΕΙ !!!! ( το τονίζω αυτό ) μπορεί να είναι πολλοί και δεν μπορούμε να τα τσουβαλιάζουμε όλα

nkope έγραψε: Η μόνη ασφαλής κι ευλογημένη οδός για δυο νέους ανθρώπους που θέλουν να έχουν μια κατά Θεόν ευτυχισμένη συζυγία είναι να ολοκληρώσουν με εγκράτεια τον χρόνο της γνωριμίας τους και να φθάσουν στεφανωμένοι με τη Χάρι του Θεού μέσω του Μυστήριο του Γάμου στην ολοκληρωμένη ψυχοσωματική τους ένωση.
Λοιπόν ... για να δούμε ......... σήμερα ένας άντρας για να παντρευτεί πρέπει πρώτα να έχει σπουδάσει , άρα να πάει σε μια ξένη πόλη , να σπουδάσει να ζήσει
Θα πάει στρατό θα πάρει άδειες , θα ξαναπηγαίνει , θα θα θα θα
Θα πάει 28 χρονών λοιπόν για να παντρευτεί

Ως τα 28 τον θέλουμε παρθένο ? ( λέω εγώ τώρα )
Βρείτε τον και ελάτε να συνεχίσουμε τη συζήτηση
:roll:

Και μια άλλη σκέψη ....
Τον άντρα τον 28χρονο τον 30χρονο που θα παντρευτεί δεν μας πειράζει να μην είναι παρθένος έτσι ?
Αντρας είναι , θα έχει μια εμπειρία

Με τι θα έχει την εμπειρία ? με το τρακτέρ στο κήπο ?
Δεν θα έχει γνωρίσει κάποια γυναίκα ?
Ναι

Αρα τι κάνουμε ? Αυτόματα από τη μια θέλουμε την ύπαρξη αυτής της γυναικός που θα έχει την πρώτη του εμπειρία ή που θα του χαρίσει τον έρωτά της , αλλά θέλουμε και παρθένα τη γυναίκα που θα παντρευτεί

Αρα θέλουμε ανθρώπους δύο ταχυτήτων
τους παρθένους για να φτιάχνουμε μια κοινωνία αγίων
και τους αμαρτωλούς για να μπορεί ο 30χρονος όταν αποφασίσει μια μέρα να παντρευτεί και να τον καμαρώσουν συγκινημένοι οι συγγενείς θείες παππούδες καικαι και και ......κτλπ να είναι έτοιμος ολοκληρωμένος άντρας να προσφέρει την ερωτική συντροφιά συν όλα τα υπόλοιπα στην σύζυγό του ( την παρθένα πάντα )

Μπορεί να ακούγονται περίεργα αυτά που λέω αλλά αν το ψάξετε λίγο δεν κάνω τίποτα άλλο από το να σκιαγραφώ την κοινωνία έτσι όπως είχε δομηθεί μέχρι πρότεινος

Με λίγα λόγια (τι λίγα ....το ξεφτύλισα πάλι ) κάνουμε "κύρηγμα" για ένα θέμα τόσο σημαντικό αφαιρώντας από το μυαλό μας τον πρότερο βίο των ανθρώπων που έχουν γνωρισθεί ? ή απλά μιλάμε και λέμε ότι
ο 30χρονος που θα παντρευτεί ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΘΕΝΟΣ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 30
και το ίδιο και η κοπέλα που θα πάρει ;

Αν πιστεύουμε ότι αυτό μπορεί να συμβεί , δεν ξέρω για σας , αλλά εγώ το παιδί μου δεν θα ήθελα να πάει 30 χρονών και να μην έχει κάνει ποτέ του έρωτα

Εγώ θέλω το εξής
Ενα γιό και μια κόρη

Η κόρη να παντρευτεί παρθένα ένα πλούσιο νέο που να μη θέλει προίκα
και ο γιος να παντρευτεί μια πλούσια κοπέλα παρθένα που να δίνει προίκα

Απλά τα πράγματα .... 8) :roll:


( ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΑ σε μια ΙΔΑΝΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ , σε μια ΙΔΑΝΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ που ποτέ δεν φτιάξαμε . Ο ΕΡΩΤΑΣ ξέρετε τι είναι ? δεν υπολογίζει μήτε πατρίδα μήτε θρησκεία μήτε τίποτα . Ο νεανικός έρωτας ξέρετε τι είναι ? ή περάσανε τα χρόνια και αρτηριοσκληρωθήκαμε και ξεχάσαμε ? Ο νεανικός έρωτας είναι πηγή ζωής , ποιός θα στερήσει αυτό το φτερούργισμα από τις ψυχές των νέων ? ποιός θα μπορέσει να υβρίσει τα καστανά λυτά μαλλιά τα φρεσκολουσμένα μιας πανέμορφης νέας " ?
Ο ΘΕΟΣ ξέρει τις αδυναμίες μας , η προσωπική προσευχή του καθενός είναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΗ , μακάρι να είχαμε αυτή την ιδανική κοινωνία . Θα το ήθελα πολύ να ήμουν ακόμα παρθένος στα 30 μου , αλλά πολύ φοβάμαι πως αν ήμουν ακόμα παρθένος στα 30 μου θα είχα και αμέτρητα ψυχολογικά προβλήματα και κόμπλεξ και και και και , γιατί ? γιατί απλά αλλάξαν οι εποχές , αλλάξαν οι άνθρωποι , αλλάξαν οι συνθήκες .
Ξέρω ......... ο λόγος Του Ευαγγελίου μένει πάντα ίδιος
Συμφωνώ , και έτσι πρέπει , αλλά όταν έτσι εύκολα κάνουμε ένα ποστ που έχει το ρόλο "συμβουλής" και "προτροπής" θα πρέπει να προσέχουμε το πόσο "κριτικός" μπορεί να είναι ο λόγος αυτός σε όσους δεν κατάφεραν για τον άλφα ή βήτα λόγο να φτάσουν παρθένοι ως το γάμο

( Είπα πολλά και δεν κατάλαβα τελικά τι είπα , άμα βγάλετε άκρη μου λέτε και μένα :lol: )
Καλή Σαρακοστή
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογικά Θέματα”