Ανθρώπινος έρωτας >> εναντίον θεϊκού έρωτα!

Πνευματικά θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Κλειδωμένο
AeToS1981
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Ανθρώπινος έρωτας >> εναντίον θεϊκού έρωτα!

Δημοσίευση από AeToS1981 »

Συμφωνώ, αλλά ο Θεός το προόρισε να είναι μόνον για το γάμο, δηλαδή για το πρόσωπο με το οποίο θα συνδεθείς οριστικά, μέχρι τη Δευτέρα Παρουσία...

Πολύ ωραία τα λέτε Πάτερ... Συμφωνώ απόλυτα!Δεν το λέω ειρωνικά. Είχα μία σχέση με μία κοπέλα 4,5 χρόνια και κάναμε έρωτα αφού είχε περάσει αρκετός καιρός.Νομίζαμε ότι θα είμαστε μαζί για πάντα.Καλώς ή κακώς έγινε(προφανώς κακώς έγινε..).Προσεύχομασταν μαζί και γενικά ήταν μια σοβαρή σχέση.Το θέμα όμως είναι ότι χωρίσαμε. Εγώ τα έδωσα όλα. Θα μπορέσω να τα ξαναδώσω αυτά σε άλλη γυναίκα? Θα μπορέσω να κάνω αληθινό έρωτα με άλλη γυναίκα? Δε θέλω να κοροιδέψω κάποια κοπέλα,δεν μπορώ να το κάνω αυτό.Θα μπορέσω όμως να ζήσω αυτό που ένιωσα με εκείνη?Δεν ξέρω αν ήταν ουτοπία αλλά ένιωθα ότι ήταν ευλογημένη από τον Θεό εκείνη η πράξη.Ελπίζω να μη με χαρακτηρίσετε βλάσφημο για αυτό που λέω.
Τελοσπάντων..θέλω απλά να μου απαντήσει πρώτα ο πάτερ αν γίνεται. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο που θα δώσετε για να μου απαντήσετε!Ρώτησα δημοσίως γιατί πιθανό κάποιον άλλο άνθρωπο να βασανίζουν τα ίδια ερωτήματα και γιατί ήθελα να πω σε όλους ότι τελικά όντως η πράξη αυτή πρέπει να γίνεται στα πλαίσια του γάμου. Για μένα είναι εξαιρετικά δύσκολο να σκέφτομαι ότι αυτή τη στιγμή μπορεί το..."κοριτσάκι μου" να κάνει αυτή την πράξη με κάποιον άλλο.
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

Θα μπορέσω να κάνω αληθινό έρωτα με άλλη γυναίκα?

Δημοσίευση από pAntonios »

<<Θα μπορέσω να κάνω αληθινό έρωτα με άλλη γυναίκα?>>
(ευχαριστώ γιατί θέτεις το θέμα ειλικρινά και ωμά!)
Το ερώτημά σου όμως αγαπητέ μου δείχνει πόσο έχεις πέσει και εσύ θύμα της σεξοκρατικής εποχής μας. Θεωρείς τον έρωτα πιο σημαντικό από την αγάπη... Μάλλον κάπου η έννοια αγάπη έχει χαθεί στη διαδρομή...
(φυσικά έχεις δίκιο πάλι, διότι η αγάπη χρειάζεται σοβαρές προϋποθέσεις που δεν μπορούν να υπάρχουν σε μια... σχέση, εξ ορισμού!)

Είπες ωραία ότι <<Νομίζαμε ότι θα είμαστε μαζί για πάντα>>...
Αυτό το νομίζαμε δεν πρέπει ποτέ να το ξεχνάς στη ζωή σου!
Όχι μόνον γιατί δεν έπρεπε να τα δώσεις όλα (και την ψυχή σου;) αλλά επειδή έπρεπε να περιμένεις να δεις αν εκείνη η κοπέλα θα είναι τελικά γυναίκα σου!
Αυτό ζητάει ο Θεός. Και κατά σύμπτωση το κατάλαβες και εσύ εκ των υστέρων, αν και με οδυνηρό τρόπο. Σαν ψυχίατρος γνωρίζω πολλούς νέους που πληγώθηκαν με τον ίδιο τρόπο και πέρασαν πολλά χρόνια για να το ξεπεράσουν...

<<ένιωθα ότι ήταν ευλογημένη από τον Θεό εκείνη η πράξη>>
Τελικά είτε είσαι πολύ συναισθηματικό άτομο (μάλλον) είτε σου αρέσει να παίζεις κρυφτό με τον εαυτό σου! Δεν μπορούμε αγαπητέ να καταπατούμε το θέλημα του Θεού και να λέμε ότι αυτό είναι και ευλογημένο. Ο Χριστός είπε ότι δεν μπορούμε να δουλεύουμε ταυτόχρονα σε δύο αφεντικά.
Τελικά με όλα όσα γράφεις δεν αποκλείω το ενδεχόμενο να ήταν όλα ένα ωραίο παιχνίδι που η άλλη πλευρά το διασκέδασε και εσύ ήσουν στις πνευματικές ψευδαισθήσεις σου (μη μου θυμώσεις!)...

Συνοψίζοντας, νομίζω ότι σου χρειάζεται να βάλεις καλύτερες προδιαγραφές σε τόσο σοβαρά θέματα και να μην βιάζεσαι να δεχτείς όλα όσα σου σερβίρουν. Γιατι να μην βάζουμε τις προδιαγραφές του Θεού και να κοιμόμαστε πάντα ήσυχοι; (!!!)
Είμαι σίγουρος ότι σύντομα θα δεις πολύ πιο καθαρά το πράγμα και θα πεις και μόνος σου ότι ήταν μια νεανική τρέλα και τίποτε περισσότερο!
εύχομαι από την καρδιά μου.
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
AeToS1981
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

:

Δημοσίευση από AeToS1981 »

Και αν εδωσα την ψυχη μου σε αυτή τη σχέση θα μπορέσω να την ξαναδώσω σε άλλη κοπέλα?Νομίζω τώρα έθεσα το σωστό ερώτημα..
Αυτό ήθελα να ρωτήσω και πριν ουσιαστικά λέγοντας αν θα ξανακάνω αληθινό έρωτα.

