Περίοδος και θεία κοινωνία..

Πνευματικά θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Περίοδος και θεία κοινωνία..

Δημοσίευση από aposal »

Εάν δεν είμαι σίγουρος τι να κάνω, δεν κάνω τίποτε. Υπάρχουν και άλλες Κυριακές μπροστά μου, πρώτα ο Θεός. Περιμένω να έρθει και τον ρωτάω. Στην περίπτωσή σου βέβαια, τι θα μπορούσες να κάνεις; Δεν έχεις επιλογές (οπότε με βάση τη δική μου λογική δεν έχεις και ευθύνη).
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
annasar
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2016 10:38 am

Re: Περίοδος και θεία κοινωνία..

Δημοσίευση από annasar »

Δηλαδή αν ήσουν στη θέση μου, εφ όσον δεν θα ήσουν σίγουρος, δεν θα κοινωνούσες. Μου φαίνεται πολύ πιο σωστό από αυτό που έκανα εγώ. Σκέφτηκα αλλιώς δυστυχώς. Εμένα η ευθύνη μου ξεκινάει γιατί κάτι ένιωσα, δεν ήθελα να βγω έξω (δεν το κάνουμε αυτό), έλεγα αποκλείεται να έρθει τόσο νωρίτερα κτλ. Μου έχει συμβεί άλλη φορά να είμαι στη Θεία Λειτουργία και να νομίζω ότι έχω ξεχάσει το παράθυρο ανοιχτό, ότι πρέπει να γυρίσω πίσω να το κλείσω κτλ. και εκεί κάνω αγώνα να σκέφτομαι οτί με αυτό απλώς με αποσπά από τη Θεία Λειτουργία. Το παράθυρο ήταν μια χαρά κλειστό όταν γύρισα. Οπότε μετά από κάποια λεπτά τέτοιων σκέψεων, λέω : τι κάνεις ; Είσαι στη Θεία Λειτουργία και σκέφτεσαι άλλα πράγματα ; Προσευχήσου, πες την Ευχή και παρακάλα να πάνε όλα καλά.
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Περίοδος και θεία κοινωνία..

Δημοσίευση από ntinos »

annasar έγραψε:..... Οπότε μετά από κάποια λεπτά τέτοιων σκέψεων, λέω : τι κάνεις ; Είσαι στη Θεία Λειτουργία και σκέφτεσαι άλλα πράγματα ; ...
Κατά τους Πατέρες, αυτό λέγεται 'μετεωρισμός'...από ότι έλεγε ο Λεμεσού κάποτε, είναι πολύ συχνό σε όλους!!...οπότε ντοντ γουόρι...οι σκέψεις πάνε-έρχονται-πανε-έρχονται, κοκ

Θυμάμαι επίσης που έλεγε το εξής: 'εσύ και τπτ να μην καταλαβαίνεις, και άλλα πραάγματα να σου έρχονται στο μυαλό, εσύ να πηγαίνεις...και σαν κούτσουρο να είσαι, εσύ να είσαι εκεί...και τα κούτσουρα αγιάζονται στην εκκλησία!"...

Επίσης θυμάμαι που έλεγε πάλι, μια φόρα στη σκήτη τους έστελει ένας φαρμακοποιός κάτι φάρμακα, και καθώς άνοιγε τη σακκούλα ένα έγραφε: "για τον μετεωρισμό"...μπα, λέει, "υπάρχει φάρμακο για να μην ταξιδεύει ο λογισμός μας την ώρα της λειτουργίας?!?!"...και πάει να ρωτήσει το γέροντά του...τεσπά, πέρασε ο καιρός, ήρθε ο φαρμακοποιός και τους λέει ότι μετεωρισμός είναι σύμπτωμα ασθένειας του πεπτικού συστήματος, και γιαυτό τους το έδωσε :lol:

Επίσης, θυμάμαι πάλι τον Λεμεσού, που του έλεγε ένα γεροντάκι στο ΑΟ: "..βρε παιδί μου, κάτι ήθελα να κάνω σήμερα αλλά το ξέχασα...ε, δεν πειράζει, το βράδυ που θα κάνω κομποσκοίνι θα μου έρθει σίγουρα :lol: !"...εννοώντα ςότι την ώρα της προσευχής ο νους 'μετεωρίζεται' στα πιο άσχετα...."εσύ και πάλι να τον μαζεύεις, και αυτός θα φεύγει μετά από λίγο, και μετά πάλι εσύ, κοκ"
annasar
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2016 10:38 am

Re: Περίοδος και θεία κοινωνία..

