Το Άγιο Φως από Ιεροσόλυμα

θέματα που αφορούν τους Αγίους Τόπους

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Το Άγιο Φως από Ιεροσόλυμα

Δημοσίευση από Harrys1934 »

Αγαπητέ μου Αδελφέ Χάρρη
Χαίρετε εν Κυρίω

Αφίγηση απο συγραφέα που βρίσκεται κάθε χρόνο και δυο φορές ακομη αν χρειαστει, σε όλη την εορτην του Αγίου Φωτός, καθως παίρνει ενεργο μερος σε όλλα

Έλαβα τα δύο σας γράμματα με μεγάλη χαρά..Ευχαριστώ πολύ που μου γράψατε και για την κασέτα που μου στείλατε..Είναι πολύ ενημερωτική.Συγχωρέστε με που δεν σας έγραψα ενωρίτερα..

Αλλά δεν σας ξέχασα.Πάντα προσεύχομαι για σας και για όλους τους Αδελφούς της Παράκλησις α σας πω τα νέα μου,.Τι να πρωτοειπώ;,Θα χρειαζόταν να γράψω ολόκληρο βιβλίο.

Ο Κύριος με αξίωσε και πήγα στα Ιεροσόλυμα εφέτος 2 φορές.Το Πάσχα που μας πέρασε και τον Αύγουστο για την μεγάλην εορτήν της Μεταμορφώσεως Του Σωτήρος.Για το Πάσχα θα σας πω τα πιο σημαντικά,.ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΙΟ ΦΩΣ΄΄Περιμέναμε από,τις-6-ή ώρα το απόγευμα της Μ.Παρασκευής στον Πανίερον Ναόν της Αναστάσεως μέχρι τις-3-περίπου το μεσημέρι του Μ.Σαββάτου,-21-ώρες προσευχής.

Μεγάλη Ευλογία..¨Ολη τη νύχτα χιλιάδες προσκυνητές Ορθόδοξοι από διάφορα μέρη του κόσμου [Ρώσοι Ρουμάνοι

Σέρβοι ,Αμερικανοί ,Αυστραλοί,,¨Ελληνες,κ.λ.π. ευρίσκοντο σ’όλο το χώρο του Ναού και στην Αγία Αυλή και ξενύχτησαν αναμένοντας το Μέγα Θαύμα του Αγίου Φωτός! Ψάλλαμε όλη τη νύχτα μέσα στο Ναό και έγιναν τα εξής σημεία,,¨Οταν ψάλλαμε ύμνους προς την Αγία και Ζωοποιό Τριάδα ήλθαν –3περιστέρια και στάθηκαν πάνω σε μία κολόνα του Ναού και μας κοίταζαν..¨Οταν λέγαμε άλλους ψαλμούς πετούσαν πολλές φορές και κυκλικά από πάνω μας΄΄

¨Ετσι εξεδήλωναν τη χαρά τους και συμμετείχαν και αυτά με τον τρόπον τους στη δοξολογία του Θεού.¨Ηταν κάτι το θαυμαστό,διότι αυτό συνέβαινε νύχτα .Κατά τις πέντε η ώρα το πρωί έγινε το εξής θαύμα,.

Πάνω από την κεντρική είσοδο του Ναού της Αναστάσεως [ακριβώς απέναντι του Παναγίου Τάφου ] ήλθε και στάθηκε το ¨Αγιο Φως σε σχήμα Τόξου,σαν αψίδα.Και εσχηματίζοντο –2-τόξα ,Το ένα δίπλα στο άλλο,θαλασσί και μπλε χρώμα αντίστοιχα..Ψάλλαμε εκείνη την ώρα το ‘’εξομολογίσθε τω Κυρίω’¨όλος ο κόσμος,.

¨Οταν ήλθε η ώρα να βγάλει το ¨Αγιο Φως ο Αρχιεπίσκοπος Δανιήλ [πατριάρχης μας παρευρίσετο,αλλά ήτο ασθενής]τότε μεγάλες ελλάμψεις Φωτός έπεσαν πάνω στο ¨Αγιο Κουβούκλιο του Παναγίου Τάφου και βγήκε λαμπρότατο το ¨Αγιο Φως, που το πρώτο λεπτό έβαλα το χέρι μου και δεν καιγόταν πάνω στη φλόγα..

