Εκκλησία και προκατάληψη...

Πνευματικά θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

isabella
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2012 11:37 am

Εκκλησία και προκατάληψη...

Δημοσίευση από isabella »

Καλησπέρα σας.
Είμαι νέο μέλος.Καταρχάς να σας πω οτι έψαχνα πολύ καιρό ένα τέτοιο φόρουμ για να λύσω τις απορίες μου και να "λύσω" πνευματικά θέματα.
Δεν ξέρω αν έγραψα στη σωστή ενότητα ή αν έβαλα σωστό τίτλο σε αυτό που με απασχολεί.
Θα προσπαθήσω να μην μακρηγορήσω.
'Εχω την αίσθηση οτι η ελληνική Ορθόδοξη εκκλησία είναι κάπως ελιτίστικη-κυρίως σε ό,τι αφορά τους πιστούς που την απαρτίζουν.Μοιάζει σαν να απευθύνεται σε συγκεκριμένο κόσμο,με συγκεκριμένες ιδέες/ντύσιμο κλπ κλπ.Επίσης,όσοι ασχολούνται πολύ με πνευματικά θέματα,"σνομπάρουν" εκείνους που δεν το κάνουν ή τους αποκαλούν "αμαρτωλούς" μη βοηθώντας τους στην ουσία να βρουν το δρόμο τους.
Για να σας δώσω ένα παράδειγμα, μια κυρία (που τυγχάνει να είναι κλασσικό παράδειγμα όσων περιγράφω παραπάνω) μου είπε οτι η Αγία Γραφή είναι τόσο ιερό βιβλίο που πρέπει να σαι πολύ άξιος να τη διαβάσεις κ πρέπει να κάνεις πρώτα πάρα πολύ προσευχή κλπ.Να μην σας πολυλογώ,είχα την Αγία Γραφή 1 χρόνο κ βάλε και φοβόμουν να την ανοίξω,σήμερα το έκανα.
Η εκκλησία θα'πρεπε να είναι ανοιχτή σε όλους και κυρίως να προσκαλεί τους αμαρτωλούς,και να τους παροτρύνει να σωθούν.Επίσης θα έπρεπε να υπάρχει κατηχητικό για μεγάλους! :lol: ώστε να μαθαίνουμε κι εμείς τι να κάνουμε...αφού πάμε στην εκκλησία και δεν καταλαβαίνουμε τι ακούμε ή γιατί σηκωνόμαστε κλπ κλπ κλπ
Θα ήθελα πολύ να συμμετέχω περισσότερο στην Εκκλησία μας,αλλά αυτά τα πράγματα με απομακρύνουν.Αυτές είναι σκέψεις πολλών νέων στην εποχή μας.
Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας!
defender
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 10, 2011 11:54 am

Re: εκκλησία και προκατάληψη..

Δημοσίευση από defender »

καλώς ήρθες κατ'αρχήν..
στην αρχή όλοι κάπως έτσι σκέφτονται..
βρες ένα πνευματικό που να σε αναπαύει κάπου κοντά στο σπίτι σου και πάρε
απαντήσεις και κατευθύνσεις υπεύθυνα από αυτόν..

και προσπάθησε οι κινήσεις σου να είναι απλές στην εκκλησία
( μην κοιτάς γύρω σου,μη σκέφτεσαι τους άλλους,μη τους δίνεις σημασία!! , φόρα κάτι απλό κλπ..)
από την άλλη συγκεντρώσεις και ασχολίες διάφορες στους χώρους της εκκλησίας
υπάρχουν άφθονες και ποικίλες,χρόνο και όρεξη να έχεις..
"ταίς πρεσβείαις της Θεοτόκου, Σώτερ, σώσον ημάς"
pr28
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 29, 2007 5:00 am

Re: εκκλησία και προκατάληψη..

