Εκκλησία και προκατάληψη...

Πνευματικά θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Εκκλησία και προκατάληψη...

Δημοσίευση από panagiotisspy »

dionysisgr έγραψε:H Eκκλησια ειναι ενα ιατρειο και θεραπευτηριο ασθενων-αμαρτωλων-μπερδεμενων-διαλυμενων ανθρωπων.
Ο σκοπος της ειναι η εκ νεου συναρμολογηση του κατακερματισμενου ανθρωπου, η θεραπεια και ο αγιασμος του εν Χριστω.

Δεν μπορει καποιος που μπαινει σε ενα νοσοκομειο ως αρρωστος, και να ενοχλειται απο αυτους που ηδη θεραπευονται,
και να ξεχνα την δικη του αρρωστια. Δεν ειναι καποιο κλειστο κλαμπ-λεσχη, καθαρων η τελειων η Εκκλησια.
+1000..

Απίστευτη και εκπληκτικά σωστή παραβολή.. :8 :8
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
isabella
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2012 11:37 am

Re: Εκκλησία και προκατάληψη...

Δημοσίευση από isabella »

dionysisgr έγραψε:
H Eκκλησια ειναι ενα ιατρειο και θεραπευτηριο ασθενων-αμαρτωλων-μπερδεμενων-διαλυμενων ανθρωπων.
Ο σκοπος της ειναι η εκ νεου συναρμολογηση του κατακερματισμενου ανθρωπου, η θεραπεια και ο αγιασμος του εν Χριστω.

Δεν μπορει καποιος που μπαινει σε ενα νοσοκομειο ως αρρωστος, και να ενοχλειται απο αυτους που ηδη θεραπευονται,
και να ξεχνα την δικη του αρρωστια. Δεν ειναι καποιο κλειστο κλαμπ-λεσχη, καθαρων η τελειων η Εκκλησια.

πολύ πολύ καλό το παραπάνω!!! :105
Απλά αυτό που εννοούσα δεν είναι οτι κριτικάρω,όσο οτι απογοητεύομαι,όταν ενώ εγώ είμαι στην αρχή του αγώνα,βλέποντας τους άλλους που αγωνίζονται χρόνια κ δεν τα καταφέρνουν,μου φαίνονται όλα βουνό.
'Εχω πνευματικό,δηλαδή έχω δύο.'Ομως ο δεύτερος μου είπε να πάρω ευλογία απο τον πρώτο και να διαλέξω έναν.Οπότε είμαι στη φάση που πρέπει να πάω να βρω τον πρώτο.
Μου συνιστούν πολλή προσευχή και νηστεία.Εκεί έχω το άλλο ερώτημα.Λέω δηλαδή οτι μήπως γίνεται η νηστεία πανάκεια,και συγκεντρώνεται εκεί ο χριστιανός ξεχνώντας την ουσία που είναι η αγάπη και η ταπείνωση?Μετά σκέφτομαι οτι,είναι δυνατόν με την προσευχή κ τη νηστεία να πάρω έστω και λίγη Χάρη?Δεν πρέπει να κάνω τίποτε άλλο?Μπερδεύομαι.Νομίζω οτι δεν κάνω κ σωστή προσευχή.Διάβασα και τα βιβλία του Παίσιου που μου είπανε,όλα.Τώρα μελετάω όσο μπορώ και τη Γραφή.'Εχω και μικρό βρέφος,και προς το παρόν δεν μπορώ να πηγαίνω συχνά σε κάποιον Πνευματικό,είναι μακριά απο δω που μένω.
Πάντως δεν βλέπω φως στο τούνελ,αδερφοί μου.Νιώθω ακόμα πάρα πολύ μακριά απο το Θεό.. :cry:
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Εκκλησία και προκατάληψη...

Δημοσίευση από vasilisalt »

Ο δικός μου πνευματικός λέει πως αν θέλεις να αλλάξεις πνευματικό δεν χρειάζεται να πάρεις έγκριση.
Να διαλέξεις αυτόν που σε αναπαυει κάλύτερα.
Το πρόβλημα με την εκκλησία το έχω και εγώ. Στην ενορία μου όλο κάτι μου φταίει.
Με τον αγώνα όμως που λέει ο Διονύσης έχω καταφέρει αρκετά.
Και ο mad max όμως έχει δίκιο με τα μοναστήρια. Εκεί είναι για μεγάλες πτήσεις!!!
Καλό αγώνα
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Εκκλησία και προκατάληψη...

