Φωνή αποθανούσης σε ζώντες

Πνευματικά θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

cool
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Κυρ Απρ 15, 2007 5:00 am

Φωνή αποθανούσης σε ζώντες

Δημοσίευση από cool »

Πριν λιγο καιρο, συγγενείς μου έχασαν έναν δικό τους άνθρωπο, μια γιαγιά, μεγάλης ηλικίας.
Η γιαγια, την οποια ειχα γνωρισει και προσωπικα, ήταν ένας καλός άνθρωπος σε γενικες γραμμες, και με σχετικα καλή σχεση με την εκκλησια.
Η γιαγια πεθανε προσφατως, και συνεβησαν καποια πραγματα που θα αναφερω εδω και τα θετω στην κριση σας.

Σε διαφορετικες χρονικες στιγμες, αλλα επανειλημενα, πέντε διαφορετικα ατομα της οικογενειας(συγγενεις-παιδια-γιος-νυφη κλπ), ακουσαν φωνες της γιαγιας, τις πρωτες μερες μετα τον θανατο της, και μαλιστα και μετά την παροδο τριημέρου από τον θάνατο. Άκουσαν να φωνάζει το όνομα μιας εγγονής, άκουσαν βογγητά της(πεθανε με πονους), ακουσαν ακομη και πατήματα της.
Και τα ακουσαν και πολλοι(5), και μαλιστα και σε διαφορες χρονικες στιγμες(βραδια, μεσημερια), και σε διαφορετικους χωρους(σκαλες, αυλη, μες το σπιτι κλπ).
Τα λεω αυτα, γιατι ετσι, μαλλον αποκλειεται τυχον ομαδικη παραισθηση-ψευδαισθηση.
Και μενει να δουμε τι ακριβως ηταν αυτο.
Ήταν καποια προειδοποιηση της ψυχης/του πνευματος της γιαγιας, προς αυτους που την ακουσαν? Και να ναι, τι ειδους?
Ήταν ισως καποιο παραπονο? (ειχε παραπονα δυστυχως...)
Ήταν ισως καποια δαιμονικη επηρρεια?
Ήταν κατι αλλο?

Τα γεγονοτα αυτα προβληματισαν πολυ, ολους τους οικειους. Και τους αυτήκοες μαρτυρες, αλλα και ολους εμας τους υπολοιπους που τα μαθαμε.

Περιμενω τις αποψεις σας επι του θεματος, με ενδιαφερον.
Άβαταρ μέλους
vivika
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 939
Εγγραφή: Τετ Σεπ 09, 2009 7:39 pm
Τοποθεσία: Βίβιαν@Ν.Φ.

Re: Φωνή αποθανούσης σε ζώντες

Δημοσίευση από vivika »

Αν θέλεις ανάφερε το βαπτιστικό της όνομα ώστε όσοι μπορούν και θέλουν να τη μνημονεύουν.

Νομίζω ότι για το
cool έγραψε:... Και μενει να δουμε τι ακριβως ηταν αυτο...
θα ήταν πιο 'ασφαλές' να ρωτήσεις τον πνευματικό σου και να προσεύχεσαι για την ανάπαυση της ψυχής της...

Καλό Παράδεισο να έχει η γιαγιά των συγγενών σου.
«Γρηγορεῖτε καί προσεύχεσθε, ἵνα μή εἰσέλθητε εἰς πειρασμόν» Ματθ. κστ' 41
Ω Θεέ μου, δώσε μου τη δύναμη να αλλάξω αυτά που μπορώ, την υπομονή να αντέξω αυτά που δεν μπορώ,
και τη σοφία για να γνωρίζω τη διαφορά μεταξύ τους.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Φωνή αποθανούσης σε ζώντες

Δημοσίευση από Dimitris39 »

καντε αυτα που πρεπει για την σωτηρια της ψυχης της και τα υπολοιπα αφηστε τα στον Θεο
συμβουλευομαστε παντα τον πνευματικο μας
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
cool
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Κυρ Απρ 15, 2007 5:00 am

Re: Φωνή αποθανούσης σε ζώντες

Δημοσίευση από cool »

Εννοειται οτι εγινε κρουση σε ανθρωπους της εκκλησιας.
Μαλιστα δεν το ανεφερα επιτηδες, επειδη δεν ηθελα να προκαταλαβω καμια αλλη εναλλακτικη αποψη.

Και επισης εννοειτε οτι οτι ειναι να γινει για την ψυχη της απο τους οικειους της, θα γινει.

Ομως, θεωρησα σκοπιμο να το θεσω κι εδω, ως θεμα συζητησης, γιατι καποιος αδερφος μπορει να εχει παρομοια εμπειρια, ή να ξερει κατι πανω σε αυτο.