Δημοσίευση από annasar »

Καλά αυτό συμβαίνει συνέχεια, φεύγει το μυαλό, το μαζεύεις και ξανά και ξανά. Το έχω και στην προσευχή και καμιά φορά αν νιώθω ότι "έφυγα" πολλή ώρα τα ξαναλέω. Τον λιγότερο μετεωρισμό τον έχω όταν λέω την Ευχή ή όταν συγκινούμαι. Αλλά υπάρχουν και κάτι ιδέες σαν σφήνες (δεν έχω κλείσει το παράθυρο, άφησα το μάτι ή το θερμοσίφονο ανοιχτό), αυτές τις πιάνεις πιο εύκολα. Αλλά αυτό που είπε ο aposal έχει νόημα για μένα : να προβλέπουμε και να προσέχουμε να μην πέσουμε σε αμάρτημα.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Περίοδος και θεία κοινωνία..

Δημοσίευση από toula »

Μην ακούς τον aposal σε όλα αυτά που λέει. Αν τον άκουγα εγώ με ευλάβεια τώρα θα είχα γίνει ΠΑΟΚτσού.... !! Απαπαπαπα !!!!
Μακριά από μένα τέτοια πράγματα ......
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Περίοδος και θεία κοινωνία..

Δημοσίευση από nickzark »

toula έγραψε:Μην ακούς τον aposal σε όλα αυτά που λέει. Αν τον άκουγα εγώ με ευλάβεια τώρα θα είχα γίνει ΠΑΟΚτσού.... !! Απαπαπαπα !!!!
Μακριά από μένα τέτοια πράγματα ......
Έλα ρε συ.κριμα. ωραία θα ηταν
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Περίοδος και θεία κοινωνία..

Δημοσίευση από ntinos »

nickzark έγραψε:
toula έγραψε:Μην ακούς τον aposal σε όλα αυτά που λέει. Αν τον άκουγα εγώ με ευλάβεια τώρα θα είχα γίνει ΠΑΟΚτσού.... !! Απαπαπαπα !!!!
Μακριά από μένα τέτοια πράγματα ......
Έλα ρε συ.κριμα. ωραία θα ηταν
Πάμε να δώσουμε 2 πνευματικές συμβουλές, να κρατήσουμε ένα επίπεδο στο φόρουμ και εσείς το ρίχνεται στο καλαμπούρι...δεν είναι φόρουμ αυτό..δεν ξαναγράφω τπτ...η μάλλον, άλλη φορά θα ανοίγω θέμα και θα κάνω reply μόνος μου :lol:
annasar
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2016 10:38 am

Re: Περίοδος και θεία κοινωνία..

Δημοσίευση από annasar »

Μην το κάνεις αυτό, εγώ σας έχω ανάγκη :20. Ας βρούμε καλό σε ότι ακούμε. Όταν θα μου πει ο πνευματικός μου θα ξαναποστάρω.
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Περίοδος και θεία κοινωνία..

Δημοσίευση από nickzark »

ntinos έγραψε:
nickzark έγραψε:
toula έγραψε:Μην ακούς τον aposal σε όλα αυτά που λέει. Αν τον άκουγα εγώ με ευλάβεια τώρα θα είχα γίνει ΠΑΟΚτσού.... !! Απαπαπαπα !!!!
Μακριά από μένα τέτοια πράγματα ......
Έλα ρε συ.κριμα. ωραία θα ηταν
Πάμε να δώσουμε 2 πνευματικές συμβουλές, να κρατήσουμε ένα επίπεδο στο φόρουμ και εσείς το ρίχνεται στο καλαμπούρι...δεν είναι φόρουμ αυτό..δεν ξαναγράφω τπτ...η μάλλον, άλλη φορά θα ανοίγω θέμα και θα κάνω reply μόνος μου :lol:
Έλα βρε Ντίνο.κ λίγο πλάκα να κάνουμε.λίγο να γελάσει το χειλακι μας
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Περίοδος και θεία κοινωνία..

Δημοσίευση από nickzark »

annasar έγραψε:Μην το κάνεις αυτό, εγώ σας έχω ανάγκη :20. Ας βρούμε καλό σε ότι ακούμε. Όταν θα μου πει ο πνευματικός μου θα ξαναποστάρω.
Πλάκα κάνει βρε.δεν μας ξέρεις ακόμα. Μην φοβάσαι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά θέματα”