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

isabella έγραψε:dionysisgr έγραψε:
H Eκκλησια ειναι ενα ιατρειο και θεραπευτηριο ασθενων-αμαρτωλων-μπερδεμενων-διαλυμενων ανθρωπων.
Ο σκοπος της ειναι η εκ νεου συναρμολογηση του κατακερματισμενου ανθρωπου, η θεραπεια και ο αγιασμος του εν Χριστω.

Δεν μπορει καποιος που μπαινει σε ενα νοσοκομειο ως αρρωστος, και να ενοχλειται απο αυτους που ηδη θεραπευονται,
και να ξεχνα την δικη του αρρωστια. Δεν ειναι καποιο κλειστο κλαμπ-λεσχη, καθαρων η τελειων η Εκκλησια.

πολύ πολύ καλό το παραπάνω!!! :105
Απλά αυτό που εννοούσα δεν είναι οτι κριτικάρω,όσο οτι απογοητεύομαι,όταν ενώ εγώ είμαι στην αρχή του αγώνα,βλέποντας τους άλλους που αγωνίζονται χρόνια κ δεν τα καταφέρνουν,μου φαίνονται όλα βουνό.
'Εχω πνευματικό,δηλαδή έχω δύο.'Ομως ο δεύτερος μου είπε να πάρω ευλογία απο τον πρώτο και να διαλέξω έναν.Οπότε είμαι στη φάση που πρέπει να πάω να βρω τον πρώτο.
Μου συνιστούν πολλή προσευχή και νηστεία.Εκεί έχω το άλλο ερώτημα.Λέω δηλαδή οτι μήπως γίνεται η νηστεία πανάκεια,και συγκεντρώνεται εκεί ο χριστιανός ξεχνώντας την ουσία που είναι η αγάπη και η ταπείνωση?Μετά σκέφτομαι οτι,είναι δυνατόν με την προσευχή κ τη νηστεία να πάρω έστω και λίγη Χάρη?Δεν πρέπει να κάνω τίποτε άλλο?Μπερδεύομαι.Νομίζω οτι δεν κάνω κ σωστή προσευχή.Διάβασα και τα βιβλία του Παίσιου που μου είπανε,όλα.Τώρα μελετάω όσο μπορώ και τη Γραφή.'Εχω και μικρό βρέφος,και προς το παρόν δεν μπορώ να πηγαίνω συχνά σε κάποιον Πνευματικό,είναι μακριά απο δω που μένω.
Πάντως δεν βλέπω φως στο τούνελ,αδερφοί μου.Νιώθω ακόμα πάρα πολύ μακριά απο το Θεό.. :cry:
Αδερφή εν Κυρίω, να ξέρεις ότι το βαθύτερο σκοτάδι είναι λίγο πριν ξημερώσει... :8

Στηρίξου στον πνευματικό και κάνε τον αγώνα όπως σου λέει. Και τη νηστεία μη την παραπλευρίζεις... όταν νηστεύεις εσύ... ψωμολυσάει ο δαίμονας που ασχολείται με αυτά και έχεις έναν λιγότερο να σε πειράζει. Προχώρα γερά και μη φοβάσαι. Να ξέρεις ότι τώρα στα δύσκολα που εσύ βλέπεις ως ένα βουνό...είναι που σε κουβαλάει ο Κύριος... στηρίξου επάνω Του...

+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
gkou
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2629
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γεωργία@Κόρινθος

Re: Εκκλησία και προκατάληψη...

Δημοσίευση από gkou »

ΜΙΧΣ έγραψε:
isabella έγραψε:
Αδερφή εν Κυρίω, να ξέρεις ότι το βαθύτερο σκοτάδι είναι λίγο πριν ξημερώσει... :8

Στηρίξου στον πνευματικό και κάνε τον αγώνα όπως σου λέει. Και τη νηστεία μη την παραπλευρίζεις... όταν νηστεύεις εσύ... ψωμολυσάει ο δαίμονας που ασχολείται με αυτά και έχεις έναν λιγότερο να σε πειράζει. Προχώρα γερά και μη φοβάσαι. Να ξέρεις ότι τώρα στα δύσκολα που εσύ βλέπεις ως ένα βουνό...είναι που σε κουβαλάει ο Κύριος... στηρίξου επάνω Του...

