Βαρέθηκα τη ζωή μου

Ψυχολογικά Θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Κλειδωμένο
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Βαρέθηκα τη ζωή μου

Δημοσίευση από efthumhs »

Πατέρα Αντώνιε την ευχή σας!

Καλή χρονιά και το νέο έτος εύχομαι να είναι γεμάτο υγεία και πνευματική προκοπή. Βέβαια είμαι ο τελευταίος που πρέπει να μιλά για πνευματική προκοπή αφού είμαι ένας αμαρτωλός, υποκριτής καλύτερα, με όλη την έννοια της λέξεως. Έχω την "ψευδαίσθηση" ότι είμαι στον χώρο της εκκλησίας αφού και εκκλησιάζομαι και προσεύχομαι (έστω αυτό το λίγο) και διαβάζω παρακλήσεις,συχνά τη καινή διαθήκη,έχω τον πνευματικό μου κ.α. Δεν τα λέω αυτά απο υπερηφάνια αλλά για να σας δώσω να καταλάβετε ότι έχω και εγώ κάποια σχέση με την εκκλησία, μάλιστα δε παλιότερα είχα δει και "σημεία"στην ζωή μου απο παρεμβάσεις αγίων, αλλά αυτά δεν είναι της ώρας.Το πρόβλημά μου είναι πως έχω βαρεθεί τους πάντες και τα πάντα, δε με γεμίζει τίποτα (ούτε καν η εκκλησία πλέον -ολιγοπιστία), έχω α η δ ι ά σ ε ι με την κοινωνία αυτή την διεστραμμένη και την συνεχή προβολή της, δεν θέλω να ακούω και να βλέπω κανέναν, κλείνομαι στον εαυτό μου δεν θέλω να βγαίνω έξω και πολλά άλλα. Πολλές φορές με πιάνει πολύς πόνος στο κεφάλι μου σε σημείο που να φοβάμαι μην τυχόν και πάθω εγκεφάλικο επεισόδιο (δεν υπερβάλλω σε αυτό που σας λέω), έχω νεύρα, και είμαι συνεχώς στεναχωρημένος (ή και θλιμμένος).Έχω τάσεις αυτοκαταστροφής και λογισμοί αυτοκτονίας με ταλαιπωρούν.Επιπλέον είμαι πολύ απαισιόδοξος και θέλω να ακούω μελαγχολικά τραγούδια.Γενικά ζω σε μια απόγνωση και μια εσωτερική μαυρίλα.Όλα αυτά με συνείχαν και παλιότερα και για μεγάλο χρονικό διάστημα (περίπου τέσσερα χρόνια) αλλά τότε είχα δει βοήθεια απο τον Άγιο Ιωάννη τον Ρώσσο ύστερα απο παράκληση που εψάλη εκεί απο τον προϊστάμενο του ιερού προσκυνήματος πατρός Ιωάννου.Τώρα δεν έχω την υπομονή και το κουράγιο να προσευχηθώ συστηματικά για εμένα και όσες φορές το έχω κάνει μετά απο μια δυο μέρες εγκαταλείπω, πάει καιρός αυτή η ιστορία.Δεν ξέρω σε ποιον άγιο να προσευχηθώ. Ίσως αυτά να οφείλονται στον μεγάλο μου εγωϊσμό ή την κατάκριση και γενικά στην κακή πνευματική μου κατάσταση. Ίσως σας φανεί περίεργο και αμαρτία αλλά επιζητώ "ένα θαύμα εδώ και τώρα".Δεν μπορώ άλλο να συνεχίσω νά ζω έτσι. Λυπάμαι και την οικογένειά μου (δεν είμαι παντρεμένος, για τους γονείς και τον αδερφό μου μιλώ) που τους το κρύβω και δεν ξέρουν και αυτοί τίποτα.Με λίγα λόγια β α ρ έ θ η κ α τη ζωή μου και δεν ξέρω που θα καταλήξει όλο αυτό, όπως σας είπα πάει πολύς καιρός που είμαι έτσι. Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενό μου αλλά εσείς αν έχετε να μου προτείνετε κάτι θα το άκουγα ευχαρίστως. Ευχαριστώ και καλή χρονιά
:(
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ

Δημοσίευση από pAntonios »

Όλα αυτά που αναφέρεις αγαπητέ Ευθύμη μου θυμίζουν μια κατάσταση που στην ψυχολογία ονομάζουμε "κατάθλιψη" και στην οποία είναι επιρρεπή ιδιαίτερα ορισμένα άτομα.

