Ταξίδι στα Ιεροσόλυμα

θέματα που αφορούν τους Αγίους Τόπους

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
theodore
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 05, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

Ταξίδι στα Ιεροσόλυμα

Δημοσίευση από theodore »

Παρακαλώ θα ήθελα την βοήθεια σας.Ίσως καταφέρω και ταξιδέψω το Πάσχα που μας έρχεται στα Ιεροσόλυμα.Επειδή δεν μπορώ να πάρω όλη την οικογένεια μου μαζί, σκοπεύω να πάω μόνος.Να φύγω με Aegean airlines την Μ.Παρασκευή ξημερώματα και να επιστρέψω το πρωϊ του Μ.Σαββάτου ή το απόγευμα, εαν βρώ πτήση.Από ότι γνωρίζω η άφιξη γίνεται στο ΤΕΛ ΑΒΙΒ.Μετά από εκεί πως μπορώ να πάω στα Ιεροσόλυμα, στον Πανάγιο Τάφο;
Υπάρχει λεωφορείο ή ταξί ; Χρειάζεται να κλείσω ξενοδοχείο από τώρα και σε ποιό μέρος ; Μπορώ να μείνω το βράδυ, αγρύπνια, στον Πανάγιο Τάφο εαν δεν βρώ ξενοδοχείο;
Συγχωρέστε με για τόσα που σας ρωτάω αλλά άργησα να γνωρίσω την "αλήθεια" στην ζωή μου και θέλω τώρα πιά,να την ζήσω.
Σας ευχαριστώ για τον κόπο σας.

Θοδωρής
Τα αδύνατα παρ΄ ανθρώποις δυνατά παρά τω Θεώ.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Ταξίδι στα Ιεροσόλυμα

Δημοσίευση από filotas »

Στείλε pm στο Christos, που είναι συνεργάτης του Πατριαρχείου Ιεροσολύμων. Είναι πολύ πιθανόν να μπορεί να σε βοηθήσει μέσω του Πατριαρχείου.
ester
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 01, 2007 5:00 am

Re: Ταξίδι στα Ιεροσόλυμα

Δημοσίευση από ester »

στο παρακάτω video θα βρεις ένα ποιητικό οδοιπορικό για τους αγίου τόπους,
στο ΛΥΧΝΟ TV , πάτρα από την πρεσβυτέρα Καλυψώ Δημητριάδη.

Η πρεσβυτέρα Καλυψώ Δημητριάδη είναι ξεναγός και πολύ ειδική για τους αγίους τόπους.
Πηγαίνει πολλές φορές το χρόνο, αλλά δεν γνωρίζω με πιο γραφείο συνεργάζεται.

http://www.i-m-patron.gr/news1/news_200 ... i_vid.html

Τέλος, πάντων δες αυτό το video και θα καταλάβεις την σπουδαιότητα των αγίων τόπων.
Κάνε μόνο λίγη υπομονή γιατί η πρεσβυτέρα τα λέει 'ποιητικά', όμως στο τέλος δίνει το στίγμα.

Τώρα αν βρεις και την Καλυψώ Δημητριάδη, τότε τα έχεις όλα.
Christos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1870
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 12, 2005 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Ταξίδι στα Ιεροσόλυμα

Δημοσίευση από Christos »

theodore έγραψε:Παρακαλώ θα ήθελα την βοήθεια σας.Ίσως καταφέρω και ταξιδέψω το Πάσχα που μας έρχεται στα Ιεροσόλυμα.Επειδή δεν μπορώ να πάρω όλη την οικογένεια μου μαζί, σκοπεύω να πάω μόνος.Να φύγω με Aegean airlines την Μ.Παρασκευή ξημερώματα και να επιστρέψω το πρωϊ του Μ.Σαββάτου ή το απόγευμα, εαν βρώ πτήση.Από ότι γνωρίζω η άφιξη γίνεται στο ΤΕΛ ΑΒΙΒ.Μετά από εκεί πως μπορώ να πάω στα Ιεροσόλυμα, στον Πανάγιο Τάφο;
Υπάρχει λεωφορείο ή ταξί ; Χρειάζεται να κλείσω ξενοδοχείο από τώρα και σε ποιό μέρος ; Μπορώ να μείνω το βράδυ, αγρύπνια, στον Πανάγιο Τάφο εαν δεν βρώ ξενοδοχείο;
Συγχωρέστε με για τόσα που σας ρωτάω αλλά άργησα να γνωρίσω την "αλήθεια" στην ζωή μου και θέλω τώρα πιά,να την ζήσω.
Σας ευχαριστώ για τον κόπο σας.

Θοδωρής

Την πρώτη φορά που θα κατέβεις στους Αγίους Τόπους είναι καλύτερα να κατέβεις με οργανωμένο προσκήνυμα μέσω πρακτορίου ώστε να μάθεις τα κατατόπια και μετά να αρχίσεις να κατεβαίνεις μόνος σου.

Δεν γίνεται αγρυπνία στον Πανάγιο Τάφο.

Περισσότερες πληροφρορίες μπορείς να ρωτήσεις στο Γραφείο Προσκηνυτών του Πατριαρχείου
http://www.jerusalem-patriarchate.info/ ... niton.html
Απάντηση

Επιστροφή στο “Άγιοι Τόποι”