Πιστεύω να μη συμβαίνει αυτό που φαντάζομαι

Ψυχολογικά Θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
neosathos
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τρί Δεκ 19, 2006 6:00 am

Πιστεύω να μη συμβαίνει αυτό που φαντάζομαι

Δημοσίευση από neosathos »

αδερφια γεια

δεν ξερω πως ειναι για σας οταν αποφασιζετε και πηγαινετε να κοινωνησετε
αλλα για εμενα ειναι μεγαλη μαρτυριο

κοινωνω 2 φορες τον χρονο..αν και λεω το αυξησω με γεωμετρικη προοδο

το προβλημα ειναι οτι απο την στιγμη που θα παρω την αποφαση να κοινωνησω μεχρι να φτασω στην εκκλησια και να εκπληρωσω την επιθυμια μου γινεται χαμος

η θα μου χαλασει το αυτοκινητο η το μηχανακι η θα τρακαρω η θα μαλωσω
και τις μερες μεχρι την ημερα που ειναι να κοινωνησω ειμαι ολο νευρα και βριζω φουντωνω και μαλωνω

μολις περασω την πορτα της εκκλησιας ηρεμω αλλα οχι και τελειως..μα μολις παρω το αιμα και το σωμα του χριστου....ολα αλλαζουν ξαλαφρωνω και γινομαι αλλος ανθρωπος

και μετα παλι απο την αρχη εως την αποφαση για θεια κοινωνια

ακουω τις γνωμες σας
123
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1768
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 27, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από 123 »

Αν γίνεται να εξομολογείσαι πολύ κοντά με τη Θεία Κοινωνία. Να μην μεσολαβούν δηλ πολλές μέρες και πέφτεις σε αμαρτήματα.
Όσο για τα παθήματα...μην δίνεις σημασία, κάθε φορά να λες δόξα σοι ο Θεός και όλα θα πάνε καλά.
paroikos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Re: πιστευω να μην συμβαινει αυτο που φανταζομαι

Δημοσίευση από paroikos »

neosathos έγραψε:αδερφια γεια

δεν ξερω πως ειναι για σας οταν αποφασιζετε και πηγαινετε να κοινωνησετε
αλλα για εμενα ειναι μεγαλη μαρτυριο

κοινωνω 2 φορες τον χρονο..αν και λεω το αυξησω με γεωμετρικη προοδο

το προβλημα ειναι οτι απο την στιγμη που θα παρω την αποφαση να κοινωνησω μεχρι να φτασω στην εκκλησια και να εκπληρωσω την επιθυμια μου γινεται χαμος

η θα μου χαλασει το αυτοκινητο η το μηχανακι η θα τρακαρω η θα μαλωσω
και τις μερες μεχρι την ημερα που ειναι να κοινωνησω ειμαι ολο νευρα και βριζω φουντωνω και μαλωνω

μολις περασω την πορτα της εκκλησιας ηρεμω αλλα οχι και τελειως..μα μολις παρω το αιμα και το σωμα του χριστου....ολα αλλαζουν ξαλαφρωνω και γινομαι αλλος ανθρωπος

και μετα παλι απο την αρχη εως την αποφαση για θεια κοινωνια

ακουω τις γνωμες σας
Καθαρός πειρασμός αδελφέ. Και σε μένα τυχαίνουν. Όταν είναι να κοινωνήσω, ή θα βρεθούν άλλοι στη λειτουργία δίπλα μου να μουρμουρίζουν ώστε να με αποσπούν και να τσατίζομαι ή θα βρεθούν κάποιοι να με σπρώχνουν (την τελευταία φορά καποιος από πίσω μου κι ενώ ετοιμαζόμουν να πιάσω το μανδήλιο να μεταλάβω με έσπρωξε και κόντεψα να πέσω πάνω στον παπά) καιο πολλά τέτοια. Επίσης δεν είναι τυχαίο που παρταμονή που θα κοινωνήσω όλο και κάποιο καυγαδακι θα στηθεί σπίτι για ασήμαντη αφορμή. Από τότε προσέχω, να μη δίνω σημασία όσο μπορώ γιατί ξέρω ότι ολα αυτα δεν είναι τυχαία...
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

Δεν μας είπες αν έχεις εξομολογηθεί ποτέ...

Δημοσίευση από pAntonios »

Δεν μας είπες αν έχεις εξομολογηθεί ποτέ...
Πότε εξομολογήθηκες τελευταία φορά;

Χωρίς εξομολόγηση δεν έχει δικαίωμα κάποιος να κοινωνάει, διότι ποιός μπορεί να πει ότι είναι άξιος να μεταλάβει τον ίδιο το Χριστό;

Άλλωστε και μόνον το γεγονός ότι δεν πηγαίνεις στην εκκλησία αποτελεί σοβαρό αμάρτημα που σου στερεί τη θεία Κοινωνία.
Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι όχι μόνον δεν ωφελείσαι αλλά και βλάπτεσαι αν ισχύουν όλα όσα σου είπα πιο πάνω.
Λέει ο Απόστολος Παύλος ότι πολλές αρρώστιες, ακόμη και θάνατοι οφείλονται στην αναξιότητά μας αυτή.

Πρόσχωμεν λοιπόν! Πρόσχωμεν!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογικά Θέματα”