Κυριακή 20-12-2009 Στους Άγιους Τόπους -ΕΡΤ3

θέματα που αφορούν τους Αγίους Τόπους

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Christos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1870
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 12, 2005 6:00 am
Επικοινωνία:

Κυριακή 20-12-2009 Στους Άγιους Τόπους -ΕΡΤ3

Δημοσίευση από Christos »

Τα ιερά προσκυνήματα, τόποι ευλογίας, δεν τοποθετούνται μόνο στο χώρο και στο χρόνο που τα ανέδειξε και τα περιβάλλει, αλλά και σε μια άλλη διάσταση εκείνης του επικοινωνιακού στοιχείου με το Θείο. Η εκπομπή δεν στοχεύει να προβάλλει τα δομικά συστατικά της αρχιτεκτονικής των ιστορικών μνημείων απλά ως μουσειακά εκθέματα, αλλά επιχειρεί να μεταδώσει το βίωμα της αποκάλυψης της κοινωνίας με το Θεό, μέσα από την καταγραφή της διηνεκούς σχέσης του προσώπου και του θείου στο χρόνο. Τα «Ιερά μονοπάτια» απευθύνονται στο σύγχρονο άνθρωπο που συντάσσεται τον κόσμο της ύλης αλλά παράλληλα επιθυμεί την είσοδο του στον κόσμο του πνεύματος, μέσα όμως από μια σύγχρονη ματιά, τη ματιά κάθε καρδιάς διψασμένης για πνευματικότητα στην εποχή της ψηφιακής πληροφορίας.


Δείτε την Κυριακή 20-12-2009: "Στους Άγιους Τόπους τα «Ιερά Μονοπάτια» της ΕΤ3"


Λίγες μέρες πριν από τα Χριστούγεννα, την Κυριακή 20 Δεκεμβρίου 2009, στις 10.30, τα «Ιερά Μονοπάτια» της ΕΤ3 ξεπερνούν τα γεωγραφικά όρια της Ελλάδας και περιπλανιούνται στους Άγιους Τόπους. Η εκπομπή πραγματοποιεί ένα ταξίδι στον ‘‘ομφαλό της χριστιανοσύνης’’, ένα οδοιπορικό στο ‘‘μονοπάτι’’ της ζωής του Χριστού, στη βυζαντινή τέχνη και ιστορία. Επισκέπτεται το Ναό της Αναστάσεως, το Άγιο Κουβούκλιο του Πανάγιου Τάφου, το σημείο της Αγίας Αποκαθήλωσης, το Γολγοθά, την ‘‘κολώνα του Δαρμού’’.
Ο Πατριάρχης Ιεροσολύμων κ.κ. Θεόφιλος ο Γ΄ μιλάει στην ΕΤ3 για τις συνθήκες και την κατάσταση που επικρατεί στην περιοχή, αλλά και το πώς βιώνουν οι προσκυνητές το θαύμα του Αγίου Φωτός.
Στην πόλη της Βηθλεέμ, τα «Ιερά Μονοπάτια» επισκέπτονται το Ναό της Γεννήσεως, του οποίου η αρχική μορφή χρονολογείται από την εποχή της Αγίας Ελένης τον 4ο αιώνα. Στη συνέχεια, φθάνουν στη Μονή των Ποιμένων, η οποία συνδέεται με την αποκάλυψη της Γεννήσεως του Χριστού στους βοσκούς.
Επόμενος σταθμός της εκπομπής είναι η Μονή του Αγίου Σάββα, η οποία λειτουργεί από το 483 μ.Χ. και φιλοξενεί το άφθαρτο σκήνωμα του Αγίου επί 15 και πλέον αιώνες.
Το οδοιπορικό συνεχίζεται στο Μοναστήρι του Αγίου Γεράσιμου στην έρημο του Ιορδάνη στην Ιεριχώ, το οποίο έχτισε πριν από 25 χρόνια ο πατέρας Χρυσόστομος. Με τους φοίνικες, τη μικρή φάρμα των ζώων και τους ξενώνες για τους προσκυνητές αποτελεί μία όαση στη μέση της κόλασης του πολέμου.
Τα «Ιερά Μονοπάτια» της ΕΤ3 καταλήγουν στη Συκομορέα του Ζακχαίου, το Σαραντάρειον Όρος και το Μοναστήρι Τιμίου Σταυρού.

Σκηνοθέτης: Γιάννης Λάμπρου
Εκτέλεση παραγωγής : «ΗΔΥΜΕΛΟΝ»

http://tvradio.ert.gr/tv/details.asp?pi ... 96&chid=10
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Κυριακή 20-12-2009 Στους Άγιους Τόπους -ΕΡΤ3

Δημοσίευση από angieholi »

:105 :105 :105 :105 :105 :105 :105
Δεν θα πρέπει να το χάσουμε με τίποτα!!!!!
Μακάρι κάποιοι να "ζηλέψουν" και να αποφασίσουν να κάνουν αυτό το ευλογημένο ταξίδι.........
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Αγιοι Τοποι(Βιντεο της ΕΤ3 απο 20-12-09 )

Δημοσίευση από Dimitris39 »





Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Άγιοι Τόποι”