Δεν ειμαι της λογικης 'κανε οτι δεν ειδες, δεν ακουσες, δεν εμαθες'. Πλήρης αγνόηση.
Δεν ειμαι περιεργος με την κακη την εννοια, αλλα ο κοσμος που το εζησε αυτο, φοβηθηκε.
Και φυσικα, ανθρωπινο δεν ειναι? αναρωτιεται τι ηταν.
Αυτο ειναι ολο.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Φωνή αποθανούσης σε ζώντες

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Από τα λεγόμενά σου αδελφέ, σωστά πράξατε αν εννοείς ότι το συζητήσατε με ιερείς της Πίστης μας. Που αυτό εύχομαι να εννοείς, γιατί ότι έχει σχέση με τα πνευματικά ή business... τίποτα δεν εννοείται, και όλα πρέπει να συζητιούνται ιδιαιτέρως με τον αρμόδιο για το καθ΄ενα χωριστά.
Τα αδέλφια μας σου έδωσαν την καλύτερη κατά τη γνώμη μου άποψη. Αυτή του να ρωτήσεις τον πνευματικό σου που και έμπειρος θα είναι και φώτιση θα έχει.
Μπορεί να λανθάνω άσχημα αν σου έλεγα ότι ο μισόκαλος για κάποιο λόγο... με κάποια ανθρώπινη αφορμή που του έχει δωθεί σας εμπέζει, αν είναι αυτό που ίσως περίμενες να ακούσεις. Πάντως το παρακάτω δεν είναι λάθος... καλύτερα να προστρέξετε στις αγκάλες της εκκλησίας μας, να κάνετε αγιασμό και ευχέλαιο στο σπίτι της αποθανούσης, να τηρείτε ότι λέει η εκκλησία μας για τα μνημόσυνα, και ότι σας πει ο πνευματικός σας για τους εαυτούς σας... ιδιαιτέρως όσοι είχαν την εμπειρία που περιγράφεις.
Καλή κι ευλογημένη χρονιά, καλή δύναμη και Καλό Παράδεισο.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Φωνή αποθανούσης σε ζώντες

Δημοσίευση από vasilisalt »

Αντιλαμβάνομαι την αγωνία σου και τα ερωτηματικά σου.
Αν περιμενεις όμως απαντησεις από τον καθενα, όπως είμαστε εμείς, θα
μπλεχτεις και σιγουρα θα σου κάνουμε κακό. Τα παιδιά παραπάνω σωστά
νομίζω σε οδηγούν να συζητήσεις το θέμα με τον πνευματικό σου, η με
κάποιον ιερέα που σέβεσαι και εμπιστεύεσαι.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25047
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Φωνή αποθανούσης σε ζώντες

Δημοσίευση από aposal »

Όταν ένας άνθρωπος φεύγει από την γήινη ζωή, αφήνοντας το άψυχο σώμα του, η ψυχή του, που εξακολουθεί να ζει, μεταβαίνει προς τον Δημιουργό, συνοδευόμενη από τον φύλακα - άγγελό της, αυτόν που όρισε ο Θεός κατά τη στιγμή της βάπτισης.
Στην πορεία της ανόδου, η ψυχή περνάει απο τα τελώνια σε κάθε ένα από τα οποία οι δαίμονες προσπαθούν να αρπάξουν την ψυχή από τον άγγελο. Το αν θα τα καταφέρουν ή όχι εξαρτάται από τις αμαρτίες που διέπραξε ο άνθρωπος όσο είχε το σώμα του. Αυτή είναι η πρώτη κρίση που λέγεται και μερική γιατί δεν είναι τελειωτική, αφού θα ακολουθήσει η δεύτερη και οριστική κρίση, κατά την Δευτέρα Παρουσία. Μεταξύ της πρώτης και της δεύτερης κρίσης η ψυχή μπορεί να αλλάξει (πνευματική) κατάσταση είτε προς το καλύτερο, είτε προς το χειρότερο.
Όσον αφορά στις φωνές και τα πατήματα, γνωρίζω ότι ένας συγγενής μου βίωσε μια κάπως παρόμοια εμπειρία. Συγκεκριμένα όταν πέθανε η γιαγιά του και πήγε να καθαρίσει το δωμάτιο που έμενε, του παρουσιάστηκε μπροστά του χαμογελώντας! Έπαθε την πλάκα του φυσικά και έφυγε άρον - άρον! Με τον πνευματικό που το συζήτησα μου είπε ότι τέτοια υπερφυσικά γεγονότα μπορούν να προέρχονται:
1. Από το ίδιο μας το μυαλό (να είναι δηλαδή δημιουργήματα της φαντασίας μας)
2. Εκ Θεού
3. Εκ του πονηρού.
Μου απέκλεισε το δεύτερο και μου είπε ότι είναι ένα από τα υπόλοιπα δύο.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Φωνή αποθανούσης σε ζώντες