Δημοσίευση από pr28 »

Η εκκλησια δεν ανηκει σε κανεναν , οποτε χωρανε ολοι και οι ελιτιστες με τον εγωισμο τους και οι ταπεινοι .
ολους θα τους δεχτει ο θεος ,αρκει να θελουν να τον ακολουθησουν και να διδαχθουν . Με την πιστη και την προσπαθεια και την χαρη του θεου , ολα διορθονονται και τα ανθρωπινα παθη και ελλατωματα,αρκει να μην εμενουμε σε αυτα.
Κυκλοι αγιας γραφης υπαρχουν σε καποιες ενορίες , στην χριστιανικη φοιτητικη ενωση http://bit.ly/Tzvjva , στην χριστιανικη φοιτιτικη δραση http://bit.ly/WGqUew στον Ιερό Ναό Κοιμήσεως Θεοτόκου Αιτωλικού http://bit.ly/R7cPoL και αλλού.

καποια βιβλια μπορεις να βρεις στο http://www.free-ebooks.gr/gre/tag/270
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: εκκλησία και προκατάληψη..

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

isabella έγραψε:Καλησπέρα σας. ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΑΣ
Είμαι νέο μέλος.Καταρχάς να σας πω οτι έψαχνα πολύ καιρό ένα τέτοιο φόρουμ για να λύσω τις απορίες μου και να "λύσω" πνευματικά θέματα.
Δεν ξέρω αν έγραψα στη σωστή ενότητα ή αν έβαλα σωστό τίτλο σε αυτό που με απασχολεί.
Θα προσπαθήσω να μην μακρηγορήσω.
'Εχω την αίσθηση οτι η ελληνική Ορθόδοξη εκκλησία είναι κάπως ελιτίστικη-κυρίως σε ό,τι αφορά τους πιστούς που την απαρτίζουν.Μοιάζει σαν να απευθύνεται σε συγκεκριμένο κόσμο,με συγκεκριμένες ιδέες/ντύσιμο κλπ κλπ.Επίσης,όσοι ασχολούνται πολύ με πνευματικά θέματα,"σνομπάρουν" εκείνους που δεν το κάνουν ή τους αποκαλούν "αμαρτωλούς" μη βοηθώντας τους στην ουσία να βρουν το δρόμο τους. ΟΣΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΤΩΝ ΛΟΓΩΝ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΘΕΩΡΟΥΝ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΥΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΠΟΛΥ ΑΜΑΡΤΩΛΟ ΚΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΟΥΣ...
Για να σας δώσω ένα παράδειγμα, μια κυρία (που τυγχάνει να είναι κλασσικό παράδειγμα όσων περιγράφω παραπάνω) μου είπε οτι η Αγία Γραφή είναι τόσο ιερό βιβλίο που πρέπει να σαι πολύ άξιος να τη διαβάσεις κ πρέπει να κάνεις πρώτα πάρα πολύ προσευχή κλπ.Να μην σας πολυλογώ,είχα την Αγία Γραφή 1 χρόνο κ βάλε και φοβόμουν να την ανοίξω,σήμερα το έκανα. ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΟΥΝ ΜΗ ΟΡΘΟΔΟΞΟΥΣ ΠΟΥ ΜΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ... Ή ανθρώπους που νομίζουν ότι είναι Ορθόδοξοι και έχουν αιρετικές παρεκτροπές.
Η εκκλησία θα'πρεπε να είναι ανοιχτή σε όλους και κυρίως να προσκαλεί τους αμαρτωλούς,και να τους παροτρύνει να σωθούν.Επίσης θα έπρεπε να υπάρχει κατηχητικό για μεγάλους! :lol: ώστε να μαθαίνουμε κι εμείς τι να κάνουμε...αφού πάμε στην εκκλησία και δεν καταλαβαίνουμε τι ακούμε ή γιατί σηκωνόμαστε κλπ κλπ κλπ ΑΔΕΡΦΗ ΕΝ ΚΥΡΙΩ... Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΨΥΧΩΝ... για όλους μας. Βρες έναν καλό πνευματικό όπως είπαν και τα άλλα αδέρφια μας, και θα βρεις ανάπαυση και στήριξη στον αγώνα σου. Και υπάρχει αυτό που λες. Λέγονται κύκλοι... και διαβάζουν την αγία γραφή, υπάρχουν σεμινάρια ορθοδόξου πίστης, ο ραδιοφωνικός σταθμός ο εκκλησιαστικός της Πειραϊκής εκκλησίας είναι εξαιρετικός http://pasradio.com/private_player.php?id=107 & μια από τις πολλές ιστοσελίδες που θα μπορείς να βρίσκεις ομιλίες Ορθόδοξες... http://www.omilies.net/
Θα ήθελα πολύ να συμμετέχω περισσότερο στην Εκκλησία μας,αλλά αυτά τα πράγματα με απομακρύνουν.Αυτές είναι σκέψεις πολλών νέων στην εποχή μας.
Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας! ΑΥΤΑ ΤΑ αρνητικά συναισθήματα και οι σκέψεις που σε απομακρύνουν από το σωστικό έργο της Ορθόδοξης Πίστης μας και Εκκλησίας, είναι εκ του πονηρού. Φοβάται μη χάσει το σίγουρο και σου βάζει λογισμούς. Μη φοβάσαι, κάνε το βήμα μπροστά, κάνε το Σταυρό σου και ζήτα βοήθεια από το Χριστό, την Παναγία μητέρα Του, και όποιους Αγίους ευλαβείσαι και εύχομαι να βρεις γαλήνη στην ψυχή σου... τον Χριστό... η αδερφή σου εν Χριστώ, η αμαρτωλή...ΜΙΧΣ(Μαρία)
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: εκκλησία και προκατάληψη..

