Διαζύγιο

Ψυχολογικά Θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

sotirio
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Χανιά

Re: ΔΙΑΖΥΓΙΟ

Δημοσίευση από sotirio »

[quote="NIKI"] ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΟΜΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ ΗΛΙΚΙΑΣ ΣΧΕΔΟΝ 6 ΧΡΟΝΩΝ....]

ΝΙΚΙ
Στην εφημερία , όχι λίγες φορές , μου έρχονται γυναίκες με σπασμένα δόντια και πρόσωπα παραμορφωμένα από τα χτυπήματα των συζύγων τους . ( νυν και " πρωην " )
Θύματα μερικές φορές για χρόνια ενδοοικογενειακής βίας μου στιγματίζουν την συμπεριφορά των συζύγων τους.
Πως να θεραπεύσεις το σώμα , αν δεν θεραπεύσεις την ψυχή ?
Τις προτρέπω να μελετήσουν το βίο της Αγίας Μόνικα , να μάθουν το “μυστικό “ της
και να προσπαθήσουν να το εφαρμόσουν ... και έχει ο Θεός .....
Και επειδή έχω δει τα αποτελέσματα στη πράξη θα σας προέτρεπαν να δοκιμάσετε .....
Ιδικά αν ήδη προσπαθήσατε να σώσετε τον γάμο σας και απογοητευθήκατε !
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: ΣΥΓΝΩΜΗ

Δημοσίευση από lovethink »

Μην ανοίγεις έτσι δημόσια τη καρδιά σου
ΘΑ ΣΤΗ ΠΟΔΟΠΑΤΗΣΟΥΝ
Το ίδιο είχα πάθει και εγώ επί του "γνωστού θέματος" όπως λέει και ο Misha που διαβάζει το γεροντικό και συνεχίζει μεν να με σκέφτετε και να αηδιάζει αλλά κρατιέτε όσο μπορεί να μην εκραγεί :lol:
ΘΕς τη γνώμη μου ? ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕΣ και έφυγες αφού δεν άλλαξε
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Re: ΣΥΓΝΩΜΗ

Δημοσίευση από eortologio_gr »

NIKI έγραψε:ΣΥΓΝΩΜΗ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟΣΗ ΕΚΤΑΣΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΓΩ ΤΟ ΕΖΗΣΑ ... Η ΠΛΗΓΗ ΜΕΝΕΙ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Δύσκολο θέμα - δύσκολες αποφάσεις - δύσκολη η υπομονή.

Με την πρώτη σφαλιάρα έπρεπε να φύγεις αφού είναι σαφές οτι ο άντρας σου είναι βλάξ εκτός και αν και εσύ τον εκνεύρισες με εγωισμούς, επιμονές και αρνήσεις.

Δίνουμε το φταίξιμο της ανικανότητας να διατηρήσουμε μια σχέση σε μας τους ίδιους και αυτό είναι βαρύ φορτίο.

Ολοι εμείς οι παντρεμένοι έχουμε περάσει και περνάμε τις δυσκολίες της συμβίωσης και του γάμου. Θέλει συγκατάβαση και συζήτηση. Εάν η σωματική επαφή βρίσκεται ζωντανή τότε πολλά μπορουν να διορθωθούν (μην το κάνω πιό λιανά και σκανδαλίσω). Αν εκεί υπάρχει τέλμα τότε πολύ δύσκολα υπάρχει επαναφορά.

Η δικιά μου εμπειρία λέει οτι μια ισχυρή συγκολλητική δύναμη σε ένα γάμο είναι η μετοχή στο γίγνεσθαι της εκκλησίας. Εάν υπάρχει αυτή η αρχή τότε ένας γάμος παρα πολύ δύσκολα σπάζει. Εάν δεν υπάρχει τότε ο γάμος μας σαν καρυδότσουφλο σε κύμα κινείται.

Μακάρι να βρείς κάποιον άλλον και να ξαναβρείς την νέα ισορροπία σου.

Καλή η υπομονή, καλή η πίστη στις άγνωστες βουλές του Κυρίου καλή η ελπίδα για θεία τιμωρία (καρκίνος - έλεος πάτερ !!!!) αλλά δεν είμαστε όλοι μας Ιώβ.

