Ο Θεός μας

Ερωτήματα περί της Αγίας Γραφής

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Ο Θεός μας

Δημοσίευση από eleimon »

Να ρωτησω καποια πραγματα που με συγχησαν σε καποια συζητηση που ειχα με εναν συγγενη μου?μου εβαλε καποια ερωτηματα και μου ειπε για απαντησε τα...κι αν βρεις ακρη πες μου κι εμενα.Γιατι παρουσιαζεται ετσι ο Θεος στη Παλαια Διαθηκη και εντελως διαφορετικα στη Καινη?συγχωρεστε με αλλα εγω δε μπορεσα να του απαντησω γιατι δεν εχω τις καταλληλες γνωσεις.Θαθελα ομως να του εδινα καποια απαντηση αν μπορουσατε να με βοηθουσατε..σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων..
1.Ποιοι ειναι οι αλλοι που φοβαται ο Καιν οτι αν τον συναντησουν μπορει να τον σκοτωσουν και ο Θεος για να μη συμβει αυτο τον "σημαδεψε"για να μην τον σκοτωσει κανεις?κεφ4,παρ14.
2.Ποια ηταν η γυναικα του Καιν απο την οποια απεκτησε τον Ενωχ?
3.Ποιοι ηταν οι γυοι του Θεου που πηραν γυναικες τους τις κορες των ανθρωπων και γεννησαν τους γιγαντες?
κεφ6,παρ1-8.
4.Μετανιωνει ο Θεος?κεφ6,παρ6-7.
5.Ο Νωε οταν ξεμεθυσε καταραστηκε τον εγγονο του,ο Νωε δεν ηταν εκλεκτος του Θεου?πως λεει οτι ξεγυμνωθηκε και καταραστηκε τον εγγονο του?δεν ηταν ευσεβης ? τι ειναι αυτα που γραφει βρε παιδια?κεφ9,παρ 20-27.
6.Μετα τη καταστροφη στα Σοδομα και στα Γομορα ο Λωτ και οι δυο κορες του συνευρεθηκαν μαζι του ενω αυτος κοιμονταν γιατι δεν υπηρχαν ανδρες εκει κοντα και ο πατερας Λωτ δε καταλαβε τιποτα.Και οι κορες του γεννησαν παιδια-αποτελεσμα αιμομιξιας.Επετρεψε ο Θεος τετοιο πραγμα?
7.Ο Αβρααμ παντρευτηκε τη Σαρα,ενω αυτη ζουσε αυτος εκανε παιδι με την Αγαρ την υπηρετρια και μετα την εδιωξε μαζι με το παιδι οταν γεννηθηκε ο Ισαακ,γιατι ετσι του ειπε η Σαρα.Οι αγιοι ανθρωποι του Θεου πρατταν ετσι?
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
ktistos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ιωάννης & ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: Ο ΘΕΟΣ ΜΑΣ

Δημοσίευση από ktistos »

Επειδή τα θέματα που θέτεις είναι πολλά σε παραπέμπω σε μελέτες που έχουν όλες τις απαντήσεις:

http://www.oodegr.com/oode/grafi/grafi.htm
efraim21
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: Παρ Σεπ 05, 2008 5:00 am

Re: Ο ΘΕΟΣ ΜΑΣ

Δημοσίευση από efraim21 »

Ο συγγενής σου έχει φάει το μπέρδεμα της ζωής του μην ασχολήσε μαζί του θα μπερδευτής και εσύ αν πράγματι ενδιαφέρεται πήγαινε τον σε κάποιον διαβασμένο ιερέα αυτών είναι δουλειά η κατήχηση και όχι των λαικών.Οι άνθρωποι δεν είναι γεννημένοι άγγελοι υπάρχει παρεξήγηση πάνω σ΄αυτό και λέγεται αγγελισμός.Οι άγιοι ήταν αμαρτωλοί σαν εμάς γιατί ήταν άνθρωποι αλλά μετανόησαν ο ληστής ο εκ δεξιών του Κυρίου ήταν ο πρώτος άνθρωπος που μπήκε στον παράδεισο,ο αγιος Μωυσής ο Αιθίοπς ήταν στην εποχή του διαβόητος εγκληματίας αλλά τελείωσε την ζωή του σαν πολύ ταπεινός μοναχός.
Άβαταρ μέλους
panos0
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2006 5:00 am

Re: Ο ΘΕΟΣ ΜΑΣ

Δημοσίευση από panos0 »

