Εσείς διαβάζετε το Ψαλτήρι;

Πνευματικά θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Εσείς διαβάζετε το Ψαλτήρι;

Δημοσίευση από stathis73 »

Ψαλμός ΚΒ΄. 22



Κύριος ποιμαίνει με και ουδέν με υστερήσει. Εις τόπον χλόης, εκεί με κατεσκήνωσεν, επί ύδατος αναπαύσεως εξέθρεψε με. Την ψυχήν μου επέστρεψεν, ωδήγησε με επί τρίβους δικαιοσύνης, ένεκεν του ονόματος αυτού. Εάν γαρ και πορευθώ εν μέσω σκιάς θανάτου, ου φοβηθήσομαι κακά, ότι συ μετ΄ εμού ει. Η ράβδος σου και η βακτηρία σου αύται με παρεκάλεσαν. Ητοίμασας ενώπιον μου τράπεζαν, εξεναντίας των θλιβόντων με. Ελίπανας εν ελαίω την κεφαλήν μου και το ποτήριον σου μεθύσκον με ωσεί κράτιστον. Και το έλεος σου καταδιώξει με πάσας τας ημέρας της ζωής μου και το κατοικείν με εν οίκω Κυρίου εις μακρότητα ημερών.


Ψαλμός ΚΓ΄. 23



Του Κυρίου η γη και το πλήρωμα αυτής, η οικουμένη και πάντες οι κατοικούντες εν αυτή. Αυτός επί θαλασσών εθεμελίωσεν αυτήν και επί ποταμών ητοίμασεν αυτήν. Τίς αναβήσεται εις το όρος του Κυρίου, ή τίς στήσεται εν τόπω αγίω αυτού; Αθώος χερσί και καθαρός τη καρδία, ός ούκ έλαβεν επί ματαίω την ψυχήν αυτού και ούκ ώμοσεν επί δόλω τω πλησίον αυτού. Ούτος λήψεται ευλογίαν παρά Κυρίου και ελεημοσύνην παρά Θεού σωτήρος αυτού. Αύτη η γενεά ζητούντων τον Κύριον, ζητούντων το πρόσωπον του Θεού Ιακώβ. 'Αρατε πύλας οι άρχοντες υμών· και επάρθητε πύλαι αιώνιοι και εισελεύσεται ο βασιλεύς της δόξης. Τίς έστιν ούτος ο βασιλεύς της δόξης; Κύριος κραταιός και δυνατός, Κύριος δυνατός εν πολέμω. 'Αρατε πύλας οι άρχοντες υμών· και επάρθητε πύλαι αιώνιοι και εισελεύσεται ο βασιλεύς της δόξης. Τίς έστιν ούτος ο βασιλεύς της δόξης; Κύριος των δυνάμεων αυτός έστιν ο βασιλεύς της δόξης.



Δόξα.... Και νυν.... Αλληλούϊα.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Εσείς διαβάζετε το Ψαλτήρι;

Δημοσίευση από nickzark »

stathis73 έγραψε:
nickzark έγραψε:Να κάνω μια χαζή ερώτηση..αν διαβάζει κάποιος απο τη μετάφραση μόνο πειράζει??
Οχι δεν πειράζει Νίκο αρκεί να είναι έγκυρη-σωστή, εγκεκριμένο το βιβλίο απο τη Ελληνική Εκκλησία και .................καλή ανάγνωση :8 :8


Θα σου πώ μια Ιστορία που την λένε στο Αγιον Όρος, ηταν ένας γέροντας που έλεγε την ευχή ως εξής:

Κύριε Ιησού Χριστέ μην με ελεείς.......συνεχεία έλεγε αυτό μέχρι που τον άκουσε ενας νεος μοναχός του βάζει στρωτή μετάνοια και του λέει " γέροντα ευλόγησον" απαντά ο γέροντας "τι είναι ευλογημένο μου παιδί;" .........." η ευχη που λέτε γέροντα ειναι λάθος!!! το σωστό ειναι Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησον με των αμαρτωλό"..............................απαντά ο γέροντας " ευχαριστώ πολύ παιδί μου η Παναγιά να ειναι μαζί σου"

Έφυγε ο νεος μοναχός με κάποια βάρκα και ο γέροντας μετά απο λίγο ξέχασε την ευχη και τρέχει απο πίσω τους να τους βρει για να τον ξαναρωτήσει.......μεχρι που τους βλέπει μέσα στην Θάλασσα...............τότε ρίχνει το ράσο του πάνω στην θάλασσα και αρχίζει να πλέει προς αυτούς φωνάζοντας.

"Πως είπες παιδί μου την ευχή;;;" :shock: :shock: ......βλέποντας απο την βάρκα ο μοναχός τον γέροντα να πλέει προς αυτούς του απαντά

"Γέροντα μια χαρά την λές την ευχή, ισως πρέπει και εγω να την λέω ετσι"!!! :wink:

Πράγμα που δείχνει την διάθεση μας και την αγάπη μας απέναντι στον Χριστό, Αυτός ξέρει τι θέλουμε, όπως ξέρει και τι έχουμε στο βάθος της καρδιάς μας και όταν κάνουμε κάτι που είναι για καλό και λάθος να το ζητάμε Εκείνος μας στέλνει την χάρη του.
Εχω απο τις εκδόσεις '' Ο Σωτηρ'' το Ψαλτήριον μετα συντόμου ερμηνείας του ΠΑΝ.Ν.ΤΡΕΜΠΕΛΑ...απο την Σουρωτή το έχω. Ελπίζω οτι θαναι σωστό βιβλίο.Προτιμώ την μετάφραση γιατι κακά τα ψέματα πολλά απο το κανονικό κείμενο δεν τα καταλαβαίνω
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Εσείς διαβάζετε το Ψαλτήρι;

Δημοσίευση από stathis73 »

Mιά χαρά ειναι Νίκο, καλή ανάγνωση :8 :8
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Εσείς διαβάζετε το Ψαλτήρι;

Δημοσίευση από nickzark »

stathis73 έγραψε:Mιά χαρά ειναι Νίκο, καλή ανάγνωση :8 :8
Ευχαριστώ Στάθη. Νασαι καλα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά θέματα”