Ζήτησε λοιπόν στην προσευχή σου να σου δοθεί λύση μέσα σε 1 βδομάδα και είμαι σίγουρος οτι αυτή η λύση θα έρθει αυτόματα και θα είναι η καλύτερη. Ο προστάτης άγγελός σου βρίσκεται άγρυπνος και έτοιμος να σε ακούσει και να εκτελέσει.

Εάν δεν έρθει η λύση υπάρχει και η πρόταση απο την λαική σοφία που λέει : "και ο Αγιος φοβέρα θέλει" ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eortologio_gr την Τετ Σεπ 06, 2006 10:10 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
123
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1768
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 27, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από 123 »

Επιτρέψτε μου, να πω την ταπεινή μου γνώμη και με σεβασμό στον π. Αντώνιο, ο οποίος έδωσε απάντηση εφ' όλης της ύλης και αφορά και άλλους.

Εγώ θέλω να τοποθετηθώ μόνο στη συγκεκριμένη περίπτωση. Η ΝΙΚΙ είναι χωρισμένη εδώ και δύο χρόνια. Δεν έχει πια ανάγκη για συμβουλές του τύπου "να χωρίσει", "να μη χωρίσει", "να υπομένει το ξύλο", κλπ.

Αυτό που χρειάζεται είναι ελπίδα που θα βρεί σην αγάπη του Κυρίου Ημών Χριστου.

ΝΙΚΙ ξέρω την ταραχή που φέρνει ένα διαζύγιο και μάλιστα όταν υπάρχουν παιδιά. Δεν ξέρω όμως τη δύναμη που έχεις να δεις το μέλλον αισιόδοξα. Αλλά να είσαι σίγουρη ότι η Οικονομία του Θεού θα μεριμνήσει και για σένα όπως για τόσους και τόσους. Πίστη, προσευχή, αγάπη στον Θεό. Είναι μια ευκαιρία στη ζωή σου να δεις πως υπάρχουν πιο αξιόλογα πράγματα, που μπορούμε να στραφούμε, πέρα από το χωρισμό.

Όσο για το μέλλον.... Χτίζε καθημερινά με αγάπη, εμπιστοσύνη στο Θεό και με τη βοήθεια της Θεοτόκου θα βρεις ηρεμία και τη γαλήνη της ψυχής σου. Μετά, το μέλλον θα λάμψει απρόσμενα, με θησαυρούς που θα έχουν τη Χάρη του Κυρίου. ΕΜΠΙΣΤΕΨΟΥ ΤΟΝ.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: ΔΙΑΖΥΓΙΟ

Δημοσίευση από lovethink »

Αμα βρεθεί καμμιά σκοτωμένη σωτήριο μετά τι κάνεις ? αναλαμβάνεις τις ευθύνες σου που τις έστειλες πίσω στη κόλαση ?
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: ΣΥΓΝΩΜΗ

Δημοσίευση από lovethink »

eortologio_gr έγραψε:
Με την πρώτη σφαλιάρα έπρεπε να φύγεις
" ...

ΓΕΙΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
διότι αν κάποιος ρίξει ξύλο μια φορά ... είναι βέβαιο ότι θα το ξανακάνει
( Αναλόγως και τη σφαλιάρα βέβαια :p )
sotirio
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Χανιά

Re: ΔΙΑΖΥΓΙΟ

Δημοσίευση από sotirio »

lovethink έγραψε:Αμα βρεθεί καμμιά σκοτωμένη σωτήριο μετά τι κάνεις ? αναλαμβάνεις τις ευθύνες σου που τις έστειλες πίσω στη κόλαση ?

Εάν τον έγγαμο βίο τον λες κόλαση εγώ τον λέω Γολγοθά – Σταυρό – Ανάσταση .
Και αν σε τρομάζει ο θάνατος επι του σταυρού του σώματος εμένα με τρομάζει
ο Θάνατος της ψυχής από την αμαρτία ....
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: ΔΙΑΖΥΓΙΟ

