"Κύριε ημών Ιησού Χριστέ, Υιέ του Θεού, ελέησόν με"

Πνευματικά θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

Δεν αποκλείεται πάντως να είναι και εκ του Πονηρού

Δημοσίευση από pAntonios »

Δεν αποκλείεται πάντως να είναι και εκ του Πονηρού (όπως και η υπνηλία σε πολλούς αλλά όχι απόλυτα!), διότι ο παμπόνηρος εφευρίσκει πολλούς τρόπους για να μας αποσπάσει από την προσευχή και μάλιστα την Ευχή...
Εσύ θα απαντάς στο λογισμό αυτόν ότι ο Χριστός δεν έχει ανάγκη από εμένα αλλά εγώ από Αυτόν. Εκείνος δεν με παρεξηγεί που προσεύχομαι συμφεροντολογικά διότι γνωρίζει την αδυναμία μου και την ανικανότητά μου!!!

Όπως και να τη λέμε πάντως είναι καλό, αρκεί να υπάρχει ταπείνωση και να συμβουλευόμαστε και τον πνευματκό (έστω να τον ενημερώνουμε!).

smarti έγραψε:
Kostantinosve έγραψε:τι εννοείς τύψεις σμαρώ ? δλδ νιώθεις εννοχές για κάποιες πράξεις του παρελθόντος? ίσα ίσα όταν
νιώθουμε τύψεις (εγώ δλδ) πρέπει να λέμε την ευχούλα για να μας φεύγουν οι ενοχές ωστε να αισθανόμαστε μια σιγουρία ότι ο Κύριός μας , αυτός ο γλυκής Ιησούς είναι συμπαραστάτης μας στη θλίψη μας , μας χαρίζει χαρά και μας δίνει κατα κάποιον τρόπο την πληροφορία στη ψυχή μας ότι είναι οικτήρμων ώστε να πάρουμε κουράγιο να συνεχίσουμε τον αγώνα μας ,

παρακαλώ πολύ συγχωρέστε με , εύχεσθε ...
Νιωθω τυψεις γιατι βλεπω οτι χρησιμοποιω την ευχη σαν ενα εργαλειο σωτηριας.Ενω οταν ειμαι καλα δεν την λεω,οσο οταν δεν ειμαι καλα :oops:
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Δεν αποκλείεται πάντως να είναι και εκ του Πονηρού

Δημοσίευση από smarti »

pAntonios έγραψε:Δεν αποκλείεται πάντως να είναι και εκ του Πονηρού (όπως και η υπνηλία σε πολλούς αλλά όχι απόλυτα!), διότι ο παμπόνηρος εφευρίσκει πολλούς τρόπους για να μας αποσπάσει από την προσευχή και μάλιστα την Ευχή...
Εσύ θα απαντάς στο λογισμό αυτόν ότι ο Χριστός δεν έχει ανάγκη από εμένα αλλά εγώ από Αυτόν. Εκείνος δεν με παρεξηγεί που προσεύχομαι συμφεροντολογικά διότι γνωρίζει την αδυναμία μου και την ανικανότητά μου!!!

Όπως και να τη λέμε πάντως είναι καλό, αρκεί να υπάρχει ταπείνωση και να συμβουλευόμαστε και τον πνευματκό (έστω να τον ενημερώνουμε!).
Νιωθω τυψεις γιατι βλεπω οτι χρησιμοποιω την ευχη σαν ενα εργαλειο σωτηριας.Ενω οταν ειμαι καλα δεν την λεω,οσο οταν δεν ειμαι καλα :oops:[/quote][/quote]

Ευχαριστω πολυ πατερα Αντωνιε!!
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: "Κύριε ημών Ιησού Χριστέ, Υιέ του Θεού, ελέησόν με"

Δημοσίευση από stathis73 »

Moυ ειπε καποια στιγμή ενας Σύριος μοναχός του Αγιου Ορους για την ευχή......................κάποτε οι δαίμονες καθόντουσαν απέναντι απο έναν μοναχό και γελούσαν λέγοντας ο ενας στον αλλον " δες αυτον λέει την ευχη χωρίς να επικεντρώνεται σε αυτην, την λεει μονο με την γλώσσα οχι απο την καρδιά του και γελούσαν, ως που έρχεται ενας άλλος και τους λέει. με την γλώσσα ή χωρίς την γλώσσα, σημασία εχει οτι δεν μπορούμε να τον αγγίξουμε"....................δείχνοντας ετσι την σημασία του να λέμε την ευχούλα αδιαλείπτως.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά θέματα”