Πολύ γλυκιά και παρηγορητική τοποθέτηση! :8
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Εκκλησία και προκατάληψη...

Δημοσίευση από GeorgiosM »

καλωσορισες στο φόρουμ κ απο εμένα!
να εστιάσεις στα βασικά, έστω κ σε βάθος χρόνου. δηλαδή :
να εξομολογείσαι και να μεταλαμβάνεις όπως σου λεει
ο πνευματικός σου. πχ Πάσχα Χριστούγεννα και ενδιάμεσα σε όλο το έτος.
(μπορεις σε κάθε Κυριακη!???!! ελάχιστοι τρέχουν τόσο)
πρόσεχε ο πνευματικος σου να ειναι κοινωνικός και όχι κανεις περίεργος
ή ακραίος, να βρεις καποιον βατό κ προσιτό, μην βιαζεσαι να ανακαλύψεις
και να εφαρμόζεις υψηλά μέτρα, αλλά προτιμησε πρώτα να εξασφαλίσεις τα ταπεινά. :mrgreen:

αφου λες οτι εχεις μικρό μωρό σιγα σιγά να εχεις στο νου σου
να κανει το ιδιο και ο σύζυγος, οπως σου λεει ο πνευματικό σου.
συνηθως οι αντρες ειναι πιο ψυχροι απο τις γυναίκες και περνανε χρόνια
για να εξομολογηθουν πολλες φορες..μη τον πιέζεις αυτοβουλα ,
με το καλό, οπως σου λεει ο πνευματικός σου.

επίσης δίνε μεγάλη σημασία στον εκκλησιασμό, οσο πιο συχνα ευκαιρεις,
έτσι αγιαζεται ο πιστος.
το οτι δεν καταλαβαίνεις μη σε απασχολεί τοσο πολύ.
κ εγώ ελάχιστα καταλαβαίνω. ομως πολλες φορες με ηρεμεί,
επομένως αυτό ειναι τελικά μεγάλο πράγμα.

να εχεις επαφή αν μπορεις με πολλες ενοριες και συγγενεις κ φιλες που εκκλησιαζονται
και να μην εισαι αποκομενη εσύ, η ενορία και όλος ο υπολοιπος κοσμος απεναντι,
αλλά να εχεις παρε δωσε με πολλους καλους χριστιανους.
οταν σου λενε ομως ακραία ή μεγάλα λόγια να παιρνεις αποστάσεις..
επισης στο ιντερνετ υπαρχουν αριστα ωραία σαιτ, να διαβαζεις κ απο εκεί
αποσπασματα απο βιβλία κλπ όπως ολος ο κόσμος.

τέλος, αυτά τα σκεπτομαι πρόχειρα, μπορει στη δική σου περιπτωση κ προσωπικοτητα
να ειναι άχρηστα γιατί εσυ να λειτουργεις εντελως διαφορετικά.
δηλαδή ας λέω εγώ ο,τι νομίζω, κανε τις δικες σου παραλλαγες κλπ.
πάντως σε καθε περιπτωση να δινεις σημασία στη Θεία Μετάληψη-πνευματικός-εξομολογηση!
αυτό ισχύει για όλους τους χριστιανους ορθοδόξους και δεν σηκώνει διαφοροποιήσεις.
αναβολές ίσως, αλλά αλλιώς πώς θα μεταλαμβάνουμε? δεν γίνεται..
τώρα συνεχώς θα ακους πολλά νέα πραγματα, να συζητάς να μαθαίνεις,
η πίστη μας εχει ατελείωτα ζητήματα.
τα περί ελιτισμού πολύ σωστά σου είπαν, μην ψαρώνεις, καλοί είναι και αυτοί καταβάθος,
απλά καμια φορά όλοι μπορει να ξεφύγουμε λίγο ή πολύ.
πχ αν τους συγχωρείς κ παραβλεπεις, μισθό θα έχεις..
άσε που σιγουρα όλο και κάτι θα πάρεις καλό.
πολλες φορες είναι μεχρι να σε συνηθίσουν, με τον καιρό θα γίνετε φίλες με τις πιο πολλές!
isabella
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2012 11:37 am

Re: Εκκλησία και προκατάληψη...