Δημοσίευση από dionysisgr »

isabella, καλως ηρθες η Παναγια μας να σε σκεπαζει. Καλη αρχη να εχεις και φωτιση.

Καταρχας να εχεις υπ'οψιν σου, οτι πρωτος και κυριος που σε απομακρυνει απο την Εκκλησια,
με χιλιες δυο προφασεις και δικαιολογιες, οι οποιες ερχονται υπο την μορφη ταχα δικων σου σκεψεων,
αυτα δηλαδη που αποκαλουμε στην πατερικη γλωσσα ως λογισμους,
ειναι ο ανθρωποκτονος διαβολος, ο αιωνιος εχθρος του γενους μας.

Οποτε μην του κανεις το χατηρι. Πηγαινε στον Χριστο, και θα τα μαθεις ολα σιγα, σιγα.

Θα ερθει και η λυση των αποριων σου, αλλα δεν σωζομαστε, ουτε προχωραμε μονο με την λογικη γνωση.
Χρειαζεται και αυτη, αλλα πρωτα χρειαζεται να δουλεψουμε την καρδια, να παρει μπρος.

Προσοχη, οχι συναισθηματικα, αλλα προσευχητικα και επιμονα, να αναζητουμε τον Θεο.

Οι αιτιασεις που υπεβαλες, δεν ισχυουν περι "ελιτ", κλπ. Βγαλτα απο το νου σου αυτα.
Να λειτουργεις πιο απλα, και με παιδικη δεκτικοτητα, οχι ομως παιδικη αφελεια.

Λοιπον ακομα και η χειροτερη κατασταση μεσα σε μια Εκκλησια, με φωνες, κουτσομπολια, φασαρια,
και αλλα στραβα που μπορει να συμβαινουν, και σαφως συμβαινουν,
ειναι απειρως πιο ωφελιμη ως χαρη και ευλογια και αγιασμος,
απο την ταχα ευσεβη ησυχια ενος σαλονιου, η μιας συζητησης πνευματικης.

Τωρα εαν εχεις καποια απορια που σε ταλανιζει, ψαξε το φορουμ, η ρωτα ευθεως,
κανεις δεν βαριεται εδω να απαντησει.

Οταν δεν τσακωνομαστε, απανταμε και καμια απορια, εαν την εχουμε βεβαια ως γνωση..
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
isabella
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2012 11:37 am

Re: εκκλησία και προκατάληψη..

