Ταπείνωση: πως αποκτάται;

Πνευματικά θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Savas
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Δευ Αύγ 20, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Stafford

Re: ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ: ΠΩΣ ΑΠΟΚΤΑΤΑΙ;;;;

Δημοσίευση από Savas »

Χαίρετε εν Κυρίω αν και έχω να γράψω καιρό..
κατι απλά πρακτικά και κατανοητά ,χωρίς υπακοή κλπ κλπ είναι του πρωτοπρεσβύτερου Στέφανου Κ. Αναγνωστόπουλου


2Ο απλές συμβουλές για να αποκτήσουμε την ταπείνωση
"Θέλετε να σας πω μερικούς τρόπους; Απλούς θα σας πω. Απλούς.
Να σας τους πω για να έλθουμε στο πρακτικό μέρος."


1.Σε ξέχασαν; Δε σε πήραν ούτε ένα τηλέφωνο; Δεν πειράζει. Και προπαντός μην παραπονείσαι.
2.Σε αδίκησαν; Ξέχασέ το.
3.Σε περιφρόνησαν; Να χαίρεσαι.
4.Σε κατηγορούν; Μην αντιλέγεις.
5.Σε κοροϊδεύουν; Μην απαντάς.
6.Σε βρίζουν; Σιωπή και προσευχή.
7.Σου αφαιρούν το λόγο; Σε διακόπτουν; Μη λυπάσαι.
8.Σε κακολογούν; Μην αντιμάχεσαι.
9.Σου μεταδίδουν ευθύνες τα παιδιά σου; Οι συγγενείς σου, οι δικοί σου οι άνθρωποι; Μη διαμαρτύρεσαι.
10.Θυμώνουν μαζί σου; Να παραμένεις ήρεμος.
11.Σου κλέβουν φανερά; Κάνε τον τυφλό.
12.Σε ειρωνεύονται; Να μακροθυμείς.
13.Δεν ακούνε τις συμβουλές σου; Ιδίως δεν ακούνε τις συμβουλές σου τα παιδιά σου; Πέσε στα γόνατα και κάνε προσευχή.
14.Εκνευρισμός στο αντρόγυνο; Εσύ φταις. Κι εσύ φταις. Όχι ο άλλος.
15.Έφταιξες; Ζήτησε συγγνώμη.
16.Δεν έφταιξες; Πάλι ζήτησε συγγνώμη.
17.Έχεις υγεία; Δόξαζε τον Θεόν.
18.Έχεις αρρώστια; Έχεις καρκίνο, ταλαιπωρείσαι, υποφέρεις, βασανίζεσαι, πονάς; Δόξαζε τον Θεόν.
19.Γκρίνια, ανεργία, φτώχεια μέσα στο σπίτι; Νήστευσε. Αγρύπνησε. Κάνε προσευχή.
,Για όλους και για όλα προσευχή. Πολλή προσευχή. Πολλή προσευχή. Νηστεία και προσευχή διότι "τούτο το γένος των παθών και των δαιμόνων ουκ εκπορεύεται παρά μόνο με νηστεία και προσευχή".
"Είθε αδελφοί μου, να ακολουθήσουμε όλοι μας, και πρώτος εγώ, τις ταπεινές αυτές συμβουλές, και να είστε βέβαιοι ότι θα σωθούμε."
,(πρωτοπρεσβύτερος Στέφανος Κ. Αναγνωστόπουλος )
Άβαταρ μέλους
faviola
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 17, 2011 4:39 pm
Τοποθεσία: Άννα, Κόρινθος

Re: ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ: ΠΩΣ ΑΠΟΚΤΑΤΑΙ;;;;

Δημοσίευση από faviola »

Φανταστικόοοοο!!!!!!!!! Ευχαριστώωωωωωωω!!!!!!!!!!
:wav
Κύριε τό σόν θέλημα γενέσθω και μή τό 'εμόν.


Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησόν με.
gkou
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2629
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γεωργία@Κόρινθος

Re: ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ: ΠΩΣ ΑΠΟΚΤΑΤΑΙ;;;;

Δημοσίευση από gkou »

Ε, όποιος τα κάνει όλα αυτά, αγαπητέ Σάββα, αποκλείεται να μην κάνει και υπακοή στον πνευματικό του :wink:
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ: ΠΩΣ ΑΠΟΚΤΑΤΑΙ;;;;

Δημοσίευση από filotas »

Θεωρίες για την ταπείνωση πολλές. Να σου αντιγράψω ή να σου γράψω και μόνος μου ολόκληρα βιβλία. Αλλά στην πράξη... τζίφος :? .

Ίσως η ταπείνωση να είναι η δυσκολότερη αρετή σήμερα, που όλοι έχουμε ένα παραφουσκωμένο εγώ.

Αγώνας, πολύς αγώνας κοντά στην Εκκλησία, με συμμετοχή στα Μυστήρια και τακτική επαφή με τον Πνευματικό.