Δημοσίευση από isabella »

ΜΙΧΣ τι ωραία αυτά που έγραψες!Πολύ παρήγορα!
Τα κρατάω όλα όσα μου είπατε..δυστυχώς δεν μπορώ να κοινωνήσω,είμαι παντρεμένη πολιτικά.
Πριν προλάβετε να με κρίνετε (που δεν φαίνεστε τέτοιοι) δεν είχα τέτοιο σκοπό,απλά οι οικογένειές μας είχαν ο ένας το δικό του όνειρο για το γάμο μας,ο άλλος το δικό του και τελικά πέρασε ο καιρός,κάναμε το παιδάκι και πολιτικό γάμο γιατί η ...υπερπαραγωγή αργούσε!Τώρα που θέλουμε να παντρευτούμε θρησκευτικά στα γρήγορα να πάρουμε ευλογία,τα ίδια,ο καθένας έχει άποψη και καθυστερούμε.Οπότε δυστυχώς,δεν μπορούμε να μεταλάβουμε ακόμα εκτός απο το Πάσχα :roll:
Εσείς που είστε πιο έμπειροι δηλαδή..αν τα κάνω όοολα αυτά θα ησυχάσω μέσα μου?Θα σταματήσω να έχω κακία και πικρία για άτομα που με πληγώνουν πχ?
Το μεγάλο μου πάθος είναι ο θυμός,και οτι δεν συγχωρώ εύκολα αν με πειράξουν. :oops:
gkou
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2629
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γεωργία@Κόρινθος

Re: Εκκλησία και προκατάληψη...

Δημοσίευση από gkou »

Αδελφή μου, θεωρώ ότι το πιο σωστό σε αυτή τη φάση της ζωής σου είναι να εμπιστευθείς έναν καλό πνευματικό και στη συνέχεια - με τη δική του βοήθεια- , όλα τα υπόλοιπα θα δεις να λύνονται σιγά σιγά... όλα αυτά που τώρα φαντάζουν βουνό και σε τρομάζουν. Επειδή κι εμείς δεν είμαστε τέλειοι, αλλά αγωνιζόμενοι χριστιανοί και κάπου μπορεί να σφάλλουμε :25
defender
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 10, 2011 11:54 am

Re: Εκκλησία και προκατάληψη...

Δημοσίευση από defender »

gkou έγραψε:Αδελφή μου, θεωρώ ότι το πιο σωστό σε αυτή τη φάση της ζωής σου είναι να εμπιστευθείς έναν καλό πνευματικό και στη συνέχεια - με τη δική του βοήθεια- , όλα τα υπόλοιπα θα δεις να λύνονται σιγά σιγά... όλα αυτά που τώρα φαντάζουν βουνό και σε τρομάζουν. Επειδή κι εμείς δεν είμαστε τέλειοι, αλλά αγωνιζόμενοι χριστιανοί και κάπου μπορεί να σφάλλουμε :25
:8
"ταίς πρεσβείαις της Θεοτόκου, Σώτερ, σώσον ημάς"
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Εκκλησία και προκατάληψη...

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Καλώστηνε την Ισαβέλα, ... καλώστηνε :smile:


Απλά αυτό που εννοούσα δεν είναι οτι κριτικάρω,όσο οτι απογοητεύομαι,όταν ενώ εγώ είμαι στην αρχή του αγώνα,βλέποντας τους άλλους που αγωνίζονται χρόνια κ δεν τα καταφέρνουν,μου φαίνονται όλα βουνό.

Και ποιός σου είπε ότι θα τα καταφέρεις, .....
ποτέ δεν θα τα καταφέρεις ...
μόνη σου ...
μόνο με την Χάρη του Θεού θα τα καταφέρεις

Την ευχή μου :8
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά θέματα”