Εκείνη την ώρα βγήκα από τη δεξιά πόρτα του Ναού [με σκοπό να πάω κοντά στον Πανάγιο Τάφο]Τότε τι να δω,.Μία νεφέλη με λευκό φως,σαν σκέπη είχε σκεπάσει όλο τον κόσμο στο διάδρομο.Εκεί που είναι η Εικόνα του Μεγάλου Αρχιερέως.Όλοι ευρισκόμεθα κάτω από το Φως Του.

Και όχι μόνο αυτό.Αλλά ερχόταν το Άγιο Φως και περιέλουζε πρόσωπα ορισμένων ανθρώπων.Ένα χρυσό Φως ερχόταν και θα έλεγε κανείς αναπαύετο επάνω σ’ορισμ.ενα πρόσωπα.Πολύ μεγάλη ευτυχία,.Ζήσαμε με το ¨Αγιο Φως..Αυτό δεν αγοράζεται με χρήματα.Είναι η θέα του Θεού.

Διότι ο Θεός ‘Φως εστί’’[Α-Ιωαν-α-5-]Να το πείτε στους απίστους και στους σύγχρονους ειδωλολάτρες να πάνε στα Ιεροσόλυμα το Πάσχα να ιδούν πως ο ΙΗΣΟΥΣ..ΧΡΙΣΤΟΣ είναι ο Μόνος ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΣ.Με πλήρη ΕΞΟΥΣΙΑ ΕΞΈΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΠΑΝΑΓΙΟ ΦΩΣ,.

Κάποιοι προσκυνητές από τη Γερμανία είδαν το έτος –1993-μέσα στο Ναό της Αναστάσεως το εξής θαύμα,.Την ώρα που έψαλλε μία κοπέλα ευσεβής [στην Αγρυπνία του Αγίου Φωτός] εξέρχετο από το στόμα της Φως και εγέμισε όλη η Εκκλησία .όταν κάποια άλλη γυναίκα αντέδρασε στην ψαλμωδία [εκ του εχθρού κινουμένη και από φθόνο] σταμάτησε να βγαίνει και το Φως.
Αλλά αυτοί είδαν το θαύμα .Ότι στον Κύριο αρέσει η ψαλμωδία..Διότι η ψαλμωδία είναι ένα ανώτερο είδος προσευχής που πάρα πολύ αρέσει στις επουράνιες Δυνάμεις των Αγίων Αγγέλων και Αρχαγγέλων .Αδελφέ Χάρρη,σας συγχαίρω,διότι υποστηρίζεται την Ορθόδοξία μας και δίνεται σωστές απαντήσεις στους πάσης φύσεως αιρετικούς και γραπτώς.

Μη παύσετε να ομολογείτε τον Κύριο,θα έχετε μεγάλο μισθό εν ουρανοίς1 Όσο για εκείνον που υποστηρίζει την ειδωλολατρία και ζει μέσα στο σκότος της αβύσου ,θα σας στείλω εγώ μια απάντηση άλλη φορά .

Ας προσευχώμεθα όμως να τον φωτίσει ο Θεός..Τώρα θα σας διηγηθώ μία μικρή ιστορία ομολογία,.Ήταν Μ.Τετάρτη του ‘ετους-1998-και πηγαίναμε με πούλμαν,με κάποιο γκρούπ,προσκύνημα στη Γαλιλαία.,¨Οπως περνούσαμε από τα Μάγδαλα [την πατρίδα της Αγίας Μαρίας της Μαγδαληνής] κάποιος ξεναγός του γκρούπ [δεν ήμουν ξεναγός αυτή τη φορά],ετόλμησε να επαναλάβει ο δυστυχής μία φοβερά βλασφημία που έλεγαν οι Ιεχωβάδες κατά του Κυρίου.

Και δεν έφθανε αυτό,αλλά το έλεγε δύο και τρεις φορές χωρίς να ειπεί την αλήθεια.,¨Οτι ο Κύριος είναι ο μόνος ΑΝΑΜΑΡΤΗΤΟΣ,.Την πρώτη φορά του είπα με καλό τρόπο’’αί όχι κι’έτσι..Αλλά μετά τον είδα να επαναλαμβάνη δριμύτερα τις κατηγορίες,σηκώθηκα επάνω και φώναξα .

