Γάμος με ψυχοπαθή;

Ψυχολογικά Θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Συνταξιδιώτης
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Δευ Ιαν 19, 2009 6:28 pm

Re: Γάμος με ψυχοπαθή;

Δημοσίευση από Συνταξιδιώτης »

...και προσθέτω ότι γι`αυτό το λόγο είναι εύστοχος ο τίτλος του βιβλίου του π.Φιλόθεου Φάρου "Ο μύθος της ψυχικής ασθένειας".Διότι κάτι το οποίο τώρα θεωρείται ως ψυχική νόσος,αργότερα μπορεί να θεωρηθεί φυσιολογικό.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Γάμος με ψυχοπαθή;

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Κάτι άλλο που έχει τη σημασία του, είναι ότι πολλές φορές η ψυχασθένεια εκδηλώνεται στους ανθρώπους, από μεγάλη θλίψη, από βάσανα, από ατυχίες που τους συνέβησαν, από μοναξιά.
Αυτό σημαίνει ότι αυτοί οι άνθρωποι, έχουν έναν λόγο παραπάνω να έχουν ανάγκη από την παρουσία άλλων δίπλα τους. Είναι τρομερό μετά από όλα αυτά τα προβλήματα που αντιμετώπισαν, να έρχεται στη συνέχεια η ψυχική νόσος και ακόμα χειρότερο, σαν επακόλουθο αυτής να τους αποφεύγουν όλοι. Τίποτα πια δεν τους απομένει.

Και κάτι άλλο.
Λέγεται ότι ο κόσμος των περισσότερων από τους ψυχικά διαταραγμένους, είναι κατά τεκμήριο "όμορφος", πριν από την ψύχωσή τους. Δηλαδή πολλοί από αυτούς ήταν άνθρωποι ανήσυχοι, με ευαισθησίες, με όνειρα για την ζωή, προσωπικότητες αξιόλογες, με καλή μόρφωση πολλές φορές, με πολλά ενδιαφέροντα. Και ίσως ακριβώς αυτό να είναι και η πραγματική αιτία της αρρώστιας τους. Δηλαδή η μη ευόδωση των υψηλών προσδοκιών τους, ή η μη ανταπόκριση της κοινωνίας στις ιδιαιτερότητες τους και στις ανήσυχες αναζητήσεις τους.

Σίγουρα αξίζουν αυτοί οι άνθρωποι την αγάπη των άλλων.
Μακάρι να είχαμε την δύναμη να τους σταθούμε, μη επηρεασμένοι από προκαταλήψεις και κοινωνικές κακομοιριές.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
grigoria-ka
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Δευ Μαρ 16, 2009 1:59 pm

Re: Γάμος με ψυχοπαθή;

Δημοσίευση από grigoria-ka »

επεισης θελω να πω οτι ξερω εναν ανθρωπο που αντιμετοπιζει τετοιο προβλημα, κ απο τοτε που του ηρθε"αυτο"πηγε κοντα στην εκλησια προσπαθει να εχει μια ηρεμη κ χριστιανικη ζωη κ δοξαζει το Θεο που του ηρθε αυτο γιατι ετσι τον γνωρισε αλιως θα ηταν εκτος εκλησιας .βεβαια δεν ειναι σε ολους το ιδιο υπαρχουν κ περιπτωσεις πιο δυσκολες
Η ΑΓΑΠΗ ΠΑΝΤΑ ΣΤΕΓΕΙ,ΠΑΝΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ,ΠΑΝΤΑ ΕΛΠΙΖΕΙ,
ΠΑΝΤΑ ΥΠΟΜΕΝΕΙ.
Συνταξιδιώτης
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Δευ Ιαν 19, 2009 6:28 pm

Re: Γάμος με ψυχοπαθή;

Δημοσίευση από Συνταξιδιώτης »

Kαλησπέρα σας.Επειδή βλέπω ότι κατά κάποιον τρόπο μέστωσε το θέμα αφού εδώ και ώρα δεν έχει παρατεθεί άλλη απάντηση,θα σας παραθέσω την προσωπική μου εμπειρία.Κατ`εντολή του πνευματικού μου έκανα πρόταση σε μία κοπέλα(μέσω facebook γιατί δεν υπήρχε άλλος τρόπος) να βγούμε για καφέ και να μιλήσουμε.Δεν πήρα καμία απάντηση,ούτε θετική αλλά ούτε και χυλόπιτα όπως λέμε στην καθομιλουμένη.Ξέρετε τι έγινε στο τέλος;Πήγα ψυχολόγο και ψυχίατρο και αυτήν την ώρα που γράφω είμαι υπό την επήρεια χαπιού.`Οντως οι ενθυμήσεις της κοπέλας έχουν ελαχιστοποιηθεί κατά 99%.Bλέπουμε την κατάντια της σημερινής σύγχρονης κοινωνίας,όπου είμαστε αναγκασμένοι να ματαιώνουμε τον έρωτά μας με χαπάκια και να αναγκαζόμαστε να ρίχνουμε τον έρωτά μας σε άλλο πρόσωπο.Και αναρωτιέμαι:Aν έτσι εύκολα πρέπει να αναζητήσουμε κάποιο άλλο πρόσωπο πώς θα μάθουμε να εγκρατευόμαστε όταν και άμα εισέλθουμε στο μυστήριο του γάμου.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Γάμος με ψυχοπαθή;