Δημοσίευση από lovethink »

sotirio έγραψε: Εάν τον έγγαμο βίο τον λες κόλαση εγώ τον λέω Γολγοθά – Σταυρό – Ανάσταση .
Και αν σε τρομάζει ο θάνατος επι του σταυρού του σώματος εμένα με τρομάζει
ο Θάνατος της ψυχής από την αμαρτία ....
Φάε εσύ το ξύλο και μετά κάνε κύρηγμα , δες εσύ το πατέρα σου να δέρνει τη μάνα σου και μετά κάνε κύρηγμα
Ακριβώς Γολγοθάς ο γάμος και Ανάσταση ο χωρισμός από μια τέτοια κατάσταση
NIKI
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τρί Οκτ 11, 2005 5:00 am

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Δημοσίευση από NIKI »

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΑΣ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΣΑΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΕΤΟΣ 2006 ΠΟΙΟΣ ΕΔΩΣΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΝΑ ΧΤΥΠΑ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ;ΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΖΩΗ ΑΝ ΠΕΡΝΑΣ ΚΑΛΑ ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑ ΟΛΑ ΕΝΤΑΞΕΙ;ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΝΑ ΠΕΡΝΑΣ ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΚΑΛΑ (ΜΙΛΟΥΜΕ ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑ ΩΡΙΜΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΣΩΣΤΟ ΑΝΤΡΑ/ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΣΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ.
ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΝΙΩΘΕΙΣ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΤΟΥ ΣΥΜΒΙΟΥ,ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ,ΤΗΝ ΗΡΕΜΙΑ ΤΟΤΕ......ΠΙΣΤΕΨΕΤΕ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΝΟ ΜΕΝΟΥΝ ΤΑ ΣΗΜΑΔΙΑ.ΔΕΝ ΤΑ ΒΑΖΩ ΟΜΩΣ ΚΑΤΩ ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΤΑ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΒΟΗΘΟΣ ΜΟΥ .ΕΧΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΣΑΝ ΑΣΠΙΔΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΣΑΝ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΑΣ ΛΟΓΙΑ ΤΙ ΘΕΛΩ ΑΛΛΟ.............................................;
raxil
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: Δευ Απρ 03, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

re διαζύγιο

Δημοσίευση από raxil »

Και βέβαια ο γάμος είναι ιερός και θεόδετος .
Αλλά αυτό πρέπει να το αντιλαμβάνονται και σέβονται και οι δύο σύζυγοι. Εξ άλλου τι σημαίνει η λέξη συζυγία ? Οταν ο σύζυγος σκοτώνει στο ξύλο την σύζυγο. όταν το παιδί - θύμα γίνεται συνεχώς μάρτυρας του ξυλοδαρμού της μητέρας του , όταν η σύζυγος δεν τολμά να εκφέρει ουδεμία γνώμη, ούτε καν να διεκδικήσει τα απαραίτητα για την διαβίωση της οικογένειας για ποια οικογένεια μιλάμε? Ποια υπομονή ? Ποιο σεβασμό στον άλλο . Εδώ ανεχόμενος τέτοια κατάσταση δεν σέβεσαι ούτε τον εαυτό σου .Σε ποια ατμόσφαιρα μεγαλώνει ένα παιδί . Προέρχομαι απο μια οικογένεια που οι γονείς λάτρευαν ο ένας τον άλλο και αυτό πέρναγε σε όλους . Δεν συμφωνώ με πνευματικό που λέει αναφερόμενος στην προβληματική οικογένεια '' καλύτερα καρέκλα με ένα πόδι παρά σπασμένη τελείως ''. Οταν είναι σπασμένη ( και κυριολεκτικά στην πλάτη σου ) τουλάχιστον κανονίζεις την μετέπειτα πορεία σου και δεν αμαρτάνεις καθημερινά αγανακτώντας για όλους και για όλα .
Και τα στατιστικά στοιχεία δείχνουν ότι κανένας βιαιοπραγών τύραννος δεν άλλαξε προς το καλύτερο. Η σύζυγος γλύτωνει, είτε όταν την στέλνει στον άλλο κόσμο απο το ξύλο, είτε όταν εγκαταλείψει την χώρα . ( Οταν τόλμά και τον καταγγέλει και καταδικάζεται σε φυλάκιση , αλλοίμονό της όταν βγαίνει ).Εξ ου και οι ξενώνες για κακοποιημένες γυναίκες .
ΡΑΧΗΛ
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Ψυχολογικά Θέματα”