Κατ' οίκον εκκλησία στις μέρες μας,εύκολο ή δύσκολο;

Πνευματικά θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Κατ' οίκον εκκλησία στις μέρες μας,εύκολο ή δύσκολο;

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Πολύ όμορφο θέμα Ευθύμη..
Και καίριο..

Είναι πράγματι δύσκολο..

Όλα πρέπει να αρχίσουν από την μετατροπή σε "Εκκλησία" της καρδιάς του ανθρώπου..

Εάν αυτό επιτευχθεί, τότε ο Θεός θα δώσει αυτό που μπορεί ο κάθε άνθρωπος να πετύχει..
Ατομικά, οικογενειακά, κοινωνικά..

Και να προσπαθεί ο καθένας το κατά δύναμιν..

Αναφέρθηκε πολύ σωστά παραπάνω, ότι όταν γίνεται κάτι ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΝΑΝ, τότε όλοι λαμβάνουν το όφελος, όλοι επιμερίζονται την Αλήθεια και την Αγάπη Του..

Για παράδειγμα, το 2010 στο Α.Ο., όταν κάποιο μέλος ( :8 :8 :8 :8 ) έκανε το απόδειπνο στο κελλί μας το βράδυ, ΟΛΟΙ συμμετείχαμε σε αυτό, με κατάνυξη και συντριβή..
Νιώθοντας ΕΜΠΡΑΚΤΑ, την ουσία των πραγμάτων ΒΙΩΜΑΤΙΚΑ και ΑΛΗΘΙΝΑ..

Και όλοι αποκομίσαμε απ' όλα αυτά, εκείνη τη στιγμή, αλλά και στο διηνεκές του χρόνου....
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
terzagelos
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2010 5:23 pm

Re: Κατ' οίκον εκκλησία στις μέρες μας,εύκολο ή δύσκολο;

Δημοσίευση από terzagelos »

καλησπερα και χρονια πολλα,καθε ευχη για ολους.τι το καλητερο η κατοικων διδαχη,πρωτα απο ολα ευλογια.
terzagelos
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2010 5:23 pm

Re: Κατ' οίκον εκκλησία στις μέρες μας,εύκολο ή δύσκολο;

Δημοσίευση από terzagelos »

[συνεχεια]Οταν φυσηκα το θελει και η συζηγος,με καποια ζευγαρια που μενουν κοντα μας,
θα ελεγα οτι γινετε ενα μικρο κατηχητικο.Και οπου δυο η τρις εν το Ονοματη μου εκει και
εγω,λεη ο ,κυριος μας και Χριστος μας.
Καθως η isabela μιλησε, υπαρχουν κατηχητικα και για μεγαλους [νομιζω]στον ιερο ναο Αγιο Νεκταριου
παλαιοτερα ειχαμε,τωρα οχι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά θέματα”