Δημοσίευση από angieholi »

Συνήθως (όπως το έχω κατάλαβει εγώ), όταν έχουμε εμφανίσεις υπερφυσικές, Αγγέλων ή ανθρώπων που αγίασαν(βασική "προϋπόθεση") υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος και δεν γίνεται για το "θεαθήναι". Δηλαδή εννοώ ότι, όταν ο Θεός το επιτρέπει και έχουμε εμφανίσεις Αγίων είναι για κάποιο ιδιαίτερο και σημαντικό λόγο, για να μας προειδοποιήσουν για κάτι ή για να μας ενισχύσουν για κάποιον μεγάλο πειρασμό που έρχεται.
Δεν έχουμε εμφανίσεις για "εντυπωσιασμό" ή για να γίνει "σόου". Καταλαβαίνετε τι θέλω να πω.

Τώρα φωνές, πατήματα, αλυσίδες που τρίζουν (σε θρίλερ τα έχω δει αυτά :mrgreen: ) και βογγητά δεν ξέρω να έχουν κάποιο νόημα ή τι μήνυμα θέλουν να δώσουν, του κεκοιμημένου υποτίθεται, προς τους ζωντανούς.
Αυτό το "στοίχειωμα" τι μπορεί να προσφέρει εκτός μόνο από φόβο και ταραχή, στους συγγενείς αυτούς;
Η γιαγιά θέλει να προειδοποιήσει τα εγγόνια της;
Η ψυχή της γιαγιάς δεν έχει αναπαυθεί και ζητάει ανάπαυση;
Περίεργα πράγματα αν τα κοιτάμε μέσα από την ματιά της Εκκλησίας μας.

Τώρα από την άλλη, αν οι συγγενείς αυτοί είναι άνθρωποι που πιστεύουν σε δεισιδαιμονίες, σε μάγεια, σε φαντάσματα, σε στοιχειωμένα σπίτια...
αν είναι άνθρωποι που ασχολούνται με τον πνευματισμό, δεν θα πρέπει να μας φαίνεται παράξενο αν βλέπουν και ακούν διάφορα!

Ο Θεός βέβαια γνωρίζει αν είναι αλήθεια ή εκ του πονηρού....
Πάντως το πιο σωστό είναι αυτό που είπαν και τα παιδιά παραπάνω. Ενημέρωση του πνευματικού και απο κει και πέρα ότι πει εκείνος.
Με την προσευχή του μπορεί και να σταματήσουν εδώ, αυτά τα φαινόμενα. Ας το ευχηθούμε και εμείς!
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Φωνή αποθανούσης σε ζώντες

Δημοσίευση από angieholi »

ΜΙΧΣ έγραψε: να κάνετε αγιασμό και ευχέλαιο στο σπίτι της αποθανούσης,
Ευχέλαιο κάνουμε μόνο στην περίπτωση όπου υπάρχει κάποιος άρρωστος, για να γίνει καλά με την βοήθεια του Θεού,
και όχι για το "καλό" ή για "ευλογία" ή για το "μάτι".
Ευχέλαιο λοιπόν μόνο στην περίπτωση αρρώστειας, αλλιώς αγιασμός!
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Φωνή αποθανούσης σε ζώντες

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Αγγελική εάν δεν με έκανες quote... θα το άφηνα αυτό αλλά επειδή με έκανες quote... και δεν μου αρέσει γιατί είναι σαν να υπονοείς ότι εγώ πιστεύω στις δεισιδαιμονίες...και ότι άλλο σε παρένθεση... το ευχέλαιο το έγραψα για τους ανθρώπους που άκουσαν ότι άκουσαν ή νομίζουν ότι άκουσαν, υπονοώντας ότι ίσως αυτοί το χρειάζονται προς δικήν τους ψυχική ωφέλεια και ίαση. Αλλά πάντα, πάντα, πάντα προστρέχουμε στον πνευματικό για όλα σχετικά με την ψυχή και πνευματικού ενδιαφέροντος, περιεχομένου... και αυτοί όπως και ο αδελφός που έθεσε το αρχικό ερώτημα για συγκεκριμένες οδηγίες και συμβουλές του πνευματικού στον καθένα χωριστά για τη δική τους πνευματική πρόοδο και οτιδήποτε άλλο. και ότι τους πει ο πνευματικός και όχι ο κάθε ένας από εμάς. Και είμασταν όλοι σαφείς ως προς αυτό, από την αρχή στον αδελφό μας.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά θέματα”