Δημοσίευση από vasilisalt »

ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΜΕ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΧΟΛΙΟ ΣΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ ΤΟ ΘΕΜΑ.....
ΕΙΣΑΙ ΣΑΦΩΣ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ.
ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΣΟΥ ΣΧΟΛΙΟ, ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΑ. ΚΑΤ΄ ΑΡΧΗΝ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΣΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΒΑΖΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΛΕΣ ΕΞ ΑΡΧΗΣ. Η ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙΣ, ΜΗ ΤΟ ΛΕΣ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΥΣ. ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΟΖΩΑ.
ΜΕ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΧΟΛΙΟ ΣΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΜΑΣ ΛΕΣ ΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΘΕΜΑΤΑ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ.
ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΣΤΟ ΚΥΚΛΟ ΜΟΥ ΜΕ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΘΕΜΑΤΑ.
ΑΓΑΠΗΜΕΝΕ ΜΟΥ ΑΔΕΡΦΕ. ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΔΙΚΑΙΩΣΩ. ΟΥΤΕ ΘΑ ΣΕ ΔΩ ΩΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΛΕΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑΙ. ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΟΔΗΓΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ.
ΜΑΘΕ ΟΤΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΧΕΣΕΙΣ (ΦΙΛΙΚΕΣ, ΕΡΩΤΙΚΕΣ Ή ΟΤΙ ΣΧΕΣΕΙΣ ΘΕΛΕΙΣ) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΚΑΤ΄ΑΡΧΗΝ ΝΑ ΔΙΝΕΙΣ. ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΝΑ ΔΙΝΕΙΣ ΟΤΙ ΖΗΤΑΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ (ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΔΩΣΕΙΣ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ)ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΕΣΥ. ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΜΑΘΕΙΣ ΝΑ ΔΙΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ.
ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΘΑΚΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΘΑΚΗ.
ΕΣΥ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΣΟΥ ΧΡΩΣΤΑΝΕ Η ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΟΥ ΧΡΩΣΤΑΝΕ.
ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΣΕ ΑΝΕΧΤΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΣΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΣΑΙ;
ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΤΕΒΑΣΕ ΤΟΝ ΠΥΧΗ. ΜΗΠΩΣ ΤΟΝ ΒΑΖΕΙΣ ΠΟΛΥ ΨΗΛΑ; ΨΑΞΕ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝΕ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΑΓΑΠΗΣΟΥΝΕ. ΜΠΟΡΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΣ ΤΙΠΟΤΑ, ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ ΟΜΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ.
ΤΙ FACEBOOK ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΦΕΞΑΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ;
ΤΙ ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΑΙ ΧΑΠΙΑ ΚΛΠ; ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΠΑΙΞΕΙ;
ΣΥΝΤΑΞΙΔΙΩΤΗ, ΣΥΝΕΛΘΕ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ.
ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗ ΖΩΗ, ΣΤΗ ΦΥΣΗ, ΣΤΟ ΘΕΟ.
Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΣ.
Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΦΑΣΗ.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Γάμος με ψυχοπαθή;

Δημοσίευση από filotas »

Αγαπητέ Συνταξιδιώτη, η αναστάτωση από την απόρριψη, ιδιαίτερα όταν φτάνει σε τέτοια ακραία μέτρα, δεν είναι παρά υπερβολικός εγωισμός: "...να μου το κάνει εμένα αυτό το πράγμα;".

Ο άνθρωπος, που δεν έχει και μεγάλη ιδέα για τον εαυτό του λέει, "ε δεν είμαι και τίποτε σπουδαίο, γι αυτό με απέρριψε. Ας φροντίσω να γίνω καλύτερος κι ίσως την επόμενη φορά τα πράγματα να πάνε καλύτερα".

Εάν αξίζει τον κόπο η κοπέλα, προσπάθησε ξανά, αν όχι ξέχασέ το. Ο Θεός θα φέρει κάποια άλλη στην πορεία σου, όταν έρθει η ώρα.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Γάμος με ψυχοπαθή;

Δημοσίευση από aposal »

Αδελφέ θέλεις να μας πεις ότι ερωτεύτηκες μία κοπέλα από την φωτογραφία της στο facebook και μάλιστα τόσο έντονα, ώστε η μη απάντησή της στην πρόταση που της έκανες να σου δημιουργήσει ψυχικό πρόβλημα;
Είναι υπερβολική η αντίδρασή σου, ΑΝ έγιναν έτσι τα πράγματα, και σίγουρα αυτό δεν οφείλεται στην συγκεκριμένη περίπτωση, αλλά οι ρίζες της πιθανόν να είναι κρυμένες στο παρελθόν. Σε μια τέτοια περίπτωση ορθά επέλεξες τον συνδυασμό επιστημονικής και πνευματικής βοήθειας. Εύχομαι η περιπέτειά σου να κλείσει αίσια! Αυτό βέβαια εξαρτάται, σε μεγάλο βαθμό, από εσένα. Ο πνευματικός μπορεί να σου προσφέρει τεράστα υποστήριξη, αρκεί να τον εμπιστευθείς και να τον υπακούς.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
fosterer
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 10:09 am