Αυτό σημαίνει ότι σου συνιστώ να επισκευτείς κάποιον ειδικό από κοντά και ίσως χρειαστείς και κάποια θεραπεία με φάρμακα.
Η πνευματική κατάσταση την οποία ενοχοποιείς συνήθως δεν επηρεάζει ιδιαίτερα τις καταστάσεις αυτές και μάλιστα ότα εξομολογείσαι και προσπαθείς να κάνεις το κατά δύναμη.

Παράλληλα φυσικά μπορείς να κάνεις (επιβάλλεται) προσευχή, Παρακλήσεις και οτιδήποτε άλλο κινητοποιεί τη δύναμη του Θεού και το θαύμα.
Είναι όμως παράλογο να ζητάμε μόνον τη βοήθεια του Θεού χωρίς εμείς να κουνάμε το δαχτυλάκι μας. Ο Θεός μας έχει δώσει μυαλό και δύναμη να αντιμετωπίζουμε μόνοι μας πολλές καταστάσεις. Γι αυτό ο γ.Παϊσιος έλεγε ότι πράγματα που μπορεί να επιτελέσει ο ίδιος ο ανθρωπος, δεν τα κάνει ο Θεός!

Καλή έκβαση εύχομαι και προσεύχομαι.
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Re: ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ

Δημοσίευση από Melpomeni »

pAntonios έγραψε:Όλα αυτά που αναφέρεις αγαπητέ Ευθύμη μου θυμίζουν μια κατάσταση που στην ψυχολογία ονομάζουμε "κατάθλιψη" και στην οποία είναι επιρρεπή ιδιαίτερα ορισμένα άτομα.

Αυτό σημαίνει ότι σου συνιστώ να επισκευτείς κάποιον ειδικό από κοντά και ίσως χρειαστείς και κάποια θεραπεία με φάρμακα.
Η πνευματική κατάσταση την οποία ενοχοποιείς συνήθως δεν επηρεάζει ιδιαίτερα τις καταστάσεις αυτές και μάλιστα ότα εξομολογείσαι και προσπαθείς να κάνεις το κατά δύναμη.

Παράλληλα φυσικά μπορείς να κάνεις (επιβάλλεται) προσευχή, Παρακλήσεις και οτιδήποτε άλλο κινητοποιεί τη δύναμη του Θεού και το θαύμα.
Είναι όμως παράλογο να ζητάμε μόνον τη βοήθεια του Θεού χωρίς εμείς να κουνάμε το δαχτυλάκι μας. Ο Θεός μας έχει δώσει μυαλό και δύναμη να

















αντιμετωπίζουμε μόνοι μας πολλές καταστάσεις. Γι αυτό ο γ.Παϊσιος έλεγε ότι πράγματα που μπορεί να επιτελέσει ο ίδιος ο ανθρωπος, δεν τα κάνει ο Θεός!

Καλή έκβαση εύχομαι και προσεύχομαι.


Agapite en Xristw Euthumie,
Sumfwnw ki egw me ton patera Antonio.Oi giatroi simera sunexizoun to therapeutiko ergo tou Xristou, me tin boithia Tou.
H katathlipsi parousiazei kai ximikes alloiwseis ston organismo,pou theloun diorthwsi me farmaka.Opws to zaxaro thelei tin insoulini.
Proseuxisou oso mporeis,oso leipei,tha to anaplirwsei i Agapi tou Xristou,alla kai oi proseuxes olwn mas.Etsi paidia ?
Prosexe giati kammia fora o poniros xrisimopoiei mia pathisi gia na mas talaipwrisei akoma pio polu .Kati pou fainetai pneumatiki parakmi,mporei na ofeiletai se swmatiki adunamia. Egkefaliki,stin periptwsi katathlipsis.
Einai san na katigoroume kapoion pou exei upoglukaimia,giati den einai iremos kai den prosexei stin Theia Leitourgia.
H swmatiki adunamia einai stauros, pou mporoume na sikwsoume me ti boitheia tou Xristou kai twn ergatwn Tou-giatrwn.Kai an ton sikwsoume me pallikaria,exoume polla na kerdisoume.
Telika i katathlipsi kai i pallikarisia antimetwpisi tis,tha se ferei konta sto Xristo.Oi arnitikes skepseis ofeilontai kata megalo meros stin katathlipsi.
Kai o poniros tis ekmetalleuetai.Min tous dineis simasia,den einai dikes sou.
Proseuxisou ,na sou dwsei dunami o Theos ,kai na kaneis to prwto bima,kai to pio duskolo,na episkefthie enan eidiko.Auto einai to pio duskolo.I katathlipsi antimetwpizetai kai me katallili agwgi therapeuetai.
Den einai anikiti.Mi se fobizei ,antimetwpise tin.Pro pantos min ksexnas oti,asxeta meto ti noiwtheis,o Xristos einai panta konta sou.
Tha proseuxomai gia sena adelfe mou.
En Xristw,
Melpomeni Email :Meni53@aol.com
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ

Δημοσίευση από lovethink »

Ευθύμη σου έστειλα pm ελπίζω να το είδες
Το όνομά σου πάντως είναι Ευθύμης οπότε Ευθυμία ;)
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

...kai kati allo : se sumbouleuw na xekiniseis apo enan oikogeneiako giatro,enan kalo pathologo ,gia na ginei kat`arxas mia geniki exetasi tou organismou outws wste na apokleisthoun kathara swmatika aitia katatlipsis,prin arxisei i therapeia tis.
Gia paradeigma,ena kalo istoriko ,exetaseis aimatos,thuroeidis,anosopoiitiko,kammia fora kai neurologiki exetasi an thelei o pathologos ,i kai axoniki egkefalou.
Autes eina sunhtheis exetaseis pou ginontai otan prwtoemfanizetai katathlipsi.Kai fusika ,otan to epitrepei to... sustima ygeias.
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Κατάθλιψη λίγο πολύ όλοι περνάμε σε κάποιες φάσεις
Εγώ καταλαβαίνω ότι κοντεύω να πάθω κατάθλιψη το πρωί
Ετσι και το πρωί σηκωθώ με διάθεση να κλάψω ....... λέω ΟΠΑ εδώ είμαστε ...... ένα βήμα πριν τη κατάθλιψη
Το κουφό είναι ότι γελάω στον ύπνο μου πολλές φορές (άλλο κουφό)
Σχιζοφρένεια
Γελάω στον ύπνο και ξυπνάω στεναχωρημένος ( Αντε να βγάλει άκρη ψυχολόγος ) :roll:
Πάντως Ευθύμη γνώμη μου είναι να αποφεύγεις τα στενάχωρα τραγούδια και σίγουρα να απευθυνθείς σε κάποιο ειδικό
Να πω την αλήθεια και ζητάω συγνώμμη από τον Πάτερ Αντώνιο , φοβήθηκα πως η απάντησή του θα ήταν " Επειδή είσαι αμαρτωλός έχεις κατάθλιψη , όποιος πιστεύει στο Θεό δεν έχει τέτοια προβλήματα "
Φοβήθηκα μια τέτοια απάντηση γιατί επιφορτίζει τον άνθρωπο που έχει το πρόβλημα με παραπάνω ευθύνες και αισθήματα ενοχής χωρίς λόγο
Χαίρομαι που δεν απέκλεισε και την ιατρική ψυχολογική στήριξη σε συνδυασμό φυσικά πάντα και με την προσευχή και την αγάπη Του Θεού
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Δημοσίευση από efthumhs »

Σας ευχαριστώ όλους μέσα απο την καρδιά μου για τον κόπο που κάνατε να μου πείτε την γνώμη σας, Σας ευχαριστώ ο Θεός δια της Θεοτόκου και πάντων των Αγίων Βοήθειά σας..

:) :)
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Φίλε Ευθύμη,

σε καταλαβαίνω. Το πρόβλημα αυτό το έχω και μέσα στο σπίτι μου. Είναι μια δύσκολη κατάσταση που δύσκολα αντιμετωπίζεται γιατί σπρώχνει τον άνθρωπο και σε ακηδία.

Μην το αφήνεις να σε βάλει κάτω.Κουράγιο κι ο Θεός μαζί σου. Οι δυσκολίες είναι για τα παλληκάρια.
tolis
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευ Σεπ 12, 2005 5:00 am

Δημοσίευση από tolis »

Ο ΘΕΟΣ μαζι σου αδελφε μου ευχομαι γρηγορα να σε περασει . Η ΠΑΝΑΓΙΑ πολυ βοηθαει και ευχομαι να βοηθησει και σενα .Επισης γνωριζω οτι ο ΑΓΙΟΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ βοηθαει πολυ σε αναλογες περιπτωσεις.Παλεψετο αδελφε μου και η ΠΑΝΑΓΙΑ μαζι σου.
glavas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από glavas »

αδερφε λιγο η πολυ και εγω καπως ετσι νιωθω και εγω αμαρτωλος ειμαι αλλα φοβαμαι πως αν δεν ταπεινωθω θα ερθουν χειροτερα. αδερφε καπου ακουσα οτι δεν ειναι κακο να πεσεις αλλα να μεινεις πεσμενος
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Ψυχολογικά Θέματα”