Πάντως πάτερ ειλικρινά αγαπηθήκαμε με αυτή την κοπέλα. Θα προσπαθήσω να μάθω να ζω περισσότερο όπως το θέλει ο Κύριος αλλά επειδή με ξέρω αν κάποια κοπέλα μου δείξει πάλι αγάπη τότε πάλι θα της δώσω όλη μου την ψυχή αν αυτό γίνεται βέβαια(ξαναπέφτω στο αρχικό ερώτημα).
paroikos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από paroikos »

Συγγνώμη για την παρέμβαση π.Αντώνια, Αετέ και Μελίνα. Για να αποκτήσει κάποιος έρωτα για τον Χριστό (ταπεινή μου γνώμη) παλεύει, ιδρώνει, αγωνίζεται, πέφτει, σηκώνεται, αλλά αυτός ο έρωτας δεν απογοητεύει ποτέ σε αντίθεση με τους σαρκικούς έρωτες που οδηγούν κάποιες φορές και στην τρέλλα ή στον κορεσμό που με τη σειρά του φέρνει ανία. Οι μοναχοί προσπαθούν να υπερβούν τα σχήματα του αιώνος αυτού κατευθείαν, κόβοντας δρόμο αν και ανηφορικό πολύ. Οι έγγαμοι ΄θα πρέπει να φτάσουν επίσης στο σημείο αυτό μέσω της ασκητικού τρόπου ζωής αλλά μέσα από τον γάμο και την οικογένεια. Κοινός στόχος η ασκητική προσπάθεια΄΄οχι από μαζοχισμό...αλλά για να γνωρίσουμε ερωτικά-αγαπητικά τον ΜΟΝΗ ΑΓΑΠΗ και τον ΜΟΝΟΝ ΕΡΩΤΑ. Κάποιος νέος που αγωνιζότανε περιέγραψε μια θεϊκή εμπειρία στον γ. Παϊσιο, ο οποίος του απάντησε. Ο Χριστός σου έδωσε ένα σοκολατάκι να σε γλυκάνει για να συνεχίσεις, γιατί από πίσω....έχει ολόκληρο ζαχαροπλαστείο.
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

Re: :

Δημοσίευση από pAntonios »

Τελικά AeToS περιμένεις μια ψυχολογική απάντηση!
Στο ερώτημα:
<< Και αν εδωσα την ψυχη μου σε αυτή τη σχέση θα μπορέσω να την ξαναδώσω σε άλλη κοπέλα?Νομίζω τώρα έθεσα το σωστό ερώτημα..>>
Ωραία! Είσαι ένας αθεράπευτος αισθηματίας! (και το καυχάσαι!)
Το ζήτημα είναι ότι κάθε φορά που θα έχεις μια νέα τέτοια εμπειρία θα έχεις και κάτι λιγότερο να δώσεις από σένα. Και όταν θα βρεις τη γυναίκα της ζωής σου θα έχεις βαρεθεί (νομίζω "ξενέρωμα" το λένε οι νέοι!)
και ο γάμος σου θα γίνει μια συμβατική συμβίωση... Το δικό σου το μυαλό θα είναι πίσω, στις ερωμένες της ζωής σου!!!

Μακάρι να μπορούσες να αγαπήσεις δυνατά και το Θεό...
Αλλά βλέπεις εκείνη η αγάπη έχει απαιτήσεις. Πρέπει να θυσιάσεις την ηδονή και το Εγώ και αυτό λίγοι αποφασίζουν να το κάνουν. Να σκεφτούν δηλαδή τι θέλει ο Θεός από αυτούς να κάνουν...
Κερδίζουν όμως τον Ουρανό! Διότι αυτός που θα θυσιάσει κάτι για το Θεό θα αμοιφθεί πλουσιοπάρουχα από Εκείνον που τα έχει Όλα!
Και στη ζωή αυτή αλλά και στην Αιωνιότητα!
Η ερωτική αγάπη "βγάζει συναίσθημα" και τις περισσότερες φορές ξαναγυρνάει εγωιστικά σε κείνον που τη δίνει! Αγαπάς δηλαδή για να αγαπηθείς και να νιώσεις ότι είσαι μοναδικός! Ενώ στην αγάπη προς το Θεό πρέπει να καταλάβεις ότι ήδη έχεις αγαπηθεί από Εκείνον και θυσιάζεις το εγωιστικό σου θέλημα για να Τον ακολουθησεις.

φαίνεται ότι δεν εξαντλήσαμε το θέμα...
(περιμένει άλλωστε και η Μελίνα!)
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
AeToS1981
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

..

Δημοσίευση από AeToS1981 »

Ήξερα αρκετά πράγματα για τη θρησκεία μας αλλά αυτή τη σχέση με το Θεό όπως περιγράφεται εδώ δεν την είχα συνηθίσει,δεν την είχα βιώσει,δεν την είχα σκεφτεί καν. Αγάπησα έναν άνθρωπο και του τα έδωσα όλα.Δε νομίζω ότι είναι τόσο κακό αυτό. Νοιώθω σα να με αποπέρνετε ώρες ώρες. Δεν τα ήξερα πριν όλα αυτά που μου λέτε.
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Πνευματικά θέματα”