Εγώ πάντως δεν βλέπω να τα καταφέρνω ούτε σε 200 χρόνια :20 .
aggelikiglafki
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 424
Εγγραφή: Τετ Μάιος 14, 2008 5:00 am

Re: ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ: ΠΩΣ ΑΠΟΚΤΑΤΑΙ;;;;

Δημοσίευση από aggelikiglafki »

smarti έγραψε:
panosgreece έγραψε: .......δια τηλεφονου με καποιον μοναχο απo το αγιο ορος δεν κανουμε δουλεια ......
Ach....aftes oi mpixtes.......kai esi bre pano apo pou kseris oti ine apo to tilefono? Oi gerontes then wgainoun ekso? kai to na sou dosi kapoios gerontas simwouli, pou simwoulewi toso kosmo......kai afto einai toso kako?
Συγνώμη για την παρεμβολή αλλά αν γινόταν σε αυτό το forum τουλάχιστον να γράφαμε όλη με την ταλαίπωρη Ελληνική γραφή.Ευχαριστώ και συγνώμη
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ: ΠΩΣ ΑΠΟΚΤΑΤΑΙ;;;;

Δημοσίευση από stathis73 »

aggelikiglafki έγραψε:
smarti έγραψε:
panosgreece έγραψε: .......δια τηλεφονου με καποιον μοναχο απo το αγιο ορος δεν κανουμε δουλεια ......
Ach....aftes oi mpixtes.......kai esi bre pano apo pou kseris oti ine apo to tilefono? Oi gerontes then wgainoun ekso? kai to na sou dosi kapoios gerontas simwouli, pou simwoulewi toso kosmo......kai afto einai toso kako?
Συγνώμη για την παρεμβολή αλλά αν γινόταν σε αυτό το forum τουλάχιστον να γράφαμε όλη με την ταλαίπωρη Ελληνική γραφή.Ευχαριστώ και συγνώμη
Έχει κάποιο πρόβλημα με τον υπολογιστή για αυτό γράφει η Σμαραγδη ετσι με λατινικούς χαρακτήρες, γι αυτό λένε μη κρίνεις γιατί μπορεί να μην είναι αυτό που φαίνετε.

ΥΓ: Το λεω και για μένα, γιατί και εγώ την ρωτησα το ιδιο πράγμα
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ: ΠΩΣ ΑΠΟΚΤΑΤΑΙ;;;;

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

aggelikiglafki έγραψε:
smarti έγραψε:
panosgreece έγραψε: .......δια τηλεφονου με καποιον μοναχο απo το αγιο ορος δεν κανουμε δουλεια ......
Ach....aftes oi mpixtes.......kai esi bre pano apo pou kseris oti ine apo to tilefono? Oi gerontes then wgainoun ekso? kai to na sou dosi kapoios gerontas simwouli, pou simwoulewi toso kosmo......kai afto einai toso kako?
Συγνώμη για την παρεμβολή αλλά αν γινόταν σε αυτό το forum τουλάχιστον να γράφαμε όλη με την ταλαίπωρη Ελληνική γραφή.Ευχαριστώ και συγνώμη
Έχει κάποιο πρόβλημα με τον υπολογιστή για αυτό γράφει η Σμαραγδη ετσι με λατινικούς χαρακτήρες, γι αυτό λένε μη κρίνεις γιατί μπορεί να μην είναι αυτό που φαίνετε.

ΥΓ: Το λεω και για μένα, γιατί και εγώ την ρωτησα το ιδιο πράγμα[/quote]

___________________________________________________________________________________

Νάναι ευλογημένο, μην πειράζετε την Σμαραγδούλα, ..... :smile:
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
elaxistos
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 17, 2010 8:02 pm

Re: ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ: ΠΩΣ ΑΠΟΚΤΑΤΑΙ;;;;

Δημοσίευση από elaxistos »

για να καταλάβεις και να κατακτήσεις την ταπείνωση διάβασε βίους αγίων και πάρε παραδείγματα και να μιμήσε τον βίο τούς
ταπείνωση = υπακοή, κοπή του ιδίου θελήματος.!
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ: ΠΩΣ ΑΠΟΚΤΑΤΑΙ;;;;

Δημοσίευση από panosgreece »

Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Gewrgiosgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 16, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Φλώρινα

Re: Ταπείνωση: πως αποκτάται;

Δημοσίευση από Gewrgiosgr »

ειδε την ταπεινωση μου και τον κοπο μου και αφες πασας τας αμαρτιες μου λεγει ο προφητης Δαυιδ.η ταπεινωση αποκτατε με το να μην κατακρινουμε να νοιωθουμε ποιο κατο απο ολλη την κτιση να κανουμε υπακοη και με τους κοπους.ευλογειτε
Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον.Τριάς Αγία Δόξα Σοι!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά θέματα”