ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ...

Πνευματικά θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
theodore
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 05, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ...

Δημοσίευση από theodore »

Αδέρφια μου, εν Χριστώ, αυτό το Πάσχα, αυτές τις Άγιες Ημέρες είναι πολύ διαφορετικές σε σχέση με άλλες, προηγούμενες ημέρες.Πάω στην εκκλησία, ακούω αυτές τις ψαλμωδίες και αγγίζουν όλη την ύπαρξη μου.Από το Σάββατο του Λαζάρου είναι σαν να ζω την ζωή του Χριστού, μαζί Του.
Το καλοκαίρι του 2019, πέρυσι,ήμουν εκεί.Στα Πανάγια προσκυνήματα.Ήμουν εκεί και είδα την πέτρα που έκατσε ο Χριστός και περίμενε τον Λάζαρο να βγεί από το μνήμα του.Ήμουν εκεί στην Γεσθημανή.Ήμουν εκεί στον Ιορδάνη ποταμό.Εκεί πήρα με τα χέρια μου δυο χούφτες νερό κι έριξα στο πρόσωπο μου.Εκεί που βάδισε ο Κύριος μου κι ο Θεός μου.Ήμουν εκεί που περπάτησε, εκεί που βαπτίστηκε, εκεί που δίδαξε, εκεί που σταυρώθηκε, εκεί που θυσίασε την ζωή Του για την δική μας σωτηρία.Για μένα...Και τότε με πλημμυρίζουν συναισθήματα ευγνωμοσύνης, συναισθήματα αγαλίασης, ταπεινότητας, Αγάπης και τα δάκρυα μου δεν σταματούν...
Μας πως είναι δυνατόν να μου συμβαίνει.Νιώθω ότι αυτά συμβαίνουν τώρα και θέλω να τρέξω να πάω εκεί στα Ιεροσόλυμα να τον δώ, να τον προσκυνήσω.Να τον πάρω τον Χριστό εγώ στους ώμους μου, να τον βοηθήσω εγώ να σηκώσει τον μαρτυρικό Σταυρό του Γολγοθά.Εκείνος τόσα χρόνια σηκώνει μαζί μου τον δικό μου Σταυρό...
Τι μου συμβαίνει ; Γιατί δεν νοιώθω φόβο ; Γιατί δεν φοβάμαι το αύριο εαν υπάρχω ή όχι ; Γιατί δεν ανησυχώ για την καθημερινότητα ; Γιατί δεν ανησυχώ για τα προβλήματα μου ;

Κλείνω τα μάτια μου, αισθάνομαι ότι βλέπω τον Κύριο μου και Θεό μου και νοιώθω ότι είναι δίπλα μου.Για αυτά τα συναισθήματα,που είναι εξωκοσμικά, δεν είναι γήινα και δεν τα έχω ξανανοιώσει ποτέ στην ζωή μου, αισθάνομαι ότι πρέπει να τρέξω να πάω να Τον αγκαλιάσω, να πέσω στα πόδια του και να του ζητήσω τόσα συγνώμη όσες είναι οι μέρες που ζώ εδώ στην γή.

"Τρέχουν" τα μάτια μου...

Ο Πνευματικός μου , μου είπε, "Ο Κύριος θα κάνει τα πάντα για να σε κερδίσει"

Ω γλυκή μου Έαρ...!!!

Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα ,αδέρφια μου, Εν Χριστώ.Καλή διάβαση από τα προσωρινά στα αιώνια αγαθά του Κυρίου μας
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7255
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ...

Δημοσίευση από stathisekp »

theodore έγραψε: Τετ Απρ 24, 2019 6:29 am ...
Ο Πνευματικός μου , μου είπε, "Ο Κύριος θα κάνει τα πάντα για να σε κερδίσει"
...
Ακριβώς αυτό συμβαίνει αδελφέ!!
Ο Κύριος κάνει τα πάντα, μακάρι κι εμείς να μπορούμε να το αντιληφθούμε κάθε φορά που προσπαθεί να μας κερδίσει και να μας σώσει!!!
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά θέματα”