Αίσχος,δεν είστε άξιος να κρατείται το μικρόφωνο,σταματήστε να μιλάτε,.Τότε μου επετέθη,με εξύβρισε κατά τον χειρότερο τρόπο,και με απείλησε να με κατεβάση από το λεοφορείο,.του απήντησα κι’άν με κατεβάσετε δεν θα χαθώ,αλλά εσείς θα πάτε στην κόλαση που μιλάτε έτσι’’Να μην τα πολυλογούμε στον πρώτο,σταθμό που κάναμε κατέβηκα και άλλαξα λεωφορείο,.Το βράδυ πήγα στο Ναό της

τριγύρω για 5-6-ώρες στον Ναό της Αναστάσεως,.¨Ημουν κατάκοπυ,.Αλλά είχα δώσει μάχη,.Δεν πέρασε η γραμμή του να μολύνει τας ακοάς των ανθρώπων και να βλασφημείται το υπέρ παν ΟΝΟΜΑ του ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ,που τρέμουν οι δαίμονες και μόνο στο άκουσμα του.

Λίγο πριν κοινωνήσουμε μπροστά στον Πανάγιο Τάφο,στεκόμουν απέναντι και για να μην πέσω στηρίχθηκα σ'ένα παγκάκι και τότε μου μίλησε ο Θεός,.Μια γλυκιά φωνή που δεν υπάρχει στη γή,.Και αισθάνθηκα απέραντη ευτυχία.¨Ολη η κούραση μου εξαφανίστηκε,.

Τώρα ίσως ρωτήσετε,τι μου είπε ο Κύριος;.Δεν μπορώ να σας το πώ,.Αλλά κάτι σαν αυτό!’Καλώς έπραξες παιδί μου,συνέχιζε’’Ίσως γιατί ήμουν η μόνη από ολόκληρο πούλμαν που επαναστάτησε στις βλασφημίες,.Ενώ οι άλλοι ουδείς ετόλμησε να αντιδράσει και να ομολογήσει τον Κύριο τον μόνο ΑΝΑΜΑΡΤΗΤΟ’’Ος αμαρτία ουκ εποίησε ουδέ ευρέθη δόλος εν τω στόματι, Αυτού’’Γιαυτό άκουσα τη Φωνή Του,μια υπέροχη φωνή,ουράνια...

Σε όλα τα προσκυνήματα που πηγαίναμε κάναμε προσευχή να ελεήσει ο Κύριος τους Αδελφούς μας Σέρβους και να σταματήσει αυτός ο φοβερός και άδικος πόλεμος,.Τώρα θα λέγαμε ότι ο Κύριος εισήκουσε τις προσευχές των Εκκλησιών και όλων των προσκυνητών,.

Δόξα τω Θεώ που σταμάτησε ο πόλεμος,.Τη νύχτα του Πάσχα στην Ανάσταση που έγινε στον Πανάγιο Τάφο έγινε και το εξής θαύμα.:Πάλι την ώρα που επρόκειτο να κοινωνήσει ο κόσμος ήλθε το ¨Αγιο Φως και έπεσε πάνω στο πρόσωπο ενός σέρβου προσκυνητή που ήτο απέναντι μου.

Στην είσοδο του Παναγίου Τάφου ένα χρυσό φως του περιέλουσε το πρόσωπο.Και κάτι άλλο.Τη Μ.Παρασκευή μου επρότειναν να ψάλλω στον Επιτάφιο στην Εκκλησία της Αγίας Αικατερίνης.Και έγινε το εξής θαυμαστό: την ώρα που λέγαμε το <<Σε τον αναβ¨λλόμενον το Φως>>ήλθε ένα φως και σταμάτησε πάνω στο βιβλίο της Μ..Εβδομάδος..

¨Ολο το βιβλίο ήτο φωτεινό..¨Εγιναν κι’άλλα θαύματα, αλλά σας γράφω τα πιο σημαντικά..Κι’αυτά προς δόξαν Θεού..Μη νομίσετε ότι εγώ είμαι άξια..Μόνο καλή προαίρεσης υπάρχει..Τίποτε άλλο δεν έχω που να αξίζω τοιούτων χαρισμάτων..Χάριτι Θεού γίνονται όλα τα θαύματα!