Re: Γάμος με ψυχοπαθή;

Δημοσίευση από fosterer »

Σου είπε ο πνευματικός σου να κάνεις πρόταση για καφέ στην κοπέλα???
Γιατί,αν δεν είχες την άδεια του δεν θα της το πρότεινες?
Μήπως από εκεί πρέπει να αρχίσεις να ξετυλίγεις το νήμα της κατάληξης της ιστορίας?
Λέω μήπως.......
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: Γάμος με ψυχοπαθή;

Δημοσίευση από Domna »

Καλημέρα , παιδιά

Πάρα πολύ ενδιαφέρον αυτό το θέμα που έθεσε ο λεβέντης . Λοιπόν , ο σύζυγος μου είναι εδώ και δώδεκα χρόνια νευροασθενείς και πρέπει να παίρνει φάρμακα , επίσης για κάποιο διάστημα έπινε και το 1997 ήταν και στο ψυχιατρείο αλλά όταν ασπάσθηκε την Ορθοδοξία το 1999 ο Θεός τον βοήθησε πολύ και του έδινε πολύ κουράγιο να αντέχει την ασθένεια του . Αφού να φανταστείτε σε καμιά περίπτωση δεν εξέφρασε παράπονο από τα χείλη του για την ασθένεια του ή για αυτά όλα που περνούσε !!!
Επίσης λέει ότι του δίνει πολύ κουράγιο η προσευχή , η εξομολόγηση και η συχνή Θεία Κοινωνία . Βέβαια όταν τον πρωτογνώρισα πριν τρία χρόνια , ήμασταν μόνο απλά γνωστοί και δεν ήξερα τίποτα από την ασθένεια του αλλά και αυτά που πέρασε αλλά φέτος αρχές Ιανουρίου που τα βρήκαμε μου είχε πει σιγά σιγά όλα γιατί ήθελε λέει η μέλλουσα σύζυγο του να τα ξέρει όλα . Μου είπε ακόμη ότι πέρασε πάρα πολύ άσχημα παιδικά χρόνια γιατί ήταν ανεπιθύμητος καρπός και από τότε που είχε γίνει ορθόδοξος χριστιανός είχε περάσει σκληρά χρόνια γιατί αυτό που τον στεναχωρούσε ήταν ότι ήταν μόνος του και ότι όσως δεν θα έβρισκε μία γυναίκα . Αυτά όμως όλα που μου είχε πει δεν με επιρέασαν . Η απόφαση μου να τον παντρεφτώ ήταν οριστική γιατί αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η πίστη του στο Θεό και ότι παίρνει την Πίστη μας πάρα πολύ σοβαρά . Από την στιγμή που παντρευτήκαμε μου είπε πολλές φορές ότι κάτι ένιωσε από εκείνη την στιγμή και ότι του έδωσε πάρα πολύ κουράγιο . Αφού να φανταστείτε σηκώνεται το πρωί και προσεύχεται σχεδόν 45 λεπτά. Προσεύχεται για την Ορθοδοξία , για τους μοναχούς , για τους ιερείς και για πολλά διάφορα ακόμη . Κάποια φορά μου εξομολογήθηκε ότι επιθυμεί ΟΛΟΨΥΧΑ να τον αξιώσει ο Θεός να γίνει ίσως και ιερέας !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αφού να φανταστείτε , στην ενορία μας που εκκλησιαζόμαστε υπάρχει μια εικόνα της Παναγίας της Τριχερούσας και όταν πάει να προσευχηθεί στην εικόνα μπροστά γονατίζει και την Παναγία την αποκαλεί με τον πληθυντικό αριθμό . Κάθε φορά που το κάνει αυτό λέει ότι νιώθει σαν να στέκεται η Παναγία δίπλα του και να τον χαιδεύει το κεφάλι του . Και όταν του μιλάς για θαύματα τότε γεμίζουν δάκρυα τα μάτια του .
Χίλια συγγνώμη για την πολυλογία μου αλλά δεν μπόρεσα να αντισταθώ να τα γράψω αυτά .
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Γάμος με ψυχοπαθή;

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Να λοιπόν το ζωντανό παράδειγμα μπροστά μας!
Καιρό είχαμε να σε δούμε καλή μας αδελφή, αλλά μας επιφύλαξες σπουδαία επανεμφάνιση! :smile:
Ευχαριστούμε Δόμνα μου, να χαίρεσαι τον άνδρα σου, να σας έχει ο Θεός πάντα καλά!
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογικά Θέματα”