Ελπιζω να τα ρωταει απο καλοπιστη περιεργεια αυτα διοτι αρκετα απο αυτου του ειδους τα ερωτηματα δεν εχουν απαντηση. Οταν προσπαθουμε να ερμηνευσουμε το Θεικο τουλαχιστο σε τετοια θεματα, κανουμε το εξης, προσπαθουμε να μετρησουμε το βαρος αντι σε κιλα σε μετρα, πραγμα που φυσικα ξερουμε οτι δεν γινεται, χρησιμοποιοντας την ανθρωπινη λογικη δεν μπορουμε να ερμηνευσουμε τις Θεικες ενεργειες και γιατι εγιναν.
Αυτο σε απλα Ελληνικα δεν σημαινει πιστευε και μη ερευνα ουτε μην ασχολεισε ειναι μπερδεγουει η κατασταση, υπαρχουν απαντησεις σε ορισμενα αλλα οι ποιο πολλες τετοιου στυλ ερωτησεις μενουν αναπαντητες.
Σιγουρα καποιος που βλεπει την πορεια του Χριστου διαμεσου των αιωνων θα καταλαβει πχ οτι δεν γινεται αυτος που ηρθε σταυρωθηκε εφαγε ξυλο και ταπεινωθηκε να εμφανιζεται τοσο σκληρος στην ΠΔ ετσι για πλακα, καποιος λογος θα υπηρχε.
Θα πω εδω οτι συμφωνα με την ανθρωπινη λογικη θα βρουμε διαφορα παραλογα αλλα σιγουρα ο Θεος δεν θα αδικησει κανενα, ουτε μια στιγμη αποφασισε να γινει φιλανθρωπος, τουλαχιστον ας δειξουμε καλη πιστη στο "γιατι ο Θεος δεν εξαφανισε τον Διαβολο" :39 :39 πχ...
Τωρα εαν καποιος θελει να επιτεθει απο κακο λογισμο εναντιον του Χριστου εχει αρκετα επιχειρηματα να ενα για να γελασουμε.... :65 :65 :65 :65 :65 :65



:D :D :D :D

καὶ ἀνέβη ἐκεῖθεν εἰς Βαιθήλ· καὶ ἀναβαίνοντος αὐτοῦ ἐν τῇ ὁδῷ καὶ παιδάρια μικρὰ ἐξῆλθον ἐκ τῆς πόλεως καὶ κατέπαιζον αὐτοῦ καὶ εἶπον αὐτῷ· ἀνάβαινε, φαλακρέ, ἀνάβαινε :mrgreen: :mrgreen: :21 :21 :24 :24 . 24 καὶ ἐξένευσεν ὀπίσω αὐτῶν καὶ εἶδεν αὐτά, καὶ κατηράσατο αὐτοῖς ἐν ὀνόματι Κυρίου· καὶ ἰδοὺ ἐξῆλθον δύο ἄρκοι ἐκ τοῦ δρυμοῦ καὶ ἀνέρρηξαν ἀπ᾿ αὐτῶν τεσσαράκοντα καὶ δύο παῖδας :x :x . 25 καὶ ἐπορεύθη ἐκεῖθεν εἰς τὸ ὄρος τὸ Καρμήλιον κἀκεῖθεν ἐπέστρεψεν εἰς Σαμάρειαν.
Δημοσ.: 590
Δημοσ.: 591 " Έρχομαι και εγώ...."

I'll take lives and show all no mercy that night
Attack those not knowing my force
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Ο ΘΕΟΣ ΜΑΣ

Δημοσίευση από panosgreece »

αυτα ειναι θεματα πνευματικου ελπιδα

μην ζητας απο ενα παιδακι που ακομα δεν μιλα
να σου πει πως λυνουμε εξισωσεις μαθηματικων
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
ktistos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ιωάννης & ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: Ο ΘΕΟΣ ΜΑΣ

Δημοσίευση από ktistos »

Ελπίδα το ερώτημα είναι πως αν του απαντήσεις και του λύσεις όλες τις απορίες θα πιστέψει; Ή σύμφωνα με την πάγια τακτική των αθεϊζόντων θα πιαστεί από κάπου αλλού για να καταπραΰνει την συνείδησή του;
Είναι γνωστή τακτική πολλών "επιστημόνων" να βρίσκουν σφάλματα και λάθη στην Αγία Γραφή για να στηρίξουν την αθεΐα τους.
Μην κρίνουμε με τα σημερινά δεδομένα άλλες εποχές. Στην εποχή π.χ. του Αβραάμ δεν υπήρχε νόμος. Ο Θεός επίσης απαιτούσε πολλά από τους Ισραηλίτες γιατί τους φανέρωσε και πολλά. Έλεγε ο π. Παΐσιος πως αν βλέπαμε όλα όσα είδαν οι Εβραίοι σαράντα χρόνια στην έρημο κανείς σήμερα δεν θα ήταν άπιστος. Ενώ αυτοί παρόλο που είδαν τόσα λάτρεψαν το χρυσό μοσχάρι στο Σινά.
Ο Θεός είναι ο ίδιος και ο αυτός. Δεν μεταβάλλεται. Εμείς αλλάζουμε και "αναγκάζουμε" τον Θεό σαν χειρούργος να διώξει την σαπίλα μας με το νυστέρι, γιατί με τα χάδια δεν διορθωνόμαστε.
Άβαταρ μέλους
theodora
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: https://theomezcrochet.blogspot.com/
Επικοινωνία:

Re: Ο ΘΕΟΣ ΜΑΣ

Δημοσίευση από theodora »

ktistos έγραψε: Ο Θεός είναι ο ίδιος και ο αυτός. Δεν μεταβάλλεται. Εμείς αλλάζουμε και "αναγκάζουμε" τον Θεό σαν χειρούργος να διώξει την σαπίλα μας με το νυστέρι, γιατί με τα χάδια δεν διορθωνόμαστε.
Μόνο αυτή την αλήθεια εάν πιστεύαμε, εάν πράγματι την αισθανόμασταν με την βοήθεια της Χάρης Του, ούτε καν αυτό το φόρουμ δεν θα "χρειαζόμασταν" για να ικανοποιήσουμε τις ανάγκες μας σαν "χριστιανοί".
Μόνο θα μέναμε σε ησυχία, σε προσευχή και στην γλυκιά Του αναμονή .

Εύγε αδελφέ μου!
Τον μόνον που μπορεί ν΄αγαπήσεις είναι ο Θεός.
Τους ανθρώπους τους αγαπάς γιά να τους πας ή για να σε πάνε στο Θεό.
Άβαταρ μέλους
AndreasGewrgios
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 10, 2008 11:07 pm

Re: Ο ΘΕΟΣ ΜΑΣ

Δημοσίευση από AndreasGewrgios »

Σαν βοήθεια θα πρότεινα το βιβλίο:
Η ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ στην ΟΡΘΟΔΟΞΟΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑΝ απάντηση στούς κατηγόρους της.
ΝΙΚ. Π. ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗ
Εκδόσεις "ΣΩΤΗΡ¨
και είναι και αρκετά φτηνό 9 ευρώ!
Πιστεύω ότι ίσως να βοηθήσει.
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Ο ΘΕΟΣ ΜΑΣ

Δημοσίευση από eleimon »

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας,δυστηχως κι εγω εχω προσπαθησει να του πω οτι οσοι προσπαθησαν να εξηγησουν την Αγια Γραφη η οδηγηθηκαν στη πλανη η σε καποια αιρεση.Ρωταει καλοπροαιρετα ομως,τουλαχιστον αυτο το ξερω,πιστευει οτι ειναι ιστορια που την εχουν κατασκευασει οι Εβραιοι για να διαβαλουν το Θεο μας και ο πραγματικος Θεος ειναι αυτος που παρουσιαζεται στη Κ.Δ ο φιλευσπλαχνος,ο ελεημων,κ.ο.κ.Πιστευει στο Χριστο μας,συμμετεχει στα μυστηρια της εκκλησιας αλλα οι αποριες,αποριες...ψαχνεται πολυ,και στεναχωριεμαι γι αυτο,γιατι ειναι κριμα να χαθει η ψυχη οποιουδηποτε ανθρωπου απο περιεργεια και μονο.
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
panos0
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2006 5:00 am

Re: Ο ΘΕΟΣ ΜΑΣ

Δημοσίευση από panos0 »

Δεν ειναι καθολου κακο να ρωτας με καλη περιεργεια και ο Θωμας αυτο εκανε παροτι ειχε δει ΤΑ σημεια και ο Χριστος δεν τον προσβαλε, ετσι δεν πρεπει να στεναχωριεσε για τον φιλο σου.
Θα σου πω κατι, ο Χριστος αφου δει οτι απο καλη προαιρεση εχει αυτα τα ερωτηματα θα τον βοηθησει και θα βρει τον δρομο του. Εξαλλου ενας που ψαχνει χωρις γυαλια βρισκει την αληθεια. και αυτες οι αποριες μονο τους κακοπροαιρετους τους απομακρυνουν απο την αληθεια.

Θα σου πω ένα παραδειγμα, εμενα στα 17 με πηγαν να "βρω την αληθεια" στους Πεντηκοστιανους, αφου τοτε ερχοταν ο Αντιχριστος από ωρα σε ωρα, και επρεπε να «αρπαχτω» προτου ερθει η μεγαλη θλιψη.
Ε σε πληροφορω λοιπον ότι εψαξα και πραγματι βρηκα την αληθεια.
Ηταν στους…Ορθοδοξους !!!
Και ειδα οτι η μονη «αρπαγη» που θα εκανε ο Χριστος θα ηταν να... αρπαξει από το αυτι μερικους μερικους. (σαν εμενα) :21 :21
Δεν χανετε εάν εχει καλη προαιρεση μην ανυσηχεις.
Δημοσ.: 590
Δημοσ.: 591 " Έρχομαι και εγώ...."

I'll take lives and show all no mercy that night
Attack those not knowing my force
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγία Γραφή”