Αισθάνομαι τόση ευγνωμοσύνη για τον Κύριο,που κι’η αναπνοή μου είναι πολύ λίγη να τον δοξάζει...Να σας πω τώρα και για το ¨Ορος ΘΑΒΟΡ: Δεν σας κουράζω έτσι; Μου γράφεται ότι θέλετε να μάθετε,.Συγχωρέστε με,αν σας εκούρασα..Πήγαμε στα Ιεροσόλυμα για 7-ημέρες,τον Αύγουστο μαζί με κάποια κυρία από τη Λαμία,για την Μεγάλην εορτήν της

Μεταμορφώσεως του Κυρίου,που γίνεται –19—Αυγούστου με το Ημερολόγιο των Ιεροσολύμων..Μπήκαμε σε ένα γκρουπ Κυπρίων Ορθοδόξων και πήγαμε.. Την .ώρα του εσπερινού Ήλθε η Αγία Νεφέλη..Αλλά τα μεγάλα θαύματα έγιναν τη νύχτα,όταν άρχισε η Θ.Λειτουργία,που εφέτος έγινε έξω στην αυλή της Εκκλησίας..

Είχαν φτιάξει μια ξύλινη εξέδρα,ως Ιερόν και εκεί ετελεσθη η Θ.Λειτουργία..Μόλις άρχισε ο Όρθρος ήλθε η Αγία Νεφέλη από τη Ναζαρέτ τη βλέπαμε να έρχεται..Ένα σύννεφο λευκό σαν χιόνι που ήλθε πάνω από την Εκκλησία, στο ύψος της Εκκλησίας του Θαβωρίου και σκέπασε όλον τον κόσμο..Λειτουργησαν δύο Μητροπολίτες:

ο Σεβασμιότατος π.Τιμόθεος και ένας Ρώσος,του οποίου δεν γνωρίζω το όνομα..Την ώρα της Θ.Λειτουργίας πολλές φορές άστραφτε μπροστά μας το Άγιο Φως και βλέπαμε καθ’όλον το μ.ηκος της αυλής φως ,σαν μικρά αστεράκια,να αστράφτουν εν αιθρία,χωρίς να υπάρχει βροχή ούτε συννεφάκι διότι ο ουρανός ήτο προηγουμένως διαυγής και ΄΄εναστρος.

Στεκόμουν στα σκαλιά της εξόδου κοντά στους ψάλτες,όπου σιγόψελνα και εγώ.Κι’έβλεπα να αστράφτει πολλές φορές και στην είσοδο της Εκκλησίας να έρχεται το ¨Αγιο Φως..Ειδικώς άστραψε πολύ όταν διαβάστηκε το Ευαγγέλιο της Μεταμορφώσεως του Σωτήρος σε –3-γλώσσες,Ελληνική Ρωσική και Ρουμανική.Εκεί όπου συνετελεσθη η Μεταμόρφωσης του Χριστού!.Και έλαμψε το Πρόσωπον Αυτού ως ο ήλιος,τα δε Ιμάτια Αυτού εγένετο λευκά ως το Φως ><,Ματθ-ΙΖ-2=’»

Και νεφέλη φωτεινή επισκίασεν αυτούς και φωνή εκ της νεφέλης λέγουσα «Ούτος εστίν ο Υιός μου ο Αγαπητός εν ω ηυδόκησα..Αυτόν ακούεται».»[Ματθ,.ΙΖ-5=] Είδαν οι –3-Μαθητές, όπως ξέρεται,τους—2-Προφήται τον Μωυσή και τον Ηλία να συνομιλούν με τον Κύριο,.

Ο Πέτρος ως πιο θαρραλέος είπε Κύριε καλόν είναι να μείνουμε εδώ και να φτιάξουμε –3-σκηνάς: Μία για σένα ,μία για τον Μωυσή και μία για τον Ηλία .Για τον εαυτό του δεν ενδιαφερόταν,.Ο ¨Αγιος Πέτρος τόσο αγάπησε τον Κύριο! Εκείνη την ώρα που μιλούσε, και που ο Κύριος ήτο μέσα στο Φως ως ¨Ηλιος της Δικαιοσύνης που είναι ήλθε η Νεφέλη η Φωτεινή και ηκούσθη φωνή εκ της Νεφέλης,.

