Έχετε διαβάσει όλη την Παλαιά Διαθήκη?

Ερωτήματα περί της Αγίας Γραφής

Συντονιστής: Συντονιστές

angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Έχετε διαβάσει όλη την Παλαιά Διαθήκη?

Δημοσίευση από angieholi »

Δεν νομίζω ότι είναι κακό αν προσπερνάμε κάποια κείμενα ή βιβλία τα οποία μας δυσκολεύουν στην ανάγνωση!
Διότι έχω την εξής γνώμη:
Σίγουρα για να διαβάσει κάποιος την Παλαιά Διαθήκη θέλει πάάάρα πολύ χρόνο... και αναφέρομαι σε μια απλή ανάγνωση, διότι αν κάποιος θέλει παράλληλα να διαβάζει και ερμηνείες-επεξηγήσεις των Πατέρων ή ότι άλλο επεξηγηματικό κυκλοφορεί, έ! σίγουρα τότε μιλάμε για πολλάά χρόνια.... κάτι βέβαια, που δεν ξέρω κατά πόσο εύκολο είναι για εμάς τους λαϊκούς.
Εφόσον λοιπόν, ίσως δεν έχουμε τελικά τον απαιτούμενο χρόνο να διαβάσουμε όλη την Παλαιά Διαθήκη... γιατί να "χρονοτριβούμε" και να καθυστερούμε με κάποια κείμενα που μας δυσκολεύουν και ίσως μας αποθαρρύνουν κιόλας να συνεχίσουμε την ανάγνωση;;;; Διότι με άλλο ζήλο διαβάζω κάτι που με "τραβάει" και με άλλο ζήλο (ή μάλλον χωρίς ζήλο :mrgreen: ) κάτι που αντί να το διαβάζω.... "με διαβάζει"! :lol: :lol: :lol:

Προσωπικά προσπαθώ να διαβάζω και λίγο την Παλαιά Διαθήκη.... πολλές φορές όμως περνάνε μεγάλα διαστήματα χωρίς να την έχω ανοίξει...
Δυσκολεύτηκα πάρα πολύ και κουράστηκα στα βιβλία των Βασιλειών, τα οποία τελικά παράτησα..... διάβασα όμως με μεγάλη λαχτάρα τον Τωβίτ, την Ιουθείδ και την Εσθήρ, που πραγματικά τα απόλαυσα!!!! Και ειδικά τον Τωβίτ, προτείνω σε όποιον δεν τον έχει διαβάσει να τον διαβάσει.... διότι αν και δεν το περίμενα και όμως σε πολλά σημεία πραγματικά με άγγιξε και με έκανε να συγκινηθώ......
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Έχετε διαβάσει όλη την Παλαιά Διαθήκη?

Δημοσίευση από smarti »

Ευχαριστώ πολύ Αγγελικουλα.Π.χαυτο που λες εσυ τώρα το εχω προσπεράσει χωρίς ενδιαφέρον...να λοιπόν που πάντα μαθαίνεις κάτι....θα κάτσω να το διαβάσω και θα ακολουθήσω και τη συμβουλή του αδελφου μας για τον πνευματικό. Ευχαριστώ και πάλι για την ανοχή σας.
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
xristianos.net
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 439
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 08, 2011 7:54 pm
Επικοινωνία:

Re: Έχετε διαβάσει όλη την Παλαιά Διαθήκη?

Δημοσίευση από xristianos.net »

Εξαιρετική η ερμηνεία και ο σχολιασμός στο βιβλίο του Δικαίου Ιωβ, από τον π.Θεόδωρο Ζήση!
Σε μορφή βίντεο βρίσκονται εδώ:
http://www.impantokratoros.gr/ptheodoro ... ov.el.aspx

Συγχωρέστε με.
Τα πάντα δώσε για τον Χριστό, Τον Χριστό μη δώσεις για τίποτε. Άγ. Ιουστίνος Πόποβιτς
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Έχετε διαβάσει όλη την Παλαιά Διαθήκη?

Δημοσίευση από smarti »

xristianos.net έγραψε:Εξαιρετική η ερμηνεία και ο σχολιασμός στο βιβλίο του Δικαίου Ιωβ, από τον π.Θεόδωρο Ζήση!
Σε μορφή βίντεο βρίσκονται εδώ:
http://www.impantokratoros.gr/ptheodoro ... ov.el.aspx

Συγχωρέστε με.
Ευχαριστούμε πάρα πολύ, μόλις βρω λίγη ώρα θα κάτσω να τα δω. Ευχαριστώ και πάλι.
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Έχετε διαβάσει όλη την Παλαιά Διαθήκη?

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Μια φορά και έναν καιρό ήταν μια μάνα... αγράμματη και χήρα η ίδια αλλά σπούδασε τα παιδιά της, αγόρια όλα και τουλάχιστον ένας βγήκε και γιατρός.

Παρακαλούσε η μάνα να της πάρουν τη Βίβλο για να την έχει. ""Τι τι θές βρε μάνα αφού δε μπορείς να τη διαβάσεις"" της έλεγε ο μορφωμένος γιός.... Από τα πολλά παρακάλια κάποια φορά σε πανήγυρη της ενορίας τους αγοράζει για τη μάνα την πολυπόθητη Βίβλο και της τη δίνει.

Η Μάνα, ευλαβέστατη γυναίκα πάει μέσα στο υπνοδωμάτιό της και προσκυνά στα εικονίσματα την εικόνα του Χριστού. Θεέ μου... ο γιός μου έφερε τη Βίβλο που του ζητούσα για να έχω κι εγώ τα λεγόμενά σου... δε ξέρω να διαβάζω, βοήθα με Θεέ μου να την ανοίγω και να σε καταλαβαίνω.... καρδιακή ήταν η προσευχή της μάνας.

Και να το θαύμα.... Οποια σελίδα και να άνοιγε διάβαζε καλύτερα και από Θεολόγο... και όχι μόνο αυτό αλλά καταλάβαινε με τη βοήθεια του Αγίου Πνεύματος όποιο εδάφιο και να διάβαζε και μπορούσε να τα εξηγήσει κιόλας.

Τρελάθηκε ο γιος... πάει και φέρνει εφημερίδες, βιβλία και ότι άλλο βρήκε μπροστά του στη στιγμή. Βάζει τη μάνα να διαβάσει... τίποτα ούτε λέξη. Της ξαναδίνει τη Βίβλο και να σου πάλι η μάνα... νερό απέξω και ανακατωτά... και ήξερε και τι σημαίνουν όλα αυτά. Το Θαύμα.... της προσευχής της μάνας.

Θέλει προσευχή το κάθε άνοιγμα των Ιερών Βιβλίων... Κάθε φορά που πάμε στην εκκλησία έχουμε τη δυνατότητα να μας φανερώνονται και καινούργια πράγματα από τον Θεό και Σωτήρα μας. Αρκεί να το θέλουμε, να είμαστε πνευματικά προετοιμασμένοι με προσευχή, νηστεία, συμμετοχή στα Ιερά Μυστήρια, και να το ζητούμε με καρδιακή προσευχή... Τα μάτια και τα αυτιά μπορεί να μη καταλαβαίνουν αλλά καταλαβαίνει η ψυχή! Και ναι μας διαβάζουν τα Ιερά βιβλία μας διαβάζουν τις ευχές και τα λόγια του Θεού και ας μην τα κατανοούμε.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγία Γραφή”