Δημοσίευση από isabella »

Καταρχάς καλημέρα σας και σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείξατε!
Νομίζω πως δεν είναι τυχαίο που διαρκώς έβρισκα στο δρόμο μου ενάρετους ανθρώπους που ασχολούνταν με την εκκλησία και τους "βομβάρδιζα" με ερωτήσεις :wink: κι έπαιρνα κι εγώ λίγη απο τη χάρη τους.Νομίζω πως μου τους έστελνε ο Κύριος,αφού τον έψαχνα.
..Μαζί με αυτούς λίγο αργότερα όμως έρχονταν και οι "άλλοι",οι οποίοι κάθε φορά που έβρισκαν ένα ψεγάδι στον αγώνα μου,με ενημέρωναν εμμέσως πλην σαφώς οτι "δεν αξίζω να μαι εδώ".Τέλος πάντων.Τρεις ερωτήσεις έχω.Η' μάλλον προβληματισμούς,κι αυτά για αρχή.
1)Μου είναι πάρα πολύ δύσκολο να συγκεντρωθώ στην εκκλησία όταν όλοι γύρω μου μιλούν.
2)Μου είναι δύσκολο και να συγκεντρωθώ και να ασχοληθώ όταν πάω εκκλησία και βλέπω εκεί ανθρώπους που ενώ εξομολογούνται/κοινωνούν/νηστεύουν κλπ κλπ στη ζωή τους ειρωνεύονται/κοροιδεύουν/σχολιάζουν/δημιουργούν ταραχή.Αντιλαμβάνομαι οτι,αφού δεν τους βοήθησε η εκκλησία να αλλάξουν,γιατί να γίνει σε μένα,και απογοητεύομαι.
3)'Ολοι μιλάνε για θαύματα της Παναγιάς/Αγίων κλπ κλπ αλλά αν μιλήσεις για θαύμα ή πεις πως σου εμφανίστηκε κάποιος σε λένε περήφανο,κι οτι ούτε στους 'Αγιους δεν εμφανίστηκε κανείς κι οτι αποκλείεται κλπ κλπ.Μα πώς γίνεται αυτό?
max1
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: BE

Re: εκκλησία και προκατάληψη..

Δημοσίευση από max1 »

isabella έγραψε: 1)Μου είναι πάρα πολύ δύσκολο να συγκεντρωθώ στην εκκλησία όταν όλοι γύρω μου μιλούν.
2)Μου είναι δύσκολο και να συγκεντρωθώ και να ασχοληθώ όταν πάω εκκλησία και βλέπω εκεί ανθρώπους που ενώ εξομολογούνται/κοινωνούν/νηστεύουν κλπ κλπ στη ζωή τους ειρωνεύονται/κοροιδεύουν/σχολιάζουν/δημιουργούν ταραχή.Αντιλαμβάνομαι οτι,αφού δεν τους βοήθησε η εκκλησία να αλλάξουν,γιατί να γίνει σε μένα,και απογοητεύομαι.
3)'Ολοι μιλάνε για θαύματα της Παναγιάς/Αγίων κλπ κλπ αλλά αν μιλήσεις για θαύμα ή πεις πως σου εμφανίστηκε κάποιος σε λένε περήφανο,κι οτι ούτε στους 'Αγιους δεν εμφανίστηκε κανείς κι οτι αποκλείεται κλπ κλπ.Μα πώς γίνεται αυτό?
Κατ'αρχήν καλωσήρθες στο forum.
Δεν είμαι Πνευματικός για να σου λύσω όλες τις απορίες αλλά από την προσωπική μικρή μου πείρα έχω να σου πω τα εξής:

1) Μην ασχολείσαι με τους άλλους. Ο καθένας ότι κάνει το κάνει για τον εαυτό του και για τα δικά του λάθη και πράξεις θα κριθεί. Να μάθεις να μη σε επηρεάζουν στη ζωή σου οι γνώμες των πάντων γιατί θα μπερδευτείς. Μόνο η γνώμη κάποιου Γέροντα ή του Πνευματικού σου ή γενικά ανθρώπων που είναι όντως κοντά στο Χριστό.
Αν δε σε αναπαύει η ενορία σου γιατί έχει πολύ κόσμο (κι εμένα με ενοχλεί και όλους, δεν είσαι η μόνη) σου προτείνω τα εξής:
ΠΡΩΤΟΝ δοκίμασε να πας στη Θ. Λειτουργία από νωρίς (ξεκινάει γύρω στις 7πμ συνήθως). Δεν ξέρεις πόση κατάνυξη έχει στον Ορθρο και κατά κανόνα πηγαίνουν ελάχιστοι εκείνη την ώρα. Οι πολλοί πηγαίνουν στο τέλος, μετά το ΕΥαγγέλιο. Κι αν νομίζεις ότι θα κουραστείς, θα δεις ότι λόγω της Θ. Χάρης όταν πηγαίνεις από νωρίς θα νοιώθεις πολύ πιο ξεκούραστη παρά όταν πας αργά. ΔΕΥΤΕΡΟΝ, βρες ένα μοναστήρι ή κάποια άλλη εκκλησία που έχει λιγότερο κόσμο. Συνήθως στα μοναστήρια η ατμόσφαιρα είναι διαφορετική. Τέλος παντων να πηγαίνεις εκεί που σε αναπαύει.

2) Και γι αυτό σου το ερώτημα σου λέω, μην ασχολείσαι με το τι κάνουν οι άλλοι. ΑΥτοί που λες ότι δε βελτιώθηκαν είναι προαφνώς άνθρωποι που έκαναν τα πάντα επιφανειακά. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι κοντά στο Θεό. Στην παραβολή του Τελώνη και του Φαρισαίου, ο Φαρισαίος ακολουθούσε κατά γράμμα όσα λες ενώ ο Τελώνης ήταν αμαρτωλός. Ποιος από τους 2 ήταν αρεστός στο Θεό; ΑΥτός που έδειξε ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ. ΑΥτό να φροντίσεις όσο γίνεται να αποκτήσεις :wink:

3) Άσε κατά μέρος τα θαύματα. Αυτά γίνονται όταν θελήσει ο Κύριος για το λόγο που θα θελήσει Εκείνος. Δε μπορούμε εμείς να ξέρουμε τις βουλές Του.

Ελπίζω να μη σε ζάλισα
Με αγάπη Χριστού
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: εκκλησία και προκατάληψη..

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Καλώς ήρθες στο φόρουμ αδελφή Ισαβέλλα..
Καλή διαμονή και καλούς διαλόγους νάχουμε, πάντα με υπομονή και Αγάπη Χριστού.. :8 :8

Σ' αυτά που αναφέρεις,
να ξέρεις ότι όλοι μας σε κάποιο βαθμό αντιμετωπίζουμε τα ίδια προβλήματα..

Αν και νιώθω "λίγος" στο να δίνω πνευματικές συμβουλές,
θα σούλεγα να μη δίνεις σημασία στους άλλους αδελφή μου,
ο καθένας μας ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ θα σωθεί και όχι με παρέα,
απλά προσπάθησε να εύχεσαι για όλους αυτούς που σε κάνουν να δυσκολεύεσαι, αν το κάνεις με ειλικρίνεια και Αγάπη, και αυτοί θα ωφεληθούν, αλλά και εσύ θα δεις ότι θα σταματήσεις να δυσχεραίνεσαι απ' αυτούς....

Και πάλι καλώς ήρθες.. :8 :8
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: εκκλησία και προκατάληψη..

Δημοσίευση από dionysisgr »

Για να δουμε βρε isabella. Αληθεια το βαπτιστικο σου ονομα πως ειναι;

Ρωτας:

1)Μου είναι πάρα πολύ δύσκολο να συγκεντρωθώ στην εκκλησία όταν όλοι γύρω μου μιλούν.

Απαντηση: Ολοι γυρω σου αποκλειεται να μιλουν. Αλλαξε σημειο. Δεν μπορει να μην υπαρχει καποια πιο ησυχη γωνια.
Επισης την ωρα της κοινης λατρειας, καλο ειναι να προσεχεις κυριως τα τελουμενα, και με τον καιρο θα μαθεις,
να κανεις την ιδια ωρα και ατομικη προσευχη οπως π.χ. να λες την ευχη απο μεσα σου, αλλα τωρα σημασια εχει,
να δινεις το νου σου, στην Λειτουργικη φανερωση της Βασιλειας του Θεου, ηδη τωρα σε αυτην την ζωη.

Οποτε εαν δουλευεις μεσα σου τον καλο λογισμο, οτι συμμετεχεις στην ουρανια πανευφροσυνη τραπεζα,
στο μεγα πανηγυρι των αγιων και των αγγελων, και τρως και πινεις τον Θεο τον Κυριο τον Ιδιο,
δεν θα σε απασχολει ακομα και ταβλι να παιζουν οι διπλανοι σου που λεει ο λογος..

Υπομονη, και ασε τους αλλους, μην ασχολεισαι.

2)Μου είναι δύσκολο και να συγκεντρωθώ και να ασχοληθώ όταν πάω εκκλησία και βλέπω εκεί ανθρώπους που ενώ εξομολογούνται/κοινωνούν/νηστεύουν κλπ κλπ στη ζωή τους ειρωνεύονται/κοροιδεύουν/σχολιάζουν/δημιουργούν ταραχή.Αντιλαμβάνομαι οτι,αφού δεν τους βοήθησε η εκκλησία να αλλάξουν,γιατί να γίνει σε μένα,και απογοητεύομαι.

Απαντηση: Ακουσε isabella.
H Eκκλησια ειναι ενα ιατρειο και θεραπευτηριο ασθενων-αμαρτωλων-μπερδεμενων-διαλυμενων ανθρωπων.
Ο σκοπος της ειναι η εκ νεου συναρμολογηση του κατακερματισμενου ανθρωπου, η θεραπεια και ο αγιασμος του εν Χριστω.

Δεν μπορει καποιος που μπαινει σε ενα νοσοκομειο ως αρρωστος, και να ενοχλειται απο αυτους που ηδη θεραπευονται,
και να ξεχνα την δικη του αρρωστια. Δεν ειναι καποιο κλειστο κλαμπ-λεσχη, καθαρων η τελειων η Εκκλησια.

Αυτα τα παρουσιαζουν οι αιρεσεις, και αυτοι που κοροϊδευουν τον κοσμο. Στην Εκκλησια ολοι ειμαστε ατελεις, αλλα με την χαρη και το ελεος και την μυστηριακη ζωη, την εξομολογηση, την Θεια Μεταληψη, οδευουμε προς την τελειοτητα, οσο χωραμε,
οσο επιτρεψει ο Θεος, και στην μελλουσα ζωη, αυτο δεν θα εχει τελος.

Οποτε μην περιμενεις να δεις αγιους να λαμπουν, για να αναπαυθεις. Ολοι ειμαστε σε σταδιο θεραπειας.
Επισης η Εκκλησιαστικη ζωη, δεν σημαινει μονο καλους τροπους και κοσμια συμπεριφορα,
αυτα μπορει να τα εχει και ενας ανθρωπος, που ειναι εκτος Εκκλησιας.

Η Εκκλησια σωζει τον ολον ανθρωπο, δεν διδασκει απλα μια εξωτερικη καλη συμπεριφορα.
Ζητουμενο και αυτο, αλλα δεν σωζει. Αυτο μπορει να το εχουν και οι αθεοι.

Οποτε προχωρα, εσυ μπροστα και μην κοιτας, μονο δεξια αριστερα, τι ειναι οι αλλοι.

3)'Ολοι μιλάνε για θαύματα της Παναγιάς/Αγίων κλπ κλπ αλλά αν μιλήσεις για θαύμα ή πεις πως σου εμφανίστηκε κάποιος σε λένε περήφανο,κι οτι ούτε στους 'Αγιους δεν εμφανίστηκε κανείς κι οτι αποκλείεται κλπ κλπ.Μα πώς γίνεται αυτό?

Εσυ, ακομα και εαν σε αξιωσει ο Χριστος, να δεις κατι-καποιον,
πρωτα το λες στον Πνευματικο εαν εχεις, που θα πρεπει να εχεις,
για να το αξιολογησει, γιατι και ο διαβολος παιζει dvd και blu-ray και μαλιστα 3D

και δεν το πας παραπερα να το λες στον καθενα, αλλα το κρατας μεσα σου,
εφοσον ειναι αληθινο, ως ευλογια και παρηγορια για να προχωρησεις,
και δεν πεφτεις σε υπερηφανεια γιατι καηκες..


Αυτα τα λιγα, και μην ακους αυτους που βλεπουν οραματα ολη την ωρα,
συνηθως ειναι μπουρδολογια-κενοδοξια, και σημαδια ελλειματικης προσωπικοτητος.

Ο Χριστιανος ταπεινα, δεν περιμενει να δει εδω τιποτα, αλλο εαν επιτρεψει ο Θεος για ωφελεια,
αλλα δια πιστεως βαδιζει προς την μελλουσα Βασιλεια οπου θα τα δει ολα, να εισαι σιγουρη, και για παντα..

Ο Κυριος μαζι σου.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: εκκλησία και προκατάληψη..

Δημοσίευση από Dimitris39 »

isabella έγραψε:Καταρχάς καλημέρα σας και σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείξατε!
Νομίζω πως δεν είναι τυχαίο που διαρκώς έβρισκα στο δρόμο μου ενάρετους ανθρώπους που ασχολούνταν με την εκκλησία και τους "βομβάρδιζα" με ερωτήσεις :wink: κι έπαιρνα κι εγώ λίγη απο τη χάρη τους.Νομίζω πως μου τους έστελνε ο Κύριος,αφού τον έψαχνα.
..Μαζί με αυτούς λίγο αργότερα όμως έρχονταν και οι "άλλοι",οι οποίοι κάθε φορά που έβρισκαν ένα ψεγάδι στον αγώνα μου,με ενημέρωναν εμμέσως πλην σαφώς οτι "δεν αξίζω να μαι εδώ".Τέλος πάντων.Τρεις ερωτήσεις έχω.Η' μάλλον προβληματισμούς,κι αυτά για αρχή.
1)Μου είναι πάρα πολύ δύσκολο να συγκεντρωθώ στην εκκλησία όταν όλοι γύρω μου μιλούν.
2)Μου είναι δύσκολο και να συγκεντρωθώ και να ασχοληθώ όταν πάω εκκλησία και βλέπω εκεί ανθρώπους που ενώ εξομολογούνται/κοινωνούν/νηστεύουν κλπ κλπ στη ζωή τους ειρωνεύονται/κοροιδεύουν/σχολιάζουν/δημιουργούν ταραχή.Αντιλαμβάνομαι οτι,αφού δεν τους βοήθησε η εκκλησία να αλλάξουν,γιατί να γίνει σε μένα,και απογοητεύομαι.
3)'Ολοι μιλάνε για θαύματα της Παναγιάς/Αγίων κλπ κλπ αλλά αν μιλήσεις για θαύμα ή πεις πως σου εμφανίστηκε κάποιος σε λένε περήφανο,κι οτι ούτε στους 'Αγιους δεν εμφανίστηκε κανείς κι οτι αποκλείεται κλπ κλπ.Μα πώς γίνεται αυτό?
1) Να ασκηθης στο να μην ενοχλεισε απο τους αλλους ,εως τοτες διαλεξε εναν Ναο η ενα Μοναστηρη που εκει ειναι ποιο υσηχα
2)Αυτοι ολοι που ανεφερες προσπαθουνε να βελτιωθουνε να αλαξουνε την ζωη τους γνωριζουνε οτι ειναι αμαρτωλοι και κοινωνουνε εις αφεσιν αμαρτιων
3)Να γνωριζεις σε πιους μιλας αυτα δεν λεγονται στον καθενα
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά θέματα”