Η φωνή του Ουρανίου Πατρός: Και όπως λένε οι ¨Αγιοι Πατέρες μας είχαμε στη Μεταμόρφωση Παρουσία της Αγίας Τριάδος,.Ο Υιός Μεταμορφούμενος, το Πνεύμα το ¨Αγιον με την μορφήν της Νεφέλης, Και η Φωνή του Πατέρα,μέσα από τη Νεφέλη,.Αυτό το θαύμα της Αγίας Νεφέλης επαναλαμβάνεται κάθε χρόνο στην εορτή της Μεταμορφώσεως του Κυρίου στο Θαβώρειον ¨Ορος ,Θαβώρ θα πει

¨Έλευσης Φωτός>>Κι έχει προφητευτεί η Θ. Μεταμόρφωσης από τον Προφήτη Δαβίδ< Θαβώρ και Ερμών εν τω ονόματι Σου, αγαλιάσσονται> αλλά και από άλλους Προφήται .Αξίζει εδώ να γραφή και το εξής θαύμα: ¨Όταν είπαν <ως τον Βασιλέα των όλων υποδεξάμενοι> σταμάτησε η Αγία Νεφέλη σ’εκείνο το σημείο θα περνούσαν τα ¨Αγια :

Επίσης όταν έλεγαν οι ψάλτες> Επί του ¨Ορους Μεταμορφώθης> σταματούσε σ’εκείνο το σημείο η Νεφέλη,.Δεν είναι σημαντικό; ¨Οταν τελείωσε η υπεροχωτάτη αυτή Θ.Λειτουργία, στην οποία συμμετείχε φανερά ο Ουρανός, και αφού Κοινωνήσαμε πήγα να πάρω τα βιβλία μου για να συνεχίσουμε
μόνοι μας οι Προσκυνητές την Αγρυπνία..Ήταν περίπου –3-η ώρα το πρωί: Δεν υπήρχε ούτε ένα συννεφάκι στον έναστρο ουρανό,.Η Νεφέλη είχε φύγει,.Κάποιοι ξένοι Προσκυνητές έκαναν λιτανεία γύρω από το Ναό,.Αλλά τίποτε.Δεν κατέβαινε η Νεφέλη,.Πήρα κάποιους από την παρέα και πήγαμε στη δεξιά πλευρά του Ναού να ψάλλουμε,.Αρχίσαμε να ψάλλουμε,αλλά δίπλα ήταν κάποιοι κύπριοι προφανώς [ συνήθως οι Κύπριοι είναι ευσεβείς, αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις] οι οποίοι δεν ήθελαν να συμμετάσχουν και μας έδιωχναν,.
Εμείς συνεχίσαμε να ψάλλουμε, και άρχισε να έρχεται η Νεφέλη,.Αυτοί ατακτούσαν και τότε εγώ τους είπα<<είστε ασεβέστατοι και λυπάμαι πολύ που δεν θέλετε να προσευχηθείτε σ’αυτόν τον ¨Αγιο τόπο,.Εκείνη τη στιγμή σκέφθηκα ότι όπως μίλησα ΄ίσως΄δεν ξαναδώ την Νεφέλη,.

Αλλά το αντίθετο έγινε,.¨Ηλθε μία Νεφέλη ολοταχώς και πικνικοτάτη μπροστά μας,.Το επιβεβαίωσε ο Κύριος ότι και έγινε η παρατήρησις,.Μετά φύγαμε από εκεί και πήγαμε μπροστά στην εξέδρα,διότι δεν υπήρχαν πλέον εμπόδια,,[ πριν δεν μας άφηναν],.Εκεί ψάλλαμε Τροπάρια του Θαβωρίου και μαζεύτηκαν γύρω μας,γύρω στα –50-άτομα,.

Η Αγία Νεφέλη ήλθε πάνω μας,κατέβηκε μέχρι τη γη,.Μέσα στη Νεφέλη έρχονταν φως Ουράνιο,.Ελλάμψει στο Καμπαναριό έπεσε πολλές φορές χρυσό φώς,.Ο κόσμος ενθουσιάστηκε,.Κατά τις –5- η ώρα το πρωί είδαμε ένα φως[ σαν ήλιος],να προβάλλει στο τείχος δεξιά μας από τη Ναζαρέτ,.

Το φως ήταν ροζ χρώμα και ένας μικρός ήλιος στο μέσον,.¨Ητο ακόμη νύχτα,.Πολύ μεγάλη ευτυχία ζήσαμε,.Ως τις –7-η ώρα περίπου ψάλλαμε,.

Μετά όταν ήλθε η ώρα να πάμε στα ταξί για να φύγουμε ήλθε έξω η Αγία Νεφέλη και μας κατακάλυψε μέχρι τη γή,που με δυσκολία βλέπαμε ο ένας τον άλλον,.Αυτά τα λίγα για το υπέροχον και Θεοβάδιστον ¨Ορος Θαβώρ!.Να σας πω τώρα λίγα λόγια και για το Θεοβάδιστον ¨Ορος ΣΙΝΑ!.

Η λέξης Σινά προέρχεται εκ του Σιν που σημαίνει δόντι,.Επειδή η Χερσόνησος του Σινά μοιάζει με δόντι,.Πήγαμε στο Σινάγια –2-ημέρες.Μία νύχτα μόνο μείναμε.Αλλά τη νύχτα;,Υπέροχη!,Προτίμισα να μην κοιμηθώ και να πάω στην Αγία Κορυφή,[ 4-ώρες με τα πόδια περίπου],Είναι –2,250-περίπου υψόμετρο,.Ανεβήκαμε δια της Δυνάμεως του Κυρίου στην Κορυφή 2 η ώρα τη νύχτα,.Είχαν Λειτουργία Ρώσοι Ορθόδοξοι.

Δύο Ιερείς που λειτούργησαν ήταν σαν επίγειοι ¨Αγγελοι..Ρωσσσίδες κοπέλες σεμνές έψαλλαν στο ψαλτήρι με μαντίλες στο κεφάλι,.Μου πρότειναν να ψάλλω Ελληνικά εναλλάξ και δέχτηκα .¨Ηταν πολύ ωραία,.Στο τέλος της υπέροχης αυτής Θ.Λειτουργίας στο Ναό της Αγίας Τριάδος,.Εκεί που ΚΑΤΕΒΗΚΕ Ο ΘΕΟΣ και ΕΔΩΣΕ ΣΤΟ ΜΟΎΣΗ,,ΤΟΝ ΘΕΟΓΡΑΦΟ ΝΟΜΟ,ΤΙΣ –10-ΕΝΤΟΛΕΣ,.

Εκεί έγινε και το εξής θαύμα!,Προς το τέλος της Θ.Λειτουργίας και την ώρα που ψάλλαμε στα Ελληνικά,λίγο πριν κοινωνήσουμε βγήκε το ΑΚΤΙΣΤΟ ΦΩΣ!,Συγκεκριμένα πίσω από το τζάμι του Ιερού,εκεί που είναι ο Βράχος που κατέβηκε ο Θεός και έχει γίνει το Ιερό,εκεί που κάτω είναι χαράδρα πλέον των –1000-μέτρων και δεν μπορεί να περάσει τίποτε πισω,ούτε κάμερα ούτε φωτ.μηχανή,.

Ήλθε σαν ένα μικρό φεγγάρι και στάθηκε έξω από το τζάμι,Ένα χρυσό φεγγάρι,.Ήταν πολύ ωραίο!,Δεν θα το ξεχάσω ποτέ,όσο ζω .Τελείωσε η Θ.Λειτουργία γύρω στις –5,30-.Στις –6- άρχισε να ξημερώνει,.Το Σινά είναι ένα μεγαλείο,.Δεν υπάρχουν λόγια να το εκφράσουν,.Άλλη φορά θα σας πω και για άλλα θαύματα,....

Σας χαιρετώ ευχόμενη ο Κύριος μας ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ Ο ΥΠΕΡΕΝΔΟΞΟΣ ΚΑΙ ΥΠΕΡΑΓΙΟΣ,,,Ο ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΟΣ Εις Τους Αιώνας,,να χαρίζει στην οικογένεια σας και σε όλους τους Αγαπητούς Αδελφούς της Παράκλησης!.

Καλή υγεία και φωτισμόν για να βαδίζετε εις την οδόν Του,η οποία είναι η μόνη οδός Σωτηρίας,..
Εύχομαι να πάτε και στα Ιεροσόλυμα,..

Με πολλή αγάπη Χριστού
_________________
Αλλά ;ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.
[Αλλά ;